VOOIt »e VI? OII w Het begin van het einde? p.j. zuid geluid De Ui: wondermiddel of niet? Vierweekse voor plattelandsjongeren Uitwisselingen en studiereizen Ooooh, wat mooi!!!! redaktie Peter Risseeuw onder redaktie van de Reaktiek'ommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Zag u dat ook in "Bondig Zeeuws" van september? Dat er vrouwen gevraagd worden voor diverse kommissies en ook voor het provinciaal penningmeesteresseschap? Leuk, denk je dan, werken in een kommissie of zorgen voor de provin ciale financiën. Beslist erg boeiend. Als bestuurslid in de Bond ben je vanzelfsprekend nieuwsgierig naar het resultaat van zo'n oproep. Je rekent erop dat vrouwen reageren, want als je zelf in de Bond bezig berit, weet je wat dat voor je kan zijn. Samen met andere vrouwen denken en praten over zaken die voor onze plattelandsvrouwen belangrijk kun nen zijn. "Wat" willen we, en "waarom" en "hoe" doen we dat dan? Naar elkaar (leren) luisteren; je een mening vormen. Veel vrouwen ontmoeten, ontdekken dat de wereld klein is als je dezelfde mensen blijkt te kennen. Er ook zelf veel van leren. Op een gegeven moment ontdekken dat je een stuk mondiger en bewuster bent geworden. Vanuit die ervaring verwacht je dat andere vrouwen zich ook willen in zetten voor de Bond. Wat is de teleurstelling dan groot als erbijna geen reaktie op de oproepen is gekomen. Heeft de Bond nog wel toekomst als er bijna geen kadervrouwen zijn te vinden?? De kracht van de Bond is o.m. dat ons kader altijd gebonden is geweest aan een zittingstermijn. Daardoor krijgen veel vrouwen een kans bestuurservaring op te doen en de Bond (nog) beter te leren kennen. Allicht, het kost je tijd, maar dat weegt ruimschoots op tegen watje er voor terug krijgt. Vraag dat maar eens aan een oud-bestuurslid. Nu er voor zoveel kommissies vrou wen gevraagd worden en er heel hard een penningmeesteresse nodig is, vraagje je af hoe het verder moet. Als kommissies niet genoeg vrouwen hebben om hun taak goed uit te voe ren, zal het hele kommissie-werk daar erg onder lijden. Veel plannen zullen niet door kunnen gaan. Wat Bonds- vrouwen in andere provincies aan aanbod krijgen, zal hier in Zeeland ontbreken. En als het P.B. geen penningmeeste resse heeft, weet u zelf wel wat dit betekent. Stelt u zich eens voor wat er gebeurt als in uw gezin niemand bijhoudt wat er in komt en er weer uit gaat. Zeeuwse leden van de Bond, denkt u nog eens na. Wilt u dat de Bond een langzaam en triest einde tegemoet gaat?? Of zullen we er samen voor zorgen dat we verder kunnen gaan? Een bestuurslid En: "Dat is knap gemaakt zeg!" zeiden mijn vriendin en ik tegen elkaar toen we op de Provinciale Handwerktentoonstelling van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant rond liepen. "Dat zou ik nooit kunnen", zei ik. Meteen reageerde er een mevrouw naast me en vroeg: "Waarom niet?" Nou dat wist ik wel. Ik had nog nooit uit de vrije hand geborduurd, alleen maar telpatronen uitgewerkt. Heel leuk daar niet van. Alleen wel jammer, dat je precies datzelfde schilderij ook bij een ander aan de muur ziet hangen. Maar toch, zelf zo'n grote merklap invullen, nee dat zag ik mezelf beslist niet doen. Toen kreeg ik van die mevrouw (het zal vast wel een voorwerkster geweest zijn) het advies me gewoon maar eens voor een kursus op te geven en te proberen. Wie weet Bijna een jaar later rolde er een konvokatie in de bus. Bij de mede delingen las ik, dat er een kursus "kruissteek" gegeven ging worden. Ik herinnerde me direkt het ge sprekje met bovengenoemde me vrouw, raapte al mijn moed bij el kaar, pakte de telefoon en gaf me op. Toch zat ik daar die eerste les nog niet zo lekker. Een beetje onzeker met in mijn achterhoofd de gedach te: Waar ben je nou weer ingedo ken?! Gelukkig was ik niet de enige nieu weling. Dat gaf tenminste steun. We begonnen met een werklap van 35 x 30 cm om te oefenen. Alle variaties op de kruissteek. In één- of tweedraads uitwerken. Niet meer dan drie kleuren gebruiken. Het leek me nogal wat! Met een pri- Sommige mensen beweren datje al leen lekker kunt koken als je er iets van ui of uiachtigen (bieslook, sja lotjes) bij gebruikt. Misschien klinkt dat wat overdreven, maar een feit is, dat de ui in heel veel recepten voor komt. Het geeft een typisch kruidig smaakje aan het eten, waardoor veel gerechten lekkerder worden. Hebt u er een hekel aan, om uien schoon te maken omdat u dan tra nende ogen krijgt? Maar dat hoeft niet. Maak uien voortaan onder wa ter schoon. Dat voorkomt ook veel uiengeur aan uw handen. Als u uw handen daarna nog even met zout inwrijft is de geur zeker verdwenen. Er zijn ontzettend veel verhalen over de ui in omloop. De engelse botanicus John Gerard zegt, dat uiensap gewreven op een door de zon beschenen kaal hoofd al spoedig leidt tot nieuwe haargroei. Anderen weten te vertellen dat uien ons aanzetten tot minnekozen. Maar dat lijkt nogal tegenstrijdig. Ze zouden ons aanzetten tot aktivitei- ten, die door de geur van onze adem moeilijker worden gemaakt. Wel ls bekend dat hij een heilzame werking heeft op besmettelijke ziekten en dat het sap antiseptisch werkt. En inder daad, stevig wrijven met een vers doorgesnedem ui helpt bij een wes- pensteek. Andere receptjes uit de (oude) huisapotheek zijn: uien tegen de kook brengen in water - of nog beter melk - enige tijd laten trekken, en je hebt 'een probaat middel bij verkoudheid. Wie een verstopte neus heeft vindt baat bij een doorgesneden ui op z'n nachtkastje. Een goede hoestsiroop maakt u door een middelgrote ui voorzichtig uit te hollen (een scherp mesje!) en hem met suiker te vullen. De ui vervolgens met de bolle kant, waarin eerst een gaatje is gemaakt op een glas zetten en het geheel afslui ten met een plastik zakje. Na onge veer een dag zullen de eerste strope rige druppels in het glas vallen. De siroop kan langere tijd bewaard worden in een afgesloten flesje. Bij hoest een paar keer per dag een theelepel nemen. En tenslotte: mocht u last hebben van wratten, wrijf ze in met uiensap en ze ver dwijnen. Of het echt allemaal helpt? Ik kan het u niet beloven, maar het blijft het proberen waard. De grond stof is niet duur en over het algemeen zullen er in elk huisgezin wel wat uien voorradig zijn. Wat koop je ervoor? Een vaktechnische kursus zoals bijvoorbeeld lassen of klauwbekken kun je vrij nauwkeurig omschrijven. Je weet wat je aan lesstof kunt verwachten en waarvoor je het in de praktijk kunt gebruiken. Je volgt zo'n kursus, omdat het je interesseert maar zeker ook omdat je ver wacht er als praktiserend boer of boerin profijt van te hebben. Hoe zit dat nu met de Vierweekse. Het programma staat weliswaar in grote lijnen vast, maar laat ruimte voor inbreng van de deelnemers. Je krijgt na afloop geen diploma of certifikaat, wel een koffer vol nieuwe inzichten, vaardigheden en ervaringen. hebt om te werken en te ontspannen. Verder is er een aparte slaapvleugel met tweepersoonskamers en zijn er sportmogelijkheden zowel binnen als buiten. Werken op een volksho geschool is iets anders dan leren op een school: je krijgt geen les van 9-5. Wel zijn er groepsbijeenkomsten, waar je middels een inleiding van een spreker of middels een film in formatie krijgt waar je met elkaar over verder praat. Of je krijgt een aantal praktische oefeningen in het leiden van een vergadering, het ma ken van een verslag of in het telefonisch onderhandelen. Werken betekent ook, dat je in een klein groepje zelfstandig een bepaald the ma uitdiept. Werken is ook geza menlijk excursies maken naar be drijven, de Landbouw-RAI en de Tweede Kamer. Uitgangspunt bij dit alles is om theorie en praktijk zo dicht mogelijk bij elkaar te krijgen. En uiteraard wordt dit regelmatig afgewisseld met sportieve en krea- tieve aktiviteiten. De prijs De prijs voor de kursus bedraagt ƒ960,— per persoon. Voor leden van één van de plattelandsjongerenorga nisaties is er een kleine subsidie mo gelijk. Laat de prijs echter nooit een belemmering zijn om deel te namen als zich problemen voordoen, neem dan kontakt met ons op. Wanneer je een uitkering hebt, heb je toestem ming nodig van de sociale dienst. Heb je daarbij hulp nodig bel ons dan even. De vierweekse wordt ko mend jaar alleen op de volkshoge school 'Allardsoog' in Bakkeveen gehouden van 6 januari-1 februari 1986. Opgave vóór 20 december 1985. Voor meer informatie: "volkshoge school 'Allardsoog', telefoon 05169-1241. Als je weer thuis bent kun je de koffer uitpakken en voor jezelf de meest bruikbare spullen uitpakken. Dat zal voor iedereen verschillend zijn. Toch zijn er wel een aantal din gen te noemen, die je na afloop in je bagage aan kunt treffen, zoals: *groter arsenaal aan vaardigheden, die je heel goed kunt toepassen bin nen een organisatie, maar ook daar buiten: - je eigen mening onder woorden brengen en naar voren durven brengen - een gesprek of vergadering leiden - een aktiviteit voorbereiden en helpen uitvoeren - samenwerken *vergroting van kennis en inzicht in de 'landbouwwereld' (hoe komt het beleid tot stand, welke ont wikkelingen mag je verwachten, hoe denkt de top en de basis) Vrijdag 1 november 1985 *grotere zeltkennis: vier weken intensief wonen en werken met een groep mensen, levert je heel wat informatie op over je kwaliteiten; je weet beter watje sterke kanten zijn en hoe je andere kwaliteiten kunt verster ken. En vaak ontdekken mensen dat ze heel wat meer kunnen dan ze zelf vermoedden. 'nieuwe oppeppers om een stapje verder te kunnen: het ontmoeten van nieuwe men sen, het kennis maken met nog niet eerder gehoorde ideeën, ver sies geeft vaak een frisse kijk om zelf weer eens wat aan te pakken of verder te ontwikkelen. Of je met deze zaken in de praktijk iets doet, hangt voor een deel van jezelf af, maar je mag het in principe verwachten als resultaat van de vier weekse. je als groep eigen ruimtes Hieronder staan weer een aantal uitwisselingen, studiereizen e.d. die door de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platte land, kortweg Stichting Uitwisse ling genoemd, georganiseerd worden. Wat de achtergronden om een agrarische stage naar een ander land te doen ook moge zijn, een vakantiereis is het zelden of' nooit. Als je een tijdje lekker lui in de zon wilt gaan liggen aan warme stranden in vreemde oor den, dan zijn vele reisburo's daarin gespecialiseerd. Wie een agrarische stage wil doen kan er op rekenen dat er in de meeste gevallen wel degelijk een presta tie verwacht wordt. Natuurlijk zijn er altijd mogelijkhe den wat van een land te zien m.n. op eigen vakgebied, maar in eerste in stantie moet een stagiaire er rekening mee houden dat hij woont en werkt op een agrarisch bedrijf, of dat nu akkerbouw of veehouderij betreft. Naast het bemiddelen van indivi duele stagiaires organiseert de Stich ting jaarlijks in samenwerking met de Nederlandse Federatie voor Plat telands Jongeren Organisaties (N.F.P.J.O.) een tweetal studierei zen. Agrarische stages naar Canada, Ve renigde Staten, Australië en Nieuw Zeeland Er zijn in 1986 mogelijkheden voor jongeren tussen de 18 en 28 jaar om gedurende enkele maanden tot één jaar stage te doen in bovengenoemde landen. De stages bieden een unieke kans om door te leven in gezinnen, ma uitleg op zak gingen we naar huis. Toen ik in diezelfde week al leen in huis was, ben ik er eens rustig voor gaan zitten. Warempel, het was best leuk om te doen. Al heel wat opgeluchter ging ik naar de tweede les. Langzamerhand groeide er wat uit mijn handwerk, al had ik nog geen flauw idee wat het eindresultaat zou worden. Zelf een randje verzinnen. Dat hield voor mij in op papier uittekenen, proberen, uithalen. Weer op nieuw, nog niet naar mijn zin. Voordat ik tevreden was met het resultaat, was er heel wat geborduurd en uitge haald. Dan kwam die steek te zwaar over of in die lichtere kleur zou het beter tot zijn recht komen en ga zo maar door. Soms wist ik niet hoe het verder moest en legde ik het gewoon weg tot de volgende les. Dan kreeg je goede raad van de voorwerkster en kon je er weer tegen. We waren allemaal enthousiast bezig met dezelfde op dracht en toch waren alle werklap- pen o zo verschillend. Ieder legt daar iets van zichzelf in en dat maakt het tot iets unieks. Mijn werklap is nu klaar. Natuurlijk heb ik er als aan denken aan de start van een nieuwe borduurperiode het jaartal en mijn initialen ingezet. Een mooi lijstje er om heen en nu hangt mijn werkstuk in onze huiskamer. Als ik er naar kijk, denk ik dankbaar terug aan die onbekende mevrouw die mij deze tip gaf! Volgende week beginnen we met het maken van een merklap. Formaat zal zijn ongeveer 60 x 45 cm. Wat een lap!!! Hoe krijg ik die vol??? De stof en zijde liggen in ieder geval al in de kast gereed. Ik ga gewoon weer pro beren. Zou het me lukken???? Willy Oostdijck-Vogelaar, Afd. Fijnaart het wonen, werken en denken in een ander land beter te leren kennen. Voor deze programma's is een agra rische opleiding en/of ervaring noodzakelijk. Programma's in de Verenigde Staten van Amerika - Minnesota work/study program- me. Een stage van 12 maanden, waarbij men 8 maanden mee werkt op een agrarisch bedrijf, 1 maand vrij heeft en 3 maanden een kursus volgt op de universi teit in Minnesota. Daarna kan men nog 6 maanden in de V.S. blijven om nog in andere staten te werken. De stage begint op 25 maart 1986. Opgave voor 1 de cember a.s. Er zijn géén- plaat singsmogelijkheden in de tuin bouw. - In samenwerking met de univer siteit van OHIO wordt een stu die/stage programma georgani seerd. Vertrek ca. 19 maart 1986. Oriëntatie op de universiteit. 8 Maanden stage op één bedrijf. Van 5 januari t/m 2 maart 1987 kursus op de universiteit van OHIO. Opgave vóór 1 december a.s. PJZ-agenda 3 november - Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen moet vroeg uit de veren want iedereen moet om 7.00 op het plein te Zaamslag aanwezig zijn. Dat is dan het vertrekpunt om naar de Vogeltjesmarkt in Antwerpen te gaan. Geef je dus heel snel op bij Ina tel. 01153-2257. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21