De maand november op het veebedrijf Melkveehouderij Varkenshouderij Pluimveehouderij Kalktip Hoogproduktieve dieren die iedere dag veel krachtvoer moeten opne men, zullen om voedingsstoornissen te voorkomen, ook voldoende goed ruwvoer moeten hebben. Geef deze dieren de kwalitatief beste partijen. Hiervan zullen ze over het algemeen meer opnemen en dit kan kracht voer besparen. Zorg dat van de totale hoeveelheid ds die het dier opneemt aan ruw- en krachtvoer minimaal eenderde deel bestaat uit struktuurhoudende droge stof. Als dit niet het geval is kan dit voe dingsstoornissen tot gevolg hebben en als gevolg hiervan het vetgehalte van de melk dalen. Verwarming en ventilatie is van groot belang in de stallen, omdat veel ziekte problemen worden veroorzaakt door valse trek. Bij droogstaand melkvee moet u de konditie goed in de gaten houden. Te schrale dieren zijn niet goed maar ook te vette dieren kunnen proble men geven. Het kan namelijk leiden tot moeilijker afkalven en slepende melkziekte. Bovendien zullen vette dieren na het afkalven meer moeite hebben om hun rantsoen op te ne men. Het voerschema voor de droogstand ziet er als volgt uit: - Ie maand droogstand afhankelijk van de konditie de norm hanteren voor onderhoud plus 2 k 5 kg melk met 4vet. - laatste maand van de dracht de norm voor onderhoud plus 5 a 10 kg melk. De laatste week voor het afkalven min. 1 kg krachtvoer. Na het kalven de krachtvoergift ge leidelijk opvoeren, de eerste dag plus 2 kg, daarna 1 kg per dag erbij tot de norm bereikt is. Ook de voeding van het jongvee is een zaak die de aandacht verdient. Als U in 2 jaar een goed ontwikkelde melkvaars wilt krijgen zult U deze goed moeten voeren. Als de ruwvoervoorraad voor deze winter aan de krappe kant is, kunt U overwegen om het jongvee te voeden met stro en krachtvoer. U kunt de volgende stelregel aanhouden: per 100 kg levend gewicht 1 kg stro 1 kg krachtvoer en 1 kg krachtvoer ek- stra. B.V. pink, 300 kg: 3 x 1 kg 3 kg stro 3 x 1 1 4 kg krachtvoer. Pink, 400 kg: 4 x 1 kg 4 kg stro 4 x 1 1 5 kg krachtvoer. Als krachtvoer kan standaardbrok (940 VEM, 120 g. vre) gegeven wor den. Bestrijding van emelten en mollen Emelten zijn de larven van de lang pootmuggen. Ze zijn grauw gekleurd 0.5 a 2 cm groot en bezitten geen poten. Ze leven het liefst op plaatsen die enigszins beschut zijn, zoals b.v. ruig grasland. De emelten richten schade aan doordat ze zich voeden met planten resten maar in een later stadium vooral met plantenwortels van zowel gras als akkerbouwgewassen. Als er erg veel emelten voorkomen komt de grasmat volledig los te liggen. Bij droge omstandigheden sterft dit ge deelte af. De schade door emelten in het najaar aangericht, wordt pas in het voorjaar (vervolg van pagina 10) Ploegen Door goed te ploegen wordt de basis gelegd voor de volgende oogst. Om in het voorjaar het zaaibed met zo weinig mogelijk werkgangen klaar te leggen, teneinde vastrijden van de grond te voorkomen, moet vlak wor den geploegd, goed gekeerd en moe ten stoppelresten, onkruiden en win terharde groenbemesters goed wor den bedekt. De verhouding ploegdiepte: voor- breedte^ moet ongeveer 1 1,5 be dragen. Ploeg groenbemesters i.v.m. een goede vertering niet dieper on der dan 20 cm. Ploeg niet dieper dan nodig is. Bedenk dat ploegen tot op bijv. 30 cm diepte op bouwvoor verschraalt, w.b. humus en Pw-getal. Op de meeste percelen zijn die toch al aan de lage kant. Bovendien is de kans op het ontstaan van een ploegzool groter. Een aan wezige ploegzool kan onder droge Vrijdag 1 november 1985 zichtbaar. Om grote schade te voor komen is het raadzaam om te kon- troleren of er veel larven voorkomen. Hiervoor is de maand november erg geschikt. Het kontroleren kunt u als volgt uitvoe ren: Neem per ha 10 zoden van 1 dm2 en leg deze enige tijd in een pekelop- lossing 1 kg zout per 5 liter water). Na verloop van tijd komen de emel ten boven drijven. Blijkt dat bij de kontrole omgerekend per m2 meer dan 150 emelten voorkomen, dan is de kans op schade groot en is het wenselijk om een bestrijding uit te voeren. Een goed resultaat van de bestrijding is te verwachten als deze onder droge omstandigheden wordt uitgevoerd en er geen koude nacht verwacht wordt. De bestrijding kan uitgevoerd worden met 2 liter parathion 25% of 15 kg emelten korrels per ha. Na de behandeling mag er 3 weken niet worden ingeschaard. Door op tijd een bestrijding uit te voeren voor komt U veel narigheid. Ook mollen kunnen veel schade toebrengen aan het grasland, daarom is de bestrij ding belangrijk. Begin hiermee in de herfst, zolang het nog niet vriest is ook de winter hiervoor geschikt. Door gezamenlijk in een gebied de mollen te bestrijden, is het resultaat meestal beter dan een bestrijding per bedrijf. De meeste mollen worden omstandigheden beter opengebro ken worden met een woeler aan de ploeg. Gronden die zwaarder zijn dan 25% afslibbaar, waarbij te vens de ontwatering in orde is, heb ben een zodanig scheurend vermo gen dat een woelbewerking als regel niet zinvol is. Bij grasgroenbemesters verdient het aanbeveling om toch zeker geren en kopeinden vooraf dood te spuiten. Dit kan met dalapon of Roundup. Voorbewerking Onder droge omstandigheden is no vember uitstekend geschikt om op de zware, niet slempgevoelige gronden een voorbewerking met de kultivator uit te voeren. Benut zoveel als mogelijk deze kans omdat een bewerking over de vorst de ondergrond meer schade doet en het effekt op de bovenlaag eerder minder is. Het toepassen van TCA kan ook het beste na een dergelijke grondbehandeling worden uitge voerd. gevangen met klemmen. Door gedi plomeerde mollenbestrijders kan momenteel ook gewerkt worden met een bestrijdingsmiddel dat in de mollengangen wordt gebracht met behulp van een "pistool". Onderhoud werktuigen De meeste werktuigen hebben dit jaar hun dienst bewezen en zijn aan een onderhoudsbeurt toe. Nóg re gelmatig komt het voor dat de ma chines op het erf worden "gestald" zonder er wat aan te doen. Om scha de door roest te voorkomen is het goed om zo snel mogelijk te begin nen met de winterbeurt van uw ma chines. Vervang versleten onderde len. Maak de draaiende delen schoon en smeer ze zonodig. Berg daarna de machines indien mogelijk ordelijk op. Pas de onderhoudsbeurt toe ais het U gelegen komt, maar laat de machines niet onverzorgd over winteren. De vergadertijd staat weer voor de deur en als U bij wilt blijven is het wenselijk dat U zoveel mogelijk bij eenkomsten bezoekt. Ook al is het veel van huis zijn voor veel mensen een zware opgave, be denk dan wel dat U van iedere in leider ongeacht het onderwerp wel wat kunt leren. Mollen kunnen veel schade toebrengen hier voor de meest geschikte tijd. Hoe staat het met de verwarming en de ventilatie voor de winter Nu de winter weer voor de deur staat is het de hoogste tijd dat de verwar ming en ventilatie worden schoon gemaakt en nagekeken. We staan weer voor grote temperatuurschom melingen en de tijd dat "de kachel" weer ekstra opgestookt moet worden nadert met rasse schreden. Het is dan ook van belang dat de verwarmings- en ventilatieapparatuur optimaal kunnen funktioneren. Verwarming Bij elektrische verwarming (lampen en/of vloer) is het onderhoud een voudig maar wel van levensbelang. De elektrische bedrading moet na gekeken worden. Indien ook regel- apparatuur aanwezig is, zal deze gekontroleerd moeten worden op een goede regelbaarheid. Bij verwarming met lampen is het raadzaam enkele reserve lampen in huis te hebben. Om energie te sparen zijn er dimmers op de markt die het stroomverbruik kunnen halveren, als er minder warmte nodig is. Bij gas- of olieverwarming vraagt het onderhoud meer tijd. Zowel de cen trale verwarmingsketel als de gas- kappen moeten minstens één keer per jaar schoongemaakt en nageke ken worden. Bij de gaskappen is het van belang ook te kijken naar de gas toevoerslang en het bevestigingsma teriaal. Maak de luchtfilters regel matig goed schoon. Bij de centrale verwarming is het noodzakelijk de regelapparatuur goed af te stellen zowel bij de kachel als in de afdelingen. Als de verwar ming is gekoppeld aan de ventilatie moet gekontroleerd worden of de verwarming alleen dan aanslaat als de ventilator al enige tijd op mini mum stand draait. Ook het isoleren van warmwaterbuizen naar de afde lingen geeft een behoorlijke bespa ring op de jaarlijkse stookkosten. Ventilatie In stallen met natuurlijke ventilatie is het van belang dat zowel de opennok als d^ inlaatkleppen gemakkelijk en soepel te regelen zijn. In mechanisch geventileerde stallen is het noodzakelijk dat de putten on der de stal goed zijn afgesloten en alle gaten en kieren goed dicht gestopt zijn (dit kan o.a. met P.U.R. - schuim). Veel ziekte-problemen worden door valse trek veroorzaakt. Laat de benodigde verse lucht door de inlaatopening binnenkomen. Reinig de ventilator en plaats even tueel onder de ventilator in de koker een diafragmaschuif om" de af te voeren hoeveelheid lucht te beper ken. Indien één ventilator in een af deling uitgezet wordt moet de koker goed afgesloten worden. Daarnaast is het ook van belang om aan grasland. Bestrijding van de herfst is de druk van buiten te beperken door een goed werkende winddrukkap aan te brengen. Door een goede afstelling en regeling kan met een juiste minimale lucht verversing optimale resultaten be haald worden. Het is dan ook moge lijk de kosten voor elektra en ver warming te beperken. Om te weten welke temperatuur er in de stal is geweest, is het noodzakelijk dat er een maksimum minimum thermo meter in de stal aanwezig is. De var kenshouder zal zelf een aantal zaken moeten waarnemen, voordat gckon- stateerd kan worden of de ventilatie en/of verwarming bijgesteld moet worden. Zorg dat koning winter u niet verrast! Ongemerkt is de zomer voorbijge gaan en is de winter weer in aan tocht. En zo'n winter kan onverwacht toeslaan. Loop daarom Uw bedrijf eens kritisch na om te zien of U voqrbereid bent op zo'n verrassing. Denk daarbij onder andere aan de volgende punten: De watervoorziening Zorg dat het voorraadvat voor de drinkwatervoorziening niet kan be vriezen. Toevoerleidirigen en flotter- bakjes kunt U eventueel inpakken met isolatiemateriaal. Juist in een le ge stal bestaat er groot gevaar voor de bevriezing van de waterleidingen. Sluit de watértoevoer hier af of laat het water eventueel lopen. Probeer de temperatuur boven het vriespunt te houden. Nieuwe kippen Als U in een winterperiode nieuwe kippen opzet, zorg er dan voor dat de stal vooraf op temperatuur 21 graden C) is gebracht. Voor een goede start van Uw kippen is dit van groot belang. U kunt hiervoor ge bruik maken van een heteluchtka non. En mocht U die zelf niet bezit ten; ze zijn ook bij sommige bedrij ven te huur. Warmteverliezen Probeer zo veel mogelijk warmte verlies tegen te gaan. De door de dieren geproduceerde warmte moet zoveel mogelijk binnen gehouden worden. Als ventilatoren uitgescha keld worden, sluit dan de kokers ook af. Koude lucht daalt snel. Door de lucht zo hoog mogelijk binnen te la ten, vindt de meeste vermenging met warme stallucht plaats. Zorg echter wel voor minimale ventilatie. Er is altijd vocht en gas aanwêzig, er moet dus altijd geventileerd worden. Juist in een koude periode is goed te mer ken welke stallen goed geïsoleerd zijn. Probeer in ieder geval kieren en naden zo veel mogelijk dicht te ma ken. Hiervoor kan goed gebruik ge maakt worden van P.U.-schuim, waarmee dergelijke kieren eenvou dig dicht zijn te spuiten. (Stuifjsneeuw Is uw stal sneeuwdicht? Vooral bij een open nok kan stuifsneeuw flink wat overlast veroorzaken, indien de nol niet voldoende is afgeschermd met opzetstukken. Eventueel kunt u boven de middelste batterijreeks een strook voldoende sterk plastik aan brengen om binnenkomende sneeuw op te vangen. Eierbewaring Zorg dat de eieren niet kunnen be vriezen. Een voldoende geïsoleerde eierbewaarplaats is hierbij van groot belang. Eventueel kunt u tijdelijk een verwarmingsbron aanbrengen. Hierdoor ontstaat bovendien een prettiger werkklimaat. Plaats de eierkontainers in een koude periode ook niet te dicht tegen de wand, zo dat er wat lucht tussen blijft. Ing. Th. Bijzet en A. Wouters, C.R. Tilburg Ing. G. Meeuwissen en ing. D. Pul len, C.V.P.-Tilburg 11 De grondgebruiker kan een keus maken uit de verschil lende samenstellingen van basische fosfaat-kali-magne- sium meststoffen die als on- derhoudsbekalking passen bij het te verbouwen gewas. Er wordt dan meteen voorzien in de kali-, fosfaat- en magne siumbehoefte.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11