De oesterzwam raakt in Veel belangstelling voor informatieavond ZHZ te Middelburg Brochure "Alles over bladgewassen" verschenen Waar zit nog toekomst in? Geen hoge verwachtingen van witlofprijs Zulk goed weer verveelt niet gauw. Dit is in het algemeen de mening van de kwekers op het WALCHERSE. Er kan op het ogenblik onder zeer goede omstandigheden geplukt en gerooid worden. De akkerbouwers zijn al druk doende met het op wintervoor ploegen van de akkers. Hiervoor heeft de tuinder nog niet zo gauw de mogelijkheid, want hem valt een een malige oogst van produkten niet zo dikwijls ten deel. Mocht er wel een perceel zijn vrijgekomen maak dan toch ook van de mogelijkheid ge bruik, want we weten dat struktuur- bederf gauwer veroorzaakt is dan weggewerkt. Diegene onder ons die witlofworte len te velde hebben staan zullen er misschien goed aan doen de rooier nog maar mondjesmaat te gebrui ken, want voor de wortels die voor de lange bewaring bestemd zijn lijkt het toch nog wat aan de vroege kant. De temperatuur van de grond is nog be hoorlijk hoog en de late rassen heb ben er op het ogenblik de groei nog goed inzitten. En voor die partijen die voor de middenvroege trek ge schikt zijn en niet in de koeling wor den opgeslagen is het een hele opga ve om de broei uit de hoop te hou den. Het lof dat op het ogenblik geoogst wordt - hier op Walcheren op nog maar één of twee bedrijven - lijkt bevredigende kwaliteit en kg-op- brengsten te geven. Ekstreem hoge prijzen zitten er dit najaar niet in; er wordt op het ogenblik in de super-, markten alweer witlof aangeboden voor beneden de 3,- per kg. Dit zegt ons al genoeg over "onze" prijzen. Hoog zijn de verwachtingen van dit produkt dan ook niet wat de prijs betreft. Er zal als gevolg van de uit breiding heel wat lof op de markt komen. We moeten echter wel be denken, dat het winterweer nog veel kan doen. Op dit moment is er van alle land- en tuinbouwprodukten een overpro- duktie. Zeker ook in de tuinbouw- hoek van spruiten en andijvie. Bij de bloemkool lijkt de druk er af. Dit produkt gaf deze week dan ook een prijsstijging te zien. Voor de op 11 oktober jl. georganiseerde informatieavond ten behoeve van de Walcherse adspirant leden van de veiling ZHZ in Barendrecht bestond een goede belangstelling. Er was sprake van een nuttige infor matie-uitwisseling tussen de direktie van de ZHZ en de telers. Laatst genoemden hadden bij deze gelegenheid zitting genomen in de banken van de afmijnzaal van de veiling. Aan de hand van een lijst met vragen van telers werd gedetailleerd uit de doeken gedaan hoe de veiling in Barendrecht werkt, en hoe men het Walchers produkt aangeleverd wil zien. De direktie van ZHZ verheelde niet te zeggen dat men het voor de Wal cherse tuinders in de toekomst wel ziet zitten. Vooral het vroeg in het voorjaar kunnen leveren van een aantal gewassen moet worden uitge buit. Winterbloemkool wordt gezien als een zeer sterke troef. Voor volu mineuze produkten als sla, spinazie en andijvie met relatief hoge trans portkosten zijn de vooruitzichten minder gunstig. Er werd ook veel aandacht besteed aan het vervoer van de produkten naar Barendrecht. Daar zal nog het een en ander aan bijgesleuteld moeten worden maar De sekties vollegrondsgroenteteelt in Limburg en Noord-Brabant hebben in de afgelopen periode diverse publi- katies verzorgd over de teelt van bladgewassen. Deze publikaties zijn gebundeld en worden nu uitgegeven. In de 64 pagina's dikke publikatie behandelt men alle teelttechnische en ekonomische facetten van sla, ijs bergsla, andijvie en spinazie. Dit al les wordt verduidelijkt met zwart/wit- en kleurenfoto's. In deze brochure komen per teelt ondermeer de volgende zaken aan de orde: al gemene informatie, opkweek en kwaliteit plantmateriaal, rassenkeu- ze, rond het zaaien en planten, teelt planning, teeltverzorging, bemesting en grondbewerking, beregening en waterkwaliteit, mechanisatie, rond het oogsten, koelen en bewaren van de produkten, alsmede de ekonomi sche facetten. Vrijdag 25 oktober 1985 men bleek zeer kontent met het ge kozen transportbedrijf. Een zeer ge ruststellende mededeling was voorts dat de huidige veilingmeester in Middelburg als een soort fieldman en ombudsman in de toekomst be schikbaar blijft om als bemiddelaar tussen veiling en telers op te treden. Tenslotte werd medegedeeld dat op 20 november a.s. in Middelburg een demonstratie zal worden gegeven over sorteren en klaarmaken van produkten. Een en ander zal gede monstreerd worden door een team van keurmeesters, dat ook het Wal chers produkt in de toekomst onder ogen krijgt. Door deze brochure te bestellen komt u in het bezit van een erg ak- tuele teeltbeschrijving van de vier gewassen. Geïnteresseerden kunnen deze brochure bestellen door over making van 10,- op rekening no. 13.33.05.406 van de Rabobank in Meterik t.n.v. de Centrale Proeftuin Meterikseveld, Dr. Droessenweg 11, 5964 NC Horst, tel. 04709 - 3600. Onder vermelding "bladgewassen". Rekeningno. 15.12.16.967 van de Rabobank in Tilburg t.n.v. de Stich ting voor de Bedrijfsontwikkeling in Noord-Brabant, Prof. Cobenhagen- laan 225, 5037 DB Tilburg, tel. 013 - 678755. Onder vermelding "bladge wassen". Bij bestelling van meerdere eksem- plaren prijs op aanvraag. Op boven genoemde adressen kunnen deze boekjes ook worden afgehaald. De prijs bedraagt dan 7,- per boekje. In tegenstelling tot vorig najaar gaan de oogstwerkzaamheden hier op THOLEN zeer vlot. Dit is in elk ge val het meest positieve geluid dat men hoort temidden van de gesprekken over lage prijzen of lage opbrengsten. Ook over de bewaarprodukten is men somber gestemd. Er is nu eenmaal van alles teveel en dan heeft ook het beste produkt soms nauwelijks of geen waarde. Ook het witlof is voor de tijd van het jaar goedkoop. Deels is dit ook wel te wijten aan het grote aanbod vkn an dere groenten dankzij het mooie na jaar. Maar deels toch ook door de grotere aanvoer van het witlof zelf zowel hier als in België en Frankrijk. Men zal waarschijnlijk dan ook bij normaal weer terdege rekening moeten houden met een lager prijs- nivo dan men de laatste jaren ge wend was. Vorig jaar werd de sterke uitbreiding die al enkele jaren aan de gang is nog gekompenseerd door in eerste instantie het stagneren van het Buitenlandse ervaringen Hoewel oesterzwammen pas de laat ste jaren in ons land meer in de be langstelling komen, is de teelt van deze paddestoelen veel ouder. Al voor 1920 werden (en worden nog steeds) in Hongarije afgezaagde houtstammetjes geënt met myce lium, de eigenlijke schimmelplant, waaruit de paddestoelen gevormd worden. Op zacht hout (wilg, popu lier) verschenen de vruchtlichamen al in het eerste jaar na enten. Na 3-4 jaar was het hout uitgeput. Stam metjes van hard hout (eik, beuk) kwamen later in produktie, maar konden 5-6 jaar produceren. De op brengst was echter sterk afhankelijk van het weer, terwijl men machteloos stond tegen ziekten en plagen. Rond 1970 kreeg de teelt een nieuwe impuls. In Hongarije was toen een nieuwe teeltwijze ontwikkeld en ge patenteerd. Daarbij werd als sub straat niet langer gebruik gemaakt van stammetjes, maar van zaagsel, stro of gemalen maisspillen. Dat substraat werd vochtig gemaakt en voor het enten gesteriliseerd la ter alleen gesteriliseerd. Eén van de Hongaren ging samenwerken met een Nederlandse champignonteler, A. van Hooft te Kerkdriel. In de aangepaste cellen werden in 1971 de eerste oesterzwammen geprodu ceerd. Door de hoge kostprijs, on voldoende belangstelling van konsu- mentenzijde en een onregelmatige aanvoer was deze poging slechts een kort leven beschoren. "Had je 500 kilo, dan kon je er 100 kwijt en had je er 100, dan moest je er 500 hebben". Ongeveer in diezelfde tijd volgde ook elders in West-Europa een korte, maar krachtige teelteksplosie. Zo ging o.a. de Franse konservenfabriek Blanchaud op grote schaal oester zwammen telen in hangars op een verlaten vliegveld in Noord-Frank rijk. De paddestoelen werden voor namelijk ingeblikt, maar men kon ze aan de straatstenen niet kwijt. Een zelfde ontwikkeling deed zich voor in Oostenrijk. De belangstelling in West-Europa ebde weer net zo snel weg als ze gekomen was. Behalve in Italië. Een land, waar men graag paddestoelen eet, ook wilde soorten en die men er eveneens in dè natuur verzamelt. Vooral in Noord-Italië had daar geleidelijk een ontwikkeling plaats op grotere rooien en later door de strenge win ter. Men is erg optimistisch over de afzet van witlof zowel in ons land als ook in het buitenland mede doordat men met reklame, goede kwaliteit en ver pakking een groter afzetgebied tracht te bereiken. Dit zal toch eerst moeten groeien zodat nu het aanbod de vraag nog kan overtreffen. Uit breiding van een bepaald gewas met 10% of meer per jaar is wel iets teveel van het goede, dacht ik. Met de komst van de waterkuituur en het goed voldoen van deze manier van forceren zijn er steeds meer ge specialiseerde bedrijven bijgekomen. Deze teelt vergt een behoorlijke in vestering althans wanneer men dit op een moderne manier doet. Dege nen die er pas mee begonnen zijn en vrijwel geheel met hun inkomen van dit gewas afhankelijk zijn zullen echt slechte prijzen niet kunnen dragen. In onze streek wordt nog een groot deel van de witlof als bijverdienste in de winter geforceerd waarbij men de wortels zelf teelt. Zij die er al langer De oesterzwam schaal. In de streek rond Verona en Venetië tot aan Rimini aan de Adriatische kust komt praktisch geen nachtvorst voor. Daar verrezen allerlei teeltruimtes, vooral plastik nissenhutten, eenvoudig van kon- struktie en voorzien van licht en veel ventilatie. De oesterzwammen zijn daar zo ingeburgerd, dat men ze overal in groentewinkels en markt kramen ziet uitgestald. Een van de grote problemen, die men in Italië kent, zijn de grote op- brengstpieken en daarmee gepaard gaande lage prijzen. Klimatisering blijft meestal beperkt en de isolatie- waarde van de teeltruimte is gering. Daardoor ontstaan, als het klimaat "gunstig" is, op alle bedrijven hoge opbrengsten, die gezamenlijk zorgen voor een prijsval, tot onder een lo nend nivo. Nog éên andere ontwikkeling in het buitenland verdient de aandacht. In het Zuidduitse plaastje Weiden in de Pfalz is kortgeleden een enorm komplex uit de grond gestampt om, in volle produktie, 4500 ton oester zwammen per jaar te gaan telen. De paddestoelen moeten via een Duitse handelsgroep verkocht worden. De bezorgdheid hierover elders in oes- terzwammendtelend West-Europa lijkt wel terecht, maar is waarschijn lijk voorbarig, omdat met name de afzet van dergelijke grote hoeveel heden op een nog niet ontwikkelde markt zeer moeilijk is. Ontwikkeling in Nederland Na de pogingen van Van Hooft en nadat in 1973 enkele proeven met oesterzwammen in het Proefstation voor de Champignonkuituur waren beëindigd, duurde het tot bijna 1980, voor de belangstelling daadwerkelijk groeide. In het kader van de oplei dingen werden toen in het Centrum voor Champignonteelt Onderwijs, in zitten weten dat men altijd al goe de en slechte jaren gekend heeft. Omdat de grootste kosten altijd ge weest zijn de üren die' men er zelf of met het gezin in gestoken heeft, kon men er door de jaren heen een bo terham (nieestal nog met beleg) in verdienen. We hopen dat dit zo blijft. Het wordt op de akkerbouw- en veeteeltbedrijven steeds moeilijker om genoeg te verdienen aan de spe cifieke landbouwprodukten zodat men allerwegen zoekt naar andere mogelijkheden zoals het forceren van witlof, het telen van teunisbloe men of andere bloemzaadgewassen. Dat dit ook niet altijd raak is laat dit jaar weer duidelijk zien. In de glas tuinbouw is het op dit moment dui delijk beter hoewel men ook hier wel slechte tijden kent. Doordat evenwel aan het snelle stijgen van de gasprijs een eind lijkt te zijn gekomen zal deze kostenpost een minder grote druk uitoefenen op de bedrijven, want dit is een aantal jaren de groot ste zorg geweest. Voor goede onder nemers zal er in de verschillende sektoren zeker toekomst zijn. en de meeste pioniers kregen last van allergiën. Oesterzwammen produce ren namelijk al vanaf een jong sta dium zeer veel sporen. De inademing daarvan kan leiden tot ernstige, hooikoortsachtige verschij nselen Later werden adviezen gegeven om de sporenoverlast zo veel mogelijk te voorkomen, terwijl in 1984 de eerste rassen in de handel kwamen, die praktisch geen sporen vormen. Toch groeide de belangstelling. Net als in de beginjaren van de cham pignonteek, zo'n 25 tot 30 jaar gele den, startte men in de meest uiteen lopende bouwsels, van fabriekshal len, kassen en varkensstallen tot plastik sheds en champignoncellen. Met een aantal ingrepen werden die, al of niet provisorisch, geschikt ge maakt voor de teelt. Onderzoek, on derwijs en voorlichting verzorgden een eerste en later aangepaste teelt handleiding en begeleidden de telers voor zover het in hun vermogen lag. Bij het CCO te Horst werden en worden geregeld driedaagse intro- duktiekursussen gehouden. Uit gegevens van het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen van oktober 1984 blijkt dat in 1983 de Nederlandse produktie aan oester zwammen werd geschat op ca. 30 ton. Voor geheel 1984 werd toen een produktie verwacht van 100 ton, ter wijl voor 1985 een prognose werd opgesteld van ruim 300 ton. Deze toename werd verwacht via uitbrei ding van bestaande bedrijven en het langzaam en op kleine schaal op starten van nieuwe. De verkoop van broed, het uitgangsmateriaal van de teelt - waarover in een volgend arti kel meer - lag inderdaad in het eerste kwartaal van 1985 op ruim het drie voudige van hetzelfde kwartaal van 1984. Maar al vrij spoedig in 1985 daalden de prijzen op de veilingen van ca. 8-9/kg in 1984 tot 4-5/kg, duide lijk onder de kostprijs. In mei nodig de het Centraal Buro de telers uit tot een vergadering en kwam ter verbe tering van de situatie met een aantal voorstellen, die in juni konden in gaan. De eerste tekenen van prijs herstel hebben zich inmiddels aarze lend aangekondigd. Drs. H.R. Visscher, Proefstation voor Champignonkuituur te Horst 15 De oesterzwam oftewel Pleurotus raakt "in". Steeds meer konsu- menten krijgen belangstelling voor de grijze of bruinachtige paddestoelen met hun eigen smaak. Ook steeds meer mensen - en niet alleen agrariërs van huis uit - tonen interesse voor de teelt van deze paddestoel. het CCO, te Horst, geregeld demon stratieteelten opgezet. Deze hebben overigens nog steeds plaats. Enkele champignontelers o.a. in West-Brabant, gingen op kleine schaal met oesterzwammen van start. De voorbereidingsperiode had plaats in hun champignoncellen de oogst- periode in eenvoudige plastik sheds. Het werd geen onverdeeld sukses. Ziekten en plagen deden hun intrede

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15