Demonstratie "Spitmachines en spitmachine- zaaikombinaties voor wintergraan" Voordelen groter naarmate bodemomstandigheden slechter zijn Het machinaal spitten heeft in Nederland de afgelopen jaren een her opleving te zien gegeven. De komst van de krukasspitmachines uit Italië heeft verwachtingen opgewekt t.a.v. een betere hoofdgrondbe werking. Ook enkele Nederlandse fabrikanten trachten via een eigen roterend spitsysteem op deze markt in te spelen. De laatste jaren heeft de boer - vaak door de omstandigheden gedwongen - ook belangstelling gekregen voor gekombineerd spitten en wintertarwe zaaien. Deze fak- toren waren de aanleiding tot het organiseren van een erkende de monstratie op het bedrijf van "De Kon. Maatschap De Wilhelmina- polder" bij Goes. Opzet demonstratie Nadat de geplande demonstratie voor 1984 door de moeilijke omstandighe den moest worden afgelast, is voor 1985 een nieuwe poging gedaan. On der gunstige weersomstandigheden werd op 25 september j.l. de demon stratie met spitmachines en spitma- chine-zaaikombinaties gehouden. Er werd gewerkt op kleigrond van 35-45% afslibbaar met als voorvrucht suikerbieten. De bovenlaag was goed geëgaliseerd maar op bouwvoordiepte tamelijk vast. De voorgeschreven werkdiepte was 25 cm. Er werd gedemonstreerd in twee kategoriën, t.w.: - spitten op wintervoor - spitten wintertarwe zaaien in één werkgang Op de demonstratie werden dertien kombinaties ingezet, waarvan er ze ven op wintervoor hebben gespit en zes het gekombineerd spitten en zaaien uitvoerden. De belangrijkste van de werktuigen en trekkers zijn weergegeven in de tabellen 1 en 2. Tabel 1 heeft betrekking op het win tervoor spitten en tabel 2 op het ge kombineerd spitten en zaaien. Alle genoemde cijfers over rijsnelheden, toerental spitas en haplengte zijn momentopnamen van metingen tij dens de demonstratie. Spitten op wintervoor De belangrijkste voordelen van spit ten t.o.v. ploegen zijn: geen begin- en eindvoren, geen trekkerwielen in de voor en een betere benutting van de energie. Nadelen zijn: het onvoldoende on derwerken van groene massa en de relatief hoge investering. Voor een kale 3 meter brede spitmachine is al gauw een investering gemoeid van 25.000,- of meer. De hogere kosten zullen dan ook goed gemaakt moe ten worden uit betere resultaten door spitten verkregen. Door het spitten wordt de bouwvoor sterk gemengd en in mindere mate gekeerd. Vooral de roterende spitmachines hebben de neiging de bouwvoor sterk te mengen. De krukasspitmachines houden de losse bovenlaag meer aan de oppervlakte. Gespitte grond ligt kort na de bewerking duidelijk losser dan geploegd land. Door berijden zullen kort na de bewerking dan ook aanzienlijke diepere sporen ont staan. Aan de vlakligging dienen hoge eisen te worden gesteld. Spit machines kunnen gemakkelijk on gelijk land achterlaten als de trekker de machine niet volledig in bedwang heeft. Een onregelmatige rijsnelheid door slip of opduwen van de trekker leidt onherroepelijk tot een ongelijk op pervlak. Het gebruik van een vier- wiel-aangedreven trekker zal dan ook meestal noodzakelijk zijn. Een ander belangrijk punt is, voldoende aanpassingsmogelijkheden van de trekker en de spitmachine aan de grond. Meerdere rijsnelheden tussen de 1 en 3 km per uur zijn gewenst. Daarnaast kunnen meerdere snel heidsmogelijkheden op de spitas een bijdrage leveren tot het verkrijgen van een juiste haplengte. Hierdoor kan de verkruimeling van de grond meer of minder worden geregeld. Geleverde werk Celli De aandrijving vond plaats door een trekker met een aftakasvermogen van 55 kW. Bij een flinke rijsnelheid Vrijdag 18 oktober 1985 werd bij een haplengte van ruim 26 cm een redelijk goede vlaklegging verkregen. Doordat de menging van de bouwvoor niet voldoende was, bleef er vrij veel fijne en losse grond aan de oppervlakte. De machine had een redelijk rustige gang achter de trekker. Falc Een zware trekker met een aftakas vermogen van 103 kW leverde bij een flinke rijsnelheid wat onregel matig werk. De haplengte van de machine was erg groot, waardoor naast erg grove kluiten veel losse grond in de bovenlaag te vinden was. Er werd een matige vlaklegging ver kregen. De gang van de machine was erg onrustig. Farmax Deze roterende spitmachine werd aangedreven door een trekker met 72 kW aftakasvermogen. Met een vrij korte haplengte werd een tamelijk fijne oppervlakte verkregen. Zowel de vlaklegging als het mengen van de bouwvoor waren goed te noemen. De machine liep tijdens het spitten redelijk rustig. Gramegna Het aftakasvermogen van de trekker was 56 kW. Er werd bij een redelijke rijsnelheid en een tamelijk korte ha plengte een iets te fijn oppervlak verkregen. De menging van de bouwvoor was redelijk terwijl de vlaklegging matig was. Opvallend was de rustige gang van de machine. Imants Voor de aandrijving van deze rote rende spitmackine werd een trekker met ruim 100 kW aftakasvermogen gebruikt. Bij een tamelijk lage rijs nelheid en een korte hapelengte werd een goede menging van de bouwvoor verkregen. De oppervlak te lag vrij grof. Bij een vrij rustige gang van de machine werd een ma tige vlaklegging bereikt. Selvatici Voor de aandrijving werd een trek ker met een aftakasvermogen van 86 kW gebruikt. Bij een flinke rijsnel heid en een grote haplengte werd toch een goede vlaklegging verkre gen. Door de matige menging van de bouwvoor bleef er veel losse en fijne grond aan de oppervlakte. De gang van de machine was vrij rustig. Tortella Deze kombinatie had een trekker met 72 kW aftakasvermogen. Bij een lage rijsnelheid en een vrij korte hap lengte werd een tamelijk fijn op pervlak verkregen. Door de minder stabiele gang van de machine was de vlaklegging niet voldoende. Kombinatie spitten -wintertarwe/aaien Door het kombineren van spitten en zaaien wordt bereikt dat het be werkte land vrij van sporen is. De trekker rijdt bovenover terwijl achter de spitmachine gelijktijdig wordt in gezaaid. Veelal worden hiervoor spitmachines gebruikt met een werkbreedte van 3 meter. Als een spit-zaaimachine-kombina- tie wordt ingezet zal de grond na het spitten geschikt moeten zijn om te worden ingezaaid. Op de zwaardere gronden valt na het spitten de grond dikwijls te grof, waardoor de gezaai de tarwekorrels voor een groot deel te diep vallen. Om dit probleem op te lossen wordt de laatste jaren geëks- perimenteerd met een ekstra frees of een ander verkruimelelement tus sen de spitmachine en de zaaimachi- ne. Op de demonstratie waren drie machines uitgerust met een ekstra frees, twee machines met triltandeg- jes en één machine met een rotorko- peg. Als men bij deze ekstra uitrus ting ook nog de zaaimachine gaat opbouwen verkrijgt men een zeer zware en lange kombinatie. De pneumatische zaaimachines van Ac cord en Vicon hebben de mogelijk heid tot deling van het zaaisysteem. De voorraadbak met doseerinrich- ting en aandrijving komt dan voorop de trekker en het zaadverdeelsys- teem met pijpen en kouters achterop de spitmachine. Een voordeel is dat geen wielen van de zaaimachine over de pas bewerkte grond lopen, waar door er minder problemen zijn met slip of aankoeken van de aandrijf- wielen. Andere zaaisystemen zullen in z'n geheel achterop de spitmachine moeten worden gebouwd. Hierdoor wordt de gewichtsverdeling ongun stiger en het benodigd hefvermogen hoger. Tijdens het gekombineerd spitten en zaaien bleek dat bij som mige kombinaties veel grond door de spitmachine onder tegen de zaaima chine werd geworpen. Onder vochti ge omstandigheden zal dit mogelijk problemen kunnen geven. Speciaal de krukasspitmachines die de ges pitte grond achterwaarts werpen kennen dit probleem. Bij het opbou wen van de zaaimachine zal men hier terdege rekening mee moeten hou den. In tabel 2 zijn een aantal gege vens opgenomen die betrekking hebben op de machines die aan het gekombineerd spitten en zaaien hebben deelgenomen. Geleverd werk Celli-Accord Deze spitmachine-zaaikombinatie was uitgevoerd met een ekstra rotor- kopeg. In kombinatie met een vrij korte haplengte werd een redelijke verkruimeling verkregen. Er ont stond een vrij sterk sorteereffekt van de grond, waardoor naast veel losse grond ook grote brokken voorkwa men. De vlaklegging liet iets te wen sen over. Het pneumatisch zaaisys teem bracht het zaad via de slangen in een centrale zaaibalk waarbij het zaad door een smalle opening breedwerpig werd gezaaid. De zaai balk kan voor of achterwaarts wor den verplaatst waardoor de valplaats van het zaad bij de kopeg te wijzigen is. Hierdoor is de zaaidiepte enigs zins regelbaar. Falc-Accord De opgebouwde "Accord" zaaima chine zaaide met behulp van breed- zaaikouters direkt in de gespitte grond. Mede door de lage rijsnelheid werd een korte haplengte verkregen. Het zaaibed was echter nog te grof waardoor de breedzaaikouters zeer onregelmatig liepen. De triltandjes die achter de zaaikouters waren be vestigd, haalden teveel grote brok ken grond naar boven waardoor het oppervlak wat ongelijk werd. Door het sterk achterwaarts wegwerpen van de gespitte grond kwam er veel grond op en tussen de zaaipijpen te recht. De gang van de spitmachine was tamelijk onrustig. Farmax Saxonia De opgebouwde "Saxonia" nokken- radzaaimachine was omgebouwd voor het pneumatisch transport van het zaad. Via een krachtige luchtst room werd het zaad met een hoge snelheid uit de pijpen geblazen. De uitmondingen van de pijpen zaten boven de grond waardoor min of meer breedwerpig werd gezaaid. De roterende spitmachine was voorzien van een ekstra freeselement, die de gespitte grond nabewerkte. Hierdoor werd een redelijk goede verkruime ling verkregen en een goede vlakleg ging. De gang van de spitmachine was tijdens het werk redelijk rustig. Grömegna-Vicon De "Vicon" pneumatische zaaima chine was in twee delen opgebouwd. Voorop de trekker de voorraadbak met doseerinrichting en achterop het zaadverdeelsysteem. Er werd ge zaaid op 12 cm njenafstand. De spitmachine was voorzien van een hydraulisch aangedreven freesele ment. Hierdoor is de mate van ver kruimeling gemakkelijk aan te pas sen. Bij een flinke rijsnelheid werd in kombinatie met een grote haplengte een goede verkruimeling en vlakleg ging verkregen. De machine ver toonde een erg stabiele gang. Imants-Hassia ten normale drie meter brede "Has- sia" zaaimachine was achter op de "Imants" spitmachine bevestigd. Doordat de aandrijfwielen van de zaaimachine door de losse bewerkte grond liepen, bleven er duidelijke wielsporen achter. De roterende spitmachine was voorzien van een aangedreven freeselement. Over de ze frees was een kap bevestigd, waardoor de losse gespitte grond moeilijker kon ontsnappen en een goede freeswerking werd verkregen. Bij een tamelijk lage rijsnelheid en een korte haplengte werd een goede menging en verkruimeling van de grond verkregen. De vlaklegging was goed terwijl de kombinatie erg rustig liep. Selvatici-Amazone Deze kombinatie reed met een te hoge snelheid. Door de grote ha plengte was de menging van de grond onvoldoende. Naast grote brokken grond bleek er aan de op pervlakte ook veel losse grond voor te komen. De triltandeg achter de spitmachine werkte onvoldoende. Hierdoor kwamen de vlaklegging en de regelmaat van de verkruimeling wat in het gedrang. Evenals bij de vorige kombinatie lieten de aan drijfwielen van de zaaimachine wielsporen na. Er werd gezaaid op 12 Zi cm rijenafstand. Opvallend was ook hier de grote hoeveelheid grond die de spitmachine achterwaarts op en tussen de zaaipijpen van de zaai machine wierp. Algemeen "Een leerzame en interessante de monstratie" was eenveel gehoorde opmerking. Ondanks de vrij droge omstandigheden was de ondergrond vast en taai. De praktijk zal dikwijls onder nattere omstandigheden moe ten werken. Wel is duidelijk gebleken dat het ook onder droge omstandig heden niet altijd eenvoudig is om goed spit- en zaaiwerk te leveren. Door gebruik te maken van de spit machine bestaat in de praktijk de neiging om dieper te gaan spitten dan de oorspronkelijke ploegdiepte. Dit moet echter sterk worden afgeraden. Voldoende stelmogelijkheden op de spitmachine kunnen erg belangrijk zijn. Meerdere snelheidsmogelijkhe den op de spit-as in kombinatie met enkele versnellingen op de trekker tussen de één en drie kilometer per uur bieden veel mogelijkheden voor een juiste grondbewerking bij een hoge kapaciteit. Een verstelbaar rooster achter de krukasspitmachine is een onmisbaar onderdeel. Door een gemakkelijke (hydraulische) verstel ling zou hiervan beter gebruik kun nen worden gemaakt. Het gekombi neerd spitten en zaaien vraagt een grondbewerking die één werkgang geschikt moet zijn om te kunnen in zaaien. Valt de gespitte grond te grof, dan zal een groot percentage tarwe korrels te diep vallen, hetgeen resul teert in een dunne stand en veel zwakke planten. Op de zwaardere kleigronden zal een aanvullende zaaibedbereiding met een aange bouwde frees dan ook meestal nood zakelijk zijn. Het aantrekkelijke van gekombineerd spitten en zaaien is, dat er wordt gezaaid in bewerkte grond zonder sporen. Naarmate de bodemomstandigheden minder goed zijn zullen de voordelen duidelijker naar voren treden. CAR Goes, ing. A. Remijn 13 SPITTEN OP WINTERVOOR Gegevens Spitmachines Waarnemingen Merk Systeem Werkbr. Aantal Aandrijf Rijsnel Toerental Haplengte Trekker meters spaden snelheden heid spitas/min. in cm Cel 11 krukas J.0S 12 S 2,28 km 114 26.4 Steyer 8090 Falc krukas >.00 12 5 2.17 km 98 36.9 MB tree. 1500 Tarmax roterend 3.00 24 1 1.64 km 48 18.9 Ford 8210 Gramegna krukas 2.80 12 1 1.7 km 136 20,8 Deutz 0X85 Imants roterend 2.90 24 1 1.36 km 48 11,8 Fendt 614 ISA Selvatici krukas 3.00 12 3 2.17 km 9S 38 Fiat 130-90 Tortella krukas 3.00 10 6 1.23 km 118 17,4 John Deere 4040 SPUIEN ZAAIEN Gegevens Spit- en raaimachines Waarnemingen Spitmachine Zaai- machine Zaal systeem Rijenraai of breettoerpig Aantal pijpen of uitlopen per 3 meter Extra verkrui mel werktuig Rijsnel heid Toerental spit-as/min. Haplengte in cm Celli Accord pneum. breetftperpig 24 kopeg 1.65 164 16,8 Falc Accord" pneum. njenrcai 24 triltand 0.83 96 14,4 Farmax Saxonia pneum. breedwerpig 25 frees 1.48 39 21 Gramegna Vicon pneum. rijenzaai 25 frees 2.28 128 29.7 Imants Hassia mech. rijenzaai 25 frees 1.37 46,5 12,3 Selvatici Amazone mech. rijenzaai 24 triltand 2.95 130 37,8 V, Een spitploegmachine waarmee tevens tarwe in één werkgang kan worden ge zaaid

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13