Groenteteelt op akkerbouwbedrijven (aktie 1985/1987) arminda w' wintertarwe Westland in trek bij buitenlandse tuinbouwstagiair(e)s geroemd om betrouwbaarheid In het voorlichtingsprogramma 1985/1986 van het Konsulent- schap Barendrecht staat vermeld dat er aandacht geschonken zal worden aan een aantal volle- grondsgroëntegewassen, die mo gelijk interessant zijn voor akker bouwers. De komende 3 maanden zullen steeds 2 gewassen worden belicht. Het gaat om de volgende gewas sen: witlofwortel, witloftrek, spruitkool, bloemkool, winter bloemkool en prei. Uitgezonderd bij bloemkool en winterbloem kool ligt het zwaartepunt van de oogst van deze teelten in de win ter, met als begin de maand sep tember en met als eind de maand maart. Er wordt dus met name ingespeeld op het meer of minder grote arbeidso verse hot in die pe riode. Dit tegen de achtergrond dat de inkomensvorming op het akkerbouwbedrijf een moeilijke zaak is, en dat welkome alterna tieven aangegrepen dienen te worden teneinde het voortbes taan van het bedrijf te verzeke ren. Anderzijds kan ook meespelen dat een zoon of dochter op het Ing. B. Buitelaar. bedrijf is komen/komt werken, en dat daardoor intensiveren moet teneinde het inkomen per persoon op peil te houden. Aangeraden wordt de diverse arti kelen te bewaren. Mocht er op een vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting middels een praatmiddag nader op in wor den gegaan, dan heeft U de nodige achtergrondinformatie reeds in uw bezit. De bedrijfstakdeskundige volle- grondsgroente, B. Buitelaar een voorbehoedende behandeling tegen Sclerotinia. Om verslijming van het circulerende water te voorkomen, moet zo schoon mogelijk worden gewerkt. De trek- bakken moeten na gebruik goed worden schoongespoeld en eventue le dode plantenresten bij het opzet ten van nieuwe wortels moeten uit de trekbakken worden verwijderd. Se dert dit jaar is er een goedgekeurd middel om uitslijming tegen te gaan. Bewaring witlofwortels Voor een succesvolle bewaring is naast de juiste bewaarkondities ook de wortelkwaliteit van groot belang. Wanneer de plant overvloedig stik stof tot zijn beschikking heeft gehad of wanneer het produkt te rijp is ge oogst, zijn de bewaarresultaten min der goed. Vooral bij langdurige be waring wordt de voorkeur gegeven aan teelt op humusarme akker bouwgronden met minder dan 80 kg stikstof per ha in het profiel (0-90 cm, bepaald in januari-maart). Voor de wat langere bewaring kan men het loof beter wat minder kort afklappen (er resteert 3-4 cm), waardoor indro ging van het groeipunt wordt voor komen. Het te bewaren produkt dient gezond en zoveel mogelijk on beschadigd te zijn. Witlofwortels kunnen op de volgen de manieren worden bewaard: Over de mogelijkheden van wit loftrek op het akkerbouwbedrijf (aktie 1985/1986) nr. I Het inkomen van veel agrariërs staat al jaren onder druk. Veel akkerbouwers zoeken daarom naar mogelijkheden om de fi nanciële positie te verbeteren. Als men bedenkt dat voor veel ak kerbouwers de winter een tame lijk rustige periode is, wordt allereerst gezocht naar werk voor die periode. Bovendien zijn op akkerbouwbedrijven vaak ruime gebouwen aanwezig en is veelal sprake van een vrij behoorlijke mechanisatiegraad. Deze gege vens bieden goede mogelijkhe den voor b.v. witloftrek op stro mend water. In dit artikel wordt ingegaan op wat er zoal bij de trek van dit vrij dure produkt komt kijken, hoe groot de inves teringen zijn en welk saldo men kan behalen. De witlofwortels worden met de hand opgezet in trekbakken. Witloftrek op water: Hoe het alle maal werkt Als men de trek van witlof op water overweegt, moet men op het bedrijf ruimte hebben voor de bouw van een trekcel en een werkruimte. Verder is het zeer gewenst om op het eigen bedrijf de witlofwortels te kunnen bewaren. Na het rooien en/of bewa ren van de wortels, worden deze met de hand wortel naast wortel opgezet in trekbakken (oppervlakte 1 m2). De trekbakken worden in de trekcel in rijen opgestapeld (4 a 8 hoog). Vanuit een centraal waterbassin wordt konstant water rondgepompt middels leidingen en slangen door de met wortels gevulde trekbakken. Per stapel komt het water in de bovenste bak en via een overloop daarin wor den de ondergelegen bakken van circulerend water voorzien. Vanuit de onderste bak gaat het water terug naar het bassin. In het bassin moet het water worden belucht om te zor gen dat het zuurstofgehalte op peil blijft. Het water circuleert d.m.v. een pomp, waarvan de kapaciteit moet worden afgestemd op het aantal trekbakken. Het rondgepompte water wordt ver warmd door een verwarmingssys teem in het bassin. De trekruimte voor dit forceersysteem is als het ware een "klimaatkamer" en moet zeer goed geïsoleerd zijn. Er moet sprake zijn van een nagenoeg kon stante hoge luchtvochtigheid en er moet zodanig lucht worden ingebla zen, dat deze lucht in de gehele cel gelijkmatig komt en zo de- ruimte- temperatuur op een gewenst niveau kan handhaven. Bij de start van het trekseizoen (herfst) ligt de tempera tuur van het water op 22 gr.C., terwijl deze daalt naar 14 gr.C. Vrijdag 25 oktober 1985 aan het eind van het forceerseizoen (zomer). De ruimtetemperatuur moet altijd enkele graden lager zijn dan de temperatuur van het water. Tijdens een trek moeten de beide temperaturen zo konstant mogelijk blijven. Elk ras en elke herkomst kan een andere temperatuur vragen. Daarom moet er voor worden ge zorgd dat niet teveel rassen en niet teveel wortels van verschillende per celen tegelijkertijd worden getrok ken. De rassenkeuze is gebaseerd op de periode waarin men witlof trekt. Om regelmatig te kunnen oogsten moeten regelmatig nieuwe wortels worden opgezet. Veelal duurt de trek slechts drie weken. Wanneer een partij oogstrijp is, moet deze zo snel mogelijk worden geoogst, daar an ders de kwaliteit te ver achteruit gaat. Verder is het trekresultaat erg af hankelijk van de kwaliteit en de sor tering van de witlofwortels. Een ak kerbouwer die zelf zijn witlofwortels op het bedrijf kan telen is zodoende zelf in staat invloed uit te oefenen op het uitgangsmateriaal: een niet te onderschatten voordeel! Arbeidsbehoefte Het trekken van één hektare witlof- wortels vraagt 600 manuren. Ver schillen van 100 manuren per ha tussen bedrijven komen uiteraard voor! Met name bij de lofoogst zal losse arbeid nodig zijn. Veel akker bouwers trekken voor dit oogstwerk enige vrouwen aan, meest op uurba sis! Gewasbescherming In het algemeen hoeft men weinig last van ziekten en plagen te onder vinden. Veelal wordt volstaan met Investeringen In onderstaand schema is uitgegaan van investeringen bij volledige nieuwbouw voor een bedrijf waar Investeringen: men de beschikking heeft over losse arbeidskrachten en in de periode no vember t/m maart ongeveer 2 ha witlof trekt. 80 m2 trekcel 120 m2 werkruimte 60.000 2 watercircuits, verwarming, ventilatie 15.000 160 trekbakken 12.000 40 m2 koelcel (40 ton) 24.000 koelinstallatie 13.000 90 palletkisten 11.000 stapelaar, doseerbunker, losband enz. pm 135.000 Als men in een bestaande schuur al leen een trekcel van 80 m2 en een werkruimte van 120 m2 moet isole ren, is men met ca. 15.000,— voor de gebouwen klaar. Zo kan bij elke post worden nagegaan of het desbe treffende investeringsbedrag in de bestaande situatie lager uitpakt. In de praktijk zijn beginnende witlof trekkers uit de akkerbouw tamelijk goedkoop klaar, daar er in bestaande schuren enz. aanpassingen plaats vinden. Vaak in eigen beheer wordt dit gerealiseerd. Opbrengst: 12.000 kg 2,25 Toegerekende kosten: Kosten wortels Gewasbescherming, bemesting en water Energie t.b.v. witloftrek Energie t.b.v. koeling wortels Rente Fust- en pallethuur Vrachtkosten Veilingprovisie Totaal toegerekende kosten Saldo per ha Teneinde meer zicht te krijgen op wat er te verdienen valt, volgt on derstaand een saldoberekening. Los hiervan is het goed op te merken dat de kostprijs van witlof op een bedrijf lager zal zijn naarmate er gedurende een langere periode wordt gefor ceerd. De kosten van met name ge bouwen, vaste installaties enz. kun nen dan over meer kg lof gespreid worden. ƒ27.000 ƒ8.000 300 1.200 600 200 1.000 1.000 1.200 13.500 aan de hoop, met of zonder ven tilatie gedurende 2 a 3 weken; in luchtgekoelde bewaarplaatsen tot uiterlijk eind januari (1 tot 3 gr.C.); in mechanisch gekoelde cellen, waarin een langdurige bewaring mogelijk is (-1 - 0 gr.C.). Deze laatste bewaarmethode ver dient de voorkeur, daar er hierbij de minste indroging plaatsvindt. En witlofwortels zijn daarvoor zeer ge voelig! De wortels kunnen zowel los gestort als in palletkisten worden bewaard. Dit laatste heeft verschil lende voordelen. Er kan worden vol staan met een dichte, vlakke vloer en de wanden van de cel behoeven niet drukvast te zijn. Er kunnen boven dien verschillende rassen in één cel worden bewaard en de gehele cel hoeft niet eerst te worden ontdooid alvorens men een bepaalde hoeveel heid uit de cel haalt (bevroren wor tels mogen immers niet worden ver werkt!). Daar tegenover staat het nadeel van hogere investeringen (b.v. palletkisten en een heftruck voor transport). Bij los gestorte bewaring is de maxi male storthoogte ca. 3 m. De stort- dichtheid van witlofwortels bedraagt ca. 450 kg/m3, zodat per m2 vloer oppervlak ca. 1350 kg wortels kun nen worden opgeslagen. De hoogte van de cel bij 3 m hoog storten is 4 m. Voor de bewaring van één hektare wortels 28 ton) is bij los gestorte bewaring ca. 21 m2 en voor bewaring in palletkisten (4 hoog gestapeld) ca. 28 m2 bewaarruimte nodig. In plaats van zelf een koelcel te bou wen, kan men ook overwegen de wortels bij een loonkoelbedrijf of veiling te laten bewaren. Saldo per hektare Opmerkingen bij dit saldo Bij de saldoberekening is uitge gaan van het seizoen november t/m maart. De post "kosten wortels" is ge baseerd op een vergoeding voor de teelt van de witlofwortels op het ei gen bedrijf. De lofopbrengst schommelt in de praktijk tussen de 9 en 15 ton per ha. De gekozen 2,25 per kg lof als veilingprijs is een gemiddelde in de periode november t/m maart over de laatste 5 jaren. Vroeg en laat in het seizoen is het lof duurder. Gebruik van losse arbeid bij de lofoogst bij een tekort aan man kracht verdient in veel gevallen de voorkeur! Konklusie Wanneer wordt uitgegaan van het forceren van 2 ha witlofwortels per 13.500 jaar, hetgeen toch wel een minimale omvang is, resteert er een saldo van 2 x 13.500,- 27.000,-Dit be drag "staat" dan voor de volgende kostenposten: rente, afschrijving en. onderhoud van het hele witlofgebeu- ren en de daarvoor benodigde ar beid. Het zal duidelijk zijn dat er voor de post "arbeid" een aanzienlijke ver goeding verkregen wordt door 's winters met dit gewas bezig te zijn. In het Zuid-Westen blijkt dat nogal veel akkerbouwers die beginnen met wit loftrek zich na één of meer seizoenen meer gaan specialiseren. Dit lijkt een bevestiging van de juistheid van een eerder gedane keus. Ing. C. van der Maas, sektie vollegrondsgroenten, CAT Barendrecht In het Westland heerst een groot te kort aan stageplaatsen voor buiten landse tuinbouwstudenten. Bij de Stichting Uitwisseling en Studierei zen voor het Platteland te Bergen komen veel aanvragen binnen van buitenlandse studenten die in de Westlandse tuinbouw als stagiair(e) geplaatst willen worden. Van de ruim 3000 Westlandse glastuin bouwbedrijven zijn er echter slechts twee die eens een stagiair(e) hebben ondergebracht. Het grote tekort aan plaatsingsmogelijkheden in de tuin bouw begint nu al nadelige konsek- wenties te krijgen voor Nederlandse jongeren die een stage willen lopen op buitenlandse tuinbouwbedrijven. Om de stagekansen van zowel Ne derlandse als buitenlandse studenten te vergroten heeft de Stichting Public Relations Westland samen met de Stichting Uitwisseling een plan ge maakt, om in het Westland meer be kendheid te geven aan de mogelijk heden van buitenlandse stagiair(e)s. Advertentie I.M. Tel 01102-1441 DJ VAN DER HAVE BV POSTBUS i 4420 AA KAPEllE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7