VOO I* in; Vit O O W p.j. zuid geluid Chips en electronica ook voor Miep en Monica Verslag van de HB-vergadering van 15 oktober Genieten van een goed boek redaktie Peter Risseeuw onder redaktie van de Reaktielcommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge We hoorden al vroeg de misthoorn over onze polders loeien op 24 september, de studiedag die door de agrarische kommissie was geor ganiseerd op die dag riep ons echter toch op weg naar Sprang-Capelle. Gewapend met een lunchpakket (kenmerkend voor plattelandsvrou wen), bloemstukjes voor versiering en cake voor bij de koffie zodat de kosten laag konden blijven gingen we op pad. Ondanks de mist was er een goede opkomst op deze dag waar chips en electronica voor Miep en Monica centraal stonden. Eerlijkheidshalve moet gezegd dat er meer Mienen, Truus en Maria's waren. Het aard- appelenrooien was wel de oorzaak dat veel vrouwen uit de akkerbouw niet konden komen. Toch was er in de aula van "Zidewinde" een ont moeting van vrouwen uit geheel Noord-Brabant maar ook veel man nen waren in het gehoor. Het onder werp van deze dag zal daar niet vreemd aan zijn. Computer Alle aanwezigen konden met de computer kennis maken en Leny Wils gaf informatie over de compu tercursus. Intussen kon men achter het toetsenbord gaan zitten om iets op het scherm te laten komen. Alle kursussen van de agrarische kommissie i.s.m. de Z.L.M. lagen ter inzage. Precies op tijd opende Joke Danken deze dag; "In het kader van wat de kommissie doet is de keuze van dit onderwerp goed want de automati sering gaat door. Het is goed om op de hoogte te zijn welke ontwikkelin gen er zijn en nog op ons af komen". Daarna kreeg ir. A. Hol het woord maar aangezien hij t.z.t. in dit blad zelf een technisch verslag zal schrij ven beperk ik me tot de vele humo ristische uitspraken. Ir. Hol zag kans ons te boeien, hij bracht het onder werp op zeer begrijpelijke wijze aan ons over. De aandacht bij het 2 uur durende verhaal verslapte niet en dat is een grote verdienste om een voor ons onbegrijpelijk en dood iets tot leven te brengen. Hij begon met er op te wijzen dat voorlichting geen ACHTER- maar VOOR-licht dient te zijn, en zeker ate er over iets nieuws gepraat wordt. De tijd dat de gehele boekhouding op de achterkant van een sigarendoos uit gerekend werd is al lang voorbij. Het bouwplan vraagt ons steeds meer om te gaan met cijfers en letters. Of we willen of niet; de electronica gaat door en we hebben er allemaal mee te maken. In wezen werken we er allemaal al mee; wat zou onze was machine zijn zonder z'n programma, als de "klok" kapot is doet hij niets meer. Een kleinzoon had een horloge, het was tegelijk rekenmachine en ra diootje. Opa vroeg verbaasd of hij nu ook nog kon zien hoe laat of het was. Je zit dan wel met een hoop overbo dige luxe want een horloge is slechts bedoeld om te zien hoe laat het is. Ir. A. Hol Dit verhaal kun je doortrekken naar de computer in het bedrijf. Met de chips heb je een heleboel schakelin gen. Je kunt rondom je bedrijf een heel circuit opbouwen en over 6 jaar kunnen de computers zelf beslissin gen nemen. B.v. de computer zal u kunnen zeg gen hoeveel stappen een koe per dag maakt. Heeft hij een zweer? Is hij tochtig? Ook de gegevens voor de voedering kunnen er zo uit rollen. Dit kan zeker arbeidsbesparend werken. Nu kun nen de computers gedeeltelijk den ken maar in het jaar 2000 zullen ze zelfstandig beslissingen kunnen ne men. Ondernemers dienen goed op hun tellen te passen zodat deze automati sering niet buiten hen om gebeurt want dan kunnen er rare dingen ge beuren. Ir. Hol verwacht dat rond de eeuw wisseling 25% van de landbouw geau tomatiseerd zal zijn. Hij riep de vrouwen op deze ontwikkeling te vol gen want zo besloot hij: Vrouwenvin gers zijn geschikter om het toetsen bord te hanteren dan dikke mannen- vingers. Na een wervelende rit naar Bergen op Zoom en door Bergen op Zoom kom ik nog net op tijd in "De Blauwe Hand" binnen. Veel tijd om met de andere HB'ers bij te praten is er niet meer, want we moeten snel beginnen. Na een kop koffie zijn we allemaal weer fris om aan het gebruikelijke ceremonie protocolair te beginnen. Na de namenronde kan de voorzitter 7 afdelingen begroeten en de achtste afdeling horen we door de schuif deuren al binnenstommelen. De eerste 3 agendapunten kunnen we snel afwerken, de notulen worden goedgekeurd, en er gaat een lijst rond met ingekomen stukken. Som mige afdelingen vragen speciaal naar de theaterprogramma's. Maar he laas, daar zullen ze zelf achteraan moeten. Kort financieel overzicht Een ieder buigt zich over een in drukwekkende lijst met getallen en cijfers. Na wat toelichting van Henk weet iedereen waar we over praten en kunnen we tot de konklusie ko men dat we dit jaar niet slecht boe ren. De enquête Deze enquête is in augustus gehou den en alle bestuursleden konden en moesten hieraan meedoen. We zien dat 60% deze enquête heeft ingevuld en opgestuurd. De opzet van deze enquête was om zoveel mogelijk meningen te verzamelen. Vrijdag 25 oktober 1985 We zijn het er allemaal over eens dat de regio-indeling moet blijven bes taan, en de meeste afdelingen geven te kennen best tevreden te zijn met de andere afdeling waarmee samen 1 regio gevormd wordt. Zoals de regio-indeling op de eilan den Beveland en Walcheren nu bes taat, zijn wat afdelingen er echter niet kontent over. Noord-Beveland en Goes zullen nu één regio gaan vórmen. Deze afdelingen hadden al wat langer verkering en kunnen el kaar niet meer loslaten. Over het algemeen vinden we dat het DB en HB ook wel redelijk goed funktioneerd. Als we niet zouden werken, konden we ook geen fouten maken. De kommissies blijven ook bestaan, en wanneer ze zo blijven funktione- ren als ze nu doen kunnen we best tevreden zijn. Provinciale aktiviteiten Bowlingkompetitie Wij vinden allemaal dat de "bowling- kompetitie vorig seizoen goed geor- Z.L.M. Hierna kwam de Z.L.M. zelf aan bod. De heer de Landgraaf legde ons uit hoe de stand van zaken in eigen huis is. De dochters van de Z.L.M.. de O.V.M. en de Accountants Unie werken al volop met computers. Moeder Z.L.M. doet het wat kalmer aan, is een goed georganiseerd be drijf op alle fronten. 's Middags kregen we te zien wat er met automatisering in het bedrijf reeds bereikt is. De verwerking van allerlei groenten en van aardappelen tot diepvriesprodukten, deze worden over de gehele wereld verzonden. Ook konden we zelf nog wijzer wor den over onze problemen met eigen slappe boontjes enz. In het bedrijf van de firma De Keyzer zagen we veel interessante dingen, wat ons als huisvrouw en boerin bijzonder aan sprak. Mijn eigen computer Er is heel wat in m'n geheugen blij ven hangen van deze dag. Omdat ik meer Truus dan Monica ben bekijk ik de hele automatisering misschien iets van e^n afstand. Als je hoort dat alle mensen over de gehele wereld verschillende kleur oog hebben, dat ze ons dus met onze gegevens in een computer kunnen stoppen, goede en kwade dingen kunnen optellen en aftrekken, dan begrijp je welke enorme ontwikke lingen er te wachten staan. Voor de land- en tuinbouw zal het zaak zijn de goede eruit te pikken en het kwa de te laten liggen. Een ding is zeker; boer en boerin zullen zelf de beslissingen in eigen hand moeten houden, de computer moet niet het bedrijf gaan leiden. Sien Overbeeke-Breure Door het gehele land neemt de laatste jaren de belangstelling voor Leesclubs toe, hetgeen ook blijkt uit het feit, dat in de 15 afdelingen van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant momenteel 17 van zulke groe pen aan het werk zijn. Het doel van een Leesclub is: vrouwen leren genieten van een echt goed boek. En dat probeert men te bereiken door met een groep van ongeveer 10 dames hetzelfde boek te lezen en daar dan op de maandelijkse bijeenkomst uitgebreid over te praten. De boeken worden soms ge kocht; maar meestal geleend in de Openbare Bibliotheken die ook alle gegevens kunnen leveren, die voor een goede bespreking nodig zijn. Want ook de auteur en soms zijn andere werk worden behandeld. ganiseerd was en er was veel animo. Deze blijft dus gewoon bestaan en we hopen dat dit jaar de bowling kompetitie weer net zo goed en ge zellig zal verlopen als afgelopen jaar. Zeskamp Ook de 6-kamp was vorig seizoen goed geslaagd. Ook dit jaar wordt deze weer georganiseerd. De organi serende afdeling verwacht natuurlijk wel dat alle andere afdelingen met een aantal teams weer in Schoondij- ke aanwezig zullen zijn. Puzzelrit Volgens de enquête en HB-leden is er weinig animo voor deze aktiviteit. Met alle respekt voor de organise rende regio, maar hier en daar zaten er nog al eens wat onduidelijkheden. De puzzelrit zal dan als provinciale aktiviteit ook niet meer georgani seerd worden. Maar wanneer een afdeling een puzzelrit wil organise ren dan zijn we graag van de partij. Sportdag Ook de sportdag zal verdwijnen, zoals 'ie vroeger was. Wel kunnen we nu alle losse onderdelen in kompeti- tieverband verwachten. Nu krijgen we hiervoor in de plaats een eigen volleybaltoernooi en voetbaltoer nooi. Trekkerbehendigheids-wedstrijd Alle niet aanwezige afdelingen op de trekkerbehendigheidswedstrijd, zijn het er zonder aanmerkingen over eens dat deze weer georganiseerd moet worden. Er moet nu echter wel meer aandacht aan deze aktiviteit besteed worden. Juweel Omdat velen het er over eens zijn dat het Juweel al jaren een succes num mer is, blijft-dit gewoon bestaan. Afd. Tholen gaat dit jaar proberen om er een hele P.J.Z. "happening" van te maken. We wachten met spanning af. Na alle bekende aktiviteiten bespro ken te hebben is het nu de beurt aan de minder bekende provinciale akti- In de praktijk blijkt, dat juist dit ge zamenlijk bespreken van soms wel moeilijke onderwerpen, heel verhel derend werkt. De meeste clubs staan onder leiding van iemand, die op dit gebied al wat meer ervaring heeft, maar teneinde deze dames nog eens een extra steuntje in de rug te geven, had het Prov. Best. op 10 oktober in Sprang- Capelle een kaderdag georganiseerd voor Leesclubleidsters en hun ver vangster of hulp. De ochtend werd verzorgd door mevr. I. v. Dalen-Stevens uit Dinte- loord en stond in het teken van de gesprekstechniek. Hier bleek, dat vooral de manier van vragen stellen viteiten of nieuwe ideeën. Allerlei suggesties vliegen rond m'n oren: midgetgolf uitwisselingen playback(toernooi)wedstrijd wielerronde weekend Parijs vlooienmarkt enz. Na een leuke diskussie wordt beslo ten om op dit moment aan de lijst van bekende provinciale aktiviteiten nog toe te voegen dam/schaaktoernooi grotere exkursies gezellige avond voor HB-DB- kommissieleden en afdelingsbestu ren uitwisseling. De overige agendapunten worden snel afgewerkt, maar niet snel ge noeg, want de Zeeuws-Vlamingen stappen om half elf op, om weer op tijd te zijn om de laatste boot terug naar huis te kunnen halen. Wanneer leden dit verslag lezen, en denken oh wat leuk, ik wil ook naar een provinciale aktiviteit, dan kan dat, hieronder vinden jullie een lijst met de organiserende regio's, bowlingkompetitie - Goes Noord- Beveland Zeskamp - Oost West Zeeuws Vlaanderen Volleybaltoernooi - Schouwen-Dui- veland Tholen Voetbaltoernooi - Sprang-Capelle Dam/schaaktoernooi - Walcheren 's Heer Abtskerke heel belangrijk is, wanneer men met een groep werkt en oefening - in luisteren en terug vertellen - wees uit, hoe gauw men elkaar verkeerd kan begrijpen (juist ja: een communica tie storing). Een ook door een geheel eigen interpretatie iets totaal anders van maken. De middag werd verzorgd door de heer A. Wezemer uit Almkerk, die met de dames het boek "De aanslag" van Harry Mulisch behandelde. Uit alles bleek, dat deze leraar Neder lands hier zeer gemotiveerde en ij verige leerlingen in zijn "klas" had! De dames gingen voldaan en met veel nieuwe ideeën naar huis; zodat de leesclubs dit winterseizoen weer op volle kracht kunnen draaien on der de enthousiaste leiding van een Joop Luinge van hun leden. Juweel - Tholen Ook wanneer iemand zoals jij, lid van de P.J.Z., eens een stukje in het ZLM blad wil schrijven, dan kan dat. Neem dan gewoon even kontakt op met Pe ter Risseeuw, of met je afdelingsbes tuur. Ik hoop dat het voor iedereen duide lijk is, wat we besproken hebben, ook voor degene die niet aanwezig waren. Jullie komen toch ook de volgende keer! De notulen zijn deze keer door Oost- Zeeuws-Vlaanderen verzorgd, Anja Dekker PJZ-agenda 2 november - Afd. Tholen/St. Phi- lipsland organiseert een ploegwed- strijd op het bedrijf van de fam. Fri- derisch aan de Langeweg te Tholen. De aanvang is om 10.00 uur. Inlich tingen en opgaves bij Marcel de Wilde. november - Afd. West Zeeuws- Vlaanderen organiseert een fotokur- sus. Deze kursus is een vervolg op de kursus die afgelopen jaar gegeven is. Opgaves bij onze voorzitter 01174-295. januari/februari - Afd. West Zeeuws-Vlaanderen organiseert ook nog een kookkursus. Hiervoor kun je jezelf opgeven bij de sekretaresse, 01170-2310. ~o Tel 01102-1«4t D J VAN OER HAVE BV POSTBUS <420 AA KAPELLE 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17