Er zijn aardappelen en aardappelen zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij AVEBE T arwezetmeel Tegengesteld öq<^:b -v ^oi 4 VRIJDAG 11 OKTOBER 1985 65e JAARGANG NO. 3802 land- en tuinbouwblad Telefoonnummers O.V.M. vanaf 21 oktober a.s. Polisafdeling: 01100 - 38880 Schademeldingen: 01100 - 38888 Algemeen nummer: 01100 - 38000 Geen nostalgie, geen demonstratie van "zo ging het vroeger" maar gewoon boerenpraktijk anno 1985. Bij landbouwer D.C. Boonman aan de Westerguitedijk te Heinkenszand klopte het hart wel sneller toen hij na meer dan een kwart eeuw weer plaats nam op het ijzeren stoeltje van een 40 tot 50 jaar oude binder. Na wat aan loopmoeilijkheden "het is natuurlijk wel even wennen want je bent veel vergeten", heeft hij er de vorige week een bijna 2 ha groot teunisbloemenperceel toch vrij vlot mee gemaaid. Boonman die dit jaar voor het eerst op kontrakt bij Nickerson en Zwaan teunisbloemen teelt, heeft de oude binder ingezet om daarmee zaadverlies zoveel mogelijk te voorkomen. Als het gewas goed rijp is, dan treedt er bij het moderne combinen toch zo'n 30% verlies op. Door hinderen, stuuken en vervolgens dorsen hoopt hij het verlies'tot ca. 5 a 10% te beperken "en dat komt neer op ca. 400 kg per ha en een bedrag van zo'n 2.500.— a 3.000,— zo heeft hij uitgerekend. De heer Boonman is over de voor hem nieuwe teelt van teunisbloemen tevreden. Het is een sterk gewas dat een paar keer gedeeltelijk onder water heeft gestaan maar daar toch nauwelijks van heeft geleden. Er zit ook veel zaad op. De heer Boonman op de oude binder die hij bij Brasser in St. Laurens op de kop heeft weten te tikken en die wel zo'n kwart eeuw stil moet hebben gestaan. Boonman jr. (r.) kontroleert of de schoven wel gebonden worden. Dankzij enkele weken fraai najaarsweer is de aardappel oogst in ons werkgebied een heel eind gepiept. Wat een verschil met vorig jaar toen we met totaal tegengestelde weersomstandigheden te maken hadden. Ik denk dat er op de goede afloop hier en daar wel een borreltje is gedronken. Verder hoor ik uit de praktijk dat de phyto- phthora in de knollen in ons werkgebied erg meevalt. Een en ander wordt bevestigd door het konsulentschap. Als er al reden tot zorg zou zijn dan zou dat nog eerder eventuele rooibeschadigingen betreffen. Afgezien van de prijzen geen redenen tot klagen dus. De prijzen zijn over igens zo slecht dat ze eigenlijk alleen maar beter kunnen worden. Voorlopig zullen we het daar maar op houden. Vorige week ben ik te gast geweest bij de aardappelzet meelindustrie AVEBE te Ter Apelkanaal: de enige in Ne derland, de grootste ter wereld. Als je zelf uit een over wegend konsumptietelersgebied komt is er veel om je over te verbazen. Hoofdzaak voor AVEBE is dat er vol doende aardappelen worden aangeboden om de kapaci- teit maximaal te benutten. Om aan de benodigde 2,5 miljoen ton aardappelen te komen worden er momenteel veel aardappelen uit Duitsland aangevoerd. Bestuur en direktie zijri druk doende het vertrouwen van de fabrieksaardappelen in AVEBE te herstellen. Daartoe is een strategisch plan opgesteld dat er toe moet leiden dat het koncern in 1987/'88 weer uit de verliezen is. De telersprijs voor de fabrieksaardappelen bedraagt 1 44,— per ton. Per hektare is dat vergelijkbaar met de bietenteelt in dat gebied. De laatste jaren hebben de telers daarvan echter 5 a 10% bij moeten dragen in de verliezen. De telersprijs komt nu verder onder druk te staan vanwege de dalende tarweprijzen. AVEBE is trou wens toch sterk afhankelijk van het Brusselse beleid vanwege de zetmeelregeling. AVEBE heeft te kampen met een aantal gigantische problemen. De vervuiling op basis van inwonerequivalenten is vergelijkbaar met die van Amsterdam en Rotterdam samen. Door de slechte eigen vermogenspositie moet het bedrijf alleen al aan rente 70 miljoen gulden per jaar opbrengen. Ook de slechte oogsten in '82 en '83 hebben veel geld gekost. Niettemin zijn bestuur en direktie vast van plan deze problemen op te lossen. Men wil dat doen via de uitvoe ring van het reeds genoemde strategische plan. Nodig is in ieder geval dat de aanvoer van aardappelen op een struktureel hoger nivo wordt gebracht. Verder gaat men meer doen aan gerichte research onder meer in de rich ting van de biotechnologie. Op die wijze hoopt AVEBE nog veel meer (nieuwe) toepassingen te vinden voor de derivaten. Reeds nu sta je er overigens versteld van waar de AVEBE produkten allemaal hun toepassing vinden. AVEBE produceert (met name in Frankrijk) ook tarwezet- meel. Dit is onder meer van belang voor de aanvullende grondstoffenstrategie. Uiteraard was ik erg benieuwd naar de ervaringen daarmee. Uit de beantwoording bleek dat er op dit vlak nog heel wat moeilijkheden zijn te overwinnen. Zeer belangrijk is de soort tarwe die gebruikt wordt d.w.z. de eisen die gesteld moeten worden aan met name de hardheid en het vet- en eiwitgehalte. De pro- duktie blijkt nog niet uitgesproken winstgevend te jijn. AVEBE heeft dan ook nog geen beslissing genomen of men door zal gaan met de tarwezetmeelproduktie. Ik heb voor mezelf de konklusie getrokken dat wij in het zuidwesten dus niet al te veel hoop moeten hebben dat er op korte termijn veel muziek zit in het verwerken van onze tarwe tot zetmeel. Het rapport "Zeeuwse Produktstro- men" is op dit punt te optimistisch. Tenzij we natuurlijk uitgaan van andere tarwerassen die wel perspektief bie den. De keuze is dan uiteindelijk een kwestie van op brengst maal prijs. Ik heb - als iemand die komt uit een konsumptietelersge bied - bij AVEBE veel wonderbaarlijke dingen gezien en gehoord. We hebben natuurlijk gesproken over de nauwe teelt (één op twee) met daartussendoor als het kan ook nog bieten. Dit vraagt natuurlijk enorm veel van de grond en regelmatig ontsmetten is dan ook een vereiste. In middels heeft AVEBE ook een eigen landbouwkundige dienst opgezet om de boeren te adviseren hoe de op brengsten kunnen worden opgevoerd. Hulpmiddel daar bij kan zijn het gebruik van varkensdrijfmest. Mij werd echter verteld dat deze mest nu nog te duur is. We heb ben het verder gehad over de (on-)mogelijkheden om de kampagne te verlengen via opslag en bewaring. Ik ben tenslotte tot de konklusie gekomen dat de fabrieksaard appelteelt wel heel iets anders is dan de konsump- tieaardappelteelt. Sterker: de belangen van beide teelten liggen in feite tegengesteld. Niettemin ben ik met de gedachte weggegaan dat er wellicht een methode is te vinden om elkaar in minder goede tijden te steunen. Immers, gezien de slechte konsumptieprijzen zouden wij het voor fabrieksprijzen kunnen doen. Maar dat moeten wijzere mensen dan ik maar uitzoeken. Ik ben in ieder geval onder de indruk gekomen van AVEBE en de vol hardende wijze waarop bestuur en direktie vastbesloten zijn van deze onderneming weer een gezonde boerenzaak te maken. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1