Het imago van het ZAJK p.j. zuid geluid Waar blijft jouw tijd? redaktie Peter Risseeuw Voedsel voor 112 personen Ut dB- P'J.Zrdzpïda Is het ZAJK een club die van de ene alternatieve aktie naar de andere holt? Is het zo dat enkele (linkse) "Rakkers" de dienst uitmaken? Of is Agrarisch Jongeren Werk in Zeeland een organisatie die in het voet spoor van de voorlichting alleen technische en op het bedrijf gerichte onderwerpen aanpakt. Hoe staat het met het imago van het voorportaal van de "volwassen" landbouworganisaties. Elke organisatie, elke beroemdheid, wordt vroeg of laat gekonfronteerd met de positieve of negatieve effek- ten van het imago (of het beeld) dat het publiek zich erover of over hem of haar gevormd heeft. Bedrijven, politieke partijen en maatschappelijke organisaties zowel als managers van filmsterren, schrij vers, kortom alles en iedereen die afhankelijk is van de gunsten van het publiek doet er bij tijd en wijle alles aan om een bepaald image op te bouwen of juist weer af te breken. Soms gaat niets te ver om een (b.v. door in de pers gedane onthullingen) ernstig geschonden image weer op te poetsen. Het imago van organisaties en per sonen, die leven en bestaan bij de gratie van hun populariteit bij het publiek of een bepaald deel daarvan, wordt met zorg gekoesterd. Voorbeelden hiervan kan iedereen voor zich halen. Zo betekende de RSV-enquête niet alleen een deuk voor het imago van top-managers van grote ondernemingen, maar ook in dat van minister Gijs van Arden- ne. Als gevolg daalde in opiniepei lingen de VVD-aanhang. De Franse president Mitterand wordt op dit moment achtervolgd door de Greenpeace affaire. Filmster Silvia Cristel kon niet spelen, maar trok publiek omdat ze zo mooi bloot op het doek kwam. Ook de landbouw Ook de landbouw werkt als bedrijfs tak aan haar imago, zowel naar het Nederlandse publiek toe, als in het buitenland. De Stichting Public Re lations Land- en Tuinbouw doet daar in Nederland veel aan. Al op scholen wordt met het blad "Het Kleine Loo" geprobeerd jonge men sen vertrouwd te maken met de landbouw. Het mag duidelijk zijn dat het gepresenteerde beeld de landbouw niet in diskrediet brengt. Van het "volwassenen"-blad 19-NU wordt zelfs in boerenkring wel ge zegd dat het eigenlijk te mooi is, en dan bedoelen ze niet uitsluitend het drukwerk. Hokjesgeest In een samenleving die zo ingewik keld is hebben mensen nu eenmaal behoefte aan vereenvoudiging van de werkelijkheid. We hebben daar allemaal een bepaald mechanisme voor ontwikkeld. Na even luisteren en kijken nemen we al een beslissing: die persoon, of die organisatie past in dit hokje of in dat hokje. Vervolgens zijn we al direkt in staat te bepalen ZAJK: voor iedereen? Sommige mensen krijgen vanwege de arbeidstijdverkorting steeds meer vrije tijd, andere mensen (b.v. in de agrariese sektor) zien hun vrije tijd steeds minder worden. "Plataan", het kaderblad van het Algemeen Plattelands Jongerenwerk, heeft een speciaal tema-nummer uitge bracht onder de titel "Waar blijft jouw tijd?". Onderstaand artikel is uit deze uitgave overgenomen. Vrije tijd is voor de meesten onder ons een dierbaar goed. We denken daarbij dan aan het naar eigen in zicht en interesses (hobby's) beste den van tijd. Het is tijd om uit te kijken, om weer op krachten te ko men, om leuke of andere dingen te doen. Kortom tijd voor jezelf. Aktief of passief? Er zijn twee manieren om die tijd te besteden, aktief of passief. Een kreatieve bezigheid kan aktief of passief zijn. Bij een passieve bezig heid zijn bijvoorbeeld wel de handen bezig, maar de geest niet (gedachte loos breien).Een inspannende bezig heid kan aktief zijn (voetballen) of passief (routinewerk). Een ontspan nende bezigheid kan aktief zijn (schaken, wandelen) of passief (kaarten om de tijd te doden, rond- lummelen). ....als kompensatie van arbeid Vrije tijd is tijd om weer op krachten te komen, om nieuwe energie op te doen. Natuurlijk zijn er mensen die bevrediging vinden in hun werk. Zij kunnen er hun kreativiteit voldoende in kwijt. Zowel het werk als hun vrije tijd is boeiend. Er zijn er ook die lij den aan een zware agenda, die van kommissie naar bestuur hollen, die van de werkgroep naar de spreek beurt racen. Deze mensen krijgen vast één of andere onderscheiding, maar ook een maagzweer. In wezen zijn ze slechte levenskunstenaars die Vrijdag 11 oktober 1985 menen dat het huiswerk van hun dochter minder belangrijk is dan de kommissie tot onderzoek van de verwaarloosde jeugd. Al die mensen die meer dan 60 uur per week werken zijn niet goed wijs, hebben last van ijdelheid of een strelend gevoel van onmisbaarheid. Een uitzondering wil ik maken voor mensen die wegens een tekort aan anderen uit noodzaak en echt verantwoordelijkheidsgevoel lang werken. Er ligt een speciaal Het Duitse Ministerie van Land bouw en Bosbouw heeft uitgere kend dat een Duitse boer gemid deld in de afgelopen 30 jaar zes keer zoveel voedsel is gaan produ ceren. Zo bedroeg het aantal per sonen dat in de Bondsrepubliek door één boer gevoed kon worden in 1950 10. Dat aantal is gestegen tot 18 in I960, tot 32 personen in 1970, tot 57personen in 1980en 62 personen in 1983. Daarmee neemt de Duitse agrarische wereld een middenpositie in in de Europese Gemeenschap. Wezenlijk gunstiger dan in de Bondsrepubliek ligt de situatie in Nederland, zegt het ministerie in Bonn, waarbij men wijst op Ne derland, waar, gezien de arbeids- produktiviteit, het aantal arbeids krachten in de land- en tuinbouw en de zelfverzorgingsgraad, omge rekend één arbeidskracht in de land- en tuinbouw in staat is 112 personen van voedsel te voorzien. In Denemarken ligt dat getal op 100 personen. België en Luxem burg scoren 88 en het Verenigd Koninkrijk 85. In Frankrijk ligt het aantal op 44 personen per agrariër, Ierland 30, Italië 21 en Griekenland 10 personen. In Bonn heeft men uitgerekend dat het aantal voor de Sovjet-Unie op 14 personen per agrariër ligt en in de VS worden 79 personen door één agrariër van voedsel voorzien. REDAKTIE/SE KR ETAR IAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10. Goes. vrijetijdsprobleem voor de - gehuw de - vrouw. Bij een traditionele rol verdeling werkt een man buitenshuis en een vrouw binnenshuis. Als een man thuis komt is hij 'vrij', maar een vrouw is dan nog volop bezig, ook in het weekend of tijdens de vakantie. als verplichting De Universele Verklaring van de Rechten van de Mens stelt dat ieder recht heeft op onder andere arbeid, rust, vrije tijd en vakanties. Er is één artikel dat niet spreekt over rechten, maar over plichten. Het luidt: 'een ieder heeft plichten jegens de ge meenschap, zonder welke de vrije of volledige ontplooiing van zijn per soonlijkheid niet mogelijk is. Door dat het werk veeleisender en sterker gespecialiseerd is geworden de sa menleving zakelijker en ingewikkel der, bestaat de neiging om zich in de gezellige woning, in de intieme kring van gezin en vrienden, voorzien van hifi en kleur, kultuurkonsumerend terug te trekken en de wereld te laten afketsen tegen de muren. Door de ontwikkelingen en problemen op ekonomisch, politiek, sociaal en kul- tureel vlak is er behoefte aan mensen die hun verantwoordelijkheidsge voel voor de samenleving willen omzetten in aktie. wat we vervolgens van die persoon of organisatie mogen verwachten. We kunnen het voorspellen. Hoewel de "hokjesgeest" terecht vaak bekriti seerd wordt werkt het geschetste mechanisme aardig, zeker als het om. personen en organisaties gaat die zelf bepaald hebben hoe ze zich presen teren aan het publiek. De presentatie naar het publiek toe is van doorslag gevend belang voor de beeldvor ming, belangrijker nog dan de feite lijke daden. ZAJK Ook het ZAJK heeft, als we mensen die het weten kunnen mogen gelo ven, een bepaald imago. Hoewel het ZAJK zich tot op heden niet bewust heeft beziggehouden met het op bouwen van haar imago (wij houden immers niet van hokjesmentaliteit) zitten we er toch mee. Waarom deze plotselinge aandacht voor het ima go? Er staan toch geen verkiezingen voor de deur? Nee, het ZAJK (en de RAK) wil een organisatie zijn voor alle agrarische jongeren. Een bepaald imago kan voor sommigen een drempel vormen om deel te nemen aan de aktiviteiten van het agrarisch jongerenwerk, (voor anderen juist een stimulans). Het ZAJK wil ook graag bij andere organisaties een open deur vinden zonder belemmerd te worden door een bepaald (negatief) beeld. Van daar deze poging tot image-building. Allereerst moeten we ons afvragen wat nu wel het image van het ZAJK is. Daar kunnen we slechts een in schatting van maken. Opmerkingen van mensen, gesprekken in wandel gangen, geven hiervoor soms kleine aanwijzingen. Het is dan ook geen onthulling te stellen dat er een groep mensen, waaronder bestuurders van de "volwassenen"-organisaties moeite hebben met het ZAJK. In hun ogen is het ZAJK een beetje te alternatief bezig. Anderen waarderen dit juist weer en noemen het "kritisch" in positieve zin. Met zorg koesteren wij dan ook dé uitspraak van een landbouworga nisatieman die over het ZAJK sprak als over "het geweten van de Zeeuwse landbouw". Dat is mooi, maar ook al weer enkele jaren gele den. Daar kunnen we niet op blijven teren. Hoe zit het nu met het ZAJK en met de RAK's? Om deze vraag te beantwoorden hebben we ons plakboek met kran teknipsels van de afgelopen jaren eens doorgebladerd. Bepaalt immers niet de wijze waarop we in het nieuws komen hoe mensen over ons gaan denken? Het resultaat hiervan was verbazing wekkend: Aktie "Hou het Zuivel", kritiek op de gevolgen van onze ex port voor ontwikkelingslanden, Ak tie tegen de halve ontzwaveling van de PZEM-centrale, aandacht voor alternatieve onkruidbestrijding, een projekt om vrouwen meer kans te geven in de organisatie, en ga zo maar door. Allemaal aktie, allemaal anders of alternatief. Niets of bijna niets viel er te lezen over de grondtaxatiekurus, de koö- peratiekursus en andere kaderkur- sussen. Niets over de RAK-aktivitei- ten met onderwerpen als samenwer king, computers in de landbouw, bloemzaadteelt, bedrijfsadministra tie, de aardappeltermijnmarkt, verze keringen, erfbeplanting. Niets over de exkursies naar BASF, Vicon en ploegwedstrijden. Weinig over de studiedagen waarbij intensivering en bedrijfsovername centraal stonden. Poe, poe, wat moeten de mensen wel niet denken van het ZAJK? Allemaal aktie? Maar ze weten al die andere dingen die we ook doen toch ook wel? Of niet soms? Zouden we dan toch meer reklame moeten maken met de "gewone" aktiviteiten? Wat dacht u van een slogan, zoiets als: "Met het ZAJK kun je alle kanten op?" of "Van het ZAJK kan je alles ver wachten". Of zou dit vertaald worden als "onbetrouwbaar" en "onbereken baar"? Dat image-building zo moeilijk was hadden we niet voorzien. Ad Phernambucq ZAJK en 3 Zeeuwse landbouwor ganisaties starten konkreet ont- wikkelingssamenwerkingspro- jekt. Zie elders in dit blad een presentatie in kader van de Wereldvoedseldag. 11 Okt. Afd. Oost Zeeuws-Vlaande- ren gaat bowlen in de Vlaanderenhal van 20 tot 22 uur. Kosten zijn slechts gering, 4,50 voor leden en voor 6,— voor niet-leden. 11 Okt. Afd. West Zeeuws-Vlaande- ren gaat schaatsen in het Boude- wijnpark te Brugge. Van 20.00 uur tot 22.00 uur. Vertrek is van het Le- delplein in Oostburg om 18.30 uur. Kosten zijn Bfr. 70 p.p.. Je kunt ook schaatsen huren aan de baan. 19 Okt. Afd. Schouwen-Duiveland organiseert een bowlingavond in Le Rabbot aan de Hogezoom in Renes- se. Aanvang 20.00 uur. Kosten zijn 5,— voor leden en 7,— voor niet-leden. 20 Okt. Afd. West Zeeuws-Vlaande- ren gaat naar de Veronica Strandra- ce te Scheveningen. Kosten zijn 25,— p.p. alles inbegrepen. Het vertrek is om 8.45 van de Brink in Schoondijke. Opgeven bij Miranda tel. 01170-2310. Winterprogramma voor alle agrarische vrouwen op Schouwen - Duiveland - 28 oktober en 4 november 13.15- 16.00 uur Koöperatie-kursus. 11 en 22 november: Agrarische vrouw en Z.L.M. - 21 en 28 november: Kursus Schapenhouderij - 6. 13, 20 en 27 maart 1986; Kur sus onderhoud erfbeplanting en tuin. Koöperatiekursus Schouwen-Duiveland De Koöperatiekursus wordt gegeven op twee middagen, 28 oktober en 4 november, van 13.15 - 16.00 uur in "Het Tonnenmagazijn" te Brou wershaven. In de eerste bijeenkomst zal Ineke Duit van het NCR alge mene informatie over koöperaties geven, terwijl in de tweede bijeen komst bestuurders van Cebeco- Zuidwest en CMC de opgekomen vragen zullen beantwoorden. Opge ven vóór maandag 14 oktober bij: Corrie Klompg, tel. 01112 - 1415 of Gerda Mol, tel. 01117 - 1319 of bij het ZAJK, tel. 01100- 11130. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19