De maand oktober op het Z.W. veehouderijbedrijf Ploegen Onkruidbestrijding Grondontsmetten Diversen Schapenhouderij Varkenshouderij Als de "R" in de maand komt, is de zomer ver afgelopen. Dat is een oud gezegde, maar geldt nog steeds. Al bij al kunnen we niet zeggen, dat we nu zo'n mooie zomer ge had hebben. Het heeft veel gere gend en er waren maar weinig echte mooie zomerse dagen. De grasgroei is wel redelijk ge weest, maar het was moeilijk om het gras goed te benutten. Bij het beweiden werd er door het natte weer veel vertrapt en bij de voe derwinning was het moeilijk om het gras goed in de kuil te krijgen. Zorg voor een geleidelijke overgang Van lieverlee wordt het gras in de wei minder. Niet alleen wat de hoeveel heid betreft, maar ook de kwaliteit. Als we dan daarbij nog slecht weer hebben, wordt de opname van gras door het vee nog minder. Daarom zullen we op tijd moeten beginnen met het bijvoeren van ruwvoer. Ook de krachtvoergift moet omhoog ten opzichte van dè zomer maanden. Dit alles natuurlijk wel in verhouding tot de melkgift. Voor bedrijven die op stal melken is dit bijvoeren goed mogelijk. Eventueel kunnen de koeien ook 's nachts op stal worden gehouden. Voor die be drijven, die dit niet kunnen, ligt vooral het bijvoeren van ruwvoer een stuk moeilijker, maar niet onmoge lijk. Bij slecht weer zal er plaatselijk nogal wat worden vertrapt, waarvan het grasland lijdt en we ook verliezen hebben bij het ruwvoer. Maar niet bijvoeren zal in veel gevallen nog meer kosten. Door verlaging van de produktie en een grotere kans op pensstoornissen e.d. zal de schade nog groter zijn. Dus als het enigszins kan, dan toch ruwvoer bijvoeren en ook de krachtvoergift aanpassen. De graslandverzorging niet vergeten Ook in het najaar moet er toch nog het een en ander aan het grasland gebeuren. Doen we dit niet, dan heeft dat gevolgen voor de groei en de opbrengst van het gras volgend jaar. Vooral klei en veen en de nattere zandgronden zijn gevoelig voor ver trappen. Op dit soort gronden wordt de tijd van het vee opstallen dan ook meestal niet bepaald door de hoe veelheid gras die er nog staat, maar door de mate van vertrappen. Dan kan er op sommige percelen nog te veel gras staan. Het is noodzakelijk dat dit gras dan nog wordt afge maaid. Daarbij liefst niet te diep maaien, namelijk niet korter dan cm. Zijn er veel' maairesten, dar moet dit spul nog worden opge ruimd. De ontwatering is in het najaar ook een belangrijke zaak. Voor een snelle afvoer moeten sloten, greppels en drainage goed open zijn. Op dit mo ment zijn er nog verschillende sloten waar veel begroeiing in staat. Het openmaken van dergelijke sloten is dan ook hard nodig. Ook de duikers moeten goed worden nagekeken. Soms zijn deze verstopt door bijv. plastik zakken e.d. Maak ook de greppels weer in orde als het vee uit (vervolg van pag. 12) Om optimaal te drogen moet er konstant met deze temperatuur wor den gewerkt. Dit betekent dat er ook 's nachts met een verhitter moet worden gedroogd. Uit oogpunt van brandgevaar kunnen de verhitters het beste buiten worden opgesteld. In het najaar van 1985 begint de voorbereiding voor de teelt van 1986. De zwaardere gronden worden in oktober zo mogelijk op wintervoor geploegd. Op de zwaardere gronden is het aan te bevelen om direkt na het ploegen een egaliserende bewerking uit te voeren. Uitvoering in de winter lukt zelden en is duidelijk minder gunstig. Vlak- leggen voor de winter geeft vooral een beter uitgangspunt als er fijne zaden gezaaid moeten worden. Bietekoppen dienen, voor ze onder- geploegd worden, goed verspreid te worden over het land. Groenbemesters dienen onder droge omstandigheden ondergeploegd te worden. Het effekt van een groen- bemester zou anders wel eens nega tief kunnen zijn' Stop groenbemes ters en bietekoppen niet te diep weg, maar bedek ze wel goed. Komt er kweek voor of ander worte lonkruid, dan kan - hoewel aan de late kant - in oktober nog wel met Roundup of groeistoffen gespoten worden in de stoppel en in groenbe mesters. Het onkruid moet dan wel goed ontwikkeld en nog aan de groei zijn en het is aan te bevelen 3 a 4 weken te wachten met ploegen na de bespuiting. Kweek kan na het ploegen ook nog bestreden worden met 75 kg TCA over de sneden. Het is mogelijk om daarbij telkens een stuk te ploegen en dan een halve spuitboombreedte meteen- te spuiten. Dan hoeft men later niet met de spuitmachine over de ploegsneden te hobbelen. Overi gens komt het de werkzaamheid van de TCA ten goede als men - op zware grond - eerst de (hiervoor reeds ge- Vrijdag 4 oktober 1985 noemde) egaliserende grondbewer king uitvoert. Ook voor de spuitma chine is het dan minder pijnlijk! Grondontsmetten kan in oktober nog steeds, mits de omstandigheden als bodemtemperatuur, boven de 7 graden C, en vochtigheidstoestand van de grond het toelaten. De grens voor wel of niet ontsmetten ligt in de buurt van 7001 e. Komt u boven deze grens, dan is het zeker aan te raden om te ontsmetten of te overwegen op dat perceel een jaar geen bieten te zaaien. Met DD zijn in het Zuidwesten de beste re sultaten behaald. De kosten van een grondontsmetting liggen tegenwoor dig rond de 950,-/ha, dus als u het doet, doe het dan goed! Bij uw bedrijfsvoorlichter kunt u het vlugschrift voor de landbouw, nr. 380, verkrijgen waarin de techniek en uitvoering van grondontsmetting worden behandeld. Op percelen waar in 1987 bieten ge teeld zullen worden kunt u deze winter aaltjesmonsters laten nemen. Om voor het volgende seizoen de bemestingstoestand te weten kunt u nu nog grondmonsters laten nemen. Draineren kan nu nog, mits de on dergrond droog is. De aardappel is een erg kalibehoef- tige plant. Ook heeft kali grote in vloed op de blauwgevoeligheid. U kunt kali geven in het najaar en zo doende zoutschade in het voorjaar voorkomen. Bedrijfshygiëne betekent het wegne men van besmet tingsbronnen en het voorkomen van verspreiding van ziekten en onkruiden. Zaken waar mee wij ons in feite het hele jaar door bezighouden. De problemen met zwartbenigheid, stengelnatrot, het bietesysteaaltje, rhizomanie en knolcyperus worden steeds groter en bedreigen in toene mende mate onze eksportpositie. Op wat langere termijn bekeken zal tijd en aandacht besteden aan bedrijfs hygiëne een heel rendabele investe ring zijn. ing. A.P. Basting de weide is. Denk daarbij ook aan eventuele afvoerbuizen onder de kop- einden e.d. Op verschillende percelen zijn er zo genaamde "ingesloten laagten" waar ieder jaar weer water blijft staan. Maak daar nu al een afvoer voor, zodat U het water vóór bent! Zorg ook dat de drainage goed en vlot kan werken. Kontroleer in een regenrijke periode of alle drains nog goed lopen. Als er in zo'n periode geen water uitkomt is er iets fout. Soms is alleen de eindbuis maar ver stopt of verzakt. Het regelmatig doorspuiten van de drains is een goede zaak. Wacht hiermee niet tot de buizen dichtzitten. Vooral in nieuw ingezaaid grasland van kreupelheid een ontsteking van de tussenklauwhuid, de zogenaamde stinkpoot. Dat is een besmettelijk eczeem, dat hoornmisvormingen zoals kloven van de klauwen veroor zaakt. Hierdoor gaat de koe moeilijk lopen en staan en krijgen we klauw- gebreken. Om besmetting met stinkpoot te voorkomen, is het noodzakelijk om de klauwen van het rundvee regel matig te ontsmetten. Dat kan met behulp van een doorloopbad met een 3% handelsformaline oplossing. Dit heeft tevens een preventieve werking tegen tussenklauw-panari- tium, de zogenaamde kleipoot. Doordat de koeien in een ligboxen- stal door elkaar heen lopen, is de Vergeet niet de klauwen regelmatig te kontroleren! staat dikwijls veel onkruid. Het meest voorkomende en het meest lastige onkruid is muur. Ook in de winter, als het niet vriest, groeit dit onkruid door. Vooral bij zacht weer zo snel, dat het gras eronder kan gaan stik ken. Als het nodig is moet dan ook een chemische bestrijding worden uitgevoerd. In nieuw grasland een lagere dosering gebruiken, dan in ouder grasland. Geef de juiste krachtvoergift Om de juiste krachtvoergift te weten zullen we eerst het rantsoen moeten berekenen. Weten we daarbij de produktie van de koeien, dan kan de krachtvoergift bepaald worden. Voor die veehouders die deelnemen aan de melkkontrole is er een extra hulpmiddel om te komen tot een juiste afstemming van de kracht voergift op de melkproduktie. Zij kunnen namelijk meedoen aan het projekt "koppeling melkkontro- le/veevoeding". De kosten zijn laag, namelijk ƒ3,— per koe per jaar. De werkwijze is als volgt: bij de monstername voor de melkkontrole vult de veehouder een zogenaamde voerinformatie-formulier in. Hierop vermeldt hij het grondrantsoen dat hij over 3 a 4 weken denkt te voeren. Met behulp van de uitslag van de proefmelking en het grondrantsoen, wordt voor elke koe afzonderlijk een krachtvoeradvies gegeven. Dus door deel te nemen aan dit koppelings- projekt kunt U nog meer profijt hebben van de melkkontrole en het ruwvoeronderzoek. Wilt U meer we ten over deze koppeling, vraag dan informatie bij de kontroleur van de fokvereniging of de bedrijfsvoor lichter. Klauwverzorging Nu aan het einde van de weidepe- riode is het belangrijk om de klau wen van de koeien eens goed na te kijken. Vooral in de stalperiode is de kans op klauwgebreken groter. Iedere veehouder weet dat kreupel heid ten koste gaat van de groei en de produktie. Daarom is het zo belang rijk om de klauwen regelmatig te kontroleren en te behandelen. Door de weideperiode zijn de klauwen minder hard en taai, zodat het nu een goed moment is om de klauwen te behandelen. Dikwijls is de oorzaak kans op besmetting groter dan in een grupstal. Daarom moet in de ligbox- enstal regelmatig een doorloopbad met een formaline-oplossing worden gebruikt. Voor kreupele dieren met open wonden aan de klauwen, mag het formaline-bad niet gebruikt worden. Handelsformaline is een giftig produkt, lees daarom goed de gebruiksaanwijzing. doende. Enkele weken voor het dek ken kan een behandeling noodzake lijk zijn. Zorgen voor de ram Voor het verkrijgen van goede be vruchtingsresultaten moet men zor gen dat de ram niet 5e vet is. Dikwijls zijn vette rammen minder aktief en is het sperma van minder goede kwali teit. Voordat de ram wordt toegela ten, eerst kontroleren op rotkreupel en zonodig de klauwtjes bijsnijden. Ook een behandeling tegen luizen en schurft is aan te bevelen. Aan een jonge ram moet men niet meer dan 30 ooien toevertrouwen, aan een ou dere ram kan dat zo'n 40 a 50 stuks zijn. De bronst van het schaap Van september tot en met januari is de bronstijd van het schaap. Wan neer de ram in september wordt toe gelaten zullen er in het begin maar weinig ooien gedekt worden. De niet gedekte ooien worden in de volgende maanden gedekt, met als gevolg een lange aflamperiode. Het hoogtepunt van de bronsttijd is in oktober en november. De vruchtbaarheid is dan het grootst. Het blijkt dat ooien, die aflammeren in de periode van 1 t/m 21 maart gemiddeld de hoogste worpgrootte hebben. Hieruit kan men konkluderen dat men de ram pas in de le week van oktober moet toelaten. Welke ooien toelaten? Laat alleen ooien met een goede ge zondheid bij de ram toe. Ooien mét uierafwijkingen, aangetast door zwoegerziekte of een te lage lam- merproduktie kan men beter niet la ten dekken en verkopen. De voeding Afhankelijk van de konditie moeten de tedekken dieren minimaal een goede wei hebben. Voor en tijdens de dekperiode moeten de dieren in een groeifase verkeren. Als ze reeds in een goede kondiie zijn, mogen ze niet in het gewicht achteruit gaan. Hals- jarige ooien moeten een gewicht hebben van rond de 40 kg en moeten goed doorgroeien. Bestrijding van maagdarmwormen In de meeste gevallen is het niet no dig de ooien te behandelen tegen maagdarmwormen. Oudere ooien hebben over het algemeen voldoen de immuniteit opgebouwd. Bij half jarige ooien is dit vaak nog onvol Vloeren in varkensstallen Een goede vloer draagt bij aan het welzijn en de gezondheid van varkens. Goede vloeren zijn ook beter te rei nigen en daardoor wordt een betere hygiëne verkregen. Het voorkomen van slijtage van vloeren begint bij het storten van beton. Maar al te vaak worden hierbij fouten gemaakt, met als resultaat dat de vloer snel ruw wordt. Het is daarom van belang bij het maken van een nieuwe vloer de nodige aandacht te besteden aan de ondergrond, de betonkwaliteit en de afwerking. De ondergrond Beton vereist een stevige ondergrond als basis. Het zandbed. waarop de vloer gestort wordt, moet voldoende aangestampt zijn. Inwateren bevor dert de draagkracht zodat nazakken beperkt blijft. Op het zandbed wordt een plastik-folie gelegd om te voor komen dat er vocht aan het beton wordt onttrokken. Indien de vloer geïsoleerd wordt, is het gewenst eerst een werkvloer op de folie te storten. Betonkwaliteit Het te storten beton moet van goede kwaliteit zijn. Bij beton van beton- centrales is het raadzaam de gewen ste kwaliteit, voor vloeren in stallen B22'/2. aan te geven. Door een mengverhouding aan te houden van één deel cement, twee delen zand en drie volume delen grind, is het mo gelijk zelf een goede betonmortel te maken. Dit mengsel moet spaarzaam met water worden bevochtigd. Veel water is slecht voor de betonkwali teit. omdat in slappe specie de zware delen (grind) zakken en het lichte bestanddeel (cement) boven komt. Om de betonmortel gemakkelijk te verwerken, kunt U een plastificeer- der (dit is een hulpstof die stijve be ton tijdelijk min of meer vloeibaar maakt) aan het mengsel toevoegen. Afwerking De struktuur van het beton moet zo dicht mogelijk zijn. Dit is te bereiken door de betonlaag te trillen of goed aan te drukken. Een sterke toplaag wordt verkregen door de beton, wanneer deze iets is opgesteven, in te strooien met een droogmengsel van één cement, twee zand en daarna met een schuurbord in te schuren. Na het inschuren moet het beton uit harden. Voor dit chemisch proces is water nodig, zodat U de vloer moet beschermen tegen uitdrogen. Dit kan gebeuren door de vloer minstens 10 dagen met een plastik folie af te dekken of te bespuiten met curing- compound (dit is een anti-uitdro- gingsmiddel). Om een betonvloer van goede kw a liteit te verkrijgen, zijn de genoemde punten van groot belang. Maar om een vloer goed te houden, is het noodzakelijk bij gebruik van een hogedrukspuit de werkdruk niet boven de 100 BAR op te voeren. Als een vloer goed wordt ingewerkt, kan met een lager druk een goede reini ging worden verkregen. Bedenk wel dat een vloer zonder gaatjes en scherpe randjes beter is voor Uw varkens, maar ook beter te reinigen ing. A. Biemans en ing. M. Westhuis, C.R. Tilburg Ing. G. Meeuwissen. C.V.P. Tilburg 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13