De maand oktober op het Z.W. landbouwbedrijf Wintertarwe Rassenkeuze Aardappelen Rooien Temperatuurmeting Suikerbieten Uien Met de maand oktober staat er weer een drukke periode voor de deur: suikerbieten rooien, zaai en wintervoorploegen en winter tarwe zaaien. Hopelijk zijn, of worden, begin oktober ook de laatste aardappelen en uien bin nen gereden en kan een begin worden gemaakt met de bewa ring van die produkten. De belangrijkste werkzaamheden zullen in dit artikel behandeld) worden. Dit is een belangrijk gewas op het Zuidwestelijk akkerbouwbedrijf. Voor de rassenkeuze wordt verwezen naar het rassenbericht, dat reeds eerder in de landbouwbladen is ver schenen. Naast een hoge opbrengst moet gekeken worden naar andere faktoren, zoals gevoeligheid voor ziekten, schot, korreluitval, vorst, bakkwaliteit e.d. Om teveel risiko te voorkomen, is het aan te bevelen meer dan één ras te telen. Arminda en Okapi staan wat betreft betrouwbaarheid en op brengstmogelijkheden nog steeds hoog genoteerd. Overigens moet worden opgemerkt, dat Arminda en Okapi, die vorig jaar resp. 45 en 35% van het areaal inna men, wat gele roest betreft een ver gelijkbare erfelijke achtergrond heb ben. Dit houdt in dat, als er in één van beide een nieuw fysio van gele roest schadelijk optreedt, we de an dere ook wel kunnen afschrijven. Ook uit dat oogpunt is wat meer ras- senspreiding zeker aan te bevelen. Naar verwachting zullen er de ko mende jaren, naast Granta, enkele rassen op de Rassenlijst bijkomen, die ook beschikken over een goede bakkwaliteit. In de toekomst zullen die rassen toch betere afzetmogelijk heden hebben. Zaaizaad Om te bepalen hoeveel zaaizaad ge bruikt moet worden is het duizend korrelgewicht (D.K.G.), dat op het label staat vermeld een goed uit gangspunt. Hoe hoger het duizend korrelgewicht, hoe meer zaaizaad gebruikt moet worden. Om 500 a 600 aren per m2 te verkrijgen, moeten er in het voorjaar ongeveer 220 planten over zijn. Omdat er gedurende de winter wat planten kunnen verdwij nen en omdat niet alle zaadjes een plant leveren, zijn bij zaaien onder redelijk gunstige omstandigheden 300 zaden per m2 gewenst. Zijn de omstandigheden ongunstig, dan moet gestreefd worden naar zo'n 350 zaden per m2. We kunnen de volgende berekening hanteren: abij 300 zaden/m2 3 x het DKG in kg per ha b. bij 350zaden/m2 3,5 xhet DKG in kg per ha Stel: Okapi DKG 52 x 3 156 kg zaaizaad per ha Arminda DKG 44 x 3 132 kg zaaizaad per ha Het zaaizaad dient tegen kiem- en bodemschimmels te worden ontsmet. Als schade wordt verwacht van de fritvlieg dan kan een aanvullende behandeling plaatsvinden met lin daan. Tegen de smalle graanvlieg dient fo- nofos (Dyfonate 25 EC) te worden gebruikt. Behandelingen met deze insekticiden kunnen het beste kort voor het zaaien worden uitgevoerd. Tegen slakkenschade, die soms op treedt na onderploegen van een groenbemester, bij tarwe na tarwe of na lucerne, koolzaad en karwij kun nen 5 kg Mesurol slakkenkorrels per ha door het zaaizaad worden ge mengd. Vaak is een tweede behan deling (strooien van deze korrels nè opkomst) noodzakelijk. 12 Grondbewerking Ploegen geeft een groter waterber gend vermogen dan kultivateren en verdient daarom de voorkeur. Een redelijk alternatief is het spitten van de bouwvoor, eventueel in kom- binatie met het zaaien. Spit echter alleen op "schone" grond en spit niet dieper dan de bouwvoor. In kombinatie met spitten zou men ook kunnen overwegen om tegelijk te zaaien. Dit heeft u afgelopen maand op de landelijke demonstra tie in de Wilhelminapolder in ogen schouw kunnen nemen. len, maar het zou kunnen zijn, dat op 1 oktober nog niet alle aardappelen gerooid zijn. Als dit een gevolg zou zijn van (opnieuw) regenval, zal juist op lage, natte percelen de situatie uiterst kritiek worden wat de aanwe zigheid betreft van rotte knollen door natrot en/of phytophthora. Mogelijk dat dan de volgende aan wijzingen nog van dienst kunnen zijn: - Kontroleer in de eerste plaats uw perceel. Als de aantasting beperkt blijft tot enkele rijen of plekken, ONKRUIDBESTRIJDING IN WINTERGRANEN IN HET NAJAAR MIDDELEN GEWAS GEVOELIGHEID VAN DE ONKRUIDEN herf st winter - winter - duist wind- straat muur ka- kleef ere tarwe gerst halm gras mi 1 kruid prijs le chloortoluron xD X - - methabenz- tb iazuron X X - - trifluralin/ 1inuron X X - diethathyl- ethy1/linuron X - - i pendimenthalin - X - isoproturon X X - - isoproturon/ trifluralin 2) X X ■f - isoproturon/ -O +3) bi fenox X - +3) aAn i f en X X als het ware dan ziektekiemen, aalt jes enz. op die ene plek. Zou er na 1 oktober nog gerooid moeten worden, dan kan bij het in brengen normaal een poedervormig kiemremmingsmiddel worden aan gebracht. Tenminste als de kwaliteit van dien aard is dat gerekend mag worden op een lange bewaarperiode. Als het gaat om partijen die, vanwe ge de aanwezigheid van meer of minder zieke knollen bij voorbeeld toch duidelijk op korte termijn moe ten worden afgeleverd, kan deze be handeling met kiemremmingsmid- delen bij het inbrengen beter niet worden uitgevoerd. Hetzelfde geldt voor die gevallen, dat de knollen weinig afgehard zijn, nat worden ge rooid of anderszins gevoelig zijn voor "poederbrand". Bewaring Over de bewaring van aardappelen is de laatste weken reeds een aantal artikelen gepubliceerd. Het belang rijkste is op dit moment het wel'of niet moeten drogen van de aardap pelen. Partijen met rot en/of jong ziek moeten zo snel mogelijk worden gedroogd. Om voldoende uren te kunnen drogen, is net gewenst dat de temperatuur van de aardappelen niet onder de 15 graden C komt. 1) niet in alle rassen; 2) ook geschikt voor de zware klei grond (boven-45% afsl.); 3) effekt bij toepassing in 2- bladstadium van de tarwe nog beter dan bij toepassing na zaai Merken: - chloortoluron: Brabant chloorto- luron, Brabant Chloortoluron FW, Chloortoluron 50 flow, Di- curan 500 FW, Dicuran 700 FW, Luxan Chloortoluron - 500 FC, Dicuran, Luxan Chloortoluron spuitpoeder - methabenzthiazuron: Tribunil, Shell Tritivin, AAmeryl, Agri- chem Meburyl, Van Eenennaam Methabenzthiazuron 70 spp - trifluralin/linuron: Chandor - diethathyl-ethyl/linuron: Asepta Antrolin - pendimethalin: Stomp 330 EC, Van Eenennaam Pendimethalin - isoproturon: Graminon 500 FW, Graminon 80 WP, IP-Flo, IP 50, Arelon vloeibaar, Arelon, Agri- chem isoproturon flowable - isoproturon/trifluralin: Revox - isoproturon/bifenox: Bifenix N - aclonifen: Asepta Bandur Om de hoeveelheid zaaizaad van wintertarwe te kunnen vaststellen, moet u rekening houden met het duizendkorrelgewicht Bij de bewaring van aardappelen en uien is het nodig om de temperatuur snel en betrouwbaar te kunnen meten Het is op het moment dat we dit schrijven nog moeilijk te voorspel- kan het aanbeveling verdienen om deze apart te rooien. Bij ster ke aantasting kan overwogen worden om ze niet binnen te rij den, maar buiten op een hoop te storten. Als het om ernstig aan getaste plekken gaat, kan ook be sloten worden om deze te laten staan, in de hoop dat ze van de winter wegrotten, dan wel kapot vriezen. Besteedt ekstra aandacht aan de spoorrijen en markeer vooraf aangetaste rijen of plek ken. Overigens is het in verband met de kwaliteit van de aardappelen ook noodzakelijk op de volgende punten te blijven letten bij de oogst: - gebruik een juiste spoorbreedte - grondtemperatuur boven de 8 graden C in verband met de blauwgevoeligheid - tracht zoveel mogelijk grond op de opvoerketting te houden - de zeefkettingen bekleden - voorkom valhoogten die groter zijn dan 40 cm - gebruik valbrekers in de kipwa gens - stortbak niet leegdraaien Tenslotte: breng de grond die vrij komt bij het inbrengen in de be waarplaats weer terug naar het per ceel waar het vandaan komt. Spreidt het daar zoveel mogelijk uit. Uit het oogpunt van bedrijfshygiëne is het onverantwoord om het op dat per ceel op één (bijv. lage) plek te depo neren. laat staan dit op een ander perceel te doen. Men konsentreert Wanneer dit vanwege de lage bui tentemperatuur niet lukt en er nog gedroogd moet worden, is het aan te bevelen om de buitenlucht, 's nachts, een paar graden op te warmen. Bij een knoltemperatuur tussen de 15 graden C en 18 graden C kan men, behalve bij erg lage nachttempera- turen (lager dan 10 graden C), dag en nacht ventileren. Alleen bij mist, re gen en buitentemperaturen boven de 22 graden C is ventileren met bui tenlucht niet gewenst. We kunnen dan beter intern ventileren. Gassen Ongeveer 2 a 3 weken na de oogst moeten de aardappelen voor de eerste keer worden "gegast". Be langrijk hierbij is, dat ook de boven ste laag aardappelen droog is. Dit kan men o.a. bereiken door een laag stro op de aardappelen aan te brengen. Het droog ventileren van de bovenste meter aardappelen is ook mogelijk door voor het gassen een aantal uren met koude buitenlucht te ventileren. Voor de toepassing van vloeibare middelen wordt verwezen naar een apart artikel. Op steeds meer bedrijven wordt er onder of achter de ventilatoren ge gast. Dit heeft als voordeel, dat er minder aanslag op de ventilator(en) komt. Om aardappelen en uien goed te kunnen bewaren is het nodig de temperatuur in de bewaarplaats snel en betrouwbaar te kunnen meten. Konsulentschap voor de Akker- en Tuinbouw te Goes In veel bewaarplaatsen staan één of twee steekthermometers en dat is te weinig. Bovendien blijkt, dat veel thermometers niet de juiste tempe ratuur aangeven. Veel meer moge lijkheden zijn er met elektronische meetapparatuur. Een meetkastje met b.v. 8 voelers is reeds vanaf 2.000,- (ekskl. b.t.w.) leverbaar. Deze appa ratuur is te bestellen bij de leveran ciers van ventilatoren. De suikerbietenkampagne komt in de maand oktober goed opgang. Bij het bepalen van het rooitijdstip moet men zeker de rijpheid van het gewas betrekken. De vroeg gezaaide bieten komen het eerst voor oogsten in aanmerking. Rooien onder gunstige omstandigheden geeft de minste verliezen en de minste tarra. Voor elke ton grond betaalt u altijd nog 10,-. Daarnaast moet men bij het rooien zoveel mogelijk struktuurbe- derf voorkomen. Grote zelfrijdende bunkerrooiers zijn daarom een groot gevaar voor de bodemstruktuur. Aanbevelingen voor goed rooiwerk zijn: - de snelheid moet zijn aangepast aan het gewas - harder rijden geeft minder goed kopwerk - nauwkeurige besturing van de werktuigen voorkomt verliezen - het rijden door het gewas voor dat er gekopt, ontbladerd of gerooid wordt, is bijzonder ongunstig - bij opbouwmachines wordt vaak met sukses dubbellucht gemon teerd: de banden zijn smaller, de trekkracht groter en de balans beter - werkhoogte en werkdiepte zijn als regel in te stellen via de hef- inrichting van de trekker of draaispindels op steunwielen. E.e.a. moet goed funktioneren en ook benut worden - machines met grote capaciteit kunnen in korte tijd veel werk verzetten en dus ook veel beder ven. Regelmatig schoonmaken en kontroleren is daarom zeer be langrijk - automatische diepteregeling en aangedreven scharenlichters ge ven zeer goed werk - hoe hoger de biet wordt aange grepen, hoe minder tarra maar hoe groter de kans op puntbreuk - breng zo weinig mogelijk grond over van het ene perceel naar het andere, voor 100% schoon is wat veel gevraagd, maar 80% is vaak met een beetje goede wil in korte tijd te realiseren - houdt met Rhizomanie of zwaar met bietecysteaaltjes besmette percelen voor 't laatst. Ondergeploegd bieteblad is een wel kome aanvulling voor de organische stofvoorziening, mits dit goed over het land verspreid wordt. De bemestingswaarde is ƒ200,- per ha. Aan alle bietetelers is vorig jaar een handzame publikatie uitgereikt, voorzien van goede foto's, over het beperken van tarra. Kijk het nog eens na! Ook over de bewaring van uien is reeds een aantal artikelen versche nen. Belangrijk voor de kleur en kwaliteit is, dat de uien niet langer dan één dag op het land blijven lig gen en vervolgens na het inschuren snel worden gedroogd met opge warmde buitenlucht van 20 - 25 gra den C. De inblaastemperatuur moet beperkt worden tot 25 graden C om kale uien in de onderste lagen van de uienhoop te beperken. Deze in blaastemperatuur geldt alleen voor uien die op tijd geoogst zijn, namelijk voor 60 a 65% zijn afgestorven. Wanneer de zaaiuien. door omstan digheden. geoogst worden wanneer zij praktisch geheel zijn afgestorven, moet de inblaastemperatuur beperkt worden tot maksimaal 20 graden C. vervolg op pag. 13) Vrijdag 4 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12