Internationaal treffen dwingt tot krachtenbundeling "Snel toenemende investeringen onderstrepen dat tuinbouwsektor perspektief ziet" garminda w wintertarwe Anuga, 's werelds grootste voedselbeurs Ir. P.J. Lardinois bij ingebruikstelling restwarmteprojekt Sprang-Capelle: als koren op uw molen 3P De toegangsprijs van ƒ27,50 is te hoog voor de Keulse bevolking om eens lekker te genieten van al het goede dat Moeder Aarde voortbrengt of puur natuur bewerkt te koop wordt aangeboden op de grootste levensmiddelenbeurs ter wereld, de Anuga. Het is een beurs voor de handel, niet alleen de Duitse. De Anuga is met deelnemers uit 83 landen een internationaal treffen. De helft van de bezoekers komt niet uit de Bondsrepubliek. Als tweede of derde vóedselexporterende natie is Ne derland aan zijn stand verplicht, op de Anuga in Keulen aanwezig te zijn, ook al kost de standhuur ƒ500,— per m2. Het is de bekende "kost voor de baat". Want de Nederlandse boer en tuinder dienen te inves teren in de afzet, zoals zij ook investeren in hun bedrijven. Zonder afzet, geen produktie is het parool. Het was een alleszins tevreden, opti mistisch gestemde Nederlandse ko lonie, die wij vorige week in Keulen aantroffen. Het gaat goed met de export: er zullen dit jaar opnieuw records sneuvelen. Ir. J.M.J.G. Kats, hoofd exportbe vordering en economische samen werking van het Haagse ministerie van landbouw lichtte vorige week in Keulen een tipje van de sluier op. "Ik durf de voorspelling aan dat dit jaar de agrarische export de 55 miljard zal halen. Over de eerste zeven maanden van dit jaar steeg onze uit voer met 7,5 procent, vergeleken met dezelfde periode in 1984. Agrarisch Nederland zal zeventien miljard gulden méér exporteren dan impor teren. De totale Nederlandse uitvoer zal waarschijnlijk de 250 miljard gulden gaan halen, terwijl het over schot op onze totale handelsbalans maar ruim 10 miljard zal zijn", al dus Kats. Koersverandering De EG en ook de Duitse markt zijn eigenlijk niet zo verzadigd als veelal wordt aangenomen, zei Kats. Vol gens hem blijken er nog best ope ningen te bestaan via de niet-tradi- tionele kanalen, zoals bijvoorbeeld de catering-sector (o.a. kantines van grote bedrijven). Het ministerie ver richt daar momenteel intensief on derzoek naar. Bij de exportbevorde ring zal steeds meer rekening worden gehouden met de specifieke positie van een produkt op de markt. Dat betekent een koersverandering van de exportbevordering door het mi nisterie, dat zich tot nu toe bezig houdt met het opzetten van een hele grote paraplu, waaronder een breed aanbod van produkten en diensten wordt gepresenteerd. Kats hoopt dat daardoor vooral de kleinere expor teurs meer en betere kansen krijgen. Bintje staat sterk Een nieuwe weg is ook ingeslagen door het NIVAA (Nederlands Insti tuut Afzetbevordering Akkerbouw- produkten) dat los van de collectieve Holland-promotiegroep een eigen stand in een andere hal had betrok ken. Het NIVAA verkeerde daar in gezelschap van grote Duitse inkoop centrales als Edeka. "Dat heeft een zuigende werking op de bezoekers en daar profiteren wij van mee", fluis terde een tevreden Frans van Nim- wegen van het NIVAA ons aan het eind van de beurs, toen zijn stemban den het bijna hadden begeven. Aard appelen, uien en verwerkte produkten werden hier naar voren gebracht. "Het aanbod van verschillende ras sen verse aardappelen op de West- duitse markt is de laatste jaren flink toegenomen. De consument is daar door in verwarring geraakt, want van al deze rassen verschillen de smaak- en kookeigenschappen. De consu ment wordt onvoldoende geïnfor meerd over de verschillende eigen schappen van deze rassen. Daarom wijzen wij er heel nadrukkelijk op dat Bintje voor alles is te gebruiken. Met een marktaandeel van veertien procent is Bintje nog steeds één van de belangrijkste rassen", aldus Van Nimwegen, die blij is met het enige jaren geleden ingevoerde aardappel beeldmerk, dat uitsluitend door Ne derlandse exporteurs mag worden gevoerd. Negentig procent van alle verpakte aardappelen zijn reeds voorzien van dit beeldmerk en 70 procent van de aardappelprodukten. Door het grote aanbod van aardap pelen is er een ware prijzenslag op de Duitse markt gaande. De opbrengst- waarde dit eerste halfjaar is ruim 60 procent minder. "Wij zouden juist nu extra middelen moeten kunnen inzetten voor de promotie van Bintje. Met veertig reclamespotjes op TV zou je het Bintje-verbruik kunnen stimuleren", zei Van Nimwegen, ho pende dat er dan ook een betere prijs gehaald kan worden. Groenten en fruit Met een totale exportwaarde van ruim 2,5 miljard in het eerste half jaar neemt de Nederlandse groente-, fruit- en bloemensector een belang rijke plaats in ons agrarisch export pakket in. Daarom is het opmerkelijk dat juist deze sectoren het vrijwel lieten af weten. Niet alleen Nederland, maar ook andere landen zoals Duitsland zelf. Des te meer viel de deelname van Groot-Brittannië op. Van de nieuwe EG-leden was Spanje met een eigen groente en fruitpaviljoen aanwezig, maar durfde Portugal blijkbaar de stap naar Keulen nog niet te maken. Andere produkten Rondsjouwend op de Anuga raakt Frau Antje had reden tot lachen op de Anuga. De uitvoer van kaas lag in de eerste 8 maanden ruim 10% hoger ten opzichte van vorig jaar. Indien deze stijging aanhoudt zal in 1985 de 150 miljoen kilo worden behaald, hetgeen ook een nieuw opbrengst-rekord zal betekenen: meer dan 1 miljard Mark. De Duit sers eten ook steeds meer Nederlandse boter. men onder de indruk van het over weldigende aanbod van en variatie in eten en drinken. Hoe is het moge lijk dat Nederland temidden daar van zo'n dominerende plaats als ex portland inneemt. Het antwoord is: constante kwaliteit, prompte leve ring en redelijke prijs. Overigens vraagt dat wel steeds verdergaande samenwerking aan de aanbodszijde, omdat aan koperskant ook een con centratie optreedt waar men van schrikt. In dat verband is het zeer teleurstel lend dat de Nederlandse pluimvee houderijsector geen kans ziet in hechter commercieel verband op de Westduitse markt te opereren. In de vee- en vleessector is opvallend dat het afgelopen half jaar de export van levende varkens naar de Bonds republiek fors is gestegen: in waarde van ƒ98 miljoen naar ƒ205 miljoen in het eerste half jaar. Deze afzet lijkt niet ten koste te zijn gegaan van het geslachte en verwerkte produkt. Wel is het zo dat met de export van le vende varkens ook een stukje werk gelegenheid over de grens gaat. B.A.B. "De tuinbouw heeft weer vertrouwen in de toekomst. Dat blijkt o.m. uit de investeringsbereidheid die zich de laatste jaren heeft gemanifesteerd en die zich ook in de eerste helft van dit jaar onverminderd heeft voortgezet. Diepteinvesteringen en zelfs uitbreidingen zullen dit jaar weer op het nivo van 1979 komen en ca. 1.2 miljard gulden belopen. "Dit o.m. zei ir. P.J. Lardinois voorzitter van de hoofddirektie van Rabobank Nederland bij de ingebruikstelling donderdag 17 oktober jl. van het "Amer restwarmteprojekt" dat 6 Sprang-Capelse glastuinders van relatief goedkope warmte voorziet. Voor de officiële start van deze nieuwe ontwikkeling in de energievoorziening, waarbij de PNEM zgn. restwarmte van de elektriciteitscentrale te Geertruidenberg levert via een daartoe aangelegd heetwatercircuit, bestond uit zowel bestuurlijke als tuinderskringen veel belangstelling. Namens de 6 aangesloten glastuinders ontving de heer P.L.v. Loon (m.) de sprekers ir. Lardinois (r.) en PNEM-direkteur ir. v. Rooy (L). De 6 glastuinders die op de warmwa terpijplijn zijn aangesloten zijn alle aan de Wendelnesseweg te Sprang- Capelle gevestigd en ze hadden zich bij deze gelegenheid getooid met een "W". Ze zullen in totaal 12 ha. glas middels restwarmte gaan verwarmen met als voornaamste produkten komkommers, potplanten, orchi deeën, chrisanten en gerbera's. Het zijn G.P. Damen, A.J. Dekkers, P.J. Dekkers, P.L. van Loon, G.P. Ster renburg en TE-WE b.v. Perspektief Volgens de heer Lardinois* is de tuinbouw anno 1985 weer een be drijfstak met perspektief. Weliswaar heeft de snelstijgende energieprijs voor ernstige problemen gezorgd maar de sector heeft zich daar voor treffelijk doorheen geslagen door o.m. een belangrijke afname van het gasverbruik per m2 glas te realiseren. Gelijktijdig liep de produktie per m2 flink op. Door deze ontwikkelingen, die gepaard zijn gegaan met enorme investeringen, is de reële prijs van aardgas momenteel weer op hetzelf de niveau als voor de energiekrisis in 1970, zo stelde Lardinois vast. De voorzitter van de direktie van Ra bobank Nederland wees er ook nog op dat dit jaar de exportwaarde van snijbloemen weer flink is gestegen en wel met 13% terwijl de potplantenex port zelfs met 23% naar een nieuwe rekordhoogte op weg is. 300 Miljoen De hoofddirekteur van warmteleve rancier de PNEM ir. J.W.M. van Rooij gaf een kort historisch over zicht van de ontwikkeling van de energiedragers die in de loop van de laatste tientallen jaren in de elektri citeitscentrale en bij de tuinders zijn toegepast. In de Amercentrale wor den thans weer kolen gebruikt voor de opwekking van elektriciteit maar daarbij ontstaat nogal wat rest warmte die tot nu toe verloren ging. Nu de gasprijs de laatste jaren zo sterk is gestegen werd het voor de PNEM interessant om deze rest warmte te gaan benutten. De PNEM heeft daartoe 300 miljoen geinves- teerd in een warmwatercircuit waarop nu dus de 6 tuinders zijn aangesloten. De investering per tuinder in het projekt bedraagt ca. 700.000,— Ze krijgen energie voor een prijs die ongeveer 10% ligt onder de gasprijs. Belangstelling De heer van Rooij deelde in dit ver band mee dat er voor het restwarm teprojekt grote belangstelling be staat. Voor het eind van dit jaar ver wacht hij in totaal 20 kontrakten in het gebied rond Sprang-Capelle te hebben afgesloten. Hij deelde tevens mee dat de belangstelling voor het ambitieuze Plukmadese glastuin- bouwprojekt groot is en dat van het ca. 125 ha. grote gebied reeds 25 ha. is verkocht aan tuinders die elders zijn onteigend. Hij zei dit projekt van groot belang te achten voor de werkgelegenheid in Noord-Brabant en voor de aardgasbesparing. I.M T«t 01102-1441 D J VAN DER HAVE BV POSTBUS' 4420AA KAPELLE Vrijdag 25 oktober 1985 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11