Er wordt teveel gespekuleerd op uithoudingsvermogen gezinsbedrijven ZLM-voorzitter Doeleman waarschuwt: öq^£b +4so8 A -C zuidelijke landbouw maatschappij 55 Drs. Schouten: initiatief stabiliseren monetaire verhoudingen waardevol 55 EG Groenboek land- en tuinbouwblad VRIJDAG 4 OKTOBER 1985 65e JAARGANG NO. 3801 Met een druk op de knop heeft de president-direkteur van Cebeco-handelsraad drs. G. v.d. Berg (r) vrijdag 27 september jl. de nieuwe hypermoderne mengvoederfabriek van de Coöperatieve landbouwvereniging de ZON in Eindhoven officieel in gebruik gesteld. Links de voorzitter van de ZON de heer G. v. Veldhuizen die tevreden toekijkt. Meer over deze feestelijke gebeurtenis in het Oost-Brabantse leest u op pag. 4. "Het wordt weer moeilijker. Zo zullen veel boeren en tuin ders de boodschap van Prinsjesdag 1985 voor zichzelf vertaald hebben. De optimistische ondertoon van Troon rede en rijksbegroting is op onze sector nauwelijks van toepassing. Ten aanzien van de inkomensvorming en de lasten zijn eerder problemen te verwachten. De miljoe nennota stelt nauwelijks iets daartegenover. Het besluit om de WIR-premie voor verliesgevende bedrijven en voor bedrijven met lage winsten af te schaffen, haalt zelfs let terlijk een streep door veel vernieuwings- of uitbreidings investeringen. De aangekondigde compensatie is niet meer dan een doekje voor het bloeden." Met deze woorden begon de voorzitter van het Land bouwschap. drs. J. Schouten zijn openingsrede bij de openbare bestuursvergadering van het schap woensdag 2 okt j.l. Van de begroting van Landbouw en Visserij gaat weinig duidelijkheid over de toekomst uit. De minister spreekt over markt- en milieugrenzen en het inslaan van nieuwe wegen. Over de manier waarop dit alles precies vertaald gaat worden in nieuw beleid voor de mensen die in de land- en tuinbouw onder soms moeilijke omstan digheden werken, blijft hij volgens Schouten in het vage.' Uit de landbouwbegroting blijkt evenmin hoeveel geld er de komende jaren beschikbaar is om het functioneren van agrarische bedrijven te bevorderen. Bovendien be ginnen op veel plaatsen de financiële ombuigingen van de laatste jaren door te werken. Dit terwijl de situatie in de EG en de mestproblematiek overheidsinitiatieven meer dan ooit noodzakelijk maken. Schouten is dan ook van mening dat een deel van de op Prinsjesdag geëtaleerde plannen geen uitgangspunt mag en kan zijn voor het landbouwbeleid in de komende jaren. Zowel bij de minister van landbouw als bij de Tweede Kamer zal het schap op bijstelling aandringen. Schouten zei verder te hopen dat met initiatief van de vijf grote industrielanden om de internationale monetaire verhoudingen te stabiliseren. Het protectionisme kan worden ingedamd. Hij noemde het al met al een geweldige en te waarderen operatie, die enkele jaren geleden nog niet voor mogelijk werd gehou den. "Er wordt teveel gespekuleerd op het uithoudings vermogen en de intensiviteit van de gezinsbedrijven in de land- en tuinbouw. Dit blijkt onder meer uit de rijksbegroting en uit woorden die minister-president Lubbers onlangs op een vergadering van de CBTB heeft gesproken. Juist door de opbouw van onze land en tuinbouw met zijn grote verscheidenheid is het uiterst moeilijk een juist en duidelijk beeld te krijgen van dat uithoudingsvermogen. De marges waarmee gewerkt wordt zijn echter zeer klein". Met deze waarschuwende woorden wees ZLM-voorzitter de heer A.J.G. Doeleman maandagmiddag 30 september tijdens de hoofdbestuursvergadering op de zeer moei lijke positie waarin de Nederlandse land- en tuinbouw momenteel verkeert. Ook het Landbouw Economisch Instituut geeft waar het de kracht van de agrarische sektor betreft een vertekend beeld doordat bij de be rekening van de vermogenspositie een verkeerde waardering wordt toegepast bij met name de grond. "De situatie in Amerika leert ons, zo voegde hij er aan toe, hoe snel de situatie in de land- en tuinbouw in ongunstige zin om kon slaan". Met grote tevredenheid maakte de voorzitter melding van het feit dat de weersomstandigheden voor de land- en tuinbouw momenteel bijzonder gunstig zijn. "Laten we hopen dat de voorspellingen juist zijn en dat de gunstige oogstwerkzaamheden ook mogen gelden voor de mais en bieten. Overigens bewerkstelligt het fraaie nazomerweer een snelle rijping van de appels en de fruittelers moeten dan ook alles op alles zetten om vooral het bewaarfruit snel binnen te krijgen. Voorzitter Doeleman stelde vast dat de zonnige situatie bij de oogstwerkzaamheden wel zeer schril afsteekt bij talrijke andere nare zaken in de agrarische sektor. Hij wees daarbij op onder meer de kontraktbreuk van de gasunie betreffende de aardgas- prijzen voor de glastuinbouw en op de vorstschade in de fruitteelt waardoor veel ondernemers voor de keuze ko men te staan wat opnieuw in te planten en hoe dat te financieren. Ook in de veehouderij krijgen de overschrijders de reke ning gepresenteerd terwijl een aantal bedrijven nog steeds in onzekerheid verkeert over het hun toegewezen quotum. "Terecht heeft de ombudsman gekonstateerd dat er bij de uitvoering van de beschikking superheffing teveel onduidelijkheden zijn ontstaan". De akkerbouw heeft te maken met slechte tot zeer slechte prijzen. Zo is er bij de granen sprake van een drastische prijsverlaging terwijl er daarenboven dit jaar een kg-op- brengst is die beduidend onder de gemiddelde opbrengst van vorig jaar ligt. Ook voor akkerbouwprodukten als aardappelen en uien zijn de prijzen tot ver onder de kost prijs gedaald. Bij die situatie -die vooral gekenmerkt wordt door veel onzekerheid over de toekomst- komt dan nog de dreiging van de maatrgelen die Brussel via het Groenboek heeft bekendgemaakt. Tenslotte zag de voor zitter toch nog een lichtpuntje, namelijk de ontwikkelin gen rond de dollar. "Het is belangrijk dat de Westerse landen bereid zijn geweest gezamenlijk maatregelen te nemen waardoor meer evenwicht op de valutamarkt is gekomen. Laten wij hopen dat dit een aanwijzing mag zijn dat men het ook bij de handel van granen op de wereld markt niet tot een handelsoorlog laat komen", aldus de heer Doeleman tot slot van zijn openingswoord. Het hoofdbestuur heeft uitgebreid van gedachten gewis seld over het zogenaamde Groenboek van de Europese Commissie, waarin het gaat om perspectieven voor het gemeenschappelijk Landbouwbeleid. Algemeen was men van oordeel, dat een herbezinning op het tot nog toe gevoerde beleid begrijpelijk is, voorzover de agrarische produktie de vraag struktureel overtreft. Bij de terug dringing van de produktie wordt de voorkeur gegeven aan een voorzichtig prijsbeleid boven het verlenen van inkomenstoelagen. De consequenties van beleidsombui gingen zijn evenwel zo verstrekkend, dat het moeilijk is te overzien hoe de praktische invulling gestalte krijgt. Het wordt daarom raadzaam geoordeeld om de standpunt bepaling te beperken tot algemene aanzetten. Met betrekking tot de veehouderij kan worden geconsta teerd, dat terugdringing van de melkproduktie al vorm heeft gekregen in een quoteringsregeling (superheffing). Bij de akkerbouw is voor de teelt van suikerbieten een quoteringssysteem van kracht. In het Groenboek vormen daarom de granen het belangrijkste onderdeel. Het Hoofdbestuur benadrukt de zogenaamde spilfunktie van de granen en de gevolgen die een terugdringing van het areaal op teelt- en prijsvorming van andere gewassen zou kunnen hebben. Een quoteringssysteem voor granen wordt praktisch niet uitvoerbaar geacht. Het Hoofdbe stuur ondersteunt daarom het standpunt van de Hoofdaf deling Akkerbouw van het Landbouwschap. Daarbij wordt voorgesteld er naar te streven om in de periode van 5 jaar een nieuw evenwicht te bereiken in vraag en aan bod, waarna de graanmarktordening weer normaal zou moeten funktioneren via het zogenaamde silosysteem. Om dat doel te bereiken zouden de telers bereid moeten zijn een medeverantwoordelijkheidsheffing te betalen die primair gebruikt wordt voor de afzet. Gebruik van deze heffing voor stimulering van alternatieve produkties bin nen de akkerbouw ziet de ZLM echter niet zitten. Daarnaast zal de politieke bereidheid moeten bestaan om op vrijkomende gronden de produktie van eiwitrijke ge wassen en hout te stimuleren. Bovendien zal met andere grote wereldgraanproducenten overleg over de interna tionale graanmarkt plaats moeten vinden. Het hoofdbe stuur stelde zich zeer terughoudend op ten opzichte van de sociale paragraaf van het Groenboek. Ditzelfde gold voor het daarin verantwoorde struktuurbeleid. VERVOLG PAG. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1