Proeftuin impuls voor glas en vollegronds groenteteelt Informatiemiddag Glastuinbouw Made TUINBOU WKLANKEIM Tuinbouwgasprijs met bijna 4 cent omlaag Denar Kas We kunnen nog steeds goed weer gebruiken Voorbereiding bouw nieuwe veiling in volle gang Veiling direkteur opende kassenkomplex chrysantenteelt te Sleeuwijk De gasprijs voor de glastuinbouw is met ingang van 1 oktober jj. met bijna 4 cent omlaag gegaan. De tuinbouwgasprijs, die vanaf begin juni 1985 volgens een kontrakt tussen het Landbouwschap en de Gasunie en Vegin 45 cent/m3 bedroeg, is nu op 41,3 cent/m3 vastgesteld. Deze prijs geldt voor het laatste kwartaal van dit jaar en zal met ingang van 1986 worden herzien. Men is hier op Tholen nog druk in de weer om de oogst van de verschil lende gewassen binnen te halen. Vooral met de bloemzaadgewassen en met name de violen is 't vrij laat geworden. Omdat verschillende per celen er door het mooie weer van de laatste weken nog wat nieuwe knop pen gevormd hebben, wil men deze zetting afwachten tot ze rijp is. Wanneer we nog enige weken goed weer houden dan zou dat lukken. Er zijn jammer genoeg ook percelen - rtieestal zeer zware gewassen - welke vrijwel geen knoppen meer gevormd hebben. Men kan zich afvragen of dit de hoge kosten van drogen en dorsen wel goed maakt. Hoewel deze kosten meestal voor rekening van de zaadfirma zijn, zal men ze niet licht- In zijn openingstoespraak stond dhr. de Boon uitvoerig stil bij de ont wikkling van het familiebedrijf v.d. Meer, waar-voor de nu 84 jarige heer F.H. v.d. Meer Sr. in 1957 de basis legde, toen hij in H.l. Ambacht starte met 5000 m2 staand glas. Thans, na 28 jaar beheren zes van zijn kinderen gezamenlijk 8.6 ha chrysanten kas sen. verdeeld over vier bedrijven en wel te Woudrichem, Dongen en Sleeuwijk. Zaterdag waren de dankbare ouders getuigen van de opening die heel in drukwekkend verliep voor hen die niet vaak in kassen komen. Nadat dhr. de Boon de vlag had verwijderd voor de toegangsdeur die de kas af sloot, wandelden alle aanwezigen 't spaarzaam verlichte middenpad op van de totaal verduisterde kas. Na het doven van de verlichting stonden vele honderden in aarde donkere kas. ondanks de stralende zon bui ten. Een spookachtig effect ontstond toen uiterst langzaam alle 132 scher men zich openden en de eerste stre pen daglicht de meer dan 1.5 miljoen vaardig omploegen. Doordat de violen dit jaar erg welig zijn gegroeid worden er verschillen de percelen gemaaid en met een op- raapwagen geladen om deze vervol gens met een heftruck in de drogerij te brengen. Ook hier vervangt de mechanisatie het handwerk, een ont wikkeling die door de een enthou siast wordt ontvangen en door de ander juist niet. Er zijn dit jaar on danks de slechte zomer toch nog een aantal bloemsoorten erg goed. Van de reeds geoogste winterbloe men komen de eerste schoningsbe- richten binnen. Daarbij zitten beslist nog meevallers zoals b.v. duizend schoon en margrieten. Ook de leeu- webek en flox welke nog geoogst moeten worden zullen gemid. wan- chrysanten belichten. Zo ver men kijken kon leken wel chrysanten te groeien van de nog maar 2 dagen geleden geplante stekjes in het laat ste vak tot de al bloeiende takken in het eerste vak, die 18 juli waren ge plant. In 12 weken is de kas volge neer men dit zaad goed in de zak kan krijgen erg goed zijn. Men hoopt nu maar dat het nog een hele tijd droog blijft omdat daardoor de opbrengst en de kwaliteit van verschillende za den nog positief kan worden bein- vloed. Toch is het zo dat door het korter worden van de dagen het gewas lang vochtig blijft wat de kiemkracht na delig kan beinvloeden. Vooral bij het bloemzaad gewas impatiens, beter bekend als vlijtig Hesje is het zaak dat het wegspringende zaad niet te lang vochtig blijft liggen. Lekkages tij dens regen van de veelal nog houten daken kunnen daarom veel narig heid en schade geven. Maar ook in een dichte kas is men van het weer afhankelijk zodat het weer uiteinde lijk voor een groot deel de opbrengst bepaalt. Het ziet er dan ook door dit goede najaar nog steeds hoopvol uit: ook de wat laat gestarte gewassen kunnen nog een goede opbrengst geven. Bij de vroegere gewassen is er al behoorlijk wat zaad opgeveegd hoewel er een groot verschil in se- lekties kan zijn, omdat sommige soorten erg moeilijk zetten en daar door weinig zaad geven. Wanneer dit dan voor dezelfde prijs per kg is ge contracteerd dan is dit toch een kwalijke zaak voor de teler! plant. De bouw vergde slechts 15 weken. Naast Kubo B.V. uit Mon ster, die de kas opbouw, de scher men, c.v. en C02 leiding verzorgde, waren in het projekt actief de Kon. Brinkman Groep met de drainage en regeninstallatie.de fa. de Kloe uit Gameren die de elektrische installa tie en volledige computerbesturing verzorgde en het schildersbedrijf Verbraeken uit Naaldwijk die de 65 km. buis schilderde. Het bouwkun dig gedeelte, zoals de nieuwe be drijfshal met ketelhuis, kantine en traforuimte werd verzorgd door het aann. bedr. Nooyen v. Willegen uit Ammerzoden. Het gehele gebouw is ontworpen, gecoördineerd en bege leid door het Architectenburo Mid den Nederland B.V. te Giessen. Uit voerig hebben vele belangstellenden (enige duizenden) tijdens de verdere loop van de dag het complex bezich tigd. Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw ir. W.F.S. Duffhues heb ben de talrijke genodigden waaron der veel tuinders het nieuwe kom- plex bezichtigd. Op de proeftuin lig gen o.m. proeven met andijvie, ijs bergsla, winterbloemkool, prei, ra barber, spruiten en witlof waarbij verschillende bestrijdingsmiddelen en rassen worden getest. Onder glas liggen proeven met o.m. selderij, veldsla, bloemkool, kropsla, peterselie, andijvie, snijbonen, au bergines, komkommers en tomaten. Ook hier wordt getracht inzicht te krijgen in nieuwe rassen, bestrij dingsmiddelen en in de meest gun stige plantafstanden en opkweek- methoden. De tuinbouwgasprijs wordt met in gang van elk nieuw kwartaal aange past op basis van een formule, waar over zowel het Landbouwschap als de andere kontraktpartners, (Gas unie en Vegin) geen verschil van mening hebben. De Europese Kom missie, het dagelijks bestuur van de EG, aksepteert ook reeds geruime tijd de formule als grondslag voor de tuinbouwgasprijs. De recente prijs daling voor de glastuinbouw is het gevolg van de fors gedaalde prijzen van de zware stookolie op de inter nationale markt gedurende het afge lopen halfjaar. De tuinbouwgasprijs is aan deze stookolieprijs gekoppeld. De lagere gasprijs voor het laatste kwartaal van 1985 staat los van het konflikt dat onlangs is ontstaan tus sen het Landbouwschap en de Gas unie over een maksimumprijsrege- ling, die het Landbouwschap in het laatste kontrakt had bedongen. Deze regeling hield in dat de tuinbouw gasprijs tot 1 oktober 1986 in elk ge val het nivo van 45 cent/m3 niet te boven kon gaan. Tijdens een perskonferentie op 24 september j.l. presenteerde de Stuur groep Glastuinbouw Made het pro jekt Plukmadese Polder. De Pluk- madesepolder in de gemeente Made en Drimmelen heeft een oppervlakte van 120 ha. en biedt ruimte voor de vestiging van 40 glastuinbouwbe drijven. De polder ligt in de direkte nabijheid van de Amercentrale van de N.V. PNEM. De warmwatertransportleiding van de Amercentrale naar Breda ligt voor een gedeelte in de Plukmadesepol- der, zodat er voor glastuinbouwbe drijven een optimale aansluitings mogelijkheid is op deze goedkope energievoorziening. Naast deze ga rantie voor goedkope energie biedt de polder meer gunstige faktoren voor glastuinbouw, zoals: goede water- en grondkwaliteit; De voorbereidingen voor de bouw van een nieuw veilingkomplex in de Smokkelhoek te Kapelle zijn in volle gang. Op advies van de bouwkom- missie heeft het dagelijks bestuur be sloten om te gaan werken met de volgende bedrijven: Grontmij voor de kuituur- en civiel- techn. adviezen, het Sprenger Insti tuut voor koeltechnische adviezen en Bravenboer Scheers voor de kon- struktie. Hoofdaannemer is de B.A.M. De architektuur is Van Gruissen, Klap en Sandèrse. Het prachtige najaarsweer maakt de energiebehoefte ten behoeve van de gewenste kasluchttemperatuur klein. Om echter het gewas aan de gang te houden is ook energie nodig en te zien is dat dan het kasdek nauwelijks een rol speelt. Bij de LW-kas laten we de gesimuleerde restwarmte het werk doen met wat C02 aanvulling. Dat de produktie door het soms wat trager inkomend systeem daar beslist niet onder lijdt, laten de produktie- cijfers uit die kas zien. De kwaliteit is overal goed. Hoewel de steenwol het uitstekend doet, zaten we wat met wat te korte Omdat de Europese Kommissie zich hier niet mee kon verenigen en een procedure startte voor het Europese Hof, meende de Gasunie de maksi- mumclausule uit het kontrakt te moeten schrappen. Het Landbouw schap beschouwt deze stap van de Gasunie niet in overeenstemming met de gemaakte afspraken. Ook de Vegin blijkt het niet eens te zijn met de aktie van de Gasunie, zo zei voorzitter Joris Schouten van het Landbouwschap op woensdag 2 ok tober in Den Haag. De Gasunie be roept zich erop dat de Beschikking van de Europese Kommissie ook door haar moet worden uitgevoerd. Landbouwschap en Vegin denken hier anders over; zij stellen dat de Beschikking hoogstens direkte wer king kan hebben ten opzichte van de Nederlandse overheid. De betrokken kontraktpartners hebben inmiddels overleg gevoerd over het menings verschil op het punt van de maksi- mumregeling. Overeenstemming is hierover nog niet bereikt. - optimale kavelgrootte: - goede infrastruktuur; - korte afstand tot de exportveiling R.B.T. te Breda. Met de energielevering door Amer- warmte is al grote ervaring opge daan. Op basis van deze ervaring, de zéér gunstige ligging en de relatief grote omvang van het projekt kan nu worden gesteld dat dit verwarmings systeem in de Plukmadesepolder een besparing van 25% in de energie kosten oplevert. De Stuurgroep Glastuinbouw Made is graag bereid om gegadigden die een vestiging c.q. migratie naar Made overwegen, alsmede andere belang stellenden nader te informeren. Hiertoe wordt een open informatie bijeenkomst gehouden op VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 om 14.00 uur op het gemeentehuis in Made, Park 1, tel.: 01626-2555. De bouwkommissie vergadert bijna wekelijks. Het is de bedoeling om in de eerste week van oktober de bouwaanvraag bij de Gemeente Ka pelle in te dienen. In verband met ontwikkelingen rond de WIR voor bedrijven die geen winst maken is het noodzakelijk om nog dit jaar een begin te maken met de bouw. De eerste aanvragen voor vestiging in het handelscentrum bij de nieuwe veiling zijn reeds binnen. Tevens zijn de eerste kontakten gelegd voor ge hele of gedeeltelijke verkoop van de oude veilingterreinen. stelen en het ziet er naar uit dat dit te maken heeft met het niet goed aan brengen van draingaten in de mat. Meting gaf aan dat de PH op plekken met een laagje stilstaand water bij zonder laag was. Daarom hebben we alles nog eens nagelopen om er zeker van te zijn dat we steeds echt op het laagste punt uitdraineren. De stooktemperatuur is 19 gr.C. op de dag en 15 gr.C. 's nachts. De rest van de klimaatsinstellingen is niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 3263 m3 gas bij een bedrijfs omvang van 10.000 m2. Een kijkje in het kassencomplex van de heren AL. v/d Meer en A. de Bijl aan de Kooi kamp te Sleeswijk. 2e van rechts dhr. v/d Meer. "Een olifantendracht, maar eindelijk na jaren van voorbereiding en onderhandelen met de overheid kunnen we dan vandaag de proeftuin van de Vereniging Meer Onderzoek Groenteteelt openen. Een ge dwongen huwelijk weliswaar met de akkerbouw maar laten we hopen dat deze verbintenis duurzaam in stand zal blijven". Dit zei de voorzitter van de veiling ZHZ Barendrecht de heer W.v. Turenhout vrijdag 4 oktober bij de officiële opening van de proeftuin Westmaas die samen met de proefboerderij Westmaas het nieuwe "Regionale Onderzoek Centrum Westmaas" zal heten. De heer van Turenhout wees erop dat het Zuidwesten met de proeftuin in een gunstige omstandigheid is geko men daar men nu voor het eerst kan beschikken over een proefaccommo- datie voor zowel de glasteelt als de vollegrondsgroenteteelt. Ze kan deze teelten een belangrijke impuls geven in het Zuidwesten. Vrijdag 11 oktober 1985 De voorzitter van het bestuur van de nieuwe proeftuin de heer P. Schot man zei te hopen dat de tuinders de proeftuin nu spontaan en in grote getale gaan dragen door vooral ook regelmatig naar de proeven te komen kijken hetzij individueel hetzij in studieclubverband. Na de openingshandeling die werd verricht door de direkteur Akker- en Onder grote belangstelling heeft Ir. H. de Boon, direkteur van de bloemenveiling Westland uit Naaldwijk zaterdagmorgen 5 oktober de opening verricht van het nieuwe kassencomplex van de jaarrond chry santentelers de heren A.L. v.d. Meer en A. de Bijl aan de Kooikamp te Sleeuwwijk. Vele honderden collega telers, relaties, bekenden en fa milie waren naar Sleeuwwijk gekomen om de door Kubo Monster gebouwde hypermoderne kas te bezichtigen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9