Grote kans op besmetting leverbot bij-Ti^erv^roSmtiddel dat speendiarree We doen hier meer dan alleen de boterberg bewaken Handel belangrijk op WPN-paardenfokdag Nieuwvliet Behoefte aan linolzuur bij fokzeugen Internationaal Kongres Welzijn Landbouwhuisdieren Vergeleken met voorgaande jaren was het aantal gevonden slakken deze zomer veel hoéer, waardoor de kans op besmetting met leverbot aanmer kelijk is toegenomen. De afkeurings percentages van lammerlevers zijn in de slachthuizen te Breukelen en Hoorn inmiddels vrij hoog geworden, terwijl deze in Harlingen nog laag zijn. Door de Gezondheidsdiensten voor Dieren werd bij het bloedonder zoek van jonge runderen en schapen in september reeds een hoog percen tage dieren positief op een leverbot- infektie bevonden. Behandelingsadvies Zowel in de zomer als in de nazomer zijn in de greppels grotere aantallen slakken gevonden dan in de vooraf gaande 13 jaren. Bovendien was een hoger percentage van de slakken besmet met tussenstadia van de le verbot. De veehouders dienen er hierdoor rekening mee te houden dat op veel meer plaatsen in Nederland dan in voorgaande jaren het geval was, een leverbotinfektie bij rundvee en schapen kan zijn opgetreden. Waar dit vooral is gebeurd, is niet duidelijk aan te geven. Dit hangt o.a. voor een groot deel af van de plaat- olijke waterhuishouding. Bedrijven, waarop in voorgaande jaren een le- verbotbesmetting bij de dieren voorkwam, dienen er rekening mee te houden dat dit stellig ook dit jaar het geval zal zijn en waarschijnlijk ernstiger dan voorheen. Derhalve zal het nodig zijn op deze bedrijven zo wel vroeger als vaker de dieren tegen leverbot te behandelen. Voor de overige bedrijven geldt dat, alvorens over te gaan tot het behan delen van rundvee en/of schapen, eerst van dieren, die 1 weideseizoen hebben .meegemaakt (ca. 5-10 kal veren, pinken of lammeren), het bloed op leverbot te laten onderzoe ken door de Gezondheidsdienst voor Dieren. Voor een mestonderzoek is het nu nog iets te vroeg. Daarmee kan beter worden gewacht tot half november. Mocht door middel van een bloedonderzoek blijken dat de dieren besmet zijn met leverbot, dan is het raadzaam dat die middelen aangewend worden, die ook de jonge leverbotstadia bij rundvee en scha pen doden. Het Centraal Diergeneeskundig In stituut te Lelystad heeft na vijf jaar onderzoek een produkt ontwikkeld waarmee speendiarree bij biggen kan worden voorkomen. Het CDI heeft de licentierechten toegewezen aan Dup- har B.V. te Weesp, terwijl Gist-Bro- cades te Delft en Aesculaap te Boxtel een sublicentie verwierven. Vanaf 15 oktober is het produkt in Nederland beschikbaar. Door speendiarree wordt in de Ne derlandse veehouderij jaarlijks aan zienlijke schade geleden. De ziekte kan bij getroffen bedrijven tot 30% sterfte onder de biggen veroorzaken. Het CDI is als overheidsinstituut verbonden aan het Ministerie van Landbouw en Visserij en heeft o.a. tot taak om belangrijke dierziekten te bestuderen ten behoeve van de landbouw en de volksgezondheid. Bovendien houdt het CDI zich bezig met de bereiding van diverse immu- no-biologische produkten (sera, vac cins en diagnostica) ter bestrijding en voorkoming van dierziekten. Inter nationaal gezien staat het CDI be kend om het hoog wetenschappelijk niveau van de activiteiten. Daar er in Nederland nog geen regis tratieplicht bestaat voor veterinaire geneesmiddelen kan het door het CDI gepatenteerde middel hier snel op de markt gebracht worden. Inmid dels wordt de registratie voorbereid. Dankzij de jarenlange intensieve sa menwerking tussen de wetenschap pelijke medewerkers van het CDI en de farmaceutische industrie kan speendiarree bij biggen nu effectief worden bestreden. VIB in Hoensbroek 'Hoeveel jaar we toe zouden kunnen met onze voorraad boter en ervan uitgaande dat de koeien geen melk meer geven? We hebben 190000 ton boter opgeslagen. Onze consumptie ligt rond de 50000 ton boter per jaar. Dan moet u echter niet vergeten dat we ook nog veel boter exporteren. Het is eigenlijk heel grillig. Maar het geeft een aardige indicatie.' Aan het woord is directeur ir. P. Kleemans van het Voedselvoorzieningsin- en verkoopbureau in Hoensbroek (Limburg). Het VIB is sinds twee jaar gehuisvest in het monumentale stadhuis van Hoensbroek. De trouwzaal herbergt weliswaar nog getuigenbankjes, maar doet tegenwoordig dienst als vergaderzaal. Na vijfjaar te hebben gewacht op uitbreiding kwam min of meer toevallig het stadhuis van Hoensbroek beschikbaar voor huisvesting van het bureau. Door een gemeentelijke herindeling hoorde Hoensbroek voortaan bij de gemeente Heerlen. Niet iedereen was onverdeeld gelukkig met dit besluit. Enkele raadsleden in Hoens broek raakten nogal ontstemd omdat het 'symbool van onafhankelijk Hoensbroek' zo snel werd verkocht. Na de herindeling zou er een depen dance voor burgerzaken in dit deel van de nieuwe gemeente blijven en iedereen had verwacht dat deze zou worden ondergebracht in het stadhuis. Het hart was uit de plaats, zo riep men. Maar volgens Kleemans merkje heden ten dage niet veel meer van deze 'schokkende' verkoop. 'Elk jaar trekt hier nog de carna valsoptocht langs. Dat is een van die kleine, traditionele dingen,' aldus Kleemans. Werkgelegenheid In 1972 besloot de toenma lige minister van Landbouw dat het VIB samen met de AID naar het zuiden moesten verhuizen om de werkloosheid aldaar enigszins te verlichten. Volgens Kleemansjs dat gelukt. Er werken momenteel 250 mensen bij het bureau; 100 mensen verrichten administratief werk op het hoofdbureau in Hoensbroek waarvan 80% Limburgers en 150 mensen werken in de buitendienst door heel Neder land. De drie belangrijkste taken waar het VIB zich voor geplaatst ziet, zijn de uitvoe ring van het markt- en prijsbe leid (interveniëren), voedsel hulp en varkensclassificatie. Voordat er überhaupt sprake was van het VIB, had Nederland in '45 een Stichting Voedselimportbureau om de import te verzorgen van landbouwgoederen en voe dingsmiddelen voor herrijzend Nederland. Aangezien de handel na de oorlog over geen deviezen beschikte, moest de overheid zorgen voor de invoer van grondstof fen voor de landbouw en voedingsmiddelenindustrie. In 1958 bij de herziening van de landbouwcrisiswet (toen landbouwwet geworden) is het VIB een rijksinstelling geworden, die de uitvoerder van maatregelen van het markt- en prijsbeleid van de landbouw werd. Basisprodukten Het interveniëren geeft de mogelijkheid voor de consu ment redelijke prijzen te scheppen en een redelijk uit het EEG-beleid. 'Het is een grillig proces. Melkpoeder bij voorbeeld is duidelijk afgeno men. De botervoorraad is door de Kerstboteractie ook kleiner geworden. Zodra de wereldhandel aantrekt, zie je in een mum van tijd de voorraden slinken. Twee maanden geleden was nog de verwachting dat we van de oude oogst 200000 ton graan Hat 'zenuwcentrum' van het VIB: de werkplanning. inkomen voor de boer. Voor de oprichting van de EEG werden reeds in de crisistijd al voorraden opgekocht om de markt te stabiliseren. Volgens Kleemans was de landbouwcrisiswet o.a. daarop geënt. Hoe gaat een dergelijke interventie in zijn werk? In Brussel worden voor produk ten als boter, melkpoeder, rundvlees en graan interven tieprijzen afgesproken. Om te voorkomen dat de marktprijs onder die interventieprijzen zakt, bestaat de mogelijkheid deze goederen aan te bieden aan het VIB. Het bureau is verplicht deze produkten te kopen tegen de interventie prijs. Het VIB koopt deze produkten en verzorgt de opslag ervan in opslagruim ten, verspreid over heel Nederland. De laatste drie jaar zijn de voorraden behoorlijk gegroeid door een stagneren de afzet en geweldige toename van de produktie. Maar, zo zegt Kleemans, het is al een heel oud 'pro bleem'. 'Jozef kende dit systeem ook al. In Egypte had je zeven vette en zeven magere jaren. In de vette jaren werd graan opgeslagen om de magere jaren te bestrij den. Waren die eenmaal aangebroken, dan kwamen van heinde en verre mensen naar Egypte om graan te kopen. Dat is nu onvoorstel baar, zeker als je je realiseert dat een land als Ethiopië er vlak naast ligt. Jozef opereerde onder de farao, de overheid in die tijd. Het is dus al eeuwen oud,' aldus Kleemans. Boter kan het gehele jaar door ingeleverd worden, broodtar we op bepaalde tijden. Voor rundvlees geldt dat soms hele karkassen ingeleverd kunnen worden, soms alleen bepaalde onderdelen van het rund. Volgens Kleemans bestaat er grote onduidelijkheid bij het publiek over die 'enorme voorraden', die voortvloeien zouden moeten opnemen. Binnen drie weken sloeg de markt om en kwam er geen spat graan meer binnen. De mensen roepen weieens: wat een gigantische voorraden, maar in 1981 was er bij voorbeeld geen boter in opslag bij het VIB. Pas in het derde kwartaal in 1982 zijn die voorraden gaan groeien.' Classificatie Een tweede taak van het VIB is de varkensclassificatie waarbij classificateur de slachtvarkens in bepaalde kwaliteitsklassen indelen. Bij een aantal runderslachterijen wordt dat ook voor slachtrun- deren gedaan, de bedrijven leggen daar een prijs bij, het Produktschap geeft dat door aan Brussel zodat men daar op de hoogte is van de actuele prijzen. Zo kan men snel tot een prijsstelling en regulering van de rundvlees prijs komen. Er bestaat geen interventieprijs voor varkens. Wel is er de mogelijkheid dat het VIB contracten sluit met bedrijven die hun varkensvlees in de vriesruimten een bepaal de tijd opslaan. Het VIB betaalt in dat geval de opslag kosten en vergoedt de rente. Zo'n maatregel is net als de interventie bedoeld om de prijzen voor het varkensvlees te ondersteunen. Oorlog Tot twee jaar geleden vervulde het bureau nog een taak in de voedselvoorziening tijdens oorlog of andere rampen. "We beschikten toen over grote hoeveelheden noodbiscuits, maar ook over complete keukeninrichtingen. Veel koekjes zijn verkocht aan hulporganisaties met geld dat verzameld is met de actie Een voor Afrika. Een zeer gewaar deerd afzetkanaal.' Kleemans maakt duidelijk dat zodra er een oorlog zou uitbreken hij niet verantwoor delijk is voor de voedselvoor ziening. Dat valt onder Alge mene Zaken, civiele verdedi- Directeur ir. P. Kleemans ging en de directeuren Land bouw en Voedselvoorziening in de provincie. Het VIB controleerde en ververste vroeger regelmatig de voorra den, maar sinds twee jaar zijn die afgebouwd'. Waarom is dat gedaan? Kleemans: 'Ik denk dat men zich heeft gerealiseerd dat Nederland over voldoende handelsvoorraden beschikt. Het LEI heeft een studie verricht over dit onderwerp en daaruit bleek dat er genoeg mogelijkheden zijn om Neder land te voeden.' Heeft de verspreide opslag van de interventievoorraden over geheel Nederland een strategische achtergrond Kleemans: 'Nee, het heeft te maken met de beschikbare opslagruimten.' Voedselhulp Een andere, zeker niet onbelangrijke, taak van het VIB is de voedselhulp. Samen met de directie OSL worden o.a. de opdrachten van het Wereldvoedselprogramma uitgevoerd maar crok opdrach ten van Brussel voor E.G. voedselhulp. Het bureau kan bij voorbeeld de opdracht krijgen melkpoeder in te kopen. Leveranciers ervan worden uitgenodigd om in te schrijven. Het bureau bekijkt de aanbiedingen en 'gunt' na selectie een bepaald bedrijf de leverantie. Zodra deze gaat produceren, neemt het VIB regelmatig monsters, zodat alleen optimale produkten worden verscheept. Zo wordt niet alleen melkpoeder verzonden, maar ook witte bonen, rijst, olie, tarwe, mais, havermout, erwten en kuikens in blik. Zenuwcentrum Om alle activiteiten goed gecoördineerd te laten verlo pen is een doortimmerde werkplanning onontbeerlijk. Elke dag moeten de 150 controleurs in den lande geïnformeerd worden over hun activiteiten van morgen. De werkplanning is dan ook een waar zenuwcentrum waar drie man continu de telefoon bedienen. ('Kees, maandag om acht uur in Vlissingen. Verder geen bijzonderheden, Oke?'). 'Het komt weieens voor dat de mannen om half acht in het bedrijf staan en 's avonds om negen uur nog bezig zijn. En als de bedrijven op Tweede Kerstdag of Goede Vrijdag gewoon doordraaien, dan moeten onze mensen er wel zijn. Nee, het VIB is duidelijk meer dan enkel een boterberg bewaken'. De behoefte aan linolzuur bij zeugen in de periode van spenen tot werpen wordt ongeveer gedekt met 6 gram linolzuur per kg zeugenvoer, terwijl dan in de zoogperiode minimaal 10 gram linolzuur per kg nodig is. Bij gebruik van één zeugenvoeder tijdens de dracht èn zoogperiode is minimaal 7,5 g linolzuur per kg voer nodig Tot deze stellingname komt een werkgroep die een studie heeft ge maakt van de behoefte aan noodza kelijke vetzuren voor zeugen. In de werkgroep hebben zowel het be drijfsleven (mengvoederindustrie) als overheid zitting gehad. De resultaten zijn vastgelegd in een onlangs verschenen mededelingen I.V.V.O. no. 4. Linolzuur behoort tot de groep van "essentiële" vetzuren, die met het voer aan varkens moeten worden verstrekt voor het normaal funktio- neren van de weefsels. Tekorten lei den tot stoornissen. "Behoefte aan linolzuur bij fokzeu gen" is te bestellen door overmaking van ƒ7,50 op giro 668470 t.n.v. IV- VO, Postbus 160, 8200 AD Lelystad onder vermelding van "zend mij Mededelingen IVVO no. 4". De fokkersvereniging Zeeuws Vlaan deren van het Warmbloed Paarden stamboek Nederland houdt zaterdag 9 november haar jaarlijkse fokdag voor warmbloedpaarden in manege Riemens te Nieuwvliet. Eigenaren uit heel Zeeland worden in de gelegen heid gesteld hun materiaal op de keuring aan te bieden. Met name voor de dit jaar geboren veulens is deze dokdag een uitstekende gele genheid het eigen materiaal met dat van anderen te vergelijken. Vorig jaar is het bestuur van de fok kersvereniging begonnen om een aantal Belgische paardenfokkers uit te nodigen. Dit jaar zijn de contacten met België belangrijk uitgebreid. Het resultaat daarvan is, dat nu 40 paarden van Belgische eigenaren voorgebracht zullen worden. Met daarbij de ruim 60 paarden van Zeeuwse eigenaren is de opgave in het keuringsprogramma dan ook aanzienlijk groter dan ze ooit in het kader van de fokdag geweest is. Vanaf 's morgens 10 uur wordt ge keurd achtereenvolgens in diverse rubrieken met in elke rubriek direkt plaatsing. De rubrieken zijn gesplitst naar leeftijd en naar geslacht. De ju ry bestaat uit twee Brabantse des kundigen nl. F. van Loon en H. Leyser met als arbiter, J.P. van Da len, de Zeeuwse inspekteur, uit Poortvliet. De eerstgeplaatsten in el ke rubriek ontvangen een geldprijs. Tussen de keuringsrubrieken is er een rubriek bestgaand rijpaard en is er gelegenheid paarden die te koop zijn voor te brengen aan de hand of onder het zadel. De fokdag in Nieuwvliet staat bekend om zijn goede handel. In de keuringscatalo gus zijn reeds 16 paarden voor ver koop aangemeld, en dit aantal zal beslist ter plaatse nog wel uitbreiding vinden. De vraag of het verantwoord is met moderne bio-technologische metho den in te grijpen in het leven en de voortplanting van dieren is een van de onderwerpen die aan de orde komen tijdens een internationaal kongres over de bescherming van landbouw huisdieren. Europees landbouwkom- missaris mr. F.H.J.J. Andriessen zal op 7 november a.s. de openingsrede houden. Het kongres vindt plaats in het Palais des Congrès in Brussel op 7 en 8 november. Dit internationale kongres wordt ge zamenlijk georganiseerd door de Europese landbouworganisaties (COPA en COGECA) en de Euro- group for Animal Welfare. In laatst genoemde organisatie zijn de grote dierenbeschermingsorganisaties uit de EG vertegenwoordigd, waaron der de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren. Op de eerste dag gaat het over het batterijprobleem van legkippen en over rundvee. Hierbij zal de Neder landse gedragsdeskundige Dr. G. van Putten het probleem van de mestkalveren behandelen. Op de tweede dag zal o.m. de varkenshou derij worden behandeld. Advertentie I.M. 16 Vrijdag 1 november 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 16