DE ONBETWISTE WINNAAR JUNIOR VERTEGENWOORDIGER ^arminda ITI ITITI'ITI3! Vak-Konsulentschap voeder voorziening bijna een feit Leverbotslak ligt ondanks strenge winter op de loer w wintertarwe TOLSMA BEWAARTECHNIEK Voorlopige leverbotvoorspelling 9Czlm GEVRAAGD: Medewerker v. den Berge Dit jaar minder mais door nat 1984 Nieuwe uitgave: De Varkenshouderij in Nederland Afvaltech '85 Details onderscheiden de winnaar! Driezijdig snijdende roest vrijstalen messen staan borg voor schoon werkea In 62 seconden een volstrekt glad mais-, bietenkoppen- of grasblok, dus géén broei of kwaliteitsverlies. Twee drukvoeten en twee steunpoten lichten de tandbalk zodanig op dat de mes sen de bodem nooit zullen raken. Kortom,winnaars kiezen de snelste, degelijkste machine met de langste levensduurde Vicon U-zaag. GEBR. WESTSTRATE B.V. Zuidweg 13-15 Postbus 52 4413 ZH KRABBENDIJKE tel. 01134-2610 - telex 55581 FILIALEN TE: De Puljeweg 1, 4463 NA Goes tel. 01100-30112 Middelburgsestraat 128, 4371 RR Koudekerke tel. 01180-11213 LANDBOUW- EN INDUSTRIEMACHINES tot in januari te zaaien vanziJQDmswQ "De totstandkoming van een vak-konsulentschap voor de voedervoor ziening is op dit moment bijna een feit. Deze verandering komt niet omdat het proefstation voor de rundveehouderij in dit opzicht niet goed funktioneert. Integendeel, maar omdat de ontwikkelingen in de vee houderij dit wenselijk maken". Dit ondermeer zei minister ir. GJ.M. Braks (landbouw en visserij) ter gelegenheid van de opening van de 25-jarige jubileumdag van de proef- boerderij "de Waiboerhoeve" op woensdag 25 september 1985. Ondanks dat koning Winter het kwik afgelopen winter deed dalen tot meer dan 20 graden vorst, is de leverbotslak de winter goed doorgeko men. De natte zomer heeft ervoor gezorgd dat de slakken zich sterk hebben vermenigvuldigd. De eerste besmettelijke leverbotlarfjes kwa men reeds begin juli vrij. Een nieuwe besmettingsgolf heeft zich daarna ontwikkeld met als gevolg dat al deze maand (september) in grote getale nieuwe infektieuze larven op het gras te vinden zijn. Met name in de leverbotgevoelige gebieden kunnen ernstige infekties optreden bij runderen en schapen met alle kwalijke gevolgen van dien. Daarom heeft de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren in Den Haag een voorlopige leverbotvoorspelling opgesteld voor dit najaar en komende winter. Het Konsulentschap in Algemene Dienst "Veevoeding" en het voor- lichtingsdeel van de afdeling "Voe der en Weidebouw" van het proef station zullen worden samengevoegd tot een nieuw zelfstandig Konsu lentschap in Algemene Dienst "Voe dervoorziening". Het praktijkonder zoek op het terrein van de voeder- en weidebouw zal binnen het ëroefsta- tion de volle aandacht behouden. "Een en ander betekent naar mijn mening een versterking van èn de voorlichting èn het onderzoek op dit werkterrein", aldus de bewindsman. Anders dan in andere landbouwsek- toren is de landelijke voorlichting inzake de rundveehouderij, scha penhouderij en paardenhouderij nog niet ondergebracht in een takkonsu- lentschap in algemene dienst. Minister Braks: "Er worden nu voorbereidingen getroffen om ook in deze sektor tot zo'n konsulentschap te komen". Het uitgangspunt bij dit alles is dat voorlichting en praktijkonderzoek dicht bij elkaar horen te staan, maar dat opheffing van de volledige ver strengeling de duidelijkheid in de vervulling van de taken én voor de medewerkers én ook voor de positie naar buiten toe stellig ten goede zal komen, zo zei hij. Het bedrijfsleven is gebaat bij goed praktijkonderzoek en wil dit dan ook op verschillende manieren onder steunen en in goede banen leiden. Met het Landbouwschap zijn af spraken gemaakt over de medefi nanciering van het praktijkonder zoek op het proefstation en de Wai boerhoeve. Voor de regionale onderzoekcentra bestond die medefinanciering al. "Dit jaar draagt het bedrijfsleven reeds een deel bij en er zal spoedig sprake zijn van een fifty/fifty finan ciering van het gehele praktijkon derzoek", zo zei minister Braks. Minister Braks noemde de kritiek, als zouden het proefstation en de proefboerderij alleen werken in het belang van de grote bedrijven, niet terecht. Hij wees erop, dat veel on derzoek, zoals dat inzake grasland verbetering, voederwinning, veevoe ding, fokkerij, opfok van jongvee, rundvleesproduktie en schapenhou derij in het belang is van alle bedrij ven. Ook is uitgebreid onderzoek gedaan naar verbetering van grupstallen speciaal in het belang van de kleinere bedrijven. Voorts profiteren veel kleine bedrij ven indirekt van de onderzoekuit- komsten, namelijk die onderzoekre sultaten waarvan de loonwerkers ge bruik maken. NIEUW IN ZEELAND EN BRABANT de ladderspecialist, volledig assortiment in al um. en houten ladders, bijv. alum. 2x13 sports reform/brede voet van 392.-voor 249.-. Vrijblijvende demonstratie van ons assortiment aan huis. Driewegen 01195-271 b.g.g. 01106-3112. voor rooimachine en knolselderij schoon- maakmachine. Periode oktober t/m mei 1986. Yerseke b.v. 01131-2238 of 2463 Op deze post, die voor een dynamische, jonge kerel de bodem kan vormen voor een commerciële technisch/agrarische loopbaan, zien wij graag iemand met MLS/HLS- opleiding, die het gevoel voor de akkerbouw van huis uit heeft meegekregen. Maar ook andere commercieel/technisch geschoolde kandidaten zijn welkom. Wij bieden de aktieve 'junior' bij ons alle kans om aan de bak te komen. Dat wil zeggen: auto van de zaak, interessant beginsalaris, uitstekende sociale voorzieningen, goede job- en loopbaanbegeleiding. Kortom, allemaal voorwaarden om nu de pen te pakken en ons omgaand te berichten waarom je denkt dat jij de juiste man voor ons bent in West- Brabant/Zuid-Holland. Je richt je sollicitatie aan de direktie van Tolsma Techniek B.V. en we zien je brief graag vóór 15 oktober a.s. op ons bureau. In het vochtige zomerweer heeft de leverbotslak zich snel vermenigvul digd, zo snel zelfs dat het gevaar voor leverbot groter lijkt dan voorgaande jaren. Voordat een speciale kommis sie een prognose geeft voor leverbot met daarbij een definitief behande lingsadvies (verschijnt in oktober 1985), adviseert de Stichting Ge zondheidszorg voor Dieren in dit stadium het volgende: Laat het vee dit najaar - indien mogelijk - niet grazen op natte en leverbotgevaarlijke percelen. De ze preventieve maatregel kan van groot belang zijn, gezien de grote hoeveelheid slakken en de dui delijke besmetting met leverbo- teieren. Het gevaar voor ernstige infekties is namelijk groot. Het is mogelijk een leverbotbes- metting in een vroeg stadium te ontdekken door middel van bloedonderzoek. Voor bedrijven in van oudsher leverbotgevaar- De mais-oogst zal dit jaar naar ver wachting, net als vorig jaar, gemid deld 25 procent minder opbrengen dan wat normaal wordt gedacht. Dat is het direkte gevolg van het natte weer in 1984. Toen moest worden geoogst op drassige akkers. Daar door is de bodemstruktuur verpest en dat heeft weer tot gevolg dat de mais op diverse plaatsen dit jaar nauwelijks heeft willen groeien. Ge middeld genomen kost de lagere op brengst een boer ongeveer duizend gulden per hektare. Bovendien stij gen de prijzen van de gekneusde (fijngehakte) mais. omdat er meer vraag naar is. Wie voedermais bij moet kopen zal dus dieper in de bui del moeten tasten. "Reden tot paniek is er gelukkig niet. Door het goede weer van de afgelopen weken heeft de mais nog behoorlijk goed kunnen afrijpen", aldus van Arendonk. lijke gebieden kan het gewenst zijn bloedmonsters te laten ne men van jonge dieren. Dit dient uiteraard te gebeuren in overleg met de dierenarts. De Gezond heidsdienst kan dan vervolgens onderzoeken of er sprake is van een leverbotbesmetting. Mocht er inderdaad een besmetting wor den gekonstateerd. dan wordt geadviseerd in overleg met de praktiserende dierenarts de die ren te (laten) behandelen. Ook in geval van twijfel is het nuttig kontakt op te nemen met de die renarts. Onderzoek van de mest op de aanwezigheid van leverbotdieren is pas zinvol vanaf november, omdat voor die tijd slechts zeer weinig eieren met de mest wor den uitgescheiden. Het konsulentschap in algemene dienst voor Varkenshouderij heeft een nieuwe uitgave verzorgd van het boekje: De Varkenshouderij in Ne derland. Dit handzame boekje geeft op nog geen 40 pagina's een uitste kend overzicht van de huidige situa tie in de varkenshouderij en van de nieuwste ontwikkelingen. In de eerste hoofdstukken worden behandeld de struktuur van de var kenshouderij. de produktie en afzet van varkens en de konkurrentieposi- tie ten opzichte van andere landen. In de volgende hoofdstukken wordt informatie gegeven over: - kontrakten en prijzenschema's: - fokkerij: - huisvesting: - voeding: - gezondheidszorg: - klassifikatie en uitbetaling naar kwaliteit: - voor lichtingen begeleidingssystemen en - onderzoek. Tot slot zijn opgenomen de adressen en telefoonnummers van instanties die voor de varkenshouderij het meest van belang zijn. De nieuwe uitgave is te bestellen door ƒ7.50 inklusief verzendkosten per exemplaar over te maken op postrekeningnummer: 2307221 ten name van CAD-Varkenshouderij te Rosmalen. Van 12 tot en met 15 november 1985 wordt voor de derde maal Afvaltech gehouden, de internationale vak beurs voor afvalverwerking en recv- cling. Op Afvaltech '85. die plaats vindt in het Jaarbeurskomplex in Utrecht, kunnen bedrijfsleven en overheid zich oriënteren m.b.t. de technische, financiële en sociaal- ekonomische ontwikkelingen om trent afvalverwerking en herge- bruiktechnieken. Tolsma Techniek B.V. in Emmeloord is de grootste specialist in Nederland in de bewaring van akkerbouw- produkten. Wij zijn de pioniers van de bewaring en de 'uitvinders' van de rendementsbewaring. Wij brengen dit laatste voor onze klanten in praktijk door een programma 'op maat', dat reikt van keerwanden, driehoekkokers, ventilatoren en meet-units tot kompleet ingerichte en computerbestuurde rendement bewaarplaatsen. Alles uit eigen ontwikkeling en in eigen bedrijf geproduceerd. Tolsma is dan ook al meer dan een kwart eeuw de mérknaam voor bewaartechniek die voorspronq biedt. Om onze belangen te helpen behartigen in het rayon West-Brabant/Zuid-Holland zoeken wij ter versterking van ons buitendienst-team een Tolsma Techniek B.V. Postbus 165 8300 AD Emmeloord Tel. 05270-14755 10 Tel Ot 102-1*41 O j vanoephave 8 v postbus *420 aa aapc._e Vrijdag 4 oktober 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10