Echt helpen VOO It in? Vit OU w De agrarische vrouw in de maatschappij p.j. zuid geluid Aardappelen Ploegkampioenschap West Zeeuwsch-Vlaanderen Kursus "Landbouw in Frankrijk' op kasteel Méridon in Frankrijk PJZ Walcheren Literatuur bijeenkomst redaktie Peter Risseeuw Echt helpen. Dat dèed de afdeling Schore en hoe! Zaterdag 24 augustus was er weer een "Schoorse Dag" georganiseerd en de afdeling had daarin een groot aandeel want de kraam die ze hadden ingericht trok heel veel belangstelling. Het was deze keer niet voor de eigen kas dat ze zo hard werkten maar voor anderen die onze hulp zo heel dringend nodig hebben. onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Herinnert U zich deze zin? Twee weken geleden kon U op deze pagina kennis maken met het "meerjaren-beleidsplan van de agrarische kom missie". Om het geheugen even op te frissen: de agrarische kommissie Zeeland gaat binnenkort de Z.L.M. behandelen, het eerste onderwerp van het beleidsplan "De agrarische vrouw in de maatschappij". De Z.L.M., onze standsorganisatie, werkt voor het bedrijf en het gezin op vele manieren, beleidsmatig, dienstverlenend, adviserend etc. Ieder zou op de hoogte moeten zijn van het funktioneren van de Z.L.M., DUS OOK U. De plannen: Ie aktiviteit: in alle regio's in Zeeland worden hierover bijeen komsten georganiseerd, waar de desbetreffende kringvoorzitter van de Z.L.M. een inleiding houdt over het ontstaan, de struktuur, de doelstelling en wat de aktiviteiten zijn in de kringen en afdelingen. 2e aktiviteit: alle deelnemers van de regio-bijeenkomsten worden op 22 november v.m. om 10.00 uur verwacht in het Landbouw- huis, Grote Markt te Goes alwaar we dan gast zijn van de Z<L.M. lingen hun werkwijze en relatie met de standsorganisatie zullen toelichten. Einde van de bijeen komst 16.00 uur. We hopen dat veel agrarische vrou wen zich met ons willen verdiepen in het onderwerp "Z.L.M." Laat deze unieke kans (éénmalig) niet aan Uw neus voorbijgaan maar reserveer de ze dag. Opgeven voor deze dag en voor de regio-bijeenkomsten vóór 1 novem ber bij het agrarisch kommissielid in uw regio. erd. Opgeven bij mevrouw L. Dekker, tel. 01153-1329. Tholen, op 11 november om 13.30 uur in café "De Tol" te Poortvliet met de kringvoorzitter de heer M.C.J. Kosten. Opgeven bij mevrouw C. Stoutjesdijk, tel. 01663-2362. Schouwen-Duiveland eveneens op 11 november om 20.00 uur in het "Dorpshuis" te Dreischor met kringvoorzitter de heer L.J. van Gastel, opgeven bij mevrouw C. Klompe, tel. 01112-1415. West Zeeuws-Vlaanderen, op 14 november om 20.00 uur in "De Eenhoorn" te Oostburg met de kringvoorzitter, de heer P. Ris- seeuw. Opgeven bij mevrouw N. van Driel tel. 01171-1465. Walcheren, op 14 november om 19.30 uur in "Ons Huis" te Me- liskerke met de kringvoorzitter, de heer C.J. Bierens. Opgeven bij mevrouw L. Brasser, tel. 01180-25177. West Zuid-Beveland en Noord- Beveland samen op 14 november om 20.00 uur in hotel "Terminus" te Goes met de kringvoorzitter de heer J. Nieuwenhuyse. Opgeven bij mevrouw C. Timmerman, tel. 01192-1^0 C. Timmerman-Aarnoutse De heer Mr. J. Oggel zal ons dan uitleggen hoe de Z.L.M. en haar diensten en instellingen funktio neren. Hierna zal dan een rond leiding door het Landbouwhuis volgen. 's-Middags wordt dan een bezoek gebracht aan de O.V.M. (Onder linge Verzekerings Maatschappij) en aansluitend de Acc.Unie, waar de direktie van deze beide instel- Aan de kursus "Landbouw in Frankrijk" kan iedereen deelnemen die geïnteresseerd is om 'ns te zien hoe de Fransen boeren. Het pro gramma bestaat voor een groot deel uit bezoeken aan Franse landbouw bedrijven. Er wordt informatie gege ven over de Franse landbouwpoli tiek en boerenvertegenwoordigers komen uitleg geven over hun opstel ling. De Volkshogeschool Méridon ligt op niet zo'n grote afstand van Parijs: dus ook een bezoek aan de P. Hermans, sekretaris. Vrijdag 4 oktober 1985 Data Regio-bijeenkomsten: Oost Zuid-Beveland, op 11 no vember om 20.00 uur in café "De Koophandel" te Krabbendijke met de kringvoorzitter de heer C. Hamelink. Opgeven bij mevrouw C. Dees, tel. 01134-1206. Oost Zeeuws-Vlaanderen, op 11 november om 20.00 uur in "De Rank" te Zaamslag met de kringvoorzitter de heer M. Boog- lichtstad staat op het programma. Tijd, plaats en kosten De kursus begint op zaterdag 23 no vember 1985 met het vertrek per bus naar Chevreuse in Frankrijk. Er kan ingestapt worden in Amers foort, Utrecht en Breda. Op zaterdag 30 november 1985 komt de bus in de loop van de dag weer terug. De kursus vindt plaats op de volks hogeschool "Méridon". Méridon is een kasteel waarin een Nederlandse Nu op alle bedrijven het rooien van de aardappelen in volle gang is en alle telers hopen de oogst in deze mooie herfst-dagen te kunnen halen, denken we na over die zo heel be kende aardappel. Waar kwam ze vandaan? Hoe lang is ze al ons hoofdvoedsel? Is er meer mee te doen dan alleen koken? Voor ons begint de geschiedenis van de aardappel zo ongeveer in 1500. In Peru ontdekt door Francisco Pizarro, een Portugees, die op de hoogvlakten in het Andes-gebergte de eerste Volkshogeschool is gevestigd. De kursusleiding is ook Nederlands; het is dus geen bezwaar wanneer je geen Frans spreekt. De kosten van de kursus zijn 420,— voor leden van plattelandsjongere norganisaties én 480,— voor niet- leden (wijziging voorbehouden). Opgave en inlichtingen bij: NAJK, Bemu'urde Weerd O.Z. 12, 3514 AN te Utrecht, telefoon: 030-730830. 11 oktober: bowlen in "De Kaas boer" te Biggekerke van 19.30 tot 21.30 uur. Kosten: leden ƒ9.00 niet- leden 13,00. Opgeven bij Jankees, tel. 01184-70065 of bij Ko Vader, tel. 01182-1381. ZAJK: Regionale studieavonden voor jonge (a.s.) agrarische vrouwen Het ZAJK organiseert komend na jaar twee regionale studieavonden voor jonge en aanstaande agrarische vrouwen. Het is zelfs ook mogelijk om deel te nemen aan de voorberei dingen van deze avonden. De onderwerpen die behandeld zul len worden zijn op de eerste avond huwelijksvormen (in gemeenschap van goederen of op huwelijkse voor waarden) en de tweede avond mee werken en meewerkvormen voor jonge vrouwen op het bedrijf. Ter afronding van deze regionale stu dieavonden zal een provinciale stu dieavond worden gehouden begin februari '86. Meer informatie over deelname aan de avonden of deel name aan de voorbereiding hiervan kun je krijgen bij: Karin van Her waarden, tel. 01100 - 11130 (kantoor) of 01100 - 31659 (privé). Wat dezen ze dan wel? Ze hadden een kraam en veel leden werkten hard om alles voor elkaar te krijgen in de kraam. Men zorgde voor de inwendige mens. Ze ver kochten erwtensoep, cake en Zeeuwse babbelaars, allemaal door de leden zelf klaar gemaakt. Verder stonden er 4 wafelijzers die de hele dag gebruikt werden om alle klanten van deze lekkernij te voorzien. Alles had buitengewoon veel aftrek. Het weer werkte daaraan die dag goed mee want het was wat kil en vochtig en dan gaan die warme erwtensoep en de verse wafels er best in. De opbrengst Deze was boven alle verwachting en van de ruim 1000,- die binnen kwamen is de eerste 400,— be stemd voor een waterput in Brazilië en het resterende overgemaakt aan de aktie "Zeeland helpt Nepal" voor een scholengemeenschap aldaar. De afdeling kan met voldoening te rug zien op een dag van hard werken (ook de dagen ervoor waren ze al druk bezig) waardoor ze anderen de kans geven op een minder inspan nende zorg voor het water en de grotere kans op onderwijs voor de kinderen in Nepal. aardappelen zag. Het was het basis voedsel van de Inka's, die ze op allerlei manieren bereidden. De In- ka's lieten de aardappelen in de koude nachten bevriezen en overdag als de zon veel warmte gaf droogden ze uit. Na dagen waren ze dan inge droogd tot een grijs-bruine harde massa die op elk moment weer ge weekt en bereid kon worden. Dit was hun manier van konserveren. Op deze wijze van konserveren had men ook nog enkele variaties b.v. door ze eerst fijn te stampen en zo te drogen of door ze te koken en het puree te drogen. Uit opgravingen is komen vast te staan dat de Andes-bewoners Wat kan je er aan hebben Door een week rond te kijken bij boeren in een ander land ga je nu al gauw vanuit een ander gezichtspunt, naar je eigen situatie, je eigen bedrijf kijken. Je doet er ook nieuwe ideeën op. Verder is het ook prettig om er 'ns een week helemaal uit te zijn en toch bezig met de sektor waar je je 't meest bij betrokken voelt: de landbouw. En je ontmoet nieuwe mensen in een andere omgeving. PAO-kursus "Marketing van landbouwprodukten en voedingsmiddelen" De kursus "Marketing van land bouwprodukten en voedingsmidde len" zal in Wageningen gehouden worden op 12, 13 en 20, 21, 22 no vember 1985. Aan de kursus kunnen 30 personen deelnemen. Doel van de kursus is kennismaking met recente denkwijzen en ontwik kelingen in de marktkunde, zodat deze kunnen worden toegepast in het beleid van de organisaties waar;;! ae kursist werkzaam is. Nadere inlichtingen en een inteken formulier zijn op verzoek verkrijg baar bij het bureau PAO-LH, tel.: 08370-84094. 3ij de EVO, Algemene Verladers en Eigen Vervoer Organisatie in Zoe- termeer is een nieuwe brochure ver schenen onder de titel "Electro- tractie en de veelzijdige toepassin gen". De brochure bevat enkele bijlagen over de WIR-milieutoeslag, het ac- culaadstation, de kostenbegroting voor interne transportmiddelen, zoals heftrucks op gas, diesel en electro-tractie. Aktie Zeeland helpt Nepal In twee maanden tijds heeft Zeeland het mogelijk gemaakt 15 schooltjes op het platteland in Nepal te bouwen. De stand van de aktie "Zeeland helpt Nepal" was op 1 april jl. ƒ167.000,— (met inbegrip van het "provinciale kwartje op elke gulden opbrengst). De Zeeuwse aktie heeft zich tot doel gesteld, een deel van het totale on- derwijsprojekt, dat Unicef samen met de Nepalese regering uitvoert, financieel te steunen. Het gaat om de bouw en verbouw van schooltjes op het platteland in het westen van Ne pal. Dit gebied is voor de toerist weinig toegankelijk. De bouwkosten bedragen gemiddeld 8.500,— per schooltje; de inrichting kost onge veer ƒ2.500,— in totaal dus 11 mille. De bouwmaterialen zijn afkomstig uit eigen land, alleen de dakbedek king geeft wat problemen. Hiervoor wordt meestal golfplaat gekozen. Daarvoor zorgt Unicef. De dorpsbe woners krijgen advies en bouwen zelf en onder eigen verantwoordelijkheid hun schooltjes. P.J. de R.-J. reeds in 750 v. Chr. de aardappel als basisvoedsel kenden. Europa De aardappel bereikte ons land via Frankrijk en België. Men heeft zich in ons land toegelegd op het ontwik kelen van steeds nieuwe en betere rassen. Het nu zeer bekende ras Bintje dankt haar naam aan K.L. de Vries die nieuwe aardappelrassen teelde voor de Friese Mij. van Land bouw en de kost verdiende als on derwijzer. Het was zijn 10e succes en alle voorgaande rassen had hij naar zijn 9 kinderen genoemd. Dit 10e ras kreeg de naam van zijn beste leerling Bintje Jansma. Een recept van een voedzaam hoofdgerecht uit Brabant: Prol 500 gr. prei, in ringen gesneden 2 l. bouillon 75 gr. rijst 500 gr. aardappelen, in blokjes gesne den 100 gr. kleingesneden rauw niervet peper - zout en ev. kleingesneden rest jes van vlees of worst. Bouillon met prei aan de kook bren gen, de rijst en de aardappelen erbij en 30 min. laten koken. Het niervet langzaam uithakken. Vet en de kaantjes door de soep roeren en ev. de resten vlees of worst. Afmaken met peper en zout. P.J. de R.-J. De provinciale kulturele kommissie houdt op 24 oktober 1985 in de Openbare Bibliotheek te Kapelle, van de Biltlaan 32, een literatuur bijeenkomst. Tijd: 10.00 tot 15.30 uur. Entree ƒ2,50. Voor koffie en thee wordt gezorgd, wel een lunch pakket meebrengen. De dag zal weer worden vferzorgd door Marian Pen en ze zal vooral de periode 1960-1980 behandelen. Dit dan aan de hand van de volgende boeken: "Huurders en onderhuur ders" van Hella Haasse; "En dan is er koffie" van Hannes Meinkema; "De meisjes van de suikerwerkfa- briek", van Tessa de Loo. Het is niet absoluut noodzakelijk dat men deze boeken gelezen heeft. Iedereen is welkom en we verwach ten dat het weer een heel bijzondere dag zal worden voor ieder die graag leest en er wat meer van wil weten. J.J. Goettsch-Bouman 17 Zaterdag 28 september jl. werd het ploegkampioenschap van West Zeeuwsch-Vlaanderen -georganiseerd door RAK West-Z.Vl. gehouden te Zuidzande. Mede door de drukke werkzaamheden hadden zich slechts 6 kandidaten gemeld, waaronder Dhr. A. Driedijk met een vierschaarwentelploeg. Het was voor de eerste maal dat iemand met een vierschaarwentelploeg deelnam. De zes ploegers en de ploegdemonstratie van Fa. Dhont konden zich verheugen in een grote publieke belangstelling. Na een middag van druk ploegen, kwam de jury na rijp beraad tot de volgende uitslag: 1. T. Salomé 2 schaarwentelploeg 246,5 punten 2e W. Harteveld 2 schaarwentelploeg 222 punten 3e D. Luteyn 2 schaarwentelploeg 216 punten 4e K. Cysouw 2 schaarwentelploeg 215 punten 5e P. Verhage 2 schaarwentelploeg 207 punten 6e A. Driedijk 4 schaarwentelploeg 200 punten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17