Wat biedt ons de "witlofdag" te Breda? riiuuir WINTERTARWE OOK IN WEER AAN DE TOP Citadel ZELDER BV 0TTERSUM Citadel van de rassenlijstrassen op de proefvelden in het Z.W.-Kleigebied voor telers die RASBEWUST aan RISICOSPREIDING doen de allerhoogste OPBRENGST willen halen Nadere inlichtingen tel. 08851-18144 of: door Uw zaaizaadleverancier alweer een ras van: WIERSUM - ZELDER Oogvlekkenziekte moet (met de CCC mee) bestreden worden. Bruine roest bestrijding is na zachte winters nodig. De teelt en trek van witlof staan volop in de belangstelling. Dit komt enerzijds vanwege de uitbreiding en anderzijds vanwege de vele nieuwe ontwikkelingen die zich bij het reinigen, sorteren en koelen van de wortels en de trek op water voordoen. Om een overzicht te geven van de technische hulpmiddelen wordt op vrijdag 25 oktober a.s. een speciale "witlofdag" met landelijk erkende demonstraties van sorteer- en reinigingsappa- ratuur voor wortelen en een tentoonstelling van machines en hulpmiddelen voor de witloftrek gehouden. Deze dag wordt gehouden in de hallen van de RBT Veiling. Heilaarstraat 265 te Breda. Twee dagen later, namelijk op zondag 27 oktober a.s., wordt op dezelfde plaats een witlofdag voor het bredere publiek gehouden. Onderstaand geven we u een globaal overzicht van wat er voor de "kweker" zoal te zien is op 25 oktober. Demonstraties reinigen en sorteren van de wortels Om een betere benutting van de trekbakken en een groter percentage lof te verkrijgen is er een toenemen de interesse om de wortels vóór het opzetten eerst te reinigen, eventueel voor te behandelen en op enkele maten te sorteren. Een achttal fir ma's zal om 10.00 en 14.00 uur mee doen aan de geleide demonstraties. Getoond zullen onder andere wor den: stortbakken, doseerbunkers. kistenkantelaars. bunkerwagens, op- schepbakken. en diverse sorteerma- chines. De belangrijkste principes van sorteerders, waarmee wordt ge demonstreerd. zijn kettingsorteer ders. schudzeven met en zonder wij kende rollen, snarensorteermachi- nes, rollenreinigers, trilzeven en leesbanden. Ook zal een afsnijlijn voor wortels worden getoond. Voor de landelijke demonstratie hebben ingeschreven de firma's Habé en Schipper Taks, Huiberts (Antha), Compas, Cebeco, CHV en Schouten, Excelsior, Europa en De Putter. De demonstraties vinden in een over dekte ruimte plaats. Voorbeeldobjekten opzetten wortels en uithalen kroppen In de demonstratieruimte worden twee voorbeelden opgezet van mo gelijkheden hoe men de wortels in de trekbakken kan opzetten. Het is een systeem met een tafel, kantelaar, palletkisten en een met een lopende band. Ook voor het oogsten van het lof worden twee mogelijke systemen getoond. Bij één opstelling werkt iedere persoon min of meer apart, terwijl bij de opstelling met een band een centrale eindsortenng plaats vindt. Tentoonstelling (van 09.00 - 17.00 uur) In een vlak bij de demonstratiehal gelegen ruimte vindt een uitgebreide tentoonstelling plaats van allerlei mogelijke hulpmiddelen voor de trek. Ruim 40 firma's hebben zich aangemeld voor het tonen van hun produkten. Onderstaand een globale opsomming. Veel firma's hebben in gespeeld op de behoefte die er bes taat aan informatie over onder an dere koeling en isolatie. Daar kwali teit steeds belangrijker wordt krijgt het klimaatgebeuren steeds meer aandacht. Bij het nieuw inrichten en/of aanpassen heeft men de keuze uit onder andere standaard-isolatie materialen, panelenbouw en het op Citadel 1985 spuiten van poly-urethaanschuim. Op de tentoonstelling tonen diverse firma's de mogelijkheden hiertoe. Voor de klimaatbeheersing tijdens het bewaren zijn diverse firma's aanwezig die aangepaste voorraad- kisten tonen. Ook komen verschil- lende hulpmiddelen voor de lucht behandeling aan de orde. Op koel- gebied zal een zestal firma's appara tuur presenteren. Uit hun aanbod blijkt, dat er voor het koelen diverse deze dag, het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen, de Tuinders vakbond van de NCB en de RBT Veiling, wordt een opzet gemaakt voor een breder publiek zoals kon- sumenten. handel en diverse tuin ders. Mede om deze open dag aan trekkelijk te maken zullen veel standhouders blijven staan en zono dig hun stand enigszins ombouwen. De demonstraties komen op zondag echter te vervallen. Op de tentoonstelling van de witlof dag komen diverse firma's met koelappara tuur, trekbakken en regelapparatuur voor het klimaat mogelijkheden zijn. Vooral ten aan zien van de hoge luchtvochtigheid zijn er nieuwe technieken te zien. Systemen zoals natte koeling, open machine met 2 toeren-motor en in- jektiesystemen ontbreken niet. Bakken, transport e.d. Op de ten toonstelling is een uitgebreid scala aan trekbakken, variërend van bouwpakketten tot helemaal afge werkte kisten te zien. Op transport gebied kunt u onder andere trans portbanden, sorteertafels, stape laars, heftrucks en handwagentjes bekijken. Voor diegene die niet op water trekt is er ook een systeem met kratten in de grond, voorzien van een hijsinstallatie. Diversen. Op de tentoonstelling is gelukkig een grote diversiteit aan hulpmiddelen waar te nemen. Zo kunt u als teler ook stands zien van weegapparatuur, fust, witlofzaden, gewasbescherming enz. Het Centraal Buro van de Tuinbouwveilingen verzorgt in samenwerking met de RBT veiling en de Tuindersvakbond van de NCB stands voor promotie doeleinden van witlof, een informa tiestand over de databank en pro- dukt-informatie over kwaliteit, be waring en verpakking. De stand van de voorlichting staat in het teken van de mogelijkheden voor bewaring van de wortels. Ook de proeftuin, gele gen tegenover de veiling, is de gehele dag open. Men kan hier onder an dere de witlof-rassenproef bezichti gen. Open dag op zondag 27 oktober a.s. Zondag 27 oktober a.s. wordt de witlof-tentoonstelling als het ware verlengd met een dag voor het pu bliek. Door de organisatoren van Samenvatting Vrijdag 25 oktober a.s. is voor iedere witlofteler die op de hoogte wil blij ven van de ontwikkelingen bij het sorteren en reinigen van de wortels een "must". Daarnaast wordt er bij de tentoonstelling een goed overzicht Naast trek op water zijn er ook hulpmiddelen voor de trek in kisten gegeven -van de ontwikkelingen bij het bewaren van wortels en de wit loftrek. De demonstraties zijn om 10.00 en 14.00 uur. De tentoonstel ling is van 09.00 - 17.00 uur doorlo pend opengesteld. Op zondag 27 ok tober is ereen "open witlofdag" voor het publiek. Wellicht ook voor de "andere tuinders" interessant om een kijkje te nemen in het vakgebied van zijn kollega. ing. B. Meeldijk (CAD - BAT te Wa- geningen) ing. W. van Mullem (CAT te Tilburg) 10 Op de demonstraties en tentoonstelling wordt ook aandacht besteed aan hulp middelen voor het transport Vrijdag 11 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10