Idllu" 611 Zorgvuldig omgaan met onze grond Sq^ v vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Beleid van Braks krijgt instemming van kamerleden m VRIJDAG 1 NOVEMBER I M 73e JAARGANG N0.3800 tuinbouwblad Namens de minister van Landbouw verrichtte direkteur-generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg mr. J.P.v. Zutphen 24 oktober de opening van het nieuwe PAG V-gebouw. Hij deed dit door het hijsen van de PAG V-vlag waarna een tableau eerste kwaliteit produkt van akkerbouw en vollegrond te voorschijn kwam. Op de foto hijst de heer v. Zutphen de vlag. Rechts PAGV-direkteur dr.ir. J.H.J. Spiertz, links de voorzitter van het landbouwschap drs. J. Schouten. Het lijkt er op dat er dit najaar weer behoorlijk veel tarwe ingezaaid wordt. Men laat zich blijkbaar niet door het Groenboek van de wijs brengen. Wij vinden dat begrij pelijk. En het is ook verstandig dat men geen paniekbe slissingen neemt waardoor het bouwplan drastisch ge wijzigd zou worden. Daardopr wordt voorkomen dat de markt van de vrije produkten teveel verstoord wordt. Wat dat betekent ervaren wij dit jaar met de aardappels en uien. Maar ook voor de konditie van de grond is het belangrijk dat de granen hun plaats in het bouwplan behouden. Met de uitzonderlijk gunstige weersomstan digheden dit najaar is het geen probleem struktuurbederf te voorkomen. Wanneer onder deze gunstige omstandigheden wij bijna zouden vergeten hoe het vorig jaar was worden wij daar weer wel aan herinnerd bij het ploegen. Wat vorig jaar verprutst is, is niet direkt hersteld. Gelukkig kan de na tuur veel goed maken. En dat ervaren wij dit najaar. Maar het gaat niet alleen om een goede struktuur van de grond. Het opbrengend vermogen wordt in hoge mate beïnvloed door de gezondheid van de bodem. Kennis en inzicht over de gezondheid van de bodem is in de praktijk veel beperkter dan de kennis over de struktuur van de grond. Bieten- en aardappelmoeheid veroorzaakt door aaltjes is réeds lang bekend. Bestrijding is mogelijk. Al hoewel de kosten van grondontsmetten de grens van de rentabiliteit steeds dichter nadert. Van andere gewassen weten wij alleen dat door een ruime vruchtwisseling toe te passen goede opbrengsten behaald kunnen worden. Het lijkt er op dat de problemen van bakterieziekten, schimmels en aaltjes ondanks alle wetenschappelijke kennis eerder toe- dan afnemen. Dat is een zorgelijke ontwikkeling. Geluiden uit de IJsselmeerpolders wijzen er op dat niet ongestraft intensief aardappels en Dieten geteeld kunnen worden. Zorgelijk is de besmetting van percelen in de IJsselmeerpolders met Rhizomanie. Op besmette percelen blijkt een rendabele teelt van bie ten niet meer mogelijk te zijn. Ook al is deze ziekte in andere landen al langer bekend, een bestrijdingsmetho- de is tot nu toe nog niet gevonden. Maar ook aardappels worden steeds meer bedreigd met ziektes en plagen. Wij denken o.a. aan Phoma. Enkele jaren geleden werden wij plotseling gekonfronteerd met bruinrot via een partij pootgoed. Door drastisch optreden van de PD in overleg met de georganiseerde landbouw is deze ziekte in een jaar bedwongen kunnen worden. Hieruit blijkt hoe belangrijk het is dat er goede kontrole is en dat er mogelijkheden zijn snel in te grijpen. Enerzijds moeten wij de problemen niet overdrijven. Zo hebben wij gelukkig in het zuidwesten nog geen grote problemen met aardappelmoeheid. Wij moeten dan ook voorkomen dat ons bintje te veel in een kwaad daglicht komt te staan. Met een normaal bouwplan kunnen wij in het zuidwesten zeker nog op verantwoorde wijze bintjes telen. Anderzijds mogen wij de problemen van bodem ziektes niet onderschatten. Naast een voldoende ruim bouwplan en op verantwoorde wijze grondontsmetten is bedrijfshygiëne zeer belangrijk. Dat bedrijfshygiëne be langrijk is hebben wij onderkend met de problemen van de knolcyperus. Landbouwbegroting in het parlement: Minister Braks van Landbouw heeft het niet slecht ge daan in de ogen van de Tweede Kamer. Hij kreeg deze week lof toegezwaaid van zowel de regerings- als de op positiepartijen. Tijdens de behandeling van de landbouw begroting, woensdagmorgen, kon Braks dan ook ont spannen luisterend de commentaren van alle fracties aanhoren. Slechts op onderdelen was er kritiek, maar in grote lijnen ontmoette het beleid van de bewindsman in stemming. PvdA-woordvoerder Tazelaar opende woensdagmorgen de rij sprekers. Hij uitte onder meer zijn tevredenheid over het pleidooi van minister Braks, vorige week in Luxemburg, voor lagere suikerquota. De problemen in de graansector kunnen volgens hem ook het beste door quotering worden opgelost. "Dat zal wellicht nog de minste nadelen met zich meebrengen, met name ook voor onze intensieve veehouderij", zo zei hij. "Dit beleid dient te worden voortgezet". Zo beoordeelt VVD-landbouwspecialist Blauw het kabinetsbeleid. Dat beleid bevordert volgens hem het economisch herstel en is dus ook bevorderlijk voor de ontwikkeling van de landbouw. Hij noemde als voorbeeld het toenemende overschot op de agrarische handelsbalans en de aanzien lijk gedaalde rente. Minder tevreden dan zijn collega Tazelaar was Blauw met de vraag van Braks om lagere suikerquota. In zijn rede pleitte hij onder meer voor een VUT-regeling voor boeren. Ook vroeg de VVD'er aan dacht voor de zoetwatervoorziening op o.m. Schouwen- Duiveland. "Een ruimhartig beleid van de zijde van de minister is hier op zijn plaats", zei Blauw. Zeer voldaan met zijn eigen beleid toonde zich de CDA'er Van der Linden. Zo zei hij: "Wij mogen nu vaststellen dat de CDA-fractie de afgelopen periode het beleid op een aantal onderdelen belangrijk heeft gecor rigeerd". Als voorbeeld noemde hij dat de toepassing van de interimwet in de varkens- en pluimveehouderij door toedoen van de CDA-fractie, met steun van de PvdA, veel strakker en dus beter werd. "Wij hebben de sector daar door voor veel erger behoed. Ook de superheffing is door ons op onderdelen verbeterd", aldus Van der Linden, die zich al duidelijk voorbereidde op de komende verkiezin gen. De SGP-vertegenwoordiger Van Rossum vroeg aandacht voor enkele praktische problemen die momenteel spelen in de agrarische sector. Zo pleitte hij voor die melkvee houders die gestraft worden maar dat niet verdiend heb ben omdat zij aankoop of bouwverplichtingen hadden aangedaan op-tijdstippen dat het besluit tot superheffing nog niet bekend was. "Ik kies daarbij het bijbels uit gangspunt: Waar geen wet is, is ook geen overtreding", zo citeerde Van Rossum uit de Romeinenbrief. Hij vroeg om meer met de individuele gevallen rekening te houden. Diezelfde vraag stelde hij voor bedrijven die in moeilijk heden zijn gekomen door de interimwet. Voor Rhizomanie is denk ik deze bedrijfshygiëne nog belangrijker. Wij zullen ons op korte termijn moeten be raden of er zullen maatregelen genomen moeten worden, vergelijkbaar met de maatregelen die er voor de bestrij ding van knolcyperus zijn genomen. Vooral doordat bie ten hoofdzakelijk door loonwerkers en grote rooikombi- naties geoogst worden is het gevaar van verspreiding zeer groot. Nu in het zuidwesten de ziekte nog zeer beperkt voorkomt hebben wij nog een mogelijkheid verdere uitbreiding tegen te gaan. Allereerst zal een inventarisatie van de besmette percelen noodzakelijk zijn. Daarna moeten maatregelen uitgewerkt worden die een verdere ver spreiding kunnen voorkomen. Steeds dringender wordt het de komende jaren aandacht te besteden aan het voorkomen, terugdringen en bestrijden van allerlei bo- demziekten. Het zoeken naar resistente rassen is daarbij ook zeer belangrijk. Voor de ledenvergadering van de ZLM heeft de voorzitter van de akkerbouwcommissie in zijn verslag hieraan eveneens aandacht besteed. Wanneer er bij het onder zoek prioriteiten gesteld moeten worden zoals dat bij de opening van de nieuwbouw van het PAGV aan de orde kwam zal bodemhygiëne hoog op de lijst dienen te ko men. Kwaliteitsbewaking en kostprijsverlaging worden sterk beïnvloed door de gezondheid van de bodem. En kwaliteitsbewaking en kostprijsverlaging zijn belangrijk willen wij onze konkurrentiepositie kunnen handhaven. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1