ZLM heeft veel waardering voor provinciale landbouwnota vervolg vergadering hoofdbestuur KNLC-voorzitter M. Varekamp maakte kennis met ZLM-hoofdbestuur Ganzen Waterschappen Landbouwnota provincie Zeeland Overige zaken Akkerbouw De voorzitter van de ZLM-akker- bouwcommissie, de heer H.C. van der Maas memoreerde de tegenval lende opbrengsten van de graan oogst. Voorlopige cijfers wijzen op een tarwe-opbrengst per ha van ca. 7.500 kg tegenover een opbrengst van 8.700 kg per ha in 1984. Boven dien is de prijs 3,— a 5,— per 100 kg lager. De prijzen van de belang rijke produkten aardappelen en uien zijn ronduit slecht. Afvalhopen van grond en aardappelen alsmede de aardappelopslag vormen een be dreiging voor een gezonde aardap pelteelt in Z.W. Nederland (phytop- htora en aardappelmoeheid). In dit verband kunnen ook de volkstuintjes een belangrijke rol spelen bij het verspreiden van de ziekte. Het Hoofdbestuur verzocht de Akker bouwcommissie een advies op te stellen met betrekking tot de bestrij dingsmogelijkheden. Een verplichte bestrijding op basis van de verorde ning wordt daarbij niet uitgesloten. Verwacht wordt, dat beleidsombui gingen in het EG landbouwbeleid gevolgen zal hebben op de samen stelling van het bouwplan op akker bouwbedrijven. De akkerbouwcom missie zal zich binnenkort beraden op deze gevolge en op de wijze waarop de ZLM hierbij een rol kan spelen. Het Hoofdbestuur herhaalde nog eens het eerder ingenomen stand punt, dat een deel van de voor de Akkerbouw vrijkomende MCB-gel- den dient te worden besteed aan af zetbevordering van akkerbouwpro- dukten in ruime zin. Veehouderij De voorzitter van de veehouderij- commissie van de ZLM, de heer W. van Veldhuizen stelde mede aan de hand van het verslag van de veehou derijcommissie vast dat de starheid die als gevolg van de superheffing thans de veehouderij kenmerkt, dient te worden doorbroken. Een van die mogelijkheden om dat te doen is het verhandelbaar stellen van de quota. "Maar hoe verder je in de ze materie duikt hoe moeilijker het wordt. Er blijken bij het verhandel baar stellen nogal wat voetangels en klemmen te zitten". Vragen die zich opdringen zijn: voor welk gebied moeten de quota verhandelbaar zijn, wie mogen opereren op die markt, welke gevolgen heeft verhandel baarheid op fiskaal terrein en hoe zit het bij bedrijfsovername? De heer van Veldhuizen meent dat het daar om goed zou zijn eerst de konsek- wenties van de verhandelbaarheid op een rijtje te zetten. Daartoe is een grondige studie vereist. Binnen afzienbare tijd zal opnieuw aan de orde komen of het Neder lands melkquoteringssysteem vol gens het A-systeem (individuele quotering) moet worden voortgezet of dat het B-systeem (fabrieksquo- tum) aanbeveling verdient. Volgens de heer Veldhuizen is er een voor keur voor een meer individuele be nadering. In dit kader kan ook wor den bezien of een premie op niet ge leverde melk realiseerbaar zou zijn. Overigens loopt, zo merkte hij hierbij nog op, de opkoopregeling zeer moeizaam. Wat het EG-Groenboek en de daar in opgenomen produktiebeperkende maatregelen betreft, merkte de heer van Veldhuizen op dat de veehou derijcommissie geen perspektief ziet in een beleid van inkomenssteun. De commissie meent dat terecht naar produktievermindering wordt ges treefd. Van Veldhuizen wees voorts op de slechte prijzen in de slachtveesektor. Bij een aantal roodvleesmeesters zullen financiële problemen ont staan en als niet op korte termijn verbetering optreedt, zullen er een aantal mesters voor ondersteuning aankloppen, aldus de voorzitter van de veehouderijsektor tot slot van zijn beschouwing. Vanuit het hoofdbestuur werd nog opgemerkt dat de 'ooipremie weer een maand te laat is uitbetaald. Vrijdag 4 oktober 1985 Tuinbouw Begunstigd door het fraaie herfst weer verloopt de oogst van de volle- grondsteelten zonder stagnatie, aldus de heer Goud, voorzitter van de Tuinbouwcommissie van de ZLM. De grove groentesoorten ondervin den een zekere prijsdruk, vooral uien zijn moeilijk verkoopbaar. Ook is er terreinverlies op de ex portmarkt ten gevolge van mindere kwaliteit. De Nederlandse teler zal zich daarom steeds meer moeten concentreren op het aanbieden van een kwaliteitsprodukt. In de fruitteeltsector valt de kg-op- brengst voor e de meeste tot dusver geplukte appel- en pererassen tegen. De prijzen van het kwalitatief goede produkt zijn momenteel goed. Ten gevolge van hagelschade is er echter een enorme kwaliteitsreduk- tie; een aanbod van kwaliteitsklasse II en lager is overheersend. Bedrijven die niet zijn verzekerd tegen hagel schade hebben geen (gedeeltelijke) compensatie bij laag uitvallende middenprijzen. Ook wel verzekerd» bedrijven hebben evenwel geen vol ledige dekking omdat men altijd een eigen risico heeft van 12%. Ook zijn er bedrijven verzekerd met<30% ei gen risico. Bij ernstige hagelschade zijn er de ongunstige neveneffecten van groei- stagnatie en achterblijvende kg-op- brengst. Omdat de verzekering werkt op on derlinge basis zal de premie en om slagheffing naar verwachting maxi maal zijn. Door tal van faktoren zul len de financiële resultaten in 1985 per fruitteeltbedrijf sterk kunnen verschillen. De vorstschade blijft tegenvallen. De juiste omvang zal pas bekend zijn als de schade nader wordt geïnventari seerd. Binnenkort zal eén bijdrage regeling voor gedupeerde bedrijven van kracht worden, waarvan de toe passingsmogelijkheden niet geheel duidelijk zijn. In geval van schade van 10% of meer adviseren wij in ieder geval altijd opgave doen, aldus de heer Goud. Over de regeling zul len regionaal nog voorlichtingsbi jeenkomsten worden belegd. Mede gelet op de strekking van het Groenboek en de mogelijke conse- q uenties voor de meeste akkerbouw bedrijven is het wellicht de moeite waard bij heroriëntatie en samen stelling van het bouwplan de be schikbaarheid van zoet water in de totale heroverweging te betrekken. Wij denken vanuit de tuinbouwsec tor dat deze perspectief biedende zaak meer indringend en duidelijk op verschillende niveau's maar vooral vanaf de bais opnieuw aan de orde moet worden gesteld. De ontwikkeling gaat door en de tijd dringt. grondgebruik De voorzitter van de commissie Grondgebruik van de ZLM, de heer J. Nieuwenhuyse gaf een toelichting op zaken die in een vergadering van de commissie Grondgebruik aan de orde zijn geweest. Bij de Tweede Kamer is een voorstel ingediend voor een nieuwe Vogelwet met maatregelen om verontrusting van vogels te beperkèn. De veron trusting van de landbouw wordt evenwel versterkt. De normale agra rische bedrijfsuitoefening dient niet te worden belemmers en de onder brenging van vogelsoorten van de Jachtwet naar de Vogelwet dient nauwlettend te worden gevolgd. De ZLM is van mening dat deze nor male bedrijfsuitoefening een zaak is van de grondgebruiker en niet van de overheid. Naast deze zaken werd aandacht besteed aan de aanwijzing van Kruisdijk tot staatsnatuurmonu- ment, de droogvallende gronden in Krammer-Volkerak, de mestproble matiek, de zoetwatervoorziening en de muskusrattenbestrijding. Het Hoofdbestuur stemde in met het advies van de commissie Grondge bruik met betrekking tot het rapport ganzenschade Yerseke Moer. In deze rapportage zijn drie hoogtepunten te onderscheiden: - de noodzaak een wildbeheer- seenheid te formeren, hetgeen alleen haalbaar is met medewer king van natuurbescherming, jacht en landbouw. - fourageermogelijkheid voor gan zen. Voor zover nog niet aanwe zig moet deze worden geschapen. - de Kapelse Moer dient hierbij te worden betrokken. Het hoofdbestuur is met de commis sie Grondgebruik van mening dat de fourageergebieden in principe bin nen de reservaten moeten komen te liggen. Wanneer dat onvoldoende mocht blijken dient aanvullende fourageercapaciteit gevonden te worden op basis van het vrije markt mechanisme. Dit standpunt zal aan de direkteur Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg in de provincie Zee land kenbaar gemaakt worden. Het Hoofdbestuur stemde eveneens in met het advies van de commissie Grondgebruik met betrekking tot de concentratie van de Zeeuwse Water schappen. De ZLM is van mening dat een dergelijke concentratie niet in het belang is van de Zeeuwse Landbouw. Als redenen tegen fusie worden ge noemd: verlies van betrokkenheid en invloed van de landbouw, politise ring van de waterschappen en vooral In de brief aan g.s. staat voorts dat met belangstelling kennis is geno men van het voornemen om initia tieven te ondersteunen voor verwer king van de primaire produktie bin nen de provincie. Wel wil de ZLM uw aandacht vragen voor vergroting van de regionale gezichtshoek dat wil zeggen dat zeeuwse belangen in een aantal gevallen in een zuidwestelijk kader geplaatst dienen te worden. Op het punt van de afzet en verwer king wil de ZLM het college graag de suggestie doen om een nieuwe studie te entameren die aansluit op de nota Zeeuwse Produktstromen. Een der gelijke studie zou zich onder meer kunnen richten op een onderzoek naar de mogelijkheden van produk ten die in Zeeland nog niet worden geteeld. Ook wijst de ZLM er op dat uit de reakties op de nota Zeeuwse Produktstromen blijkt dat voor het aantrekken van aktiviteiten op het gebied van afzet en verwerking de algemene vestigingsfaktoren van groot belang zijn. Gedacht moet hierbij worden aan tarieven voor elektriciteit, hoogte van de zuive ringsheffingen, hinderwetvoorwaar- den, gemeentelijke en provinciale ondersteunende financiële instru menten en vergunningprocedures. Zoet water De ZLM kan het gestelde in de nota voor wat betreft de zoetwatervoor ziening volledig onderschrijven. Zoet water is voor de toekomst van de Zeeuwse land- en tuinbouw van le vensbelang. Helaas is er tot nu toe geen duidelijkheid over de bekosti ging van de aanvoerleiding voor zoetwater naar Schouwen en Duive- land. De ZLM doet een dringend beroep op het College om al het mo- ook het feit dat Gedeputeerde Staten het fusievoorstel niet hebben uitge werkt zodat niet is te overzien hoe een en ander gaat funktioneren. Met het oog op de belangenbehartiging wenst de ZLM de huidige situatie dan ook te handhaven. Tot 1 oktober kunnen reakties wor den ingediend op een provinciale landbouwnota. Het Hoofdbestuur heeft grote waardering voor de posi tieve wijze waarop de landbouw wordt benaderd. In een ZLM-reaktie zal aandacht worden gevraagd voor ondersteuning en verwerking van primitieve agrarische produktie bin nen de provincie, de zoetwatervoor ziening, het agrarisch onderwijs en de automatisering binnen de land bouw. Het ZLM-bestuur stelde de begro ting voor 1986 vast. Besloten werd de contributie niet te verhogen. Het ZLM-blad van 11 oktober (grote nummer) zal gedeeltelijk via de be zorgdienst van de PZC worden be zorgd. De agrarische commissie van de Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Zeeland zal binnenkort een projekt over de ZLM starten. De vergadering werd bijgewoond door de nieuwe voorzitter van het Ko ninklijk Nederlands Landbouw Co mité (KNLC), de heer M.J. Vare kamp. De heer Varekamp vertelde aan het eind van de vergadering dat hij een goede indruk had gekregen van de ZLM. gelijke in het werk te stellen daarover duidelijkheid te krijgen. De ZLM blijft de mening toegedaan dat de aanleg van deze pijpleiding op kos ten van het Rijk dient te geschieden. Met het pleidooi voor de aanpassing van het landbouwonderwijs aan de toekomstige ontwikkeling en - in het verlengde daarvan - de totstandko ming van een agrarisch onderwijs centrum nieuwe stijl kan de ZLM het Het Groenboek lijkt een keerpunt in te luiden in de land- en tuinbouw. De heer Varekamp wees het Hoofdbes tuur er op dat dit niet zou kunnen zonder pijn. In feite moet er gekozen worden tussen de minste van de kwaden. De heer Varekamp zei er echter van overtuigd te zijn dat de potentie voor een gezonde land- en tuinbouw aanwezig is. De land- en tuinbouw zal deze moeilijke periode echter alleen goed kunnen doorko men wanneer men solidair is met el kaar. Hoofdbestuur d.d. 30 - 9 - '85 A.J.G. Doeleman, voorzitter; A.H. Munters, vice-voorzitter; Mr. J. Og- gel, algemeen-sekretaris; R. Hoiting. sekretaris; M. Varekamp, gast: L.J. v. Gastel, kring Schouwen-Duive- land; M.C.J. Kosten, kring Tholen - St. Philipsland; H.C. van der Maas, kring Noord-Beveland; C. Hame link, kring O. Zuid-Beveland; J. Nieuwenhuyse, kring W. Zuid-Be veland; C.J. Bierens, kring Walche ren; I.A. de Hullu plv.. kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena-Bies- bosch; W. Wiersma, plv. kring Oost en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; M.J. Goud. tuin bouw; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. van Veldhuizen, veehouderij: D. Hannewijk, veehouderij; Adviseren de leden: ir. W.L.A.G. Tacken: W. Koster; mw. C.J. Donken; mw. C.M. Dees; L. van Nieuwenhuyzen: Diensten/instellingen: ing. J. Mar- kusse; mw. J. Priem; J. Wierenga. eens zijn. De ZLM doet een beroep op het College waar mogelijk deze ontwikkelingen te bevorderen. Met name nieuwbouw van de Rijks Mid delbare Agrarische School te Goes heeft daarbij grote prioriteit. Wat betreft de automatisering in de land- en tuinbouw zijn er inmiddels in Zeeland ontwikkelingen aan de gang die binnen zeer afzienbare tijd kun nen leiden tot de oprichting van een takorganisatie akkerbouw Zeeland. In deze takorganisatie zullen dan de vaktechnische organisaties samen werken met de landbouworganisaties om op die wijze een gezamenlijk platvorm te vormen voor het begelei den van de toekomstige ontwikkelin gen in de land- en tuinbouw. Het bestuur van de ZLM zegt ten slotte uiteraard bereid te zijn met het college in gesprek te blijven over de verdere uitwerking van de nota. 15 In het kader van een serie kennis makingsbezoeken aan de gewes telijke organisaties van het KNLC heeft de nieuwe voorzitter van het KNLC de heer M. Varekamp, maandag de vergadering van het hoofdbestuur van de ZLM bijge woond. De heer Varekamp zei in een korte toespraak tot het hoofdbes tuur met veel plezier naar het land van het Zeeuws meisje te zijn gekomen en daar allerharte lijkst te zijn ontvangen. Hij zei uit gesprekken en indrukken vast gesteld te hebben dat de ZLM een gezonde organisatie is die zelfs nog groeit in ledental, en die samen met haar zusterorganisa ties één hecht geheel vormt. De kersverse voorzitter van het KNLC merkte verder op dat de sfeer en de diskussies binnen de landbouworganisaties momen teel beheerst worden door het Groenboek met een daarin opge nomen beleid dat dwingt tot keu zes die pijn doen. "Voor de ver tegenwoordigers van de belange norganisaties is zo'n beleid moei lijk vooral bij het terugkoppelen naar de achterban. Toch moeten we proberen over de muur waar we voor staan heen te kijken en over de problematiek van van daag heen te streven naar een ge zonde land- en tuinbouw met een struktureel gezonde basis". Hij zei daarom vertrouwen te hebben en zegde toe van zijn kant te zullen trachten de juiste weg daarbij te vinden. Een stuk soli dariteit in de gehele sektor mag niet ontbreken want solidariteit is in het belang van allen". Hij besloot zijn toespraak met het uitspreken van de beste wensen aan de ZLM haar leden en haar bestuur. J. W. In een reaktie op de onlangs verschenen provinciale landbouwnota zegt het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouwmaatschappij (ZLM) bepaald grote waardering te hebben voor de uiterst positieve wijze waarop het Zeeuwse College van g.s. de land- en tuinbouw benadert. "Uit deze benadering spreekt de bereidheid om waar nodig voorwaar den te scheppen voor een agrarische bedrijfsvoering met toekomstper spectief voor zowel de regio als voor de individuele ondernemer. Met uw aanpak om enerzijds de bestaande struktuur te versterken en an derzijds een verdere uitbouw van de latent aanwezige mogelijkheden te stimuleren door verbreding en diversifikatie van het productiepakket kan de ZLM volledig instemmen".

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15