EPIPRE 1985: telefonische advisering bleek succes Gezonde start en ziek einde in 1985 60 - Gemiddelde aantasting van bladvlekkenziekte per 18 juli 1985 in vijf rassen en in vijf regio's. Vierhonderdzestig tarwetelers met in totaal 816 percelen hebben zich dit jaar door het EPIPRE- computerprogramma laten advi seren bij de bestrijding van ziek ten en plagen in wintertarwe. De overgang van advisering per post naar telefoon bracht de wachttijd terug van drie dagen tot 1 minuut. Hieronder de ervaringen. De strenge winter en de schrale stand van de gewassen had een positief ef- fekt op de ziektesituatie in het voor jaar. Vroege aantasting van meel dauw en roesten kwamen niet voor. Kort voor het in aar komen sloeg het weer om. Vanaf begin juni tot half augustus ging geen week voorbij zonder neerslag. Dit had z'n uitwer king op de aTrijping van de tarwe. Vooral op de centrale- en noorde lijke zeeklei werd de tot dan toe ge zonde tarwe nog zwaar aangetast door sneeuwschimmel op het blad en Fusarium in de aar. Dit is ten koste gegaan van de korrelvulling. In onderstaand overzicht staat aan gegeven hoe EPIPRE dit jaar advi seerde in vergelijking tot eerdere seizoenen. Voetziekte bespuitingen werden er relatief evenveel als vorig jaar geadviseerd. Ook de bespuitin gen tegen de roesten liggen op een zelfde niveau als voorheen. We kun nen konkluderen dat de twee laatste seizoenen de roesten landelijk gezien niet van grote betekenis zijn geweest. Opvallend is ook de daling van het aantal meeldauw adviezen. Omdat meeldauw in het vroege voorjaar veelal afwezig was zijn er dit jaar minder bestrijdingen uitgevoerd dan de afgelopen twee seizoenen. Tegen bladvlekkenziekte (Septoria) werd er door EPIPRE meer geadviseerd dan voorgaande jaren, het weertype in 1985 was dan ook optimaal voor deze schimmelziekte. I M i". 1 'f; Bladaantasting door de sneeuwschim mel. Oogvlekkenziekte voldoende bestreden? In gebieden met een intensieve graanteelt in West Europa, is geble ken, dat het routinematig bestrijden van oogvlekkenziekte leidt tot onge voeligheid van oogvlekkenziekte voor de gebruikte middelen: Beno- myl en Carbendazim. Tot nu toe hebben we in Nederland in de prak tijk nog geen grote problemen on dervonden van deze verminderde gevoeligheid. Bij een geleide bestrij ding zoals EPIPRE wordt alleen een voetziektebestrijding geadviseerd als het echt nodig is. Door dit niet rou tinematig gebruik ontwikkelt de schimmelziekte minder snel resis tentie. Op basis van de telerswaarnemingen adviseerde EPIPRE op 10% van de percelen een voetziekte bestrijding. Tabel 1. EPIPRE-spuitadviezen 1982 - 1985 1983 1984 1985 Oogvlekkenziekte Aantal 77 126 80 perc. 5.6 10.1 9.6 Gele roest Aantal 104 33 17 perc. 7.5 3.0 2.0 Bruine roest Aantal 241 42 48 perc. 17.5 3.8 5.8 Meeldauw Aantal 866 1099 440 perc. 62.7 99.0 53.3 Bladvlekkenziekte Aantal 512 402 392 perc. 37.1 36.5 47.5 Bladluizen Aantal 434 420 363 perc. 31.4 38.2 44.0 Totaal aantal adviezen 5306 5266 3673 Bestrijdingsadviezen 2234 2122 1340 Niet bestrijdingsadviezen 3072 3144 2333 Totaal aantal EPIPRE-percelen 1380 1100 816 Telerservaringen Een beperkt aantal deelnemers is gevraagd naar hun bevindingen met de EPIPRE advisering gedurende dit seizoen. De tweewekelijkse ziekteo verzichten in de landbouwbladen worden door de deelnemers gewaar deerd. Sommige deelnemers hadden behoefte aan meer regionale- en ras sen informatie. Getracht zal worden daar in het komende seizoen aan te gemoet te komen. Ook de door de voorlichtingsdienst georganiseerde instruktie- bijeenkomsten worden goed gewaardeerd, 70 procent van de ondervraagde deelnemers bezocht deze bijeenkomsten. Het feit dat men direkt aktie kan ondernemen na een telefonisch spuitadvies werd door de deelnemers als bijzonder positief ervaren. De snellere advisering versterkte ook het vertrouwen van de tarweteler in het spuitadvies. Het Epipre-team merkte dit ook aan de adviesopvolging; deze was aanmerkelijk beter dan voor gaande jaren. 12 Dit advies werd door de telers strikt opgevolgd. Was de op vrij grote schaal voorkomende legering nu toch nog te wijten aan oogvlekken ziekte? Uit waarnemingen gedaan door telers en het EPIPRE-team blijkt dat de gemiddelde aantasting gedurende het groeiseizoen is opge lopen van 5.5% tot 16%. Slechts 2% van de tarwepercelen vertoonde aan het eind van het seizoen meer dan de schadedrempel van 70% aantasting. Alleen op deze percelen kan ver wacht worden dat oogvlekkenziekte de legering veroorzaakte. Na een aanvankelijk trage ontwikkeling werd door de hoge temperaturen in de tweede helft van mei de stengel- strekkingsfase snel doorlopen. Dit is de stevigheid van de stengels niet ten goede gekomen. Bovendien is door mineralisatie extra stikstof beschik baar gekomen. Dit heeft geresulteerd in bladrijke en tamelijk zware ge wassen. Door de vele regen in juli is dientengevolge veel tarwe gelegerd. 50- 40- 10- 0-»- Arelnda Okapi Citadel 6ranada 6ranto 6ron. Veenk. Flevol. Zuldw. Ll«t. Bladvlekkenziekte (Septoria tritici en Septoria nodorum) kon zich uitbreiden door de overvloedige neerslag. De zware bladaantasting in de Veenkoloniën werd veroorzaakt door kafjesbruin (Septoria nodorum) op het blad. 4C 36- 32- 24- 20- 16 - 12- Gemiddelde bladaantasting door sneeuwschimmel per 18 juli 1985 in vijf rassen en in vijf regio's. Aaraantasting door fusarium. Meeldauwbestrijding probleemloos In de adviesseizoenen '83 en '84 werden er door het EPIPRE-pro- gramma respektievelijk 866 en 1100 spuitadviezen voor meeldauw gege ven. In deze seizoenen werd duide lijk dat bij gunstige omstandigheden voor meeldauw, bij vatbare rassen en wanneer onder slechte omstandig heden wordt gespoten er snel nieuwe meeldauw infekties ontstaan. Tevens bleek dat de meeldauwschimmel minder gevoelig werd voor sommige fungiciden. Dit adviesseizoen is ingespeeld op het tegengaan van de ontwikkeling van verminderde gevoeligheid. Aan gegeven werd hoe de middelen afge wisseld moesten worden bij bestrij ding van meeldauw en afrijpings- ziekten. In het adviseringsseizoen 1985 werd op 53% van de percelen een spuitadvies voor meeldauw ge geven, een vermindering van 46% ten opzichte van 1984. Deze verminde ring is een gevolg van de lagere meeldauwdruk gedurende dit sei zoen, en goede spuitomstandigheden ten tijde van de meeldauwbestrij- dingen. Corbel, het middel dat bij de eerste meeldauwbestrijding geadvi seerd werd, kon de tarwe drie tot vier weken vrijwaren van nieuwe meel- dauwfuncties. Roesten Bruine roest bleef afwezig tot het be gin van de bloei. Alleen op de zuid westelijke zeeklei hoefden nadien nog bestrijdingen geadviseerd te worden. Aanvankelijk alleen in het vatbare ras Citadel, later ook in Arminda. In midden- en noord Nederland kwam de bruine roest veel later in de tarwe, bestrijden was daar niet nodig. Gele roest heeft in het Noorden nog wel schade kunnen doen. De eerste gele roest meldingen kwamen voor het derde achtereenvolgende jaar uit Noord-Friesland. Het betrof aantas tingen in het ras Okapi. Daar waar op de Noordelijke zeeklei het Duitse baktarweras Kanzier uitgezaaid was moest de gele roest meer dan één keer bestreden worden. In de 2e week van juni kwamen uit de Wie- ringermeer en Oostelijk- Flevoland meldingen van roesthaarden in het ras Granada. Onderzoekers van het Instituut voor Plantenziektenkundig c-1- Areinda Okapi Citadel Granada Granta Tarwe op de centrale- en de noordelijke zeeklei werd zwaar aangetast door sneeuwschimmel Gerlachia nivalis Fusarium nivale), later werden ook zware aaraantastingen waargenomen. 36 - 32- 28- 24 - 20- 16- 12- 4 - 0 •*- I I I I l Arelnda Okapi Citadel Granada Granta Bron. Veenk. Flevol. Zuidw. Lioö. Het verschil in meeldauwresistentie tussen Arminda en Okapi is de laatste twee jaar flink genivelleerd. De meeldauwaaniasting aan het eind van het seizoen was het zwaarst in de Veenkoloniën. Onderzoek konkluderen dat het hier gaat om een fysio van gele roest met een breed virulentiespektrum. Dit fysio heeft de kans gekregen nu Granada een flink areaal heeft inge nomen in de IJsselmeerpolders. Dit betekent niet dat Granada als goed praktijkras afgedaan heeft. In het komende seizoen zal de praktijk at tent moeten zijn op de aanwezigheid van gele roest in dit ras. Neerslag stimuleerde Septoria Op 47% van de percelen adviseerde EPIPRE een bestrijding gericht tegen bladvlekkenziekte uit te voe ren. Dit is 11% hoger dan vorig jaar. Bladaantasting door Septoria wordt bevorderd door neerslag. Daaraan heeft het dit seizoen niet ontbroken. In Noord-Friesland, Zuidelijk Fle voland en de Veenkoloniën werd de tarwe het sterkst door Septoria aan getast. De EPIPRE deelnemers werd gevraagd in het vladbladstadium een monster op te sturen van de vierde bladlaag. Op een tweehonderdtal percelen is de bestrijding van blad vlekkenziekte gebaseerd op deze vroege waarneming. De Filosofie dat aantasting op het vierde blad tijdens het zichtbaar worden van het vlag- blad, een bespuiting bij bloei recht vaardigt, kwam bij dit slechte weer goed uit. Fusarium Het natte weer had ook zijn invloed op de aantasting door Fusarium. Werden aanvankelijk alleen blad aantastingen door sneeuwschimmel aangetroffen, toen het slechte weer aanhield werden ook zware aaraan tastingen waargenomen. Het Zuid westen en Limburg bleven gespaard van deze Fusarium-epidemie. Dit jaar hebben praktijk en onderzoek wederom kunnen zien, dat bij gun stige weersomstandigheden voor Fusarium, deze ziekte niet te bestrij den is. Bladluizen Bladluizen kwamen vanaf de 2e week juni opzetten. Door het koele weer breidden ze zich niet snel uit. De luizendruk in de IJsselmeerpol ders, het Zuidwesten en Limburg was hoger dan gemiddeld. De roos- grasluis (Metopolophium dirhodum) was de luizensoort die de aantasting in de meeste gevallen veroorzaakte. Deze lichtgroene luis komt alleen op de bladeren voor. Alleen tellen van luizen in de aar was dit jaar dan ook niek voldoende. Door EPIPRE werd op 44% van de percelen een huisbe- strijding geadviseerd. In de derde week van juli stopte EPIPRE met het geven van adviezen voor luisbestrij- ding, de meeste percelen waren toen deegrijp. Ing. W. Stol Ned. Graancentrum Wageningen Vrijdag 18 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12