uit del praktijk Forse toename aardappelareaal Vraagprijs mais schrikbarend hoog) Plantuien gaan ongesorteerd naar de schapen... Brochure "Teelt van kleine gewassen" Lagere suikeroogst Cuba Weinig verandering graaninvoer en graanuitvoer in 1984/1985 Direkteur Instituut voor bodemvruchtbaarheid nam afscheid korte wenken veehouderij Een warme rustige nazomer zoals we die op dit moment kennen kan de el lende van afgelopen zomer niet doen vergeten maar het brengt ook de boer in WEST BRABANT-ZUID wel in een betere stemming. Het is weer jaren geleden dat we zo'n prachtige nazomer had den en dat we niet op een dag hoefden te kijken om de aardappelen snel voor een regendreiging binnen te krijgen. Degenen die hun aardappelen dit jaar laat hebben doodgespoten om het percentage 50 mm opwaarts wat te verhogen hebben goed gegokt. Het rooien van de aardappelen wordt wel vertraagd door het lage prijspeil op dit moment. Veel telers verkopen tijdens het rooien een ge deelte van hun produkt omdat ze niet over opslagruimte beschikken. Een enkel perceel waar nogal wat De toename van het totale areaal wordt veroorzaakt door areaaltoe names bij zowel de pootaardappelen als de konsumptie-aardappelen. Uitgaande van een voorlopig goed gekeurd areaal pootaardappelen van 34.100 ha komt het areaal konsump tie-aardappelen uit op 73.600 ha. Dit zou een toename van het areaal konsumptie-aardappelen betekenen van 3.100 ha in vergelijking met het voorgaande jaar. hetgeen zeer aan zienlijk is. De stijging van het areaal moet wor den toegeschreven aan de financieel minder rooskleurige vooruitzichten bij andere akkerbouwprodukten, met name bij de granen en de sui kerbieten. EG-areaal Tabel 2 geeft een overzicht van de voorlopige areaalcijfers in een aantal EEG-landen. zieke knollen in. zitten wordt rechts treeks verkocht voor veevoer. De suikerbieten zijn over het algemeen op de zandgronden goed. Alleen op de lager gelegen percelen die slecht zijn ontwaterd valt de opbrengst tegen. Op de hoger gelegen gronden, waar normaal gesproken ieder jaar beregend moet worden, zijn de op brengsten zeer hoog. Het suikerge halte valt niet tegen. Bij de bieten die in de 1ste termijn geleverd zijn ligt het suikergehalte op 14,8% en dit is bijna 1% hoger dan voorgaande jaren. Wat wel opvalt is dat het soortelijk gewicht van de zandbieten hoger is dan van de kleibieten. Een vrachtwagenkombinatie heeft met zandbieten ongeveer 2000 kg meer gewicht dan met suikerbieten van de klei. Het vervoer van de suikerbieten naar de fabriek wordt steeds minder zelf Uit de tabel blijkt dat in absolute zin het Nederlandse areaal de grootste wijziging heeft ondergaan ten op zichte van het voorgaande jaar, na melijk een toename met 7.000 ha. In West-Duitsland zou het areaal, vol gens de laatste gegevens, voor het eerst sinds vele jaren stabiel gebleven zijn. Eerder gepubliceerde cijfers spraken ovër een daling van onge veer 4.000 ha. Zowel in Frankrijk als in België heeft volgens de voorlopige cijfers een uit breiding van het aardappelareaal plaatsgevonden van 3.000 ha. In bei de landen heeft deze areaaltoename voornamelijk betrekking op de vroe ge aardappelen. Het totale aardappelareaal in het Verenigd Koninkrijk is 4.000 ha lager dan in het voorgaande jaar. Het streven van de PMB was evenwel gericht op een nog sterkere daling, gedaan. Dit jaar is er weer meer een beroep gedaan op de ophaaldienst van de fabriek. Als je alles uitrekend is het niet lonend meer om zelf ver voerder te zijn. De afstandsvergoe ding is verre van toereikend om een investering te doen in een wagen of kipkar, afgezien nog van de brand stofkosten en bandenslijtage. De eerste snijmais zit in de kuil. Eind september zijn verschillende loon werkers op halve kapaciteit begon nen met het hakselen van de snij mais. Over het algemeen genomen zal het leeuwendeel van het areaal omstreeks de tweede week van okto- her gehakseld worden omdat het deegrijpstadium nog niet bereikt is. Topopbrengsten van 50 ton en meer zullen dit jaar sporadisch voorko men. De gemiddelde opbrengst zal in ons gebied voor de op het oog goede mais liggen op 42 a 46 ton per ha. Plaatselijk zal het tonnage sterk wisselen omdat op de lagere gronden de overvloedige regen geen op- brengstverhogend effekt heeft ge had. Op dit moment zijn de vraag prijzen voor 1 ha mais gevraagd en het is dan ook logisch dat zich voor deze prijzen geen kopers aandienen. Voor hakselen en inkuilen komt er al gauw 1000,- p/ha bij zodat je om gerekend met een prijs zit van 12 A 14 cent per kg mais. Bij de huidige krachtvoerprijzen, on geveer 8 cent per kg lager dan een jaar geleden, is het dan interessanter om A-brok te kopen. Als het enkele weken verder is zullen kopers eü ver kopers wel tot elkaar gekomen zijn maar dan wel voor aanmerkelijk la gere prijzen. namelijk met ongeveer 6.000 ha. In die landen waarvan thans nog geen gegevens voorhanden zijn, zijn de veranderingen meestal gering. Bovendien hebben de arealen in met name Italië en Griekenland groten deels betrekking op vroege aardap pelen. Indien wordt uitgegaan van een konstant blijvend areaal in deze landen, wordt het voorlopig EEG- areaal 1.083.000 ha. Dit zou een toe name met 10.000 ha betekenen. In de meeste EEG-landen wordt ge rekend op gemiddelde tot goede op brengsten. De Fransen spreken van een opbrengststijging van 3,5%. Ook in België wordt rekening gehouden met goede opbrengsten. In juni 1985 is in de Informatie reeks van het Proefstation voor de Tuinbouw onder Glas te Naald wijk en de Konsulentschappen voor de Tuinbouw als nr. 88 ver schenen de brochure "Teelt van Kleine gewassen". Deze brochure omvat 90 pagina's en bevat teeltbeschrijvingen en saldoberekeningen van de vol gende gewassen: bleekselderij, bloemkool, bosui, broccoli, Chi nese kool, courgette, knolvenkel, koolrabi, kouseband, kroot, peen, paksoi, peterselie, peul, postelein, prei, raapsteel, rammenas, selde rij, spinazie, spitskool, veldsla en ijspegels. Deze brochure is samengesteld door medewerkers vön het Proefstation en de Konsulent schappen. Deze uitgave kost 15.- (ekskl. verzendkosten) en is te bestellen bij het Proefstation, Postbus 8, 2670 AA Naaldwijk. B. Baijense, sekretaris Fidel Castro heeft een verlaging van Cuba's suikeroogst '86/'87 aange kondigd van 1 min ton. Als reden wordt droogte genoemd. In de han del was hiermee al rekening gehou den. Indien de Russen erin slagen dit jaar weer voldoende suiker te pro duceren en de Indiërs een kleinere importbehoefte hebben, wordt het "Cubaanse" effekt teniet gedaan. Bijna onvermijdelijk zal een eind september op NOORD-BEVELAND geschreven stukje voor "uit de prak tijk" over de aardappeloogst gaan. Een aardappeloogst die tot nu toe ongekend vlot verloopt, tegen de tijd dat u dit leest zullen wellicht velen, ook grotere rooikombinaties, hun aardappelen hiermee echter nog niet hun schaapjes - op het droge hebben. Onbegrijpelijk is het dan ook dat sommigen, zodra ze het eerste droge kluitje zien, zeggen dat het wel eens een buitje moest regenen, zij zijn wellicht kort van memorie. Een natte zomer is vervelend maar een droog najaar is goud waard. In de zomer volgen altijd nog wel eens een paar droge weken, in de herfst kan men, zodra het begint te regenen, daar alleen maar op hopen en eventueel bidden. Bij een willekeurige aardappelrooi- kombinatie haalt men nu met vier man tot driehonderd ton netto per dag binnen. Een vijfde man zorgt ervoor dat wat de ene dag gerooid is, de andere dag gekultivaterd wordt. De aardappels komen keurig binnen, de grond is van onder nog lekker vochtig, zodat de aardappels nog een beetje bekleed zijn, wat de kwaliteit ten goede komt. Kwaad in de knol komt, hoewel we daar bang voor waren, bijna niet voor. We moeten hier toch even en dit aan het adres van milieufanaten die. in hun tuintje de aardappeloogst verloren zagen gaan, opmerken dat dit alleen mo gelijk was door zeer frekwente bes puitingen. Bij een dergelijke infek- tiedruk helpt het tussenplanten van goudsbloemen, knoflook o.i.d., het spuiten met kiezelzuur, het strooien van koehoornmeel of het prevelen van spreuken bij wassende maan nu eenmaal niet en moet men tiaar de spuit grijpen. Laten we nog even memoreren hoe het vorig jaar was. In ieder geval hadden we toen geen last van stof. Wel was er een ekstra transporteen heid nodig omdat men geen volle vracht kon laden en omdat de wa- De invoer van granen in Nederland in het jaar dat liep van 1 augustus 1984 t/m 31 juli 1985 had betrekking op 4,21 miljoen ton, vergeleken met 4,16 miljoen ton in 1983/1984. Het aandeel mais steeg van 2,07 tot 2,18 miljoen ton. Het aandeel dat uit de EG landen kwam steeg van 1,79 tot 1,87 miljoen ton. De invoer van zachte tarwe steeg van 1,21 tot 1,28 miljoen ton, waarbij het aandeel dat uit de EG kwam toenam van 0,88 tot 1,07 miljoen ton. De totale graanimport uit derde lan den daalde van 738.693 ton tot 590.388 ton. Uitvoer De uitvoer van granen daalde van 502.586 ton tot 463.112 ton. Zachte tarwe was het belangrijkste produkte. Daarvan werd 341.904 ton uitgevoerd, vergeleken met 342.437 ton in 1983/1984. De totale uitvoer naar derde landen steeg van 47.051 ton tot 54.107 ton en had voorname- ijk betrekking op zachte tarwe. Ir. C.IVf.J. Sluijsmans heeft op 27 september jl. om gezondheidsrede nen afscheid genomen als direkteur van het Instituut voor Bodemvrucht baarheid (IB) te Haren (Gr.). Hij was direkteur vanaf 1 augustus 1967. Het IB-tijdperk met ir. Sluijsmans als direkteur (1967-1985) was geken merkt door een grote dynamiek in het onderzoek, waarin bij voortdu ring aanpassingen nodig waren aan de ontwikkelingen in de landbouw en andere takken van het bedrijfs leven en op milieuproblemen moest worden ingegaan. gens ook wel erg vlug vol waren. Vervolgens was er een ekstra man met zware trekker voorzien van grondschuif nodig voor het verrich ten van duw- en sleepdiensten en om min of meer vruchteloze pogingen te doen om de weg schoon te maken. Bij het inschuren van het produkt waren twee of drie ekstra mens krachten nodig om modder te schra pen en in ontelbare kruiwagens af te voeren. Kortom met tweemaal zoveel men sen haalde men met tweemaal meer moeite een derde van de kapaciteit. terwijl ook de brandstof- en machi- nekosten veel en veel hoger waren dan nu. Laat hen die om regen roe pen dit alles dus nog een tot zich doorlaten dringen. Over de markt kunnen we kort zijn, die is slecht. De opbrengst is echter hoog, werd er enkele weken geleden nogal smalend gesproken over de CTV-oogstraming van 49 ton voor ons gebied, nu lijkt het erop, dat die raming als gewoonlijk niet ver van de waarheid zal liggen. De eerste suikerbieten zijn ook ge rooid en afgeleverd, hoewel we nog niet over veel cijfers beschikken lijkt het gehalte mee en de kg-opbrergst tegen te vallen, maar we weten dat suikerbieten bij goed weer ook in oktober nog formidabel kunnen groeien. De meeste zaaiuien liggen gerooid op het land en enkele perce len zijn al weg. Het lijkt erop dat de handel nog steeds niet aan de vlugge oogstmethode wil, bij de huidige markt is elke cent aan olie er ook één te veel. Plantuien gaan op het ogen blik ongesorteerd uit de cel naar de schapen of worden nog te velde lig gend ondergeploegd. Resumerend een goed boerennajaar aangaande de werkzaamheden, ech ter aller belabberst wat betreft de fi nanciële resultaten. Maar het is nog geen kerstdag dus er kan nog wat ten goede veranderen. Overigens ben ik van mening dat het remkoppelingsplaatje -stangetje of -schuifje op de trekker om veilig heidsredenen verboden moet worden. DE OOGST VAN SNIJMAIS staat weer te gebeuren. Laat u niet verleiden tot te vroeg oogsten. Hakselen als de mais in het mel- krijpe stadium is geeft een lagere opbrengst en hoge inkuilverliezen. Voorbeeld: oogsten bij 22% droge stof 15% verlies, bij 29% droge stof 7% verlies. Geduld is dus een lo nende zaak. VOORAL BIJ HET OOGSTEN van mais met grote meerrijige hakselaars wordt de mais op de kuilplaats snel aangevoerd. Zorg dat het verdelen en aanrijden van de mais toch goed gebeurd. Niet goed aangereden mais is in de winter lastiger uithalen en er kun nen grotere verliezen optreden. NOG STEEDS LOPEN jonge kalveren in de wei. Jonge dieren moeten in deze tijd van het jaar op stal staan. Door ze te lang buiten te laten treden vaak groeistoornis sen op en moet u later wekenlang ekstra voeren om die groeistilstand op te lossen. NIEUW INGEZAAID GRAS LAND is erg gevoelig. Voor be weiding moet de grond behoorlijk droog zijn. Schaar zo vroeg mo gelijk in; het jonge gras kan dan goed uitstoelenWees voorzichtig met drijfmest. Als u drijfmest geeft, dan maksimaal 15 ton per ha. Als er veel muur voorkomt, voer dan dit najaar nog een be spuiting uit. TABEL 1: OPPERVLAKTE CONSUMPTIE- EN POOTAARDAPPELEN IN HA oogst kleigrond zandgrond totaal 1981 84.200 13.900 98.100 1982 86.300 14.600 100.900 1983 86.400 14.500 100.900 1984 86.400 15.400 101.800 1985* 90.200 17.500 107.700 voorlopig TABEL 2 AREALEN AARDAPPELEN IN DE EEG (x 1.000 HA) Land 1985 wijziging in 1984 1983 Nederland 168 4,3 161 163 West-Duitsland 219 219 224 Frankrijk 208 1,5 205 204 Italië 139 149 België/Luxemburg 39 8,3 36 34 Verenigd Koninkrijk 190 -2,1 194 195 Ierland 35 32 Denemarken 36 2,9 35 31 Griekenland 49 53 Totaal 1.073 1.085 voorlopig De voorlopige CBS-cijfers geven aan dat het areaal poot- en kon sumptie-aardappelen in 1985 5.900 ha groter is dan een jaar tevoren, hetgeen een zeer forse toename genoemd mag worden. Deze areaal stijging is des te opmerkelijker, gezien de overwegend slechte financiële resultaten van het voorgaande oogstjaar. De areaaltoename deed zich zowel op de klei- als op de zandgrond voor. De stijging bedroeg op de kleigrond 3.800 ha oftewel 4.6%. Op de zandgrond nam het areaal met 2.100 ha oftewel 13,6% toe. Vrijdag 4 oktober 1985 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7