VOOK in: VI* OIIW V.N. Conferentie en Forum Nairobi - Kenya 1985 kirubriiek Wilde eend in zoetzure saus Klaar met werk? dan op een agrarische studiereis! onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Che zeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge De conferentie ter afsluiting van de decade van de vrouw ligt alweer achter ons. Wat niet wil zeggen dat we er niet meer intensief mee bezig zijn. Er kwam veel aan de orde en de belangstelling van het "thuisfront" is groot. Gelukkig maar want iedere deelneemster aan Conferentie en/of Forum wil graag vertellen over haar ervaringen. Een hoogtepunt in de getoonde belangstelling is de uitnodiging om aan Hare Majesteit De Koningin verslag van onze belevenissen te brengen. 20 september 1985 verzamelden zich een 25-tal deelneemsters op het Paleis Noordeinde. We waren met 3 afgevaardigden uit vrouwenorga nisaties, vertegenwoordigsters van diverse groeperingen, leden van de Koninkrijksdelegatie en de staatssekretaris Mevrouw Kappeyne v.d. Coppello. Koningin Beatrix heette ieder harte lijk welkom waarna de staatssekre taris als eerste het woord had en ver der gespreksleidster was. Alle aan wezigen kregen gelegenheid om een onderwerp uit de veelheid te bespre ken. waarbij elk haar eigen speciali teit in eerste instantie behandelde. Het werd een veelkleurig boeket aan informatie en H.M. reageerde er heel spontaan op. Alles verliep in heel ontspannen sfeer en de wederzijdse grote inte resse zorgde ervoor dat we bijna 3 volle uren in gesprek bleven en nog niet waren uitgepraat. Een samenvatting van alles wat door de verschillende deelneemsters aan de Vrouwenkonferentie in Nairobi naar voren werd gebracht is al een verslag op zich. De afgevaardigden uit de vrouwenorganisaties waren u Anje Wiersinga, namens de Ver. Vrouwen met Acad. Opleiding; Nel ly de Rooy - Janse uit Wemeldinge. namens de Vrijzinnig Hervormde vrouwen Federatie en Joke Sebus. namens de Ver. Vrouwenbelangen. Voor velen was het bezoek aan zo'n grote konferentie een nieuwe erva ring, vooral omdat er zo geweldig veel aan de orde kwam en ook be spreekbaar bleek. Voor de toekomst: er zullen veel meer gegevens verza meld moeten worden en een bijeen komst als Forum waar zeer levendig gediskussiëerd is moet wel doorgaan Heel belangrijk op een internationa le vrouwen-konferentie zijn de on derlinge kontakten. Er was een goed kontakt tussen de Nederlandse Delegatie en de Neder landse Forum deelneemsters. In de delegatie was een deel van de on derwerpen op vrouwen gericht en een ander deel was meer politiek die de dingen voor vrouwen regelt. Het waardevolle van het Forum is dat men er voor zich kan spreken zonder dat er verantwoordelijkheid naar het thuisfront is. De regerings-delegatie is gehouden aan dat wat is afgespro ken. De grote politieke problemen over schaduwen dikwijls de konferentie maar vrouwen zijn zeer produktief, er kwamen 125 resoluties. De ver schillen tussen de westerse wereld en de ontwikkelingslanden komt ook tot uiting in hoe men verder wil - moet - kan. Wij op de weg van emancipatie en in de 3e wereld staat goede voe ding en gezondheid en scholing bovenaan. Vrouwen uit de ontwik kelingslanden hadden een heel goe de inbreng op zowel het Forum als de V.N. konferentie. De voorbereiding in ons land was erg goed en dat bevorderde wat ons be treft de gang van zaken positief. Wel Het probleem van de geneesmidde len had veel aandacht omdat er ver schillende geneesmiddelen die in het westen verboden zijn in de 3e wereld wel beschikbaar zijn en problemen geven. Er moet veel betere informa tie op de verpakking worden gegeven als er naar 3e wereld landen wordt geëxporteerd en vooral op de geva ren bij gebruik worden gewezen. Vrouwen uit ontwikkelingslanden vragen zelf; geef ons de ruimte om zelf en onderling uit te maken wat we willen doen. Vrouwenstudies: we kunnen er nog niets mee, we willen onze eigen situatie overzien en uit werken hoe en wat we kunnen. Hoe goed het is om van eikaars levens omstandigheden kennis te nemen blijkt uit de vraag van een Keniaanse vrouw: "hoe ver moeten jullie thuis lopen om je water voor een dag te halen?" Vrijdag 11 oktober 1985 99 99 De wilde eend, een door de vo- gelwet beschermde watervogel wordt jaarlijks door de minister "vogelvrij" verklaard bij het ope nen van de jacht. Soms kunnen de tijden van opening en sluiting van de jacht wel eens verschillen maar in principe ligt de jacht op wilde eenden tussen begin au gustus en eind januari. Dankzij de moderne koeltech nieken kunnen wild en gevogelte in het algemeen het gehele jaar door worden gegeten. Wild en gevogelte kunnen op veel manie ren worden klaargemaakt. Voor het bereiden van een eend hoeft u echt niet direkt een uiterst bedre ven en vakbekwaam kok of kokkin te zijn maar toch moet men wel een paar vaste regels in acht nemen. Let er bijvoorbeeld goed op of het dier jong is daar alleen jonge dieren in aanmerking komen voor het keukengebruik. U her kent jonge vogels aan de zacht geschubde poten en zachte zwemvliezen. Bovendien moet het borstbeen buigzaam zijn. Zorg er ook voor dat de traanklier goed wordt verwijderd; u kunt deze achteraan bij de staart vin den. Verwijder daarbij ook zo snel mogelijk de ingewanden daar deze mogelijk paratyfusba- cillen kunnen bevatten. Is er iets niet duidelijk vraag dan uw poe lier om advies! Tot slot: was de eend goed uit, droog hem goed af en stop er tij dens het braden een hele ui in en wat vers vet spek. Het eerste om eventuele traanresten te neutrali seren, het laatste om uitdroging te voorkomen. Ingrediënten voor 4 5 personen: 2 eenden, 2 sinaasappelen, 2 uien, 250 gram margarine, 2 x 200 gram vers vet spek, peper en zout. De bereiding: Wrijf de eenden in met zout en ruim peper. Stop er het spek en de uien in. Verhit de margarine en kleur er de eenden aan alle kan ten mooi bruin in. Snij de sinaas appelen door en blus met het sap het braadvocht van de eenden en voeg er ook de uitgeperste schil len aan toe. Braad de eenden nu in een vrij hete oven 30 min.) en bedruip ze herhaaldelijk met de braadjus. Van belang is dat de eenden niet te gaar en te droog worden. Zijn de eenden goed, ontvet dan de braadjus en hou ze warm. Dan nu de ingrediënten voor de zoetzure saus: 75 gram kristalsuiker, 1 sinaasap pel, 1 citroen, 2 dl. wijnazijn, Zi dl. port (rood), Vi dl. grand marnier, 1 eetlepel tomatenpuree, 2 eetle pels cranberries (veenbessen), 2 nootjes gember, iets aardappel meel. De bereiding: Laat de suiker in een pan bruin worden (niet te ver door laten kleuren daar deze dan bitter van smaak wordt). Blus de suiker af met het braadvocht van de een den en de wijnazijn, schil de si naasappel en de citroen en snij de schil in zeer dunne smalle reepjes. Blancheer ze af in 5 minuten in ruim water. Spoel ze goed af en voeg ze bij de saus; ook het sap van de geschilde vruchten. Voeg er vervolgens de tomatenpuree, de ragfijn gesneden gember, de cranberries, de port en de grand marnier aan toe en breng de saus nu voorzichtig aan de kook. Laat deze 3 a 4 minuten zachtjes doorkoken. Temper de warmte bron en bind hem tenslotte af met het in wat koud water opgeloste aardappelmeel. Serveer de eenden met een fri- tuuraardappel zoals een wafeltjes aardappel of ragdun gesneden frites. Overgiet de eenden rijke lijk met de saus en geef er een kompote bij van ogemeloenen en mandarijntjes. Smaakt uitstekend met een bour gogne, en bordeaux of een rhó- newijn. M.A. van der Vliet Koningin Beatrix: veel belangstelling is het bijzonder belangrijk dat er iets gebeurd met de resoluties die in Nairobi zijn aangenomen. We moe ten ons hier nu bezig houden met wat het dokument bevat en de mogelijk heden die het voor de toekomst biedt. Het was KLASSE dat alles met al gemene stemmen (372 paragrafen) werd aangenomen en dat de vrou wenorganisaties de kans hebben om er de regering/politiek mee om de "oren te slaan". Wel was er op de Konferentie een over-dosis van ge richt zijn op de buitenlandse politie ke zaken. Seks en religie Seks en religie was het onderwerp in een werkgroep waar veel religies met hun ervaringen kwamen. De meeste religieuse stromingen zeggen zelf dat voor hen geen discriminatie bestaat, dat mannen en vrouwen in hun reli gie gelijkwaardig zijn. De verhalen vertellen toch iets anders. In het Hinduïsme is het hoogst bereikbare een zoon! In het Judaïsme is volledi ge gelijkwaardigheid tussen man en vrouw maar ook hier. In het Buddhisme waren mannen en vrouwen oorspronkelijk in staat vol ledige verlichting te bereiken maar men kwam tot de overtuiging dat vrouwen slechts tot volledige ver lichting konden komen als ze waren herboren als man. De Afrikaanse vrouw, deze zit altijd gebonden aan haar stam en de tra dities van de stam. Ze moet nage slacht produceren en dit groot bren gen. Aangrijpend was het verhaal van een gehandikapte vrouw. Hoe ze vertelde dat haar te verstaan gegeven werd dat seks alleen voor voortplan ting is en aangezien gehandikapte vrouwen toch geen kinderen zullen hebben worden die ook daarvan uit gesloten. Dikwijls wordt vrouwen een schuldgevoel door de kerken aangepraat als ze een gehandikapt kind krijgen. Oudste beroep Ook het "oudste beroep in de wereld", de prostitutie was onder werp van gesprek. Het was voor die vrouwen een luxe om er met andere vrouwen over te kunnen praten. DURVEN vertellen dat je het slachtoffer bent van incest of op an dere wijze misbruikt als seksobjekt. Kinderprostitutie wordt gezien als een vorm van kinderarbeid op de zelfde lijn als het waterdragen. Vrouwenhandel is een ander onder deel van deze diskussie, hoe kan men dat tegengaan en om daarvoor een oplossing te vinden moet men eerst de oorzaak opsporen. Hoe komt men in zo'n situatie en is er dan een uit weg zonder dat er hulp van buiten komt? Hoe staat het met het voor oordeel en maakt dat ook geen deel uit van het niet bespreekbaar zijn van dit onderwerp? Soms is men te star bezig met de eigen standpunten en heeft dan minder aandacht voor de nood van anderen. Het is bewon derenswaardig dat men zich ook met deze zaken bezig houdt en probeert om hulp te brengen aan die jonge kinderen en vrouwen die lijden in deze omstandigheden. Een vrouw die vertelde dat ze het vreselijk zou vinden als het haar dochter zou overkomen maar als haar zoon er aan meedeed dat niet erg zou vinden toont aan dat we er nog lang niet zijn. Voor de 3e wereldlanden kan wat betreft het ontwikkelingsbeleid wel van een sukses worden gesproken. Maar het moet doorgaan om te voorkomen dat wat bereikt werd snel weer verloren zal gaan. De strijd tegen het analfabetisme b.v. Nu is door gebrek aan boeken, tijdschrif ten en schrijfpapier pennen de kennis na drie jaar weer geheel ver loren. Heel dringend werd gevraagd: stop niet met de kursus maar geef vervolglessen zodat het geleerde on derhouden blijft. Het hele gebeuren werd in de Ke niaanse pers veel aandacht gegeven. Elke dag kwamen de belangrijkste onderwerpen in de kranten. Karibu Dat is het woord voor WELKOM in Swahili en men bewees het overal. Heel dicht bij de Universiteit, waar het forum werd gehouden, was een Karibu-centrum waar ieder echt welkom was, even kon uitrusten of een rustig gesprek hebben met ie mand, waar men thee en broodjes kon krijgen, waar men gewoon thuis was. Tot slot: Leren van elkaar en luiste ren naar elkaar, dat is de grote op gave voor ieder die mee wil bouwen aan een betere wereld, een wereld die plaats heeft voor ieder, voedsel voor allen en een veilig thuis voor alle mensen. P.J. de Roov - Janse WENEN, een belevenis Wenen, 30 oktober - 3 november, vijf-daagse vliegreis; compleet pro gramma; geheel verzorgd en bege leid, inclusief alle excursies en het uitgaan. Het programma biedt o.a.: uitgebreide stadsronrit, bezichtiging van Schönbrunn; wandeling door de binnenstad; excursies naar agrari sche bedrijven in Niederösterreich, folkloristische avond in de oude stad Krems; bezichtiging van het Stift van Melk, de Benedictijner Abdij, het meest volmaakte monument van de Oostenrijke barok; tocht langs de Donau; panoramatour via Kloster- neubrug en Kahlenberg; tocht door Wienerwald; bijwoning van een operettevoorstelling; demonstratie in de Spaanse Rijschool enz. Het gezelschap vertrekt te 08.15 uur van Schiphol en keert terug te 18.15 uit Wenen; vier overnachtingen in een zéér goed hotel, bijna in het hartje van de stad. Meldt u aan voor deze prachtige reis naar Wenen. Uw medereizigers zijn "gelijkgestem- dem", uw collega's leden van de landbouworganisaties, waardoor een prettige onderlinge sfeer zal bestaan. LONDEN, ZEER DE MOEITE WAARD Londen, 1-4 december, vier-daagse trein-busreis. Overtochten van Hoek van Holland naar Harwich en om gekeerd. Overnachting in een uitste kend hotel in Londen. Programma o.a. bezoek aan een groot agrarisch (gemengd) bedrijf waar ook gelun- ched wordt; bezoek aan de Roal Smithfield Show; uitgebreide stads- rondrit. Voor nadere informatie kunt u bel len naar het Secretariaat van AGRARISCHE STUDIEREIZEN, mevrouw L. Deumer. 085-512087 (eventueel 085-427784). 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21