VOO It m: Vit OIIW Arbeidstijdverkorting: Haalbaar - Betaalbaar? p.j. zuid geluid licht op de afdeling Tholen Boerin zijn in streek en maatschappij redaktie Peter Risseeuw Agrarische vrouwen Tholen en St. Philipsland: onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee landen Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge In het R.A.I. congrescentrum werd op 14 september jl. een kongres georganiseerd over Her verdeling van betaalde en onbe taalde Arbeid, waarin de ar beidstijd verkorting (A.T.V.) centraal stond. De organisatie van het kongres werd gedragen door een werk- j groep van vrouwen uit negentien vrouwenorganisaties en groepen. j Er waren op deze dag 1400 vrouwen en mannen aanwezig, j De basis voor deze brede samen- werking wordt gevormd door het I gemeenschappelijk besef dat de- i ze manier waarop men op dit moment herverdeling van Arbeid tracht te realiseren weinig zoden De rol van de overheid Mevrouw Kappeynne van de Cop- pello, staatssekretaris voor het Emancipatiebeleid opende deze dag. Zij zei: "voorlopig legt de overheid de hoogste prioriteit bij een 36 urige werkweek in 1986-'87. De overheid kan A.T.V. stimuleren, doch niet dwingend opleggen. De knelpunten bij A.T.V. liggen niet alleen op fi nancieel terrein, maar ook op het gebied van arbeidsvoorwaarden, rechtspositie en bedrijfsorganisatie. Voor de herverdeling van onbetaal- Wat gebeurt er Aktiviteiten die altijd in de belang stelling staan zijn de jaarlijkse to neelavond, het schuurfeest, de drop ping. het traditionele vissen op 2e paasdag, en de bowlingavonden. Vooral het schuurfeest is altijd erg gezellig, en vooral druk. In een week wordt een landbouwschuur omge bouwd tot feestzaal met terras. Het bestuur werkt hier ieder jaar weer aan met de schuurfeestkommissie en vele vrijwilligers. Vaak hoor je dat de week van opbouwen net zo gezellig is als het schuurfeest zelf. Ook de sportaktiviteiten worden niet verge ten. Reeds vele jaren is de afdeling Tholen steevast vertegenwoordigd op volleybaltoernooien, en zelf or ganiseren we voetbalwedstrijden, en ook spelen we regelmatig zaalvoet bal. Begin dit jaar zijn we er na vele mis lukte pogingen toch in geslaagd om een danskursus van start te laten Vrijdag 18 oktober 1985 NOODZAKELIJKER DAN OOIT de arbeid verwacht de staatssekreta ris gunstige effekten van ouder schapsverlof, wat neerkomt op verlof voor vrouwen en mannen met 't oog op de verzorging van jonge kinderen. Binnen afzienbare tijd zal het Kabi net de Tweede Kamer een nota aan bieden over de kombinatie van ou- gaan. Op de zaterdagavond werd er door een grote groep deelgenomen aan een basiskursus. Waarschijnlijk zal hier in eind 1985 - begin 1986 een herhaling van komen, zodat we het geleerde in 4 a 5 lessen weer wat "op kunnen frissen. Voor wat betreft het provinciale ge beuren zijn wij samen met de afde ling Schouwen in een regio inge deeld. dit jaar was het onze beurt om de provinciale sportdag te organise ren. Helaas ging dit niet door omdat er te weinig opgaves waren. Toch is. er de hoop dat deze aktiviteit vol gend jaar wel doorgang kan vinden, omdat het de kans is om je krachten te meten met andere P.J.Z.-afdelin gen. Volleybal Dit winterseizoen zijn we begonnen met een volleybaltoernooi in Zeven bergen. Hier namen voor onze afde ling een dames- en een herenteam derschapstaken en onbetaalde ar beid. De stdatssekretaris verwacht over dit onderwerp ook richtlijnen van de E.G. voor de lidstaten. Voor wat betreft de onbetaalde arbeid is de rol van de overheid beperkt, om dat die arbeid zich buiten het maat schappelijk (betaald) gebeuren af speelt. Takenverdeling Corrine Oudijk, de schrijfster van de Sociale Atlas van de Vrouw heeft als opdracht van het Sociaal Cultureel Planbureau, om alle cijfers met be trekking tot vrouwenemancipatie te verzamelen. De takenverdeling bin nen het gezin verandert heel lang zaam. Uit het tijdsbestedings onder zoek is gebleken dat mannen die korter werken, meer tijd aan het huishouden zijn gaan besteden. Dat wil echter nog niet zeggen dat vrou wen minder te doen krijgen. Vaak betekent die extra aandacht van mannen dat ze samen boodschappen doen en kinderen verzorgen. Het is dan wel veel gezelliger, maar het aandeel van de vrouw in het huis houden neemt er niet door af. Als er kinderen zijn besteedt de vrouw zelfs 2 uur extra aan het gezin. De man heeft de leuke kanten van de vader rol ontdekt; spelletjes doen, praten en voorlezen. Het was- en strijkgoed is nog altijd de taak van de vrouw. aan deel. Het toernooi begon 's mid dags, wat veel van onze spelers wel goed uitkwam. Voor velen is het een bezwaar om een hele dag van huis te zijn, en dan maar enkele wedstrijdjes te moeten spelen. In Zevenbergen begon het 's middags echter al later dan aangekondigd, en verder bleek niet alles even soepel te lopen. Het Thoolse damesteam, bestaande uit Petra v.d. Slikke. Carlies Suurland. Carina Stoel, Monique de Jonge, Ti- tia Geuze en Anja Punt, ondervond weinig tegenstand, en kon na een aantal makkelijke overwinningen de eerste prijs in ontvangst nemen. Het Thoolse herenteam ondervond ook weinig tegenspel. De heren dachten eigenlijk klaar te zijn, en stonden al heerlijk te douchen, toen het bericht kwam dat er nog gespeeld moest worden tegen Zevenbergen. Volgens velen hadden we hier al tegen gespeeld, maar dit was geen reden om het niet nog eens te probe ren. Deze wedstrijd werd echter ver loren. zodat de heren de beker voor de 2e prijs (die overigens groter was dan de le prijs van de dames) in ontvangst mochten nemen. Voor Tholen speelden: John Potappel, Wilco Brevet, Tinus Suurland. Ko Brooymans, Ko Droogendijk en Henk Noteboom. Leden vergadering Voor 18 oktober (vanavond!) staat de halfjaarlijkse ledenvergadering gepland. Een van onze bestuursleden (Wim v.d. Weele) gaat het bestuur verlaten wegens een verhuizing. Als kandidaat voor het opvullen van de vakature is Bram van Kempen be reid gevonden. Tevens is ondergete kende aftredend als voorzitter, maar zal het bestuur nog niet verlaten. De voorzittersfunktie wordt geambieerd door ons bestuurslid Elles Punt. De overige funkties als sekretaresse, penningmeesteresse en algemene bestuursleden worden vervuld door resp. Connie Slager. Marian van Riet-de Wilde, Petra v.d. Slikke (die tevens de sportaktiviteiten voor haar rekening neemt) en Marcel de Wilde Betaald en onbetaald Betaald werk levert naast "geld ook sociale kontakten op. De eerste drempel voor vrouwen in de betaal de arbeid wordt vooral opgeworpen bij de werving en selektie van ar beidskrachten. Hoewel het maken van onderscheid tussen vrouwen en mannen bij de wet verboden is, ko men mannen eerder in aanmerking voor bepaalde banen dan vrouwen. Als werkervaring één. van de funk- tievereisten is, zouden ervaring in het vrijwilligerswerk, in kenmerkende vrouwenfunkties of in het huishou den niet "bij voorbaat" buiten be schouwing gelaten mogen worden. Vrouwen blijven nu vaak zitten in lage banen (dus weinig invloed) en in onbetaalde arbeid. Dit laatste levert rozen en boekenbonnen op, doch maar weinig effektieve macht. Ook zien we dat in het onbetaalde werk de beslissingen weer meestal door mannen genomen worden (b.v. poli tieke partijen, vakbonden, buurtver enigingen. sport, kerk, enz.) Door de overheidsbezuinigingen worden vooral die sektoren getroffen waarin veel vrouwen werkzaam zijn, zoals b.v. gezondheidszorg, onderwijs, bi bliotheken enz. Ook door de twee- verdienerswet hebben veel vrouwen afgehaakt! Maar omdat veel werk toch gedaan moet worden, zijn het toch weer de vrouwen die het werk dan als vrijwilligsters doen. Bij deze maatregelen wordt er vanuit gegaan dat vrouwen "de tijd" hebben omdat werk vrijwillig te gaan doen, een ziek familielid laatje immers niet zonder verzorging liggen. Hierdoor worden vrouwen weer meer aan het onbe taalde werk gebonden, zodat ze minder gelegenheid hebben aan be taalde arbeid deel te nemen. Theoretisch onzichtbaar en praktisch onmisbaar In 3 groepen ging men n.m. proberen enkele standpunten te formuleren t.a.v. opheffen van alle verantwoorde lijkheid van vrouwen voor onbe taalde taken; versterking van de positie voor de vrouw in het betaalde werk; verbetering van de positie voor de Voor de agrarische leden van Tholen en St. Philipsland, staat dit seizoen o.a. de kursus "Boerin zijn in streek en maatschappij" op het program ma. Dinsdag 5 november zal de dijk graaf, de heer Hage uit Oud-Vosse- meer. het eerste onderdeel, n.l. het (vertegenwoordiger in het R.A.K. en in hel Z.L.M.-kringbestuur). Gelukkig is het binnen het bestuur altijd gezellig, en hebben we nooit moeite om ontstane vakatures op te vullen. Ik ervaar het als zeer leerzaam om enkele jaren een bestuursfunktie te vervullen; je leert om rekening te houden met meningen van anderen, en je moet deze mening ook respek- teren. Tevens is het volgens mij een groot voordeel dat je ontzettend veel mensen via de andere P.J.Z.-afdelin- gen leert kennen. Ik hoop dat de, vele, jonge, mensen die het Z.L.M.-blad lezen in dit stukje een aanleiding zien om zich aan te melden bij een van de P.J.Z.-afdelin- gen, of om eens, vrijblijvend, een van de georganiseerde aktiviteiten, te be zoeken. Namens de afdeling Tholen/St. Phi lipsland Henk Noteboom vrouw in het Midden en Klein bedrijf en de Agrarische sektor. Mijn belangstelling, als gewezen boerin, ging uit naar het laatste on derwerp. In 1983-'84 deed Trudy Loeffen, toen werkzaam bij het L.E.I. en nu bij het Landbouwschap, een onderzoek naar de positie van de meewerkende vrouw in de agrarische sektor. 't Vorig jaar werd er een dag georganiseerd door de drie ministe ries Landbouw, Ekonomische Zaken en Sociale zaken. Ook in het Mid den- en Kleinbedrijf was een soort gelijk onderzoek verricht. Voor beide groepen vrouwen gold: "theoretisch onzichtbaar en praktisch onmis baar". Gemiddeld werkt de agrari sche vrouw 22 uur per week mee op het bedrijf. A.T.V. zal voor de zelfstandige on dernemer zeker niet op korte termijn gerealiseerd kunnen worden. Aan gezien beide partners zich inzetten voor het bedrijf, (voor het gezinsin komen) zou het logisch zijn te ver onderstellen dat vrouw en man ge lijke posities hebben. Niets is minder waar! In ruil voor haar harde werken heeft de vrouw een positie die op fiskaal, juridisch en sociaal terrein zeer ongelijkwaardig is aan die van haar echtgenoot. Haar man is de "ondernemer", zij is de "meewer kende echtgenote". Het is noodza kelijk dat aan de slagzin; "onbetaald maakt onbekend" (schaduwarbeid) een einde komt. De traditionele mannenbolwerken als het Land bouwschap en de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf, doorbra ken hun motto, "het bedrijfsbelang staat voorop, de rest is onderge schikt" en ze steunden openlijk de aktie van de vrouwenorganisaties. Vroeger was er meer personeel in de bedrijven werkzaam. De onderne mersvrouw heeft dit langzamerhand ingevuld, zij hoeft immers niet be taald te worden....! Het was een uitstekend georgani seerde en positieve dag, met waarde volle kontakten, die met goed overleg kunnen leiden naar een toekomst waar werk en macht op basis van Vrouw/Man 50/50 ons voor ogen staat! J.S. Hopma Zijlema-Biewinga (verkort verslag) Waterschap, voor zijn rekening ne men. Maandag 11 november zal de kring voorzitter, de heer Kosten, de Z.L.M. behandelen, terwijl de heer Boom, sekretaris van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, zal spreken over bestemming en inrichting; over de relatie tussen ruimtelijke orde ningsplannen) en landinrichting(s- projekten). Dinsdag 19 november zal de heer Bomhof, van de inspektie volksge zondheid en milieuhygiëne "het Mi lieu" onder de loupe nemen. Last but not least, zal de heer Oggel, sekretaris van de Z.L.M. trachten ons enig inzicht te verschaffen in ver schillende facetten van de land bouwpolitiek. Deze middagen worden gehouden in café "de Tol" te Poortvliet en begin nen om 13.30 uur. 22 november staat de gehele dag in het teken van de Z.L.M. Om 10.00 uur worden we verwacht.in Goes in het Landbouwhuis, waar de heer Oggel ons het funktioneren van de Z.L.M., diensten en instellingen zal uitleggen. 's Middags zal een bezoek gebracht worden aan de Accountantsunie en aan de O.V.M. Voor de kursus en de dag in Goes, graag opgave vóór 25 oktober bij het plaatselijk kontaktlid of bij het agrarisch kommissielid. Mevr. C.C. Houtjesdijk - Engelvaart, tel. 01663 -2362. 27 In deze aflevering van het P.J.Z.-Geluid een stukje van de P.J.Z. afdeling Tholen - St. Philipsland. Onze afdeling telt momenteel zo'n 110 tot 120 leden. Onder deze leden zijn alle leeftijdsgroepen goed vertegenwoordigd. Enkele jaren geleden leek het er op dat het niet zou lukken om jonge leden te krijgen, maar het tij keerde op tijd, en er kwamen volop nieuwe P.J.Z.-ers. De afde ling Tholen heeft dus zeer zeker toekomst. Ook wat de aktiviteiten betreft stemmen we op deze groep af. We proberen de jonge leden in kontakt te brengen met de wat oudere groep d.m.v. aktiviteiten die in een ongedwongen sfeer kunnen verlopen, en waarbij je de kans hebt om met elkaar te praten, zoals een fietstocht met aansluitend een barbe cue, een danskursus, vollevbaltoernooien enz.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 27