Bij ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge is "zegenrijk werk" verricht Nicaraguaanse boeren op bezoek Meeste heffingen PVV omhoog POTTEKZ,/ Primeur: eerste rechtstreekse verwerking in geautomatiseerde kadastrale registratie Koper in veevoeder verlaagd tot minimum Landbouwtrekkers veroorzaken doofheid Nachtboeren Op vrijdag 4 oktober j.l. is in "De Vroone" te Kapelle tijdenzeen bijeenkomst met talrijke genodigden de akte van toedeling van de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge verleden ten overstaan van nota ris Gmelich Meyling te Kapelle. Na de ondertekening werd de akte met bijbehorende stukken in ijltempo naar het kadasterkantoor te Middel burg getracht om daar vóór 3 uur te worden ingeschreven. Vandaar gingen de gegevens naar het computercentrum te Heerlen waar ze met behulp van programma's en apparatuur rechtstreeks werden verwerkt in de geautomatiseerde kadastrale registratie. Dat betekende voor Nederland een primeur, het was voor het eerst dat op deze manier een akte van toedeling werd verwerkt! Hoe snel dat gaat blijkt wel duidelijk uit het feit dat reeds vanaf maandag 7 oktober bij het kadaster te Middelburg via beeldschermen en printers de nieuwe situatie kon worden weergegeven. Afbeelding van percelen (met gebouwen) en topografie is op elke schaal mogelijk. Ruim 20 jaar op weg Met dit alles is de ruilverkaveling Kapelle-Wemeldinge zo goed als af gerond. Er resteert alleen nog het opmaken van de lijst van geldelijke regelingen. In zijn openingstoe spraak memoreerde commissie-voor zitter W. Goeman dat de weg lang is geweest. Op 14 december 1964 werd door de landbouworganisaties een aanvraag voor ruilverkaveling inge diend. Op 7 december 1972 werd gestemd (78% vóór). De tervisieleg- ging vond plaats in juni 1984. En dan nu. ruim 20 jaar na de eerste aanzet, werd dus de akte van toedeling gete kend. Maar het resultaat mag wor den gezien. Ongeveer 3000 ha. kul- tuurgrond ligt thans gereed en er is Vorige week woensdag is een aantal Nicaraguaanse boeren op bezoek geweest op het bedrijf van Jan en Corrie de Zwart te Oostburg. Het echtpaar de Zwart heeft een bedrijf van 48 ha. waarvan het 6 ha. op ekologische wijze beboert. Vooral voor deze manier van boeren bleken de Nicaraguanen veel belangstelling te hebben. Deze door de fam. de Zwart vrijwillig gekozen - manier van telen lijkt namelijk veel op de wijze waarop zij - noodgedwongen boeren. Amerika heeft nl. de uitvoer naar Nicaragua stopgezet. Wanneer bijvoorbeeld de machines kapot gaan en er onderdelen nodig zijn, moet men nu improviseren. De groep Nicaraguaanse boeren is in Nederland op uitnodiging van de Paulo Freire Stichting en hun bezoek duurt nog tot 18 oktober. Het doel van dit bezoek is de mensen uit ver schillende werelden dichter bij elkaar brengen zodat er meer begrip ontstaat voor de wederzijdse situatie. Eén van de deelnemers, mevrouw Carmen Fonseca, boerin in Zuid-Oost Nicaragua, zal a.s. woensdag, 16 oktober, spreken over de rol van de vrouw in de voedselproduktie in haar land, dit in verband met wereldvoedseldag. Afzetbevordering, dierziektenbestrijding en mestproblematiek vragen meer geld Het Produktschap voor Vee en Vlees (PVV) voorziet voor '86 een aanmer kelijke verdere stijging van de uitga ven. Tegenover een totaal uitgaven niveau van ruim ƒ55 miljoen staat aan inkomsten voor 1986 een bedrag van ruim ƒ53 miljoen begroot. Daarvan zal 75% worden opgebracht uit hef fingen per dier bij slachting in ons land danwel bij levende uitvoer. Nieuw in de PVV-begroting is de in stelling van een "mestfonds" ter fi nanciering van PVV-bijdragen voor noodzakelijke infrastrukturele aan passingen en voor eventueel onder zoek op het terrein van de mestpro blematiek. De uitgaven ten laste van dit fonds worden - dit eerste jaar - op ruim ƒ1 miljoen geraamd. Uitgaven '86 Van het totaal der voorziene uitga ven in '86 wordt 34% begroot ten al gemene bate van de varkenshoude rij. Van het totaal van de uitgaven in '86 wordt naast deze 34% ten bate van de varkenssektor, 28% voorzien ten behoeve van de afzetbevorde ring. Het aandeel van de sekretariaatsuit- gaven van het PVV in het totaal wordt begroot op 23%; het bedrag daarvoor stijgt tot bijna 13 miljoen. Heffingen '86 Voorgesteld wordt - de definitieve beslissing zal het PVV-bestuur ne men in haar decernbervergadering - de heffingen per dier voor 1986 als volgt vast te stellen; tussen haakjes is het heffingsbedrag per dier in 1985 vermeld: per rund ƒ3,01 (ƒ2,95); per kalf ƒ2,00 1,83); per varken 1,74 1,67); per schaap 1,05 1,05) en per paard 2,57 2,57). De akte werd voorzien van handtekeningen door v.l.n.r. J.B. Meijer sekretaris van de plaatselijke commissie, W. Goeman, voorzitter van de plaatselijke com missie, mr. J.H. Mulder rechter commissaris en notaris J. Gmelich Meyling. alom tevredenheid over hetgeen tot stand kwam. Problemen door zoete-zoute Ooster- schelde Eén van de gunstige aspekten van de ruilverkaveling is de verbeterde ont watering. Wat de lozing betreft ge- Naar aanleiding van een verzoek van minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft het Permanent Comité voor Veevoeder in de Europese Ge meenschap op 2 oktober j.l. een richtlijn goedgekeurd waarin het ko pergehalte van veevoeder opnieuw wordt geregeld. Op grond van de richtlijn kan Ne derland nu het uit dierfysiologisch oogpunt laagst mogelijk kopergehal te in veevoeder voorschrijven. Met de aangepaste richtlijn kan ten opzichte van de huidige situatie een verlaging van het kopergehalte in varkensmest met 50% worden be reikt. Ten opzichte van 1977 is dit 70%. Het Produktschap voor Veevoeder heeft al stappen ondernomen om haar verordening diervoeder in overeenstemming brengen met de nieuwe regeling. Bij akkerbouwers is sprake van forse gehoorverliezen die te wijten zijn aan een bijzonder luidruchtig trekkerbe stand. Dit konkluderen D. Sieswerda, J.C. Dekker en T. Hielema van de Bedrijfsgezondheidsdienst van Phi lips in Drachten en Groningen uit een onderzoek onder 63 akkerbouwers in Groningen. De resultaten van het onderzoek, dat is uitgevoerd tussen 1975 en 1980, staan in het tijdschrift voor sociale gezondheidszorg. Bij gehoormetingen van de trekker bestuurders bleek, dat hun gehoor- drempels overeenkwamen met die van werknemers in de industrie die evenveel jaren in een konstant ge- luidsnivo van 90 decibel werken. De grens tussen onschadelijk en schade lijk voor het gehoor ligt bij 80 deci bel. De gebruikte trekkers bereikten - op twee na - een geluidsnivo van meer .dan 90 decibel, terwijl de helft zelfs boven de 96 decibel kwam. De duur van de blootstelling aan dit la waai varieerde bij de landbouwers van 300 tot 1.500 uur per jaar. Na de eerste metingen in 1975 werden de deelnemers aan het onderzoek op de hoogte gebracht van de resultaten van het gehooronderzoek zowel als van die van de metingen van het la waai dat hun trekker produceerde. Ze kregen het advies preventieve maatregelen te nemen, zoals de aan schaf van een geluidarme kabine en het dragen van een oorkap. De meeste gingen daartoe over en in de jaren daarna ging hun gehoor niet verder achteruit. beurde dat voorheen via een gemaal en sluis te Kattendijke, een gemaaltje bij Vlake en een sluis te Schore. Nu is er een nieuw gemaal met grote ka- paciteit te Kattendijke, terwijl er on derbemaling is aan de Postweg te Kapelle. Het nieuwe gemaal is ge noemd naar wijlen P.J.J. Dekker, als blijvende herinnering aan diens gro te verdiensten, ook als initiatiefne mer voor de verkaveling. Vóór het nieuwe gemaal definitief gesitueerd werd op de huidige plaats is er heel wat afvergaderd. Eerst was er sprake van een zoete Oosterschelde en daarom mocht een nieuw gemaal niet te Kattendijke worden gebouwd, omdat er brakwater zou worden ge loosd. Dus moest er een gemaal met lozing op de Westerschelde komen. Tenslotte moest de Oosterschelde toch zout blijven en kwam dus toch het nieuwe gemaal waar het nu staat. Maar die sterk wijzigende plannen brachten veel problemen met zich mee. Overigens betreurde voorzitter Goeman het dat door dit alles het gebied grotendeels door zout water wordt begrensd omdat land- en tuinbouw behoefte hebben aan zoet-water. De hoop blijft gevestigd op gvnstige resultaten van het zoet- waterprojekt dat te Kapelle is aan gelegd. Topprestatie bij de fruitteelt Behalve de ontwatering werd ook de onslui- ting verbeterd, werd aandacht bes teed aan rekreatieve voorzieningen en werd bereikt dat het totale land schap mede door de grote opper vlakte fruitteelt, zeer aantrekkelijk mag worden genoemd. De fruitteelt kwam trouwens tijdens de bijeen komst regelmatig aan de orde, en steeds in positieve bewoordingen, om niet te spreken in lofuitingen. Vóór men aan 't karwei begon zag iedereen op tegen de problemen die verkaveling van een fruitteeltgebied meebrengt. Aanvankelijk had ook niemand een duidelijke voorstelling over de gewenste werkwijze. Men sprak al van een "bietenverkave ling". Maar dank zij een grondpot van 207 ha. kon men aan fruittelers bij voorrang nieuwe percelen toewij zen, waarop kon worden geplant, terwijl men nog enkele jaren de oude aanplant mocht exploiteren. Op die manier was er geen onderbreking in de produktie. De fruittelers hebben daar een dankbaar gebruik van gemaakt. Te vens had men de wind van alle kan ten mee, omdat er juist interessante ontwikkelingen waren: nieuwe ras sen en veel bomen per ha. Het ver ouderde fruitteeltgebied Kapelle en omgeving veranderde door dit alles in ca 8 jaar tot een der modernste fruitcentra van het hele land. De heer Goeman daarover: "Landelijk gezien kent een gebied als Kapelle- Wemeldinge, dat voor 25% met fruit is beplant, zijns gelijke niet!" Lof en waardering Behalve door de heer Goeman, werd achtereenvolgens het woord gevoerd door ir. P.v.d. Molen, direkteur van het kadaster, ir. W.A. van Meegen, inspekteur Landinrichting, burge meester Huitsing namens de ge meenten Kapelle en Goes, W.J. San- derse namens de 3 Zeeuwse land bouworganisaties en de Gew. Raad van het Landbouwschap, mevrouw Mol-de Jager namens het Water schap en C. Hamelink als voorzitter van de Kring O.Z. Beveland van de ZLM en vooral ook als grondgebrui ker uit het verkavelingsblok. Gekon- stateerd werd dat "zegenrijk werk" is verricht. Lof voor de positieve hou ding van de betrokken grondgebrui kers: er zijn slechts 58 bezwaren in gediend tegen het plan van toedeling en die konden bijna alle door de plaatselijke kommissie worden opge lost. Uiteindelijk moest maar voor 3 gevallen een uitspraak van de recht bank worden gevraagd. Dat Is opval lend weinig. A.v. Oosten. Wat beleven we eigenlijk? Een late zomer of een vroeg najaar? lj Na alle zwaar bewolkte onte- vredenheid van de afgelopen maanden doet een weekje zon nig weer wonderenJe ziet be drijvigheid alom, en ik kom vrolijk op het kantoor. Daar zing ik mijn goede morgen met grote opgewektheid rond. Maar mijn lustige wens voor de veelbelovende nieuwe dag wordt met een onderdrukte geeuw, beloond. Onze vriende lijke medewerkster begroet me met een lodderig glimlachje en zware oogleden. Haar vingers stappen moedeloos over het toetsenbord van haar schrijf machine. Ze heeft geen oog dicht gedaan. Op mijn argeloze vraag of het fuifje wat uitgelo pen is tot in de kleine uurtjes, komt het verrassende verhaal van de boer je buur! Ze heeft zich pas onlangs op het platteland gevestigd, even buiten een knus dorpje in een loverig optrekje, open en vrij. Er valt nog wel iets aan te metselen, te timmeren en te schilderen, want onze levens- eisen zijn tegenwoordig na tuurlijk iets minder platte lan derig als in de tijd toen dit huisje gebouwd werd, maar al met al belooft het een minipa- radijsje. Je snuift er de frisse lucht op met verwijde neus vleugels. Dat er dan wel eens een snufje tussen zit dat wat bezoedeld is met mesterige geurtjes neem je voor lief na tuurlijk. Je deelt het buitenleven nu eenmaal met het vee. Maar nu valt het zonnige leven middenin het boerenland toch 'n beetje tegen, want haar agrarische omwonenden, wel wat kommervol vanwege de beroerde zomer, hebben plotse ling "nu of nooit" gezworen toen dit nazomertje zo mild en lief over onze natte landerijen neerdaalde. En juist rond haar stolpje staan bieten, piepers en uien. Het werk gaat nu dag en nacht door: rooien, schudden, opgooien. En dat niet één nachtje. Ook niet twee nacht jes. Nee, vele nachten en met groot mechanisch geweld. Traktoren knorren, gravers snorren, agrariërs morren, en scherpe schijnwerpers schijnen door de slaapkamerramen. Een soort transportband, amechtig van het lange staan en roestig in de gewrichten piept en knierpt en reutelt de ganse nacht door. Onze slapeloze medewerkster heeft de bezige eigenaar al een flesje smeerolie aangeboden, maar hij dronk het achteloos op en gooide het flesje in de sloot. Niet zeuren: er staat een rustig flatje te huur in de stad... 4 Vrijdag 11 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4