Durf en inzet zegge en schrijve ■+- nsöê A - zuidelijke landbouw maatschappij Herstrukturering onderwijs "Staatssecretaris Ploeg": Aan kortzichtig gebruik bodem moet einde komen....". m VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 65e JAARGANG NO. 3804 land- en tuinbouwblad De voorzitter van de hoofddirektie van Rabobank Nederland ir. P.J. Lardinois heeft de vorige week donderdag in Sprang-Capelle het Amerwarmte projekt officieel in gebruik gesteld. Hij deed dit door het opendraaien van een kraan. Daarmee kon warm water van de Amercentrale naar de 6 aangesloten glastuinders stromen. (Zie voor verslag pag. 10). Deze week heeft het dagelijks bestuur van de ZLM een zeer geslaagd werkbezoek gebracht aan de kring Oost- en Midden-Brabant. Het was het eerste bezoek in het kader van de afspraak dat ons dagelijks bestuur jaarlijks twee werkbezoeken zal brengen aan de kringen om op die manier de kontakten met de achterban te verdiepen. Reeds na één zo n bezoek durf ik te beweren dat dit een goed initiatief is geweest. Het kringbestuur heeft ons vooral kennis laten maken met het Peelgebied. Via een rondrit door dit gebied en een korte wandeling door het nationale park in oprichting "De Groote Peel" hebben wij een uitstekende indruk gekregen wat een geweldige ont wikkeling het Peelgebied in betrekkelijk korte tijd heeft doorgemaakt. Onze unanieme konklusie was dan ook dat het gebied vooral dankzij de durf en inzet van de agrari sche ondernemers een zeer welvarend aanzien heeft ge kregen: Die ontwikkeling wordt nog duidelijker na een bezoek aan het infocentrum van het nationale park waar getoond wordt hoe hard het leven voor de mensen in de Peel vroeger geweest moet zijn. Die hadden beslist niet veel te lachen. Vanuit deze achtergrond hebben de agra rische ondernemers hun bedrijven opgebouwd. Dat is alleen gelukt met keihard werken -vaak dag en nacht. Nadrukkelijk moet daarbij vermeld worden dat dat niet gelukt zou zijn zonder de volledige inzet en steun van de echtgenote. Een gegeven dat niet onderschat mag wor den. Ik heb verder begrepen dat. onder andere in de pluimvee- en varkenshouderij nogal wat ondernemers eigenhandig hun bedrijf hebben opgebouwd en ingericht waardoor de kosten laag konden worden gehouden. Dat komt uiteraard de weerstand van het bedrijf ten goede. Inmiddels wordt -zoals bekend- een dergelijke inzet door de fiskus afgestraft via bijtelling van de eigen arbeid bij het inkomen. Wie had het ook alweer over een stimule ringsbeleid? Desondanks blijft de Oost-Brabantse onder nemer een zekere zorgeloosheid en blijmoedigheid uit stralen. Men lijkt vooral te hechten aan een goede ge zondheid en tevredenheid in het werk. Een uitspraak die tegenover ons gedaan werd: "Geld is een handig middel maar als ik het aan mijn varkens voer vreten ze het niet". Dezelfde man wist overigens ook dat een goede boek houder nooit te duur kon zijn. Een tevreden ondernemer dus. Al met al hebben wij een goede indruk gekregen van de ontwikkelingen in het Peelgebied. Het lijkt mij een prima idee voor onze leden van de klei om zelf eens te gaan kijken hoe de collega's in de Peel gevaren zijn. Ze zullen net als wij zeker ook onder de indruk komen van de manier waarop deze kollega's hun kansen gegrepen hebben. Wellicht dat er daardoor ook bepaalde vooroor delen over en weer weggenomen kunnen worden. Mis schien ook een idee voor onze afdelingen voor een uit wisseling? Met veel vertraging is nu eindelijk het wetsontwerp Her strukturering En Fusie (HEF) van het voortgezet onderwijs ingediend. Mijn nieuwsgierigheid ging daarbij vooral uit naar de opheffingsnormen omdat die ook bepalend zijn voor de toekomstige ontwikkelingen bij vrijwel alle ZLM- scholen. Het is zeer teleurstellend te moeten konstatereri dat de staatssekretaris van Onderwijs, mevrouw Ginjaar, zich blijkbaar niets heeft aangetrokken van de lawine van kritiek op haar opheffingsnormen. Op een misleidende manier doet de staatssekretaris voorkomen alsof de nor men flink verlaagd zijn. Enige nadere bestudering leert echter dat deze normen nog verder zijn aangescherpt ten opzichte van het aanvankelijke voornemen. De achter grond van mijn kritiek betreft niet zozeer de positie van onze ZLM-scholen maar veeleer de onderwijsvoorzienin gen op het platteland in het algemeen. De hoge ophef fingsnormen zullen er zeker toe leiden dat in verschillen de regio's straks helemaal geen voortgezet onderwijs meer aanwezig zal zijn zodat de leerlingen zich dagelijks over grote afstanden zullen moeten verplaatsen. Ik vind daarom dat wij krachtig tegen de door de staatssekretaris voorgestelde opheffingsnormen moeten protesteren. "We komen steeds meer tot de ontdekking dat de bodem meer is dan grond alleen. Hierdoor groeit tegelijkertijd het inzicht in de risico's die bepaalde handelingen op en in de bodem met zich meebrengen. Al die handelingen vragen om toegesneden bodemkundige informatie", aldus staats secretaris A. Ploeg in een toespraak ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Stichting voor Bodemkarte- ring (Stiboka) op 18 oktober jl. in Wageningen. Hij ont hulde bij deze bijeenkomst de nieuwste bodemkaart op schaal 1:250.000. De heer Ploeg noemde toegesneden bodemkundige in formatie, zeker voor ons land met zijn vele intensieve vormen van grondgebruik, onontbeerlijk. Ons bestaan, onze welvaart én ons welzijn hangen immers in belang rijke mate van de bodemgesteldheid af'. "Wij zijn deels al grenzen gepasseerd van wat toelaatbaar is voor het milieu - ook voor verantwoorde en profijtelijke produk- tie-omstandigheden - en de natuur. De Stichting voor Bodemkartering levert met haar kennis een deskundige bijdrage aan het zoeken naar oplossingen voor vraag stukken als de verzuring, overmatige bemesting en de verspreiding van milieu-gevaarlijke stoffen", aldus de bewindsman. "Tot in brede lagen van onze bevolking is men ervan doordrongen geraakt, dat aan kortzichtig gebruik van de bodem, vaak leidend tot misbruik, een einde moet ko men. Onlangs is de Tweede Kamer akkoord gegaan met de Wet Bodembescherming. Als die wet in werking is getreden, kan in combinatie met bijvoorbeeld de Mest stoffenwet een preventief bodembeschermingsbeleid handen en voeten krijgen", aldus de staatssecretaris. A. Ploeg Bundelen Als het gaat om kennis over de bodem en over de wijze waarop de bodem verantwoord gebruikt kan worden, staat de Stichting voor Bodemkartering niet alleen. Ook andere onderzoekinstellingen hebben veel kennis in huis op dit gebied. "Wanneer we zo snel mogelijk willen komen tot een herstel en verbetering van ons milieu, inclusief de bodem, dan is het zaak deze kennis te bundelen", aldus de bewindsman. Daarbij moet het volgens hem om meer gaan dan een goede samenwerking. Men zal moeten komen tot een geïntegreerde onderzoekprogrammering op dit ter rein. De staatssecretaris zag daartoe goede mogelijkhe den bij de sector natuurlijke hulpbronnen binnen de nieu we structuur van de directie landbouwkundig onderzoek. Wat onze eigen ZLM-scholen betreft zijn wij vrijwel overal in fusiebesprekingen gewikkeld. Ik ben van mening dat deze besprekingen -ongeacht de HEF-operatie door moe ten gaan in het belang van het onderwijs in de betreffen de regio's. Sterker: ook als de HEF-operatie geen door gang zou vinden moet er per regio toch verdere samen werking c.q. fusie tot stand komen om zodoende het aanwezige onderwijs ook voor de toekomst veilig tè stel len en wellicht nog uit te bouwen. Daarbij past echter geen geforceerde kaalslag in het onderwijs zoals het wetsontwerp HEF nu blijkbaar wil. Dat moeten we ook de staatssekretaris nog bijbrengen. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1