IdllU" oil Op europees nivo 4$0<? A - zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Waterkwaliteit Amerwarmte nieuwe "goedkope" energiebron voor glastuinders Sprang-Capelle Veiligheid ~E CIBL:-■ v.'0£)lL •- m wm m VRIJDAG 18 OKTOBER 1985 I ffl HA 65e JAARGANG NO. 3803 tuinbouwblad Afgelopen week is er in het Zuidwesten volop maïs gehakseld onder zeer goede weersomstandigheden. Door het aanhoudende koude en natte voorjaar is de voederpositie op veel veehouderijbedrijven matig te noemen, reden waarom zeer hoge bedragen voor de maïs gevraagd worden, welke soms oplopen tot f 4000,— /ha. De praktijk kan hopelijk nog even profiteren van het rus tige najaarsweer. Dat geldt niet alleen voor het oogsten van de nog te velde staande gewassen maar ook voor het inzaaien van de wintertarwe. Ik ben erg benieuwd of - en zo ja op welke wijze - de praktijk met de inzaai van tarwe gaat reageren op het Groenboek. Wellicht dat de uit spraken van mr. Carlo Trojan - kabinetschef van EG- landbouwkommissaris Andriessen - tegenover o.m. ons blad daarop nog invloed zullen hebben (zie pag. 5). Trojan is van mening dat de boer, gezien de lage inflatie en de teruglopende kosten - uiteindelijk in 1986 (netto) niet met een prijsverlaging te maken zal krijgen. De vraag is dus wederom tot welke prijs de boer tarwe zal blijven telen. Overigens lijkt het mij niet verstandig om je als boer te snel te laten verleiden tot avonturen met vervangende teelten. Me dunkt dat een rustige en weloverwogen ont wikkeling in het bouwplan de voorkeur verdient. Konstateren dat de land- en tuinbouw in het zuidwesten bij zijn verdere ontwikkeling sterk afhankelijk is van de beschikking over voldoende zoet water is een open deur intrappen. Tot nu toe heeft in de diskussie daarover vooral de kwantiteit voorop gestaan en is er - althans door ons - minder gepraat over de kwaliteit van het aan te voeren water. In het Westland weet men echter maar al te goed welke schade vervuild water kan aanbrengen aan de agrarische produktie. De franse zoutlozingen in de Rijn kosten de glastuinbouw (nog steeds) tientallen miljoenen guldens per jaar. Omdat ook in ons werkgebied het waterpro bleem erg aktueel is kreeg ik van de Nederlandse Vere niging van Agrarisch Recht de uitnodiging om voor het thema "water" als nederlands rapporteur op te treden op het Europees Kongres voor Agrarisch Recht dat onlangs in Puerto de la Cruz op Tenerife werd gehouden. Deelnemers aan dit kongres zijn juristen die zich op één of andere manier - wetenschappelijk of praktisch - met het agrarisch recht bezighouden: medewerkers van universi teiten, ministeries, koöperaties, landbouworganisaties, advokaten etc. Interessant was te vernemen hoe ver schillend deze problematiek in de diverse europese lan den wordt benaderd. In de zuidelijke landen bijvoorbeeld is het nog de gewoonste zaak dat partikulieren eigenaar zijn van de aanwezige waterbronnen waaronder rivieren. Deze partikulieren hebben ook de volledige beschik kingsmacht over deze bronnen. Dat kan in de praktijk tot bijzonder vreemde situaties leiden. Voor wat betreft mijn bijdrage heb ik gekozen voor een puur praktische benadering. Ik heb de vergadering ver teld dat wij vrijwel al ons zoete water via de rivieren moeten "importeren" en dat wij daarom ook wat de kwaliteit betreft afhankelijk zijn van het buitenland. Ik heb verder gekonstateerd dat die kwaliteit veel te wensen overlaat en dat de nederlandse land- en tuinbouw daar door nu reeds veel schade lijdt en dat die schade in de toekomst alleen nog maar zal toenemen vanwege het toenemende belang dat onze agrarische sektor krijgt bij zoet water. Tenslotte heb ik voorgesteld om in de konklusies op te nemen dat de Europese Kommissie en de Raad van Eu ropa nu eindelijk eens op moeten schieten met de euro pese regelgeving op het gebied van de waterkwaliteit. Enigszins tot mijn eigen verbazing is mijn voorstel vrijwel letterlijk in de slotresolutie opgenomen. Ik had namelijk verwacht dat met name Frankrijk - en wellicht ook Duits land - zich hiertegen sterk zouden verzetten. Opvallend was echter wel dat de cruciale zinsnede in de franse tekst was weggelaten... Maar omdat de spaanse tekst als be palend gold hebben we daar maar niks meer van gezegd. Natuurlijk is met zo'n resolutie het probleem niet opge lost. Maar als een dergelijk gezelschap van juristen een dergelijke aansporing geeft aan de europese bestuursor ganen is dat toch weer een duwtje in de goede richting. Zes Sprang-Capelse tuinders verwarmen hun kassen met restwarmte van de PNEM-Amercentrales te Geertrui- denberg. Deze nieuwe energiebron voor kasverwarming, "amerwarmte", werd op 17 oktober officieel in gebruik genomen. In één keer werd 12 ha. glastuinbouw aange sloten. Zo'n drie miljoen komkommers, 45 miljoen pot planten en stekken en een half miljoen tak- en snijbloe men worden nu jaarlijks met goedkope amerwarmte ge kweekt. De N.V. Provinciale Noord Brabantse Elektriciteitsmaat schappij (PNEM) sloot met één aftakking (aanvoer en retour) zes glastuinders aan op de bestaande warmwa terleiding die loopt van Geertruidenberg naar Tilburg. De warmtelevering aan deze 12 ha glastuinbouw komt overeen met de warmtelevering aan een dorp van 3000 woningen. De opening werd ingeleid door de voorzitter van de hoofddirektie van Rabobank Nederland, ir. P.J. Lardinois. Kostenbesparing tuinders Het eerste eksperiment waarbij amerwarmte geleverd werd, bij N. van Marrewijk een chrysantenteler in 's Gravenmoer, overtuigde de slagvaardige Sprang-Capelse tuinders al binnen het proefjaar van de voordelen van een aansluiting op het amerwarmtesysteem. Zij rekenen op een kostenbesparing van tenminste 10% op de energiere kening. De aansluiting op het amerwarmtesysteem geeft de tuinder bovendien een grote zekerheid voor onge stoord bedrijf. De A mercentrale die de relatief goedkope energie levert. Springplank voor "Glazen Stad" in Noord-Brabant Voor de PNEM is de ervaring met dit projekt de spring plank voor de aansluiting van nog meer bestaande glas- tuinbouwprojekten in Noord-Brabant (Dongen-Vaart, Asten, Waspik, Raamsdonk). Ook het plan voor een nieuw glastuinbouwgebied van 125 ha nabij de Amercentrales in de Plukmadese polder van de gemeente Made en Drimmelen ondervindt veel belangstelling in binnen- en buitenland. Dit ambitieuze plan. een "Glazen Stad", in de polder levert op den duur zo'n 450 arbeidsplaatsen op. Een stuurgroep waarin de gemeente Made, de Stichting Bevordering Tuinbouwbe- langen (S.B.T.), de Veiling Breda en de PNEM samen werken zorgt voor realisatie van dit projekt. Want voor mij staat vast dat de problematiek van de waterkwaliteit alleen op europees nivo kan worden op gelost. En ook hier geldt dat de druppel uiteindelijk de hardste steen uitholt. De laatste weken zijn er in ons werkgebied enkele min of meer ernstige verkeersongelukken gebeurd waarbij landbouwvoertuigen en/of -machines betrokken waren. In een enkel geval ben ik door familie van het slachtoffer opgebeld met de vraag of de landbouw wel voldoende aan preventie doet. Ik heb verteld dat één en ander onze volle aandacht heeft. Niettemin wil ik ook hier (wederom) een oproep doen om toch vooral voorzichtig te zijn en de voorschriften in acht te nemen. Een ongeluk zit nu een maal meestal in een klein hoekje. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1