uit de# praktijk De veehouders willen wel een bui Ook subsidie gewenst voor verbetering samengestelde drainage Wij zijn trots op Kees De oogst in volle gang Een ideaal systeem is moeilijk te vinden... Het weer laat zich nu echt van de zonnige kant zien. Ook op WAL CHEREN profiteren we volop van het zomerse najaarsweer. Iedereen, maar in het bijzonder de akkerbou wers en de nog in aanzienlijk aantal aanwezige verlate toeristen. We no teerden voor de maand september nog geen 20 mm regen. Dat is een totaal ander beeld dan september 1984. In de veehouderijsektor wordt nu echter om regen verlangd. De gras- groei is door het droge weer op het ogenblik minimaal. Er moet worden bijgevoerd, wat ekstra kosten vergt. Een flinke regenbui zou zeker nog wat opleving in de grasgroei tot ge volg hebben. In de akkerbouw wordt volop geprofiteerd van het mooie weer. Het rooien van aardappelen en uien en ook het binnenhalen gaat op voortreffelijke wijze. Of dit gevolgen zal hebben voor de kwaliteit zullen we later merken. Wel is bekend dat de aardappelen erg blauwgevoelig zijn. In ieder geval wordt er nu niet bij gevaarlijk lage temperaturen ge rooid, zoals vorig jaar het geval was. Ook is het gunstig dat de aardappe len droog de cel ingaan i.v.m. het voorkomen van zieke knollen. Jam mer dat de afzet van voornoemde produkten nog weinig perspektief biedt. Het rooien van de suikerbieten verloopt eveneens voorspoedig. Er is veel animo om te rooien. Dankzij het mooie weer en het meestal nog ge zonde gewas is de wortelgroei maar vooral de suiker toename nog zeer goed. We vernamen al van geleverde bieten met 17% suiker. Dat gaat er weer een beetje ouderwets uitzien. Op een rooidatum van 19 september, bij een opbrengst van ruim 54,5 ton/ha is dit zeker een goed resul taat. De bruine bonen zullen deze week voor een aanzienlijk deel gedorst worden. Zo laat het zich aanzien. Verwacht wordt dat de kwaliteit goed zal zijn. Met het verdwijnen van de snijmais veranderd het aan blik van het landschap weer ingrij pend. Met de oogst van dit produkt is eind september een begin gemaakt. We zagen wat de ontwikkeling van dit gewas betreft nogal wat verschil. Op sommige percelen bleef het ge was vrij kort. Het mooie weer zal ook zeker een gunstige invloed hebben op de kwaliteit (voederwaarde). De regionale ploegwedstrijd kon onder gunstige weersomstandigheden plaatsvinden. Het te ploegen perceel was niet erg gelijkmatig van grond soort. In het oude Walcheren vind je dit bijna nergens. De jongere polders hebben doorgaans een uniformere bouwvoor. De belangstelling van de zijde van het publiek was goed' Het aantal deelnemers eveneens, name lijk 14. De winnaar skoorde met 219 ii punt. Proficiat! Dit weekend zal het nationaal kam pioenschap ploegen plaatsvinden op een terrein van het Havenschap in de gemeente Borssele. Hier kunnen we dus de landelijke primeurs in ak- tie zien. Een unieke kans op zo korte afstand. Wanneer het huidige weer type zich handhaaft zal zeker op veel bedrijven het werk zover gevorderd zijn dat een bezoek tot de mogelijk heden behoort. We kunnen dan ook eens kennis maken met een Trek- ker-trek-wedstrijd. Ook op THOLEN EN ST. PHI- LIPSLAND hebben we de laatste 14 dagen uitzonderlijk mooi herfstweer gehad. De aardappeloogst verloopt dan ook voorspoedig en de stofwol ken van de loofklappers waren prak tisch niet van de lucht. Wat een ver schil met vorig jaar. Toch gaat het rooien, en dan met name op de zwaardere gronden, met veel grond en kluiten gepaard. Ons gebied is in de loop van de zo mer meerdere malen door zware plensbuien getroffen en dat heeft de struktuur geen goed gedaan. Vandaar nog al wat aanhangende grond, wat uiteraard geen bezwaar hoeft te zijn, mits het goed verdeeld in de bewaarplaats komt. De knolaantasting door phytop- hthora valt gelukkig erg mee en be perkt zich in de meeste gevallen tot 1 a 2%. En daar waren we toch niet gerust op gezien de sterke loofaan- tasting begin september. We schatten dat per 1 oktober toch zeker 90% van de aardappels gerooid zullen zijn. Jammer dat de prijs het zo laat zitten. Want van 10 a 12 cent voor een kg aardappels kun je geen boer blijven. We hopen nu maar dat de prijs wat aantrekt in de loop van het seizoen. De uien zijn voor een groot deel reeds gerooid en gedeeltelijk inge- schuurd. Voor wie direkt van het land wil leveren omdat men geen opslag heeft, wordt het wel moeilijk, want het produkt is helaas onver koopbaar. Duidelijk blijkt nu wel dat we met het areaal aardappelen en uien aan het plafond zitten. Want slechts als de natuur ons met een matige op brengst begiftigd kunnen we nog een redelijke prijs maken. De draineermachines zijn ook weer aktief in onze streek. De omstandig heden zijn dan ook ideaal. Tevens blijkt hier uit dat veel drains, nu zo'n 30 jaar oud, aan vernieuwing toe zijn. In de verwerking van de aan vragen tot opheffing van gezamen lijke drainage komt nu schot' Dat op deze wijze veel problemen opgelost kunnen worden is een goe de zaak. De problemen bestonden overigens veelal uit menselijke on wil. Een ander probleem is da' van de sa mengestelde drainage die aan ver vanging toe is. Om dit op te lossen moeten dikwijls grote kosten ge maakt worden al ben je nog zo van goede wil. Dat hier voor geen subsidie mogelijkheid is, is toch een bittere pil voor degene die er mee zit. We doen dan ook van hieruit een dringend be roep op onze organisatie alles in het werk te stellen om voor dit probleem een oplossing te vinden. Wij in de WESTHOEK zijn trots op Kees Breure. Hij ploegde mee om het wereldkampioenschap. Met 50 ande re stuk voor stuk kampioenen uit de gehele wereld. In Denemarken hees Kees de Nederlandse vlag. Het land dat hij mocht vertegenwoordigen omdat hij het vorig jaar Nederlands kampioen was geworden. Hij eindigde als 21. Een mooi resul taat als je bij zo'n selekt gezelschap ploegers mee mag doen. Waar nog bij komt dat hij één van de jongste was. In andere landen bestaat geen leeftijdsgrens. Die ploegers kunnen dus veel meer ervaring opdoen in het hele wedstrijdgebeuren. Wij felicite ren Kees heel hartelijk! Kees is thuis gekomen, heeft de ploeg in de hoek gezet en is op de aardappelrooier geklommen. Met hem vele andere. Het heeft gedaverd van de vele traktors met karren in onze regio. Met een warme nazo- merzon in de rug werden de aardap pelen naar de koelhuizen gereden. Het blijven dit jaar zorgenkinderen. Al gaat het rooien zonder veel pro blemen, aan de band ziet men op de meeste bedrijven veel helpers. Moe der de vrouw heeft een paar rubber handschoenen aan of is op de traktor gaan zitten. Die rubber handschoe nen dienen om de door phytophtho- ra aangetaste knollen er uit te gooien. Soms de bonken grond die meeko men. Het ziek geeft nog al verschil te 6 zien. Er zijn percelen die behoorlijk zijn aangetast. Bij boven de vier procent wordt al aangeraden eerst het perceel goed uit te laten zieken. Er zijn natuurlijk ook veel goede blokken met behoorlijke tot goede opbrengsten en de schuren zitten al lemaal barstens vol. De prijs is er niet naar om iets te verkopen. De handel is zeer voorzichtig. De rubber handschoenen zijn ook nodig voor het binnenrijden van de uien. Er zit veel stek in. De dikhalzen zijn waardeloos dus ook hier vele handen die meehelpen. En weer hetzelfde verhaal; totaal geen prijs, dus als het enigszins kan, naar bin nen. De ventilatoren zullen op beide produkten goed moeten draaien zo dat ze snel droog zijn geblazen. Er komt graszaad voor de oogst '86 boven. Met de hoge temperaturen van de afgelopen week is de groei goed geweest. Er liggen percelen in de droge kluiten. Deze zouden om te kiemen (ik durf het haast niet te schrijven) een buitje nodig hebben. Nu de bladeren al beginnen te vallen en de kleuren goud, geel en bruin de overhand krijgen, weten we dat het najaar voor de deur staat. Dankzij het prachtige weer dat we nu hebben zijn de vele werkzaamheden goed opge schoten en hebben we de achterstand van de natte zomer helemaal inge haald. Advertentie I.M. Door het aanhoudende mooie weer van de afgelopen weken wordt de oogst op ZUID-BEVELAND in hoog tempo binnengehaald. Sommige zul len bij het verschijnen van dit num mer al klaar zijn met de aaëdappel- en uienoogst. Ik vraag me af of ik dit stukje nu wel moet schrijven, omdat ik verwacht dat er weinigen de tijd zullen nemen het ZLM op hun gemak door te lezen. De aardappeloogst zal minder zijn dan andere jaren. In de kiloop brengst zal dat nog niet zo snel tot uitdrukking komen. In de sortering echter wel. Ik heb de indruk dat dit veroorzaakt is door de natte periode tijdens de knolzetting waardoor er meer knollen over zijn gebleven. Het is jammer dat we daar geen invloed op uit kunnen oefenen. De aardap pelen komen nu in ieder geval droog binnen. Dit scheelt heel wat ventila tor-draaiuren. De partijen met wat phytophthora zullen we met wat meer zofg moeten begeleiden want anders kunnen we nog wat beleven als zich dat voortzet in de bewaar plaats. Zoals altijd en bij zovele ge wassen gaat het er uiteindelijk om een kwalitatief goed produkt af te leveren. De suikerbieten kampagne is ook wee rvan start. Vrachtwagens rijden weer over het eiland om de fabrieken te bevoorraden. De dagen en nach ten zoals we ze nu hebben zijn ideaal voor het suikergehalte. Zonnige da gen en koele nachten. Het suikerge halte zal daarom nog wat toenemen en dat is ook wel nodig. Bij de laatste proefrooïngen was de kiloopbrengst goed maar juist dat suikergehalte viel weer tegen. Dit zal allemaal wel te verklaren zijn maar het is toch ty pisch dat juist het suikergehalte de laatste niet stijgt en gemiddeld eer der iets daalt. Dit kan veroorzaakt worden door veel stikstof te strooien, het wisselvallige weer van de afgelo pen jaren maar wordt er door de ve redelaars van nieuwe rassen mis schien ook niet genoeg aandacht aan besteedt? Dit laatste kan natuurlijk ook maar daar heb ik verder weinig zicht op. Zoals altijd zal het wel ko men door een aantal van deze fakto- ren samen. Er is op Zuid-Beveland ook al weer een begin gemaakt met het ploeg werk. Over een veertien dagen zullen de eerste percelen wintertarwe weer ingezaaid worden. Deze zullen een betere start hebben dan vorig jaar. Misschien dat we de opgaande lijn van vorig jaar weer op kunnen pak ken? De afgelopen jaren is in het zuid westelijk zeekleigebied speciale aandacht besteed aan de verbete ring van het opbrengend vermogen van de grond. Een belangrijk punt wat de aandacht hierbij had was de grondbewerking. Vele studieklubs zij n hierop wat dieper ingegaan en hebben de wieluitrusting van de trekkers met de ontstane bodem- drukken vergeleken. Hoe minder bewerkingen in de lente, hoe min der trekkersporen op het land. Dat is logisch en daarvoor is geen stu die nodig. Waar wel studie voor nodig is, is de kwaliteit van het ploegwerk in het najaar. Hoe beter de kwaliteit van het ploegwerk is, hoe minder tijd we in de lente aan de grondbewerking behoeven te spenderen. Schort er op mishan delde- en op ekstra zware grond alle pogingen ten spijt nog wat aan de vlakligging van de grond na het ploegen, dan kan een voorbewer king met een kultivator over de ploegsneden in 't najaar of in de winter uitkomst bieden. Voor bovengenoemde eisen hebben we droge grond nodig en die is er in de herfst en winter meestal niet. Vroeg beginnen dus met op zaai en op wintervoor ploegen schept ideale mogelijkheden voor de in zaai van wintergranen en in hei voorjaar voor het klaarmaken van zaai- en pootland. Het is allemaal niet zo moeilijk en een vroege boer heeft daarmee misschien ook geen problemen. Waarmede de huidige boer echter wel problemen heeft of krijgt is het systeem van werken. Gezamelijk met een paar buren tracht en moet de boer zijn werk doen. Zij kopen daarvoor louter geen trekkers en machines, maar zij kopen een sys teem wat past in hun bedrijfsorga nisatie. De vrijheid van de indivi duele boer wordt daarmee minder, maar de mogelijkheden op de be treffende bedrijven worden veel en veel groter. Op één en dezelfde dag zaaivoorploegen, wintertarwe zaaien en een bodemherbicide spuiten is het doel waarnaar wij streven. Het is een systeem en zo zijn ook de oogst van granen, van uien, van aardappelen en van bie ten svsteemgebonden geworden. Alleen kunnen we niet veel meer, maar gezamelijk is er nog heel wat te bereiken. Als kleine boerenkombinatie zijn we daarom naar de spitdemonstra- tie geweest aan de overkant. Vorig jaar zijn ër ontzettend veel spit- machines verkocht. Na de afzet van aardappelen tegen hoge prij zen lèek het wel of de handel ge noemde machines kado gaf. Zo was het niet en zo is het nog niet* maar toch is de ontwikkeling van deze machines doorgegaan en ze is nog steeds in beweging. In de nabeschouwing over de ru briek "spitten op winterland" ver namen we bij monde van de heer Andringadat er nog grote ver schillen bestaan in de kwaliteit van het geleverde werk. Te grof te onregelmatig en matig waren opmerkingen welke nog voor verbetering vatbaar zijn. Een passende trekker met wat meer di verse kruipsnelheden is onmisbaar in deze problematiek. De rubriek kombinatie spitmachine/ zaaima- chine is weer een geheel andere materie. In de nabeschouwing hierover kwamen geheel andere eisen aan de orde. Het spitten hierbij was veelal te grof en het ging te langzaam. Deze trage snelheid was nodig voor de frees of de eg welke de korrektie van het zaaibed voor hun rekening moes ten nemen. Uiteindelijk lag de ka- paciteit van deze spitzaaikombi- natie laag en toch vroeg zij een geweldig zware trekker. A lie grond is met een frees kapot te krijgen: dat zien we bij de opbouw van de ruggen in de aardappelteelt en dat zagen we ook op deze demonstra tie. De gefreesde grond is wel ka pot. maar de gemaakte kluiten zijn niet gezond. Vorige herfst hebben we de modder ondergespit en bij zo'n struktuur van de grond doet een spitmachine wonderen. Nu was het te droog en dat werkte de kluitvorming in de hand. Bekend is, dat kluiten en bodemherbiciden niet bij elkaar passen en zo is en blijft het moeilijk om voor alles een ideaal systeem te vinden. Vrijdag 4 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6