Kreatief tuinieren met bollen Zwamstammetjes nieuwe rage uit Oud Fort Wolken van genot Het is weer tijd om bollen te plan ten. Bollen worden veel en vooral in perken aangeplant. Tulpen, hyacinthen, blauwe druifjes en narcissen zijn veelal het voorgewas voor zomerperkgoed als afrikanen, salvia's, vlijtig Hesje en dergelijke. Deze vorm van bollentoepassing is ondanks de kleurigheid nogal eens stijf gekunsteld en onnatuurlijk. Nu we opnieuw met bollen aan de gang gaan zijn er nieuwe kansen om andere wegen in te slaan. Een mooiere manier dan het planten van bollen in perken is het zoeken naar goed gezelschap voor bollen. Samen met andere planten in uw tuin maken ze er meer van dan wanneer ze er al leen voor staan. Er zijn vele inte ressante kombinaties mogelijk met vaste planten en heesters. Heel natuurlijk ogende samen hangen van bollen met andere planten kunnen we uit welover wogen toepassingen toveren en vooral plekken die in de tuin soms lang doods en somber zijn kunnen we in het voorjaarslicht met bollen een tijd lang heel le vendig maken. Onder bomen en struiken, waar bodembedekkers als klimop, pa- chysandra, maagdepalm en do- venetel groeien, is het gedurende de tijd dat de bladeren nog in de knoppen schuil gaan zo licht, dat onder die bomen en tussen die_ bodembedekkers veel bollen het voorjaar prachtig luister kunnen bijzetten. Goudgele narcissen, blauwe boshyacinten, kievitseit jes, anemonen, puskinia, sneeuwklokjes en sneeuwroem voelen zich in dat wereldje prima thuis. Eenmaal aangeplant laten ze in jaarlijks toenemende mate vrolijke lentemuziek klinken in een wereld die zodra de bladeren het licht wegnemen nogal somber wordt. In de vasteplantenborder met hogere vasteplanten is er in het voorjaar altijd ruimte tussen de pollen voor bollen. Vooral tussen vasteplanten die zich pas later in zomer en herfst volop ontwikke len. Hier is zelfs plaats voor de nogal a-sociale tulpen. Prima en prachtig zijn narcissen en zelfs voor het grotere bijgoed is er plaats. Een "rotstuin met kruipende vasteplanten, een prachtige gelegenheid tot het tussenplanten van ranke bolgewasjes zoals Irissen In de kleinere tuin die we mooi met fijnere veldjes kruipende vasteplanten hebben gestoffeerd zoeken we naar bijpassende toe passingen van ranke bolgewasjes. Heel mooi en gracieus zijn Iris soortjes in veldjes zonneroosjes, sedum, hoornbloem, stekelnootje en dergelijke. Er zijn een drietal van die Irissoortjes: Iris reticulata met purperviolet kleurige bloe men, I. aanfordiae met gele bloe men en I. Bakeriana tooit zich met zacht blauwe bloemen. Van Irié reticulata bestaan er boven dien een aantal mooie cultivars in andere kleurnuanceringen. Probeer met bollen kreatief om te gaan en de mogelijkheden die er zijn te benutten en uit te buiten. U kunt heldere kleurkontrasten nastreven van bijvoorbeeld fel gele forsythia of kerria met blau we druifjes en rode tulpen met in ieder tuin zijn er legio aan knopingen om kreatief met bollen op in te spelen. Maak ge bruik van de mogelijkheden. Uw voorjaarstuin kan er belangrijk door aan belevingswaarde win nen. In de borders van onze tuinen schilderen we met meer of min der fel getinte bloemen een kleu rig of kleurrijk plantenverhaal. De een heeft een voorliefde voor primaire kleuren zoals rood, geel en blauw die in heldere kontras ten luid en duidelijk spreken. Een ander prefereert de zachte pas teltinten die zich volgens het "ton sur ton" beginsel tot een harmo nieus kleurenspel laten verweven. Vooral in de fel-kleurrijke border is het wenselijk om af en toe rust te brengen in het anders wat al te Gipskruid, een wolk van genot tussen goudgele alyssum. Wie niet het kontrast zoekt maar het harmo nieuze plant onder wit-roze sier- kersen zachtblauwe chionodoxa, zacht roze boshyacinten en knik kende kievitseitjes. De verfijnde liefhebber van doorschijnend wit kombineert de blanke stermag nolia met witte narcissen, witte tulpen, sneeuwklokjes, lente klokjes of sneeuwroem. Is zacht geel onze voorjaarskleur dan kunnen we met de gele keizers kroon letterlijk de kroon op ons werk zetten. andere vaste planten luid kakofonierende bloemenge- beuren. Groepen met felle kleu ren en moeilijk te kombineren bloemkleuren scheiden we van elkaar door neutraal getinte planten. Vooral grijsbladige en witbloei ende planten lenen zich daartoe. Ook in de pastelkleurige border zijn grijzige en witbloeiende planten belangrijk. Ze helpen mooie overgangen tussen de ver schillende kleurnuances tot stand te brengen en met name grijsbla dige vasteplanten ondersteunen. c. j. nouse beveland bv. of vormen eigenlijk de onder grond voor fijnzinnige kleur combinaties. In zowel het fel- als het pastel- kleurige beplantingstype is toe passing van neutraal getinte planten groepen van belang voor het aspekt ritme. Door dezelfde plantegroep regelmatig te herha len krijgt de border een plezierig aandoende ritmische struktuur. Een struktuur die rust brengt en houvast geeft aan een gevarieerde border. Door een duidelijk ritme zullen de in de border vervatte kleurtonen helderder klinken. Herhaling brengt orde in een an ders al snel chaotische border. Twee van mijn meest favoriete planten voor dit doel zijn gips kruid (vooral Gypsophylla pan. Rosenschleier) en de valse edelweis (Anaphalis triplinervis). Passen we deze planten in ritmi sche herhalingen in de border toe, dan zweven die wit-roze en grijs wit getuilde planten als rustge vende luchtige wolken van genot tussen het kleurgebeuren. Mooi en luchtig zijn ook de ranke schermen van de lila kleurige lamsoor Limonium tataricum "Violetta". Andere voorbeelden van neutra liserende borderplanten zijn de grijsbladige artemisiasoorten, de zilver- en de sluieraster, witbloei ende astilbes, ezelsoor en eigen lijk alle andere witbloeiende of grijzige borderplanten die lang mooi zijn. Misschien wordt het wel een nieuwe rage: zwamstammetjes, Zwamstammetjes in de tuin, zwamstammetjes op het balkon, zwamstammetjes in de school tuin, zwamstammetjes in de heemtuin, kortom: zwamstam metjes overal. Zwamstammetjes? Oud Fort? Dat oude fort bevindt zich in het ten noorden van Nijmegen gele gen Lent. Het heet Fort Lent en het is een bouwsel dat een jaar of honderd geleden daar is neerge zet als opslagplaats voor munitie. Tegenwoordig worden in het fort zwamstammetjes geproduceerd. Dit zijn boomstammetjes die doorgroeid zijn met mycelium. Mycelium, dat ook wel zwamvlok of schimmel wordt genoemd, is het weefsel waaruit zich zwam men of paddestoelen ontwikke len Een zwamstammetje is dus een boomstammetje waaruit op een gegeven moment (eetbare) paddestoelen tevoorschijn ko men. Uniek bedrijf Fort Lent is een uniek tuinbouw bedrijf, want het is de enige kwe- A rie Hakvoort en Ton de Klerk bezig met het maken van de stammen bij het fort. den. Na atloop van de incubatie tijd kunnen de stammetjes wor den verkocht. Een bekende keten van tuincentra (Intratuin) is de belangrijkste afnemer. Lekker opeten De kwekers van Fort Lent bren gen de paddestoel uit het bos in de tuin. Bang hoeft men niet voor paddestoelen te zijn: "Je wordt opgevoed met het idee dat veel paddestoelen giftig zijn en dat je er niet aan mag komen. Maar nu kun je zelf paddestoelen laten groeien waar je wel aan mag ko men en die je lekker kunt ope ten", aldus de kwekers. destoelen kweken. Men hoeft, in verband met de vochthuishou ding, het stammetje alleen maar een centimeter of tien in de grond te zetten. Een half tot een jaar later komen de paddestoelen të- voorschijn. Dit blijft zo'n jaar of vijf doorgaan, want zo lang duurt het voordat het stammetje ver molmd is. Het is, met andere woorden, opgegeten door de schimmel. De kwekers van Fort Lent, Arie Hakvoort en Ton de Klerk, ma ken het broed dat nodig is voor het enten van de stammetjes niet zelf. Dat kopen ze bij een bedrijf dat op grote schaal broed fabri ceert voor paddestoel kwekerijen. Het broed wordt gevormd door met mycelium doorgroeid graan. In de buurt van Fort Lent is bos genoeg waar versgezaagde boomstammetjes gekocht kunnen worden. Via een zaagsnede wordt het broed diep in het hout ge bracht. Vervolgens worden de stammetjes opgeslagen in het fort om ze met het broed te laten doorgroeien. Temperatuur en luchtvochtigheid moeten hierbij goed in de gaten worden gehou land. De stammetjes zijn geënt met mycelium waaruit drie soor ten paddestoelen groeien. Het gaat om: zomer-oesterzwam, winteroesterzwam en shii-take. In het Verre Oosten is de shii-take net zo bekend als bij ons de champignon. Wie zo'n stammetje koopt, kan jarenlang zelf deze eetbare pad- Een stam, begroeid met zwammen Vrijdag 11 oktober 1985 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13