Het gele zwaailicht, gebruik het goed Toch nog hoge suikergehaltes Hoge perspulpprijs heeft gunstig effekt op bietenprijs Eindelijk eens een "doe"-gebaar! De bietenoogst komt langzaam op gang Kalktip PAGV verslagen chemische onkruidbestrijding in aardappelen, uien en sjalotten korte wenken akkerbouw Ondanks de 30 mm neerslag in de tweede week van oktober verlopen de rooi- en hakselwerkzaamheden in WEST-BRABANT-ZUID op de meeste plaatsen volgens planning. De aardappels zijn op een paar percelen na allemaal gerooid. Iedere vierkante meter in veel schuren is benut om aardappelen op te slaan. Waar dit niet lukte is buiten een noodopslag- plaats gemaakt. Er zijn goede par tijen aardappelen verkocht voor 7,50 cent per kg veldsgewas. Als de partij vrij van grond is bren gen ze voor veevoer meer op. Het rooien van de suikerbieten verloop op dit moment vlot. Dit komt tot ui ting in het tarrapercentage dat lager ligt dan andere jaren. Wat tegenvalt is het groeiverloop. Dit blijft duide lijk achter bij het tienjarig gemiddel de. Alleen voor percelen op de hoger gelegen zandgronden kan een uit zondering gemaakt worden. Prognoses aan het begin van de kampagne van 52 a 53 ton per ha blijken niet uit te komen, nu houdt men het landelijk op 47 ton per ha. Het suikergehalte is voor de zand- bieten opgelopen van 14.8% in de eerste termijn tot 15.4% in de derde termijn. Op dit moment is er een enorme vraag naar perspulp. In het begin liepen de voorverkopen niet zo erg, de veehouders waren af wachtend naar de opbrengst van de snijmais. Doordat er minder ruwvoer op de veebedrijven in voorraad is, en snij mais schaars en duur is er veel vraag naar perspulp ook al is de prijs hier van een stuk hoger dan enkele maanden geleden. Deze ontwikkeling heeft natuurlijk straks wel èen gunstig effekt voor de bietenprijs mede ook omdat per spulp veel minder energie vraagt dan pulpbrok. In de stierenmesterij kent men op dit moment een opleving. Voor goede stieren wordt, dank zij de interventie ƒ8,80 per kg geslacht gewicht be taald. De vraag is wat de prijs gaat doen als de interventie is afgelopen. Nuchtere kalveren zijn in twee maanden tijds met ongeveer 200 gulden in prijs gedaald. Voof de mester is dit een meevaller, maar voor de melkveehouder een gevoelige tegenvaller. Heel het jaar hebben de nuchtere kalveren voor de melkveehouderij goed geld opgebracht en dit kon de financiële teruggang door de super heffing gedeeltelijk kompenseren. Een ekstra kostenpost in de rundvee houderij is de hoge ruwvoerprijs. Snijmais blijft duur en wordt ver kocht voor ƒ4000,- per ha. Omdat de krachtvoerprijzen laag zijn, en het vermoeden bestaat dat straks volop aardappelen voor veevoer zullen wor den aangeboden, wordt er op ver schillende bedrijven maar mondjes maat ruwvoer aangekocht. Aan de goed verlopende oogst op ZUID-BEVELAND is vorige week door de regen abrupt een einde geko men. Met de phytophthora in de knol valt het, gelukkig, mee op een paar uitzonderingen na. Voor de winter kan er misschien door de handel en voorlichting wat aandacht aan be steed worden zodat we volgend jaar wat beter gewapend de "strijd" aan kunnen. Er heeft ons dit jaar al weer veel tegen gezeten. Het hierboven ge noemde. de prijzen (behalve die van stro) en dit alles toch mede veroor zaakt door het weer. De proefrooïn- gen van de suikerbieten waren óok al gelukkig de wereld nog niet uit want in de laatste twee weken van september steeg het suikergehalte op Zuid-Beveland tot boven de 17%. Dit hadden we toch niet verwacht. Nu zal dit door de regen ook wel weer dalen maar al met al zit er toch een zekere stijging in ten aanzien van vorige jaren. De kilogrammen suiker zullen toch zeker gelijk blijven. Op Zuid-Beveland liggen hier en daar nogal wat uien op het land en het is nog maar de vraag of ze alle maal binnen komen. De plantuien in ieder geval niet, want daar is een ge deelte al aan de schapen opgevoerd. Degene die zelf genoeg opslag kapa- citeit hebben zullen ze misschien nog wel binnen rijden. De eksport zit ons dit jaar echter niet mee en een groot aantal zullen toch hun twijfels hebben om ze binnen te rijden. Aan de andere kant echter, veel meer valt er niet op te verliezen als je het niet zou doen. Al met al een kwetsbare teelt en de gelegenheids telers zullen er nu wel mee stoppen zodat we volgend jaar een wat betere markt tegemoet kunnen zien. Een ander punt zijn de kontrakten. Een vervelende zaak is het dat som mige handelaren die kontrakten hadden/hebben lopen die nu. 6 a 7 cent boven de huidige markt liggen. Ze proberen door het afkeuren van de partijen aardappelen en/of uien onder hun kontrakt uit te komen. Dit is uiteraard geen manier van zaken doen. Er zijn heus wel andere oplos singen. In tijden dat het andersom is bijvoorbeeld een kontrakt van 16 cent en een huidige marktprijs van 25 cent dan keuren wij onze eigen aardappelen ook niet af en verkopen ze als nog voor 25 cent aan een ander. Het is te hopen dat het niet zover komt omdat het dan geen zin heeft om nog kontrakten af te sluiten. Kontrakten hebben voor- en nadelen zowel voor handelaar als leverancier, kun je daar niet tegen dan moet je geen handel gaan doen!! Prachtig herfstweer doet de werk zaamheden in het LAND VAN AXEL voorspoedig verlopen. De regen van vorige week was welkom voor de vroege tarwe zaaiers en voor het bie- tenrooien. Verschillende percelen aardappelen en uien zijn nog op het land doch zullen nu wel spoedig binnengehaald worden. Met voldoening zien we dat het wa terschap de watergangen in de buurt eens goed uitdiept. Een goede ont watering is enorm belangrijk en in de praktijk was het voordien niet mo gelijk drainage op 1 meter diepte te leggen wegens te ondiepe afwate ring. Bruine bonen zijn een van de weini ge produkten die een goede prijs en opbrengst geven. Zeer wantrouwend bezien we het groenboek van dhr. Andriessen. Van die zijde hoeven we niets te verwachten en is een koude sanering het eind. Bij het lezen van dergelijke stukken vragen we ons wel Zoals afgesproken in het kringbe- stuur van WEST ZEEUWS-VLAAN- DEREN is het nu de beurt aan mij om een stukje te schrijven over de stand van zaken in ons gebied. De aardap pelen zijn op enkele percelen na de grond uit. Er waren wat problemen in de zware grond met kluitvorming, die de aardappels ontvelden. Deze week gaat men zeker de laatste zaaien. Ook de uien zijn onder zeer gunstige omstandigheden gezaaid en afgerijpt op het veld. Dit produkt wordt deze week ook wel binnengehaald. De Regelmatig krijgt men te horen, dat er processen-verbaal zijn opgemaakt vanwege het niet of onjuist, gebrui ken van het gele zwaailicht in de landbouw. Daarom nog eens de re gels en bepalingen op een rij: - bij voertuigen (zelfrijdend en ge trokken), die inbegrip van de la ding breder zijn dan 2,60 m., dient op de openbare weg het gele zwaailicht te worden ingescha keld, om het overige verkeer er op te wijzen, dat er zich een breed transport op de weg bevindt. DEZE BEPALING GELDT ZOWEL VOOR OVERDAG ALS 'S NACHTS. - het gele zwaailicht dient RON DOM zichtbaar te zijn. Bij bijv. het transport van stro uit de pol ders naar het vaste land zal één geel zwaailicht, geplaatst op de cabine van de trekker voor het achteropkomende verkeer niet zichtbaar zijn. Er moet dan op of aan de achterzijde van de laatste aanhangwagen een TWEEDE geel zwaailicht worden geplaatst en ingeschakeld. - het gebruik van een zwaailicht op voertuigen, die met inbegrip van de lading smaller zijn dan 2,60 m is verboden. Op deze regel bes taat één uitzondering, n.l. voor de trekkers met werktuigen, die op de weg(-berm) worden ingezet voor het onderhoud van bermen en sloten. - ter vermijding van verwarring bij de overige weggebruikers moet het rijden met een ingeschakeld zwaailicht buiten de openbare Vrijdag 18 oktober 1985 Het voeren van een zwaailicht ontheft de weggebruiker niet van de verplichting om te zorgen voor een goedwerkende verlichting en markering. weg worden afgeraden, dan wel zo veel mogelijk worden beperkt. Let wel: 1. het gebruik van het gele zwaai licht ontheft de weggebruiker niet van de verplichting te zorgen voor een goedwerkende verlich ting en de juiste markering (re flectoren). 2. het gebruik van het gele zwaai licht bij te brede voertuigen ont heft de weggebruiker evenmin van de plicht ontheffing aan te vragen voor het rijden met te brede landbouwmotorvoertuigen en/of aanhangwagens. Jaarlijks verliezen gronden kalk door uitspoeling, door opname en door gebruik van zuurwerkende meststoffen. Deze verliezen kunnen door middel van een zogenaamde onderhoudsbekalking, 1500 2000 kg kalkmeststof per ha eenmaal per driejaar, worden gekompenseerd. laatste bruine bonen zijn voor alle zekerheid toch maar op de ruiters gezet. Ook zijn er al veel gedorst van de ruiters. De bieten oogst komt maar langzaam op gang. Men wacht kennelijk op nog wat meer kg en profiteert zo ook aan het suikerge halte nog wat hoger te laten worden. Er wordt in onze hoek al heel wat land op wintervoor geploegd, vooral in de zware grond. Dit is bijzonder gunstig in de droge omstandigheden. De perceeltjes teunisbloemen, be ginnen nu ook uitgebloeid te raken. Dit late gewas heeft veel zeer gunstig weer gehad. Men zal deze week aan het doodspuiten kunnen beginnen, waarna de oogst wacht. In onze hoek zit er nog een aantal fruittelers waar het op de bedrijven gonst van de aktiviteit. De vroege appelrassen zijn reeds geplukt. Men is nu bezig met de karmijn, goudrei- net en de golden, later komen de Jo nagold en de Winston. Deze laatste komt ook nog tamelijk veel voor. De laatste peren worden deze week ook in de kist gedaan nl. Doyenné du Cornice. Er moet heel wat werk ver zet worden Zo moet elke appel en peer met de hand geplukt worden. Ook het sorteren en kisten is erg ar beidsintensief. In september 1985 zijn in de reeks PAGV-versIagen verschenen "De Chemische onkruidbestrijding in de teelt van aardappelen" (PAGV-ver- slag 43) en, in samenwerking met de SNUiF, "De chemische omkruidbe- strijding in de teelt van uien en sja lotten" (PAGV-verslag nr. 40). Deze verslagen zijn behulpzaam bij de keuze van herbiciden in de teelt van deze gewassen. Door de opzet van beide verslagen is het mogelijk een middel of kombinatie van mid delen te kiezen dat het beste past bij de perceelssituatie. Ook kan men snel algemene en gedetailleerde informatie over de toegelaten mid delen opzoeken (o.a. een gevoelig heidstabel). Deze PAG V-uitgaven zijn te bestel len door storting van 10,- voor elk gewenst exemplaar op girorekening 2249700 t.n.v. PAGV, Postbus 430, 8200 AK Lelystad, onder vermelding van hetgeen wordt verlangd. eens af of ze niet beter vertaald kun nen worden in begrijpelijk Neder lands, want, aan de ambtelijke vol zinnen die niets om het lijf hebben hoeven we ons dan niet meer tè er geren. Het initiatief om een informatief be zoek te organiseren aan de veiling te Barendrecht, voor de Zeeuws- Vlaamse ondernemers, komt ons zeer positief tegemoet. Eindelijk een 'doe'-gebaar dat we met onze geïsoleerde ligging achter de Schelde hard nodig hebben. Gezien de vele overschotprodukten zullen we ons toch moeten richten op een markt waar de vraag groter is dan het aan bod. PLOEGWERK vormt voor elk gewas de basis voor de uiteindelijk te behalen opbrengst. Vlakploeg- werk, uitgevoerd onder droge om standigheden, geeft de beste uit gangssituatie voor een goede op brengst. FIJNE ZADEN, zoals teunis bloem; uien en ook suikerbieten, vragen een regelmatig en ondiep zaaibed. Om dat in het voorjaar te kunnen maken is op kleigrond, zwaarder dan ±25% afslibbaar, een nabewerking van het geploeg de land aan te bevelen. Doe dit direkt na het ploegen of als dit niet mogelijk is tijdens een vorstperio de. HET NABEWERKEN van het geploegde land kan het beste ge beuren met een cultivator of een aangedreven werktuig. Het gaat erom, dat de ploegsneden wat worden geëgaliseerd en de grote openingen tussen de sneden wor den opgevuld zonder dat de grond te fijn wordt gemaakt. Werk erg oppervlakkig. Een goede diepte begrenzing kunt U bij dit werk niet missen missen. GROENBEMESTERS onder- ploegen is niet eenvoudig. Om het gras goed in de ploegvoor te krij gen zijn brede voorscharen nodig, die voldoende scherp zijn. Wend akkers en geren kunt U het beste doodspuiten met 3 a 4 liter Round up. Dit middel moet ±10 dagen vóór het ploegen worden gespoten op een droog gewas. KNOLSELDERIJ moet met zorg worden gerooid. Het verwijderen van het blad moet plaatsvinden zonder de knol te beschadigen. Pas de ruimte tussen de lichters aan de diameter van de knol aan. Laat de wortels aan de knol zitten; deze vormen een goed stootkussen tij dens het transport. Valbrekers kunnen noodzakelijk zijn en ver hogen de kwaliteit van Uw pro dukt. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11