President-direkteur Cebeco- Handelsraad stelde nieuwe mengvoederfabriek de ZON in gebruik Kees Breure op wereldkampioenschappen ploegen op zeer verdienstelijke 21e plaats! Mijlpaal in geschiedenis Koöperatie Grondstofprijsnivo Vertrouwen korte wenken akkerbouw Vlag in top bij Cehave-fabriek in Oss Met een druk op de knop heeft de president-direkteur van Cebeco- Handelsraad, drs. G. van den Berg, vrijdag 27 september jl. de nieuwe en hypermoderne mengvoederfabriek van de Koöperatieve Landbouw- vereniging Zuid-Oost-Nederland (de ZON) officieel in gebruik gesteld. De openingshandeling kon door de talrijke genodigden in een feestelijk versierde hal elders op het terrein dankzij de moderne techniek op een aantal tv-schermen direkt worden gevolgd. Na de opening werd de nieuwe fabriek, die staat op het Eindhovense industrieterrein de Hurk aan de Beatrixkade, door de genodigden bezichtigd. Met de inge bruikstelling van de nieuwe mengvoederfabriek komt een eind aan de situatie waarin de ZON 50% van zijn behoefte aan mengvoeders van elders betrok. Het moderne geoutilleerde bedrijf, dat een investering heeft gevergd van ca. 10 miljoen, heeft een totale kapaciteit van 100.000 ton, een kapaciteit die dit jaar reeds behaald wordt. De fabriek is zodanig gekonstrueerd dat de kapaciteit nog met 40% kan worden verhoogd. De voorzitter van de Koöperatieve Landbouwvereniging ZON. de heer G. van Veldhuizen, zei in een kort welkomstwoord dat de leden van de ZON al jaren hebben gehunkerd naar een eigen produktie-eenheid. Die is er nu en de ZON kan daarmee in deze dynamische tijd haar plaats onderstrepen die ze heeft bij de le vering aan haar leden van produkten en diensten en dat op een zo ekono- misch mogelijke wijze, aldus de voorzitter. In een toespraak noemde president- direkteur drs. G. van den Berg de ontwikkeling van de omzet van de ZON opmerkelijk: "de veevoerom- zet in tonnen in Nederland verdub belde van 1970 tot 1984 terwijl de ZON-omzet verzevenvoudigde. Ook in het Noord-Brabantse steeg de omzet van de ZON de laatste 4 jaar met 45% tegen 10% voor de provincie als geheel. "Dat komt wellicht door het feit dat u altijd klaar staat voor de boer, en ook door een aktief beleid en een hechte onderlinge band". De heer van den Berg ging vervol gens in op de ontwikkelingen in het afgelopen jaar die voor een aantal agrarische sektoren bepaald niet gunstig zijn geweest. Vooral de prijsontwikkeling en produktiebe- perkende maatregelen hebben hun invloed gehad. Er was ook een gun stige ontwikkeling bij de voerprijs die vorig jaar daalde "hetgeen ertoe heeft bijgedragen dat het rendement van de boer, juist door die verlaging van zijn uitgaven, werd ondersteund. De president-direkteur van Cebeco- Handelsraad wees ook op enige wei nig florisante toekomstige ontwikke lingen zoals de overschotsituatie in de EG die leidt tot de importbeper king van graanvervangers, het weinig perspektief biedend groenboek en de toenemende milieudruk met de Direkteur D. Kommer (l.) geeft de president-direkteur van Cebeco-Handelsraad drs. G. v.d. Berg (r). en ZON-voorzitter J. v. Veldhuizen (m.) een toelichting op de technieken die bij de mengvoederproduktie worden toegepast. daarmee gepaard gaande kostenver hogingen. "Hierbij mag niet worden aangenomen dat deze meerdere kos ten door een hogere aankoopprijs op de konsumentenmarkt zullen wor den" vergoed en in de EG wordt dan ook een enkele procenten lagere omzet in mengvoer verwacht' bij overigens ruim voorhanden zijnde grondstoffen". Van den Berg noem de het van zeer groot belang - ook voor de ZON - welke richting het grondstoffenprijsnivo zal inslaan. En zich tenslotte rechtstreeks wendend tot bestuur en leden van de ZON"U hebt bewezen sinds het ontstaan van uw koöperatie jong en aktief te zijn gebleven. Met deze nieuwe fabriek die een mijlpaal betekent in uw ge schiedenis kunt u die toekomst nog beter tegemoet treden". De direkteur van de Koöperatieve Landbouwvereniging ZON de heer D. Kommer, gaf vervolgens een uiteenzetting over de huidige positie van de onderneming en de funktie van de nieuwe fabriek in het licht van toekomstige marktontwikkelin gen. Zo vertelde hij, dat de steeds hoger wordende aanvoerkosten van persprodukten, een toenemende omzet, een gunstige ligging t.o.v. grondstofleverancier Frankrijk en een versleten malerij en mengerij het bestuur in 1983 heeft doen besluiten tot de bouw van een geheel nieuwe mengvoederfabriek. Hij onder streepte dat bij de bouw en de keuze van het maalsysteem leidraad is ge weest het verkrijgen van een opti male kwaliteit en struktuur van de voeders. "Daarom hebben we uit eindelijk gekozen voor een systeem van dubbel zeven en dubbel malen". Ook zijn bij de bouw reeds zodanige voorzieningen getroffen dat de twee perslijnen met een derde kunnen worden uitgebreid. Over de toekomstige marktontwik kelingen zei de heer Kommer, dat die van buiten een gegeven zijn maar dat marktontwikkelingen vanuit het ei gen bedrijf wel degelijk beïnvloedbaar zijn. "Dat vraagt een aktief beleid dat in de eerste plaats bestaat uit het uitdragen van de doelstelling van de koöperatie: het beste voeder voor de meest verantwoorde prijs waarmee de boer het hoogste rendement kan be halen". In dit verband noemde hij verder de levering van een gereed produkt ontdaan van alle franje van dienstverlening buiten het veevoer, ten alle tijde bereikbaar zijn en zor gen voor een goede betrokkenheid bij de koöperatie door leden en afne mers". Al deze punten in overweging nemende, zo stelde de direkteur vast, zien wij de toekomst van onze koö peratie de ZON met vertrouwen te gemoet". Na het officiële gedeelte en de be zichtiging van de nieuwe fabriek zijn de vele genodigden nog vele uren ge zellig bijeengeweest. J. Wierenga "Achteraf gezien heb ik een paar centimeters te diep geploegd. Daardoor heb ik de eerste dag te veel tijd nodig gehad en dat heeft me zeker 10 strafpunten gekost. Anders was ik misschien wel 15e geworden", zegt een desondanks zeer tevreden Kees Breure uit Dinteloord. Als Nederlands kam pioen rondgaand ploegen heeft hij de nationale driekleur op 20 en 21 september jl. verdedigd op de wereldkampioenschappen rond gaand ploegen bij het Deense Odense op het eiland Fyn. Kees was een der jongste deelnemers en eindigde er op een zeer verdien stelijke 21e plaats. Er waren 50 deelnemers. De nationaal kampioen ploegen Kees Breure: "een paar centimeters te diep.... Kees die thuis al weer druk aan het ploegen is, vond het mee doen aan de wereldkampioen schappen een hele leuke beleve nis. Met Wim de Lint als bege leider heeft hij er veel opgesto ken. Beide hadden zich van tevoren goed voorbereid en wisten dat geploegd moest worden in zwarte veenachtige zandgrond met klei ne stenen. "Dat heeft dan ook geen problemen opgeleverd, maar we hadden misschien iets meer moeten kijken naar welk onderdeel de meeste punten op leverde. Iets minder diep ploegen had niet alleen minder strafpun ten opgeleverd, maar tevens een betere eindvoer. De wereldkam pioen Niels Balie uit Denemar ken had dat beter bekeken en eindigde dan ook met 325 op de eerste plaats". De West-braban- der die voor de eerste keer over de landsgrenzen ploegde, wist 268 punten te vergaren. Eerste groene bloemkool geveild bij RBT De Koöperatieve Tuinbouwvei ling R.B.T. te Breda bracht vrij dag 20 september jl. de eerste groene bloemkool voor de klok. Deze bloemkolen waren afkom stig van de heren C. en C.J. van Aert. De teelt van de groene bloemkool is gelijk aan die van gewone witte bloemkool. De smaak is iets pit tiger. De eerste groene bloemko len brachten 2,70 per stuk op. De in aanbouw zijnde produktie-een heid voor mengvoeders van Cehave NV te Veghel is inmiddels tot een hoogte van 52 meter opgetrokken en heeft daarmee haar hoogste punt be reikt. Op het industrieterrein Elzen burg te Oss werd 19 september de vlag gehesen. Met de realisatie van de nieuwbouw in Oss beschikt de Ceha ve over mengvoederfabrieken in Veg hel, Den Bosch en Oss. De totale produktiekapaciteit zal 2,8 miljoen ton per jaar worden. Mei 1984 besloot het bestuur van de Coöperatieve Handelsvereniging (C.H.V.) tot de bouw van een nieuwe mengvoederfabriek. De produktie kapaciteit zal ruim 500.000 ton per jaar zijn. Het werk is gegund aan een kombinatie van drie bedrijven, te weten Aannemingsbedrijf Van Lee bv uit Veghel, Machinefabriek "Brabant" Van Opstal bv uit Zeven bergen en Electro-industrie H. Jans- sens bv uit Antwerpen. De eerste paal werd in oktober 1984 geslagen. De bouw verloopt voor spoedig, zodat de nieuwe produktie- eenheid augustus 1986 operationeel zal zijn. - BIJ HET ROOIEN van aard appelen komt dit jaar nogal wat grond mee naar de bewaarplaat sen. Breng deze grond terug naar het perceel waar het vandaan komt, Uitgeteerde grond kan im mers aaltjes en zieke knollen be vatten, terwijl de kleine aardap peltjes een hinderlijke opslag kunnen veroorzaken. - WIE MET EEN steek-thermo- meter werkt, moet wel weten of deze nog de goede temperatuur aangeeft. Enkele graden afwijking kan funest zijn voor de kwaliteit van het te bewaren produkt. Vraag de leverancier of hij na wil gaan of Uw thermometer nog goed werkt. -GROND ONTSMETTEN in deze tijd van het jaar kan alleen goede resultaten opleveren als de bodemtemperatuur hoger is dan 10 gr. C. Zorgt U er wel voor dat de grond goed wordt afgedicht en wacht met het ontsmetten als de grond te nat is. Waar water zit kan immers geen gas komen. - HET ROOIEN VAN van bieten gaat bijna altijd. Zo slecht kan het niet zijn of de bieten komen wel aan de hoop. Maar hoe zit het met de tarra en wat blijft er van het land over? maak dus gebruik van de goede, oogstbare dagen en wacht niet tot het laatste moment. - WIE VROEG TARWE zaait of wiens perceel ergens apart ligt, trekt nogal eens vogels aan, die op Uw kosten komen eten. Zorg dat Uw zaaizaad niet lekker smaakt. Een extra zaadontsmetting met een vogelafweermiddel is dan ze ker op zijn plaats. 4 Vrijdag 4 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4