Nederland verdringt België van witlofmarkt West-Duitsland Topkwaliteit plantmateriaal voor Pelargonium Grootegast start met champignonkwekerij Koolzaad met nieuwe resistentie Meeropbrengsten door gerichte bemesting Zwart mycellium Dichte gewassen minder sproeiresultaat Proteïnrijke tarwe Mate van onkruidvorming Sportfondsenbaden delen 150.000 tulpebollen uit WFO presenteert op Sint-Maartenveiling aanbod in kolossale groenten- en fruitshow Fruitteelt-voorlichting in Noord-Brabant J. Rovers bedrijfstakdeskundige vollegrondsgroententeek in Noord-Brabant en Gelderland Kleinere appeloogst in de V.S. De handelsbalans van de Belgische tuinbouwprodukten - verse groenten, vers fruit en sierteelt - boekte in 1984 een netto-overschot van ruim 4 mil jard Bfrs. De sektoren groenten en fruit verbeterden in vergelijking met 1983 elk met 100 miljoen, terwijl de sierteelt in 1984 een toename van het netto eksportoverschot kende van ruim een half miljard Bfrs. Voor elk van de 3 deelsektoren is Frankrijk de voornaamste afnemer, met 39% van het eksportaandeel voor groenten en sierteelt en 27% voor fruit. Wat de invoer van verse groenten betreft bekleedt Nederland de eerste plaats met nagenoeg de hêlft van de totale invoer. Frankrijk zorgt voor een kwart van de groenteninvoer. Nederland is flink op weg om het Belgisch witlof de loef af te steken in Duitsland. Globaal gezien blijft Bel gië onbetwist de grootste witlbfeks- Eorteur ter wereld. >e Belgische peren (Conférence) zorgden voor een netto-eksportover- schot van meer dan een half miljard Bfrs en dit ondanks een daling van 20.000 ton in 1983 naar 13.570 ton in 1984. Frankrijk, Duitsland en Ne derland zijn goede klanten maar ook in Engeland en Noorwegen zijn de Belgische peren in opmars. Met een stijging van het netto-eks- portsaldo met 50% deed de Belgi sche sierteelt het in 1984 zeer goed. Dit is te danken aan de verbetering van de konkurrentiepositie op inter nationaal vlak en aan de rationalise ringsinvesteringen door de produ centen. Ondanks een lichte terugval (10%) is Frankrijk de voornaamste afzetmarkt gebleven, gevolgd door Nederland. De invoer van sierteeltprodukten komt vooral uit Nederland en betreft hoofdzakelijk snijbloemen. Hiervan steeg in 1984 de invoer tot anderhalf miljard, waarvan 90% afkomstig is uit Nederland. Na enkele jaren van voorbereiding zal de Nederlandse Algemene Keu- t ringsdienst voor Siergewassen (NAKS) binnenkort van start gaan met de Elitekeuring en de daaraan verbonden certificering van elite- stekken van Pelargonium. Deze door de NAKS uit te voeren keuring zal ongetwijfeld leiden tot een verdere verbetering van de kwaliteit van het Nederlandse Pelargonium teeltma teriaal, waardoor de vermeerde- ringsbedrijven kunnen inspelen op de te verwachten toenemende vraag naar gezond plantmateriaal. De NAKS zal in haar stand (stand nummer 61) op de vaktentoonstel ling in Aalsmeer, die van 6 tot en met 10 november wordt gehouden, uit voerig aandacht besteden aan deze Elitekeuring. In de gemeente Grootegast in de provincie Groningen gaat begin 1986 een champignonkwekerij van start die werk zal bieden aan naar schat ting dertig personen. Ook komt er in Grootegast een instruktiecentrum voor champignonkwekers waar star tende kwekers begeleiding kunnen krijgen. Dit centrum moet de ont wikkeling van de champignonteelt in het noorden bevorderen. Dat ver klaarde donderdagmiddag in Groote gast J. Verbree, burgemeester van deze gemeente, tijdens een bijeen komst waar de resultaten bekend werden gemaakt van een onderzoek naar de haalbaarheid van de cham pignonteelt in het noorden. Dit onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van het gemeentebestuur van Grootegast door een accoun tantskantoor. Het kantoor konklu- deert dat de champignonteelt, die nu nog voornamelijk in het zuiden van het land plaats heeft, in het noorden zeker mogelijk is. De onderzoekers konstateerden dat er voor de cham pignon in het noorden zeker markt is. Voorwaarde voor het van de grond tillen van de champignonteelt is wel dat er een goede infrakstruk- tuur 'komt, dat wil zeggen dat star tende kwekers worden gesteund. Volgens burgemeester Verbree kan het instruktiecentrum deze rol ver vullen. Het centrum vergt een inves tering van 600.000 gulden. Voor dat geld is een beroep gedaan op het Europees sociaal fonds en op het in tegraal struktuur plan noorden des lands. Franse appelexport verloopt vlot Frankrijk heeft t/m 13 oktober j.l., vergeleken met voorgaand seizoen, bijna 30% meer appelen kunnen ex porteren. Tot die datum konden de Fransen 145 min kg uitvoeren, waarvan bijna 90% binnen de EG werd afgezet. Vorig seizoen bedroeg de totale export van appelen ca. 620 min kg, waarvan bijna 20% werd ge realiseerd tot half oktober. Engeland en West-Duitsland blijven de grootste afnemers, terwijl Italië en Nederland groeimarkten, blijken te zijn. De totale appelproduktie, die vorig jaar 1952 min. kg groot was, wordt volgens de jongste rammg dit jaar 1751 min ton en komt daarmee op het gemiddelde niveau van '83/'84. Rooiaktie Zwitserse appelen Het Schweizerische Obstverband stelt pogingen in het werk het areaal tafelappelen terug te brengen tot 4.700 ha. Er zijn fondsen beschikbaar voor telers die boomgaarden rooien. Een zelfde soort aktie tussen 1981 en 1984 heeft succesvol gewerkt. Sinds 1980 is het areaal terugge bracht van 5.218 ha. tot 4.890 ha. In Canada is het gelukt, in zo- merkoolzaad een resistentie tegen triazine-houdende herbici den in te kruisen. Zo zouden in koolzaad moeilijk te bestrijden onkruiden zoals herik en vinken- zaad gemakkelijker uit de weg kunnen worden geruimd. De eerste triazine-resistente stam men hebben echter nog slechte opbrengsten. Het kweken van 00-koolzaad heeft mogelijkerwijs een gunstig neveneffect. Deense entomolo gen constateerden, dat belang rijke schadelijke insecten in koolzaad worden aangetrokken door glucosinolaat. Door een vermindering van deze stof in koolzaad, hoopt men de mate van aantasting door glanskevers, snuitkevers en aardvlooien te verminderen. Drie tot vijf centimeter onder het zaad en iets terzijde. Zo depone ren de Finse boeren hun kunst mest op het zomergraan. De op brengststij ging van 15% leidde tot een snelle invoering van deze techniek in de Scandinavische landen. De hoeveelheid fosfaat kon zonder opbrengstverlaging met 25% worden verminderd. In Zuid-Engeland levert het ge richt deponeren van fosfaat 170 tot 280 kg meeropbrengst per hectare, bij stikstof ligt dat tussen 200 en 300 kilo. Al tien jaar is bij de intensieve maisteelt een tot dusver niet pre cies defineerbare wortelziekte in opmars. De schimmelaantasting wordt door vaklieden als "zwart mycellium" aangeduid en komt vaak voor in het noordwesten van de Duitse Bondsrepubliek, zoals Dr. W. Kroger en Dr. J.B. Speakman van de dependance Kitzeberg van het Biologisch In stituut onlangs meldden. De tot dusver onbekende Verwekker bleek in proeven in kassen, maar ook buiten op het veld, bijzonder aggressief. De planten reageer den met sterke groeipressies. De korrelopbrengst verminderde ge middeld met 5%. Een te snelle vruchtopvolging met te veel maisteelt leidde tot het vaker op treden van deze schimmel. Een resistentie tegen deze ziekte werd tot dusver niet waargenomen. In zeer dicht gezaaide, sterk be meste tarwepercelen kan de eerste fungicidebespuiting de opbrengst zelfs verminderen, zoals W. Basse van de universiteit in Kiel in meerdere proeven vaststelde. Dit weet hij aan de sterke concurren tie van de uitlopers onderling die door het gezonder maken van het gewas nog wordt versterkt. Aan de universiteit van Missouri werd een tarweras gekweekt, dat twee keer zoveel eiwit bevat als de gebruikelijke rassen. Het nieuwe produkt is een kruising van een wilde tarwe uit Israël en het aan tarwe verwante Aegilops. Dit gewas levert grotere korrels dan de cultuurtarwe, maar deze vallen gemakkelijk uit. De kwe kers hopen echter, deze fout te kunnen liquideren. Bij het vaststellen van schade- drempels voor toepassing van herbiciden kan de mate van on kruidvorming een belangrijke rol spelen. Dit geldt vooral door moeilijk te bestrijden soorten zoals het akkerviooltje of voor soorten die zich sterk vermeerde ren zoals het kleefkruid. Verder bestaan er nog aanzienlijke ver schillen in de zaadproduktie bij één onkruidsoort. In suikerbieten kunnen akkerviooltjes, b.v. meer dan 1100, in zomertarwe slechts 132 zaden per plant produceren. Hiermee moet men rekening houden bij prognoses over de aantasting en de ontwikkeling van de bestrijdingsstrategiën. Bemiddelingsbureau verwacht stijging Poinsettia-aanvoer Het Bemiddelingsbureau van Bloe menveiling Westland verwacht in de komende maanden een Poinsettia- aanvoer van 2,8 miljoen stuks. Dit betekent een stijging van 12% in ver gelijking met vorig jaar. In 1984 werden 2,5 miljoen stuks Poinsettia aangevoerd. Volgens de heer R. Hampsink is de kwaliteit van de aan te voeren Poinsettia goed tot zeer goed te noemen. De aanvoer van verduisterde en onverduisterde Poinsettia's, respektievelijk in no vember en december, vereist een goed gekoördineerde verwerking. Het te verwachten aanbod van 2,8 miljoen is in vergelijking met voor gaande jaren een lichte stijging. Op 1 november 1985 zal staatsse- kretaris A. Ploeg in het Sport- fondsenbad Apeldoorn aan vijf iwemkampioenen een tulpebol aanbieden. Met dit symbolische gebaar start een landelijke aktie- week (2 t/m 8 november) van Sportfondsen Nederland om, in samenwerking met de Konink lijke Nederlandse Zwembond, het zwembadbezoek in Neder land te stimuleren. Gedurende die periode worden 150.000 van deze tulpebollen aangeboden aan alle bezoekers van de deelne mende baden. Aan de aktie zijn tevens wedstrijdelementen ver bonden met als prijzen familie abonnementen etc. De kampagne wordt bovendien in het voorjaar met bloemenzaden herhaald. Veiling West Friesland Oost in het Noordhollandse Wervershoof houdt voor het eerst in de ge schiedenis van het Nederlandse veilingwezen een St. Maartenvei ling. Tijdens een bijna drie dagen durende show toont de WFO het totale produktenpakket, waarin hardfruit (appels en peren) een belangrijke plaats inneemt. Naast zo'n 150 ton fruit zal in een cen trale stand en in displays de an dere WFO-specialiteiten te zien zijn: bloemkool in verschillende typen en kleuren, broccoli, een uitgebreide witlofpresentatie, een paddestoelenstand, grove pro- dukten als kool, peen en kroten, alsmede alle nieuwe Nederlandse groenten. De St. Maartenveiling, die op 11 november om 15.00 uur wordt geopend door voorzitter H.C. van Veen van het Bedrijfsschap voor de Groothandel en de Tussen personen in Groenten en Fruit, is dinsdag 12 november geopend voor het publiek. De St. Maartenveiling wordt ge houden ter gelegenheid van het Sint Maartenfeest, dat traditiege trouw op 11 november in West friesland wordt gevierd. Sint Maarten was de barmhartige rid der, die zijn mantel deelde met de armen. Kinderen gaan 's-avonds met lampions langs de huisdeur, zingen liedjes en verzamelen lek kernijen. Met ingang van 1 oktober jl. is als opvolger van Hans Vijverberg be noemd de 23-jarige Geert Hermans. Hermans zal evenals Vijverberg als bedrijfsvoorlichter zijn werkgebied hebben in geheel Brabant met uit zondering van het noordwestelijk kleigebied en het Land van Heusden en Altena. In het kader van het jeugd-werkplan heeft aanstelling plaatsgevonden voor een 32-uursfunktie, waarbij in principe de vrijdag als werkdag is uitgevallen. Over de mogelijkheden om de vrijgekomen uren toch voor de fruitteelt-voorlichting in te vullen wordt nog overlegd. Geert Hermans woont in Den Bosch en is daar bereikbaar op het volgen de adres: Dr. Hermansstraat 2, 5212 EZ Den Bosch, tel. 073 - 410828. Per 1 januari 1986 zal de heer ing. J. Rovers worden benoemd als Bedrijfs takdeskundige Vollegrondsgroen- tenteelt Noord-Brabant en Gelder land als opvolger van de heer ing. A. funktie heeft aanvaard van Bedrijfs takdeskundige Boomteelt en Stede lijk Groen Noord-Brabant, Limburg lijk Groen Noord-Brabant, Limb8rg eri Gelderland bij het Consulent schap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Tilburg. De heer ing. J. Rovers is momenteel werkzaam als Bedrijfsvoorlichter Glasgroenten in "De Baronie" bij het Consulentschap voor de Akker bouw en de Tuinbouw te Tilburg. Wij wensen de heer ing. J. Rovers veel succes toe in deze voor hem nieuwe uitdaging en hopen dat door deze vrij snelle benoeming de weg, die door zijn voorganger was uitgezet Vrijdag 1 november 1985 op het gebied van de voorlichting in de vollegrondgroententeelt onder zijn leiding vervolgd zal worden. De ontstane vakature per 1 januari a.s. hopen wij snel te vervullen. De Amerikaanse appeloogst wordl geraamd op 3,7 min ton, 2% minder dan het vorige jaar. In het oosten denkt men 6% minder te oogsten, 1,4 min ton. In Centraal Amerika wordt 0,7 min ton verwacht, maar liefst 35% meer dan in 1984. Deze grotere pro- duktie wordt toegeschreven aan het goede weer; warme dagen, koele nachten en regen op de juiste mo menten. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15