Regeling herinplant fruitteelt in verband met vorstschade SVHT-CBT David Cleophas, winnaar "Zilveren Champignon" EREN IGNON Bekende appels meest gevraagd Er bereiken ons nogal wat vragen over de regeling herinplant fruit teelt in verband met de vorst schade. In dit artikel laten we de boomkwekerij bedrijven buiten beschouwing om verwarring te voorkomen. Wie komen voor die regeling in aan merking Die bedrijven die hun opstanden ge heel of gedeeltelijk verloren zagen gaan door de vorst mits - hun hoofdberoep in de landbouw is. - hun bedrijflevensvatbaar was vóór de vorstschade. - de appel- en pruimenopstand een leeftijd hadden van niet ouder dan 12 jaar, dus ingeplant na l-9-'72. - voor peren geldt een leeftijd niet ouder dan 20 jaar die ingeplant zijn na l-9-'64. - voor kersen geldt een leeftijd niet ouder dan 15 jaar die ingeplant zijn na l-9-'69. - de nieuwe inplant moet plaats heb ben gevonden uiterlijk in het seizoen '88/'89. Waaruit kan de bijdrage bestaan? A. Rentesubsidie - een rentesubsidie van 4% geduren de 5 jaar met een maximum van ƒ250.000.-, - de rentesubsidie blijft gelijk omdat er geen aflossingskapaciteit is, - de rentesubsidie kan dus maximaal 5 x 10.000 per jaar 50.000,— bedragen, - de rentesubsidie geldt alleen voor bankleningen ter financiering van herinplant als gevolg van de vorst. Dus niet voor familieleningen en voor investeringen in bijv. koelcel len, - de op te nemen banklening dient in een redelijke verhouding te staan tot de vermogensbehoefte van de op pervlakte die opnieuw ingeplant moet worden tengevolge van de vorst. Hoe te handelen bij een aanvraag voor rentesubsidie? - vraag een aanvraagformulier bij uw DBH, - maak samen met uw bedrijfsvoor- lichter een herinplantschema, - maak een begroting van de bij dat herinplantschema behorende inves tering, - vraag aan uw bank een onderte kende bankverklaring betreffende het investerings- en financierings plan, - lever de 3 laatste boekhoudrappor- ten in van 1982 t/m 1984 bij de DBH, - lever het aanvraagformulier inge vuld in bij de DBH voor 1-1 -'86, - de DBH stuurt alles naar de direk- teur LAVO in de provincie en die beslist. Kan men bij afwijzing bezwaar indie nen? Indien er een afwijzing komt kan men bij het bestuur van het O.- en S.-fonds in beroep. Het bezwaar moet goed gedokumenteerd en on derbouwd zijn. B. Bijdrage per ha Wanneer de rentesubsidie ontoerei kend blijkt te zijn en het voortbe staan niet kan worden verzekerd met de gebruikelijke financieringsmoge lijkheden bij de bank en het Borg stellingsfonds voor de landbouw kan een bijdrage worden verleend van maximaal 20.000,— per ha die dient ter medefinanciering van de direkte insteekkosten van de herin plant, dus bomen, palen, bindmate- riaal, turfmolm, werk door derden en arbeid. Deze investering geldt inkl. BTW en er dient geen rekening te worden gehouden met de WIR. Wat wordt verstaan onder gebruike lijke financieringsmogelijkheden? - eigen middelen - uitstel van aflossingen - aanpassing aflossingsbedragen van bestaande financieringen - aanvullende bankfinanciering - aanvullende borgstellingsfondsga- rantie Let wel Indien de problemen opgelost kun nen worden met de gebruikelijke fi nancieringsmogelijkheden zoals hiervoor vermeld dan wordt het voortbestaan van het bedrijf niet be dreigd en wordt er geen bijdrage per ha gegeven. Alleen door een begroting op te stel len van de nieuwe situatie en daarbij rekening te houden met bedrijfs-, privé- en financieringsuitgaven waarbij ook de aflossingen in de ou de situatie betrokken moeten worden en de te verstrekken rentesubsidie zal beoordeeld moeten en kunnen wor den of men voor een bijdrage per ha in aanmerking komt. Met andere woorden, indien de nieuwe leningen te zwaar zouden drukken op het be drijf en gezin zodat er een ontsparing plaats zou vinden kan hulp met een bijdrage om niet per ha worden ver wacht. Hoe te handelen bij een aanvraag voor rentesubsidie en ha-subsidie? U vraagt een aanvraagformulier aan bij uw DBH en vult dit gedeeltelijk in en levert dit bij hem in. U gaat naar uw bank voor het op stellen van een investerings- en fi nancieringsplan. Uw bedrijfsvoorlichter kan u helpen bij het opstellen van een herinplant schema. Na beoordeling door de bank van de situatie dient de bank in overleg met de ondernemer een financierings- voorstel in bij de direkteur LAVO in de provincie. De bank stuurt mee 3 boekhoudrap- porten laatste jaar 1984 of 1984/1985 en een financieringsvoorstel. Hier voor worden de gebruikelijke for mulieren voor een borgstellings- fondsaanvraag gebruikt. De financieringsdeskundige bezoekt de betreffende fruitteler en maakt een rapport op van het bedrijf. Aan de hand van deze rapporten adviseert de BF-kommissie in de provincie, de direkteur LAVO. Is er bezwaar mogelijk? Ja, bij het bestuur van het O.- en S.-fonds. Wat blijkt!! Uit het voorgaande blijkt dat de bij drage uit 2 onderdelen bestaat, na melijk een rentesubsidie en een ha- toeslag. Vooral voor de ha-toeslag zullen er zeer veel berekeningen gemaakt moeten worden en zal de financie ringsrapporteur over alle beschikba re gegevens moeten beschikken. Voorzover wij het nu kunnen over zien zullen alleen enkele zwaar ge troffen fruitteeltbedrijven hiervoor in aanmerking komen. De procedure om voor rentesubsidie in aanmer king te komen is ons inziens aan merkelijk eenvoudiger en hier komt men eerder voor in aanmerking. Kan er ook een aanvraag ingediend worden bij de gemeente in het kader van de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen? Dit is slechts bespreekbaar nadat na toepassing van de eerdergenoemde mogelijkheden gebleken is dat er nog onvoldoende kontinuïteitsmogelijk- heden zijn voor het bedrijf. De fi nancieringsdeskundige kan u na het opmaken van zijn rapport hierover adviseren. Het uit de begroting komende be schikbare inkomen kan de basis zijn om te komen tot a. een uitkering van levensonder houd voor maximaal 3 jaar mits het eigen vermogen niet meer bedraagt dan ƒ75.400,-, b. als er dan nog een liquiditeitste kort blijft, dan bestaat er nog een mogelijkheid voor bedrijfskapitaal via de R.Z. Franchisekorting zal nader worden vastgesteld!! Let wel - Deze franchisekorting geldt alleen voor de rentesubsidie. - Deze korting bedraagt voor de fruitteelt nu 10%. - Indien van de na l-9-'72 ingeplante oppervlakte appels en na l-9-'64 in geplante oppervlakte peren minder dan 50% vervangen moet worden als gevolg van de vorstschade wordt de franchisekorting toegepast. - Indien meer dan 50% vervangen moet worden als gevolg van de vorstschade wordt de franchisekor ting niet toegepast. Voorbeeld I Iemand heeft 10 ha fruitteelt inge plant na genoemde data waarvan 6 ha vanwege de vorst vervangen moet worden. Dit is meer dan 50% en is dus geen franchisekorting op rente subsidie. Voorbeeld II Iemand heeft 12 ha fruitteelt waar van 3 ha verouderde opstand. Er is 3 ha bevroren wat moet worden ver vangen. Berekehing: totaal 12 ha fruitteelt 3 ha verouderd 9 ha resteert 3 ha bevroren, is 33% dus minder dan 50%. 6 ha resteert Er wordt 10% korting toegepast van 9 ha a 10% 0,90 ha op de rentesub sidie. Er is maximaal 3 ha - 0,90 ha 2,10 ha subsidiabel voor rentesubsi die. De franchisekorting geldt dus voor de oppervlakte. Hoe groot het werkelijke franchise- percentage zal zijn hangt af van de mate waarmee het beschikbare be drag (21 miljoen) zal worden over schreden. Aanvragen indienen Bij de DBH vóór 1 januari 1986. En als u nog niet kan overzien of er nog bomen dood zullen gaan Geef bij twijfel in ieder geval ook die Minister Braks bekeek tijdens zijn bezoek aan de IJsselmeerpolders de schade aan fruit -en boomgewassen. oppervlakte op waarvan u vreest dat zij de vorst niet zullen verlopen dit geldt in het bijzonder de perebomen. Wanneer vindt de toewijzing plaats van rentesubsidie of ha-subsidie? Deze vindt pas plaats nadat de fran chisekorting definitief is vastgesteld. Wanneer vindt de uitbetaling van de rentesubsidie plaats? Deze gaat in op de eerste dag van het kwartaal volgend op de onderteke ningsdatum van de overeenkomst. En de uitbetaling van de ha-bijdrage? Pas nadat de herinplant is uitgevoerd en de direkteur LAVO een opleve ringsverklaring heeft ontvangen. Zal de regeling nog veranderen? Hopenlijk niet, maar indien blijkt bij de uitvoering dat dit nodig is, dan kan dat. Besluit De regeling is niet eenvoudig. Laat u goed voorlichten door uw bedrijfs voorlichter en/of uw sociaal ekono- misch voorlichter en/of uw DBH. Ik hoop van ganser harte dat de ge troffen regeling enige verlichting mag brengen op de door de vorst getroffen fruitteeltbedrijven. J. Markusse Tijdens de horeca-vakbeurs Tilburg, vond de le kookwedstrijd met als hoofd thema "champignons"plaats. Deze landelijke wedstrijd was georganiseerd door de Stichting Vakwedstrijden Horeca Tilburg in samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. 16 finalisten streden om de zilveren bokaal. Wedstrijdopdracht was een menu bestaande uit koud voorgerecht, warm hoofdgerecht en een nagerecht met als extra opgave het bereiden van een borrelgarnituur, van verse Hollandse cham pignons. Alle inzendingen waren van een zeer hoog niveau. Op de drukbezochte prijsuitreiking - aanwezig was onder meer het voltallige bestuur van de CNC (De Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvere - niging) - kreeg David Cleophas uit handen van Jan Pijnenborg, voorzitter van de CNC, de zilveren champignon uitgereikt. Welke kriteria spelen een rol wanneer men als koper moet kie zen tussen verschillende appel rassen en hoe beoordeelt men nieuwe rassen? Met dit doel vond in de periode oktober t/m december 1984 een onderzoek plaats onder 144 per sonen in West-Duitsland. Uit het onderzoek bleek dat het reeds kennen van het appelras en de smaak ervan voor 75% van de on dervraagden het belangrijkste kriterium was, 18% keken in eer ste instantie naar de prijs en 8% naar het uiterlijk. Voor de intro- duktie van een nieuw appelras is dit keuzegedrag van de koper een handicap. Veruit het vaakst noemde men Cox's Orange als het meest ge liefde appelras op afstand ge volgd door achtereenvolgens Golden Delicious, Granny Smith, Boskoop, Ingrid Marie, Goldparmane, Red Delicious, Jonagold en Gloster. Tijdens een smaaktest, waarbij naast Boskoop en Cox's Orange een tiental nieuwe rassen werden geproefd, vond men echter de smaak van de nieuwe rassen overwegend beter dan die van de twee bekende ras sen. Het hoogst skoorde Karmijn gevolgd door Jonagold, Elstar, Melrose, Kent en Suntan. Alleen Greensleeves, Gala, Ingol en Alkmene kwamen slechter uit de bus. Bij Alkmene was waar schijnlijk het voor Alkmene late tijdstip van het onderzoek mede van invloed op dit slechte testre sultaat. (ZMP, Der Markt) Vrijdag 11 oktober 1985 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15