Clusiussleutel uitgereikt aan Keukenhof Consument bereid meer te betalen voor beter agrarisch produkt Europese opkoopregeling voor melkveehouders Marktverstoringen bij afschaffing invoerrechten bloemen voorkomen! Na toetreding Spanje en Portugal: geen opzienbarende ontwikkelingen handelsverkeer Spanje hoopt veel te exporteren Voor de agrarische producenten liggen er belangrijke kansen en mo gelijkheden op het gebied van de kwaliteitsverbetering. Een groot deel van de bevolking is namelijk bereid meer te betalen als de kwaliteit van vlees, zuivel, groenten en fruit verder wordt verbeterd. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Amro Bank in samenwerking met het NIPO heeft verricht onder een groep van 456 huishoudens die een afspiegeling vormt van de Nederlanders die gewoonlijk de boodschappen doen. De uitkomsten van het Amro-onderzoek werden gepresenteerd tijdens de Amro Agrarische Studiedag in De Flint te Amersfoort op dinsdag 29 oktober. Versheid doorslaggevend voor groen ten en fruit Veruit de belangrijkste kwaliteitseis die aan groenten en fruit wordt ge steld, heeft betrekkingopde versheid; op grote afstand worden daarna 'goede kleur' en het sapgehalte ge noemd. Bij het kopen van groenten en fruit let slechts één op de drie consumenten op het land van her komst, hoewel 42% te kennen geeft een voorkeur te hebben voor Neder landse produkten. De onderzoekers menen dat ook- het land van her komst nog wat beter benut kan wor den als onderscheidend produktken- merk. De (on)tevredenheid over groen ten/fruit varieert sterk per produkt; zeer ongunstig is de score voor si naasappelen waarover bijna de helft van de bevolking wel eens ontevre den is. Ook voor een aantal andere produk ten beweegt de ontevredenheid zich op een relatief hoog peil: meer dan 20% van de huishoudens noemde ongunstige ervaringen met sla, ap pelen, bloemkool, broccoli, blauwe druiven en pruimen. Bijna twee-der de van de huishoudens is dan ook bereid meer te betalen als de kwali teit van groenten en fruit zou verbe teren; de hogere inkomen in meer dere mate dan de huishoudens mei minder dan 27.000,- aan gezinsin komen. Een prijsstijging van 10% de consumenten stellen hebben be trekking op malsheid, weinig vet, versheid, goede kleur en smaak. Blijkens hèt Amro-onderzoek heeft men in dit opzicht relatief vaak reden tot ontevredenheid. Dit betreft zowel de duurdere vleessoorten als de goedkopere produkten. Daarbij blijkt het er niet toe te doen of in de supermarkt, dan wel de speciaalzaak wordt gekocht. Twee-derde van de huishoudens is evenwel bereid meer te betalen als de kwaliteit zou verbe teren. Zou dit niet gebeuren, maar stijgt de vleesprijs wel met 10% dan is de helft van de Nederlandse bevol king geneigd minder vlees te kopen. Gunstig oordeel over zuivel Uit het Amro-onderzoek komt naar De Nederlandse huishoudens blijken meer geld te willen betalen voor kwaliteit van de agrarische produkten. zonder kwaliteitsverbetering zou hei koopbedrag van meer dan de helfi van de bevolking niet beïnvloeden. Eén-derde van de huishoudens zou hierin wel aanleiding zien om min der groenten en fruit te kopen. Consumenten relatief vaak ontevre den over vlees De voornaamste kwaliteitseisen die Europese melkveehouders die met hun bedrijf ophouden moeten zeven jaar lang recht krijgen op een uitkering van de Europese Gemeenschap. Dit staat in een voorstel dat de Europese Kommissie donderdag in Straatsburg bekend heeft gemaakt. De kommissie hoopt met deze gemeenschappelijke opkoopregeling de jaarlijkse melkproduktic in de EG met drie miljoen ton te verminderen. Op het ogenblik is er een overschot van minstens dertien miljoen ton, ondanks medeverant woordelijkheids- en superheffing. Als de ministerraad met het voorstel akkoord gaat krijgen de boeren die hun bedrijf staken zeven jaar lang recht op 15 cent voor elke liter melk die zij niet meer produceren. De regeling zou op 1 januari 1987 moeten ingaan. Het voorstel opent de mogelijkheid voor de lidstaten om mee te betalen aan de opkoopregeling. De kommis sie vindt echter dat er een eind moet komen aan de nationale opkoopre gelingen, die nu al in sommige EG- landen, zoals Nederland, van kracht zijn. De nationale bijdrage in de op koopregeling mag niet groter zijn dan die van de gemeenschap. Het beëindigen van de nationale regelin gen betekent nog niet dat Nederland Volgens drs. J. Bergman, direkteur Internationale Ekonomische Aange legenheden van het ministerie van landbouw en visserij, zullen zich in de eerste jaren na de toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Gemeenschap geen opzienbarende ontwikkelingen voordoen in het kommunautaire handelsverkeer. De heer Bergman sprak op 24 oktober j.l. aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg in het kader van een lezin gencyclus over de toetreding van Spanje en Portugal tot de E.G. De heer Bergman wees erop, dat de huidige leden van de gemeenschap na het verstrijken van een overgangs periode van 10 jaar de aanwezig heid van het Spaanse produkt (groenten en fruit) ongetwijfeld zul len merken.'Maar ook de Spaanse en Vrijdag 1 november 1985 Portugese agrariërs zullen dan erva ren dat elders in de Gemeenschap de z.g. kontinentale produkten konkur- rerend worden voortgebracht. De uitbreiding van de Gemeenschap zou dan ook kunnen leiden tot slechts enige verdergaande speciali satie van de agrarische produktie. Men moet immers niet uit het oog verliezen, dat Spanje nu al - als derde land - 60% van zijn agrarische eks- port op de gemeenschappelijke markt afzet. Voor Nederland be draagt dit percentage 74. De ver wachtingen kunnen daarom niet al te hoog zijn. Portugal heeft slechts een zeer bescheiden agrarisch potentieel. Als eksporteur van wijn, viskonser- ven en tomatenpuree zal het zijn po sitie op de EEG-markt kunnen ver stevigen. Op vrijdag 25 oktober j.l. kwamen de KNLC-kommissies Bloemkwekerij en Groenteteelt in een gezamenlijke vergadering bijeen. Uitvoerig werd stilgestaan bij het voorstel van de Europese Kommissie om de invoerrechten op bloemen uit de Middellandse Zeelanden, waaron der Israël, geleidelijk af te schaffen. Dit voorstel zou vergaande gevolgen kunnen hebben. Door de verlaging van invoerrech ten, vooral tegenover Israël, wordt de kans dat er marktverstoringen op treden alleen maar groter. Ook moet daarbij in ogenschouw worden ge nomen hoe de situatie is tegenover andere derde landen, waar vandaan bloemen binnenkomen. Het moei lijke bij dit alles is dat Nederland zelf de belangrijkste bloemenproducent en bloemenleverancier in de wereld is. Daarnaast heeft Nederland zich ontwikkeld tot het belangrijkste bloemencentrum in de wereld als gevolg van de toegenomen in- en uitvoer van bloemen. Toch zal het nodig zijn dat de EEG wordt be schermd tegen marktverstoringen door importen uit derde landen. Ook deze eksporterende landen zullen daarbij gebaat zijn. Daarom zal er eerst een systeem moeten komen om deze marktverstoringen te voorko men alvorens de invoerrechten tegenover de Middellandse Zeelan den kunnen worden verlaagd. Daar bij kan dan ook voor de bloemen worden gedacht aan een soort prijs- referentiestelsel zoals dat bij de groenten wordt toegepast. Politieke bezwaren tegen een dergelijk stelsel zouden nu veel minder zwaar beho ren te wegen indien de invoerrechten gelijktijdig worden afgeschaft. Vestiging nieuwe tuinbouwcentra Op dit moment moet uitbreiding van teelten in de glastuinbouw niet wor den bevorderd, ook niet voor de overheid. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat natuurlijke ontwikkelin gen niet zo goed mogelijk begeleid moeten worden. Daarbij moet de tuinbouw dan zo goed mogelijk ge bruik maken van de bestaande in- fra-struktuur, zoals centrumfunktie, toelevering, voorlichting, onderzoek, onderwijs, enz. Maar er zou geen overheidsgeld besteed moeten wor den om er het stichten van nieuwe tuinbouwcentra mee te bevorderen, gelet op de marktsituatie en de marktvorm waarop de tuinbouw zich beweegt. Tot deze uitspraak kwamen de Kommissies Bloemkwekerij en Groenteteelt bij een grootst moge lijke meerderheid. voren dat één-derde van de consu menten wel eens ontevreden is over één of meer zuivelprodukten. Het oordeel over de afzonderlijke pro dukten getuigt echter van een ver houdingsgewijs grote tevredenheid. Ondanks dit over het algemeen gun stige beeld blijkt 55% van de huis houdens bereid meer te betalen bij verbetering van de kwaliteit. de kwota die op deze manier vrij kwamen niet meer aan bijvoorbeeld jonge boeren of bedrijven met struk- turele moeilijkheden kan geven. De hoeveelheden die met nationale middelen worden opgekocht mogen namelijk op nationaal nivo worden herverdeeld, zo zegt de kommissie. Alleen de productiehoeveelheden die met geld van de gemeenschap worden opgekocht verdwijnen echt uit de markt. In 1986 zal er dus nogal wat vee ge slacht worden, wat weer leidt tot grotere vleesvoorraden en hogere kosten voor de EG. Op den duur is de gemeenschap echter goedkoper uit, omdat er minder, melk en boter hoeft te worden opgeslagen. Volgens cijfers die de kommissie donderdag verstrekte zou de totale besparing over zeven jaar gerekend bijna 15 miljard gulden kunnen bedragen. Op 18 oktober heeft de heer H.J. Hyikema, voorzitter van de Stichting Voortgang, de Clusiussleutel uitge reikt aan de heer drs. A.J. Berends, voorzitter van de Raad van Beheer van de Stichting Nationale Bloe mententoonstelling Keukenhof te Lisse. Gedachtig aan de betekenis van CJa- rolus Clusius, die in de zestiende eeuw in de Hortus Botanicus te Lei den vele uitheemse tuinbouwgewas- sen introduceerde, heeft het bestuur van de Stichting Voortgang een smeedijzeren siersleutel laten ont werpen door de heer Wim J. Jonkers te Gorssel. In het oog van de sleutel staat de letter C van Clusius, in de baard de H van Hortus en op de steel een inskriptie. De uitreiking van de Clusiussleutel vond plaats in de oranjerie van de Hortus Botanicus te Leiden. Met de uitreiking van deze sleutel wil de Stichting Voortgang zijn grote waardering tot uiting brengen voor de geweldig grote betekenis van het werk van huidige en voormalige le den van de Raad van Beheer van Keukenhof voor de ontwikkeling van de produktie van bloembollen en bolbloemen in Nederland. Jaarlijks komen ongeveer een mil joen bezoekers naar de Keukenhof. Men kent Keukenhof in vele landen van de wereld en het is in belangrijke mate dank zij Keukenhof dat de Nederlandse bloembollen wereld wijd bekend zijn en gewaardeerd worden. Het bestuur van de Stichting Voortgang meent dat er alle reden voor is om hierop de aandacht te vestigen. Geen stappen tegen verplaatsing landbouw-uitzending De regeringskommissie voor de om roep zal geen stappen ondernemen tegen de verplaatsing (met een half uur) van het tijdstip van uitzending van de radiorubriek "Mededelingen voor land- en tuinbouw". Met in gang van 1 december wordt deze ru briek uitgezonden om 12.56 uur in plaats van om 12.26 uur. Dit blijkt uit het antwoord van minister Braks (Landbouw) op schriftelijke vragen van het VVD-kamerlid Blauw. Minister Braks noemt de uitzendin gen "van grote betekenis". De ak- tuele berichtgeving via deze rubriek vormt een niet weg te denken bron van informatie voor de boer en tuin der, zo merkt hij op. De verplaatsing van een half uur van de uitzending zal de betekenis van deze berichtge ving voor de bedrijfsvoering niet aantasten, zo meent hij. De heer H.J. Hyikema (r) heeft zojuist de Clusiussleutel uitgereikt aan de heer Berends (l) Louis Fernandez, management di recteur van Pascual Ltd ziet de toe komst van het Spaanse produkt, met het oog op de toetreding tot de EG, op o.a. de Engelse markt optimistisch tegemoet. Inmiddels bereiden de Spanjaarden zich voor op het komende lidmaat schap. Het areaal van met name steenfruit wordt uitgebreid met nieuwe en vroegere rassen. Verder zal het onderzoek naar gewassen en variëteiten worden uitgebreid en dan vooral worden geconcentreerd op produkten die buiten het "Noordeu- ropese hoogseizoen" kunnen worden afgezet. Spanje heeft vanwege het gunstige klimaat het voordeel dat er bijv. in de winter gewassen kunnen worden geteeld, die de meer noor delijk gelegen landen op dat moment niet kunnen produceren. De Span jaarden kunnen dan met hun export de produktie in het buitenland aan vullen. Produkten die in de wintermaanden in Spanje voornamelijk worden ge teeld zijn: sla, komkommers, selde rij, bonen, uien, pepers/paprika's, aubergines, venkel, broccoli, Chine se kool en tomaten. De produktie van mango's, avocado's en kiwi's neemt toe.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5