Doorgaan met fokdagen Texels Stamboekschapen niet-certifikaatwaardige bedrijven onzeker Oostbrabantse zwartbontfokkerij op Fokveedag Veghel voor het eerst voor het voetlicht De aankoop en opfok stierkalveren voor de vleesstierenhouderij Door afnemend aantal inzendingen: Op zaterdag 7 september j.l. vond in de Brabanthallen te Den Bosch de interprovinciale fokschapendag plaats. Vanwege de zwoegerziektebestrijding is het aantal stamboekbedrijven dat nog niet-certifikaatwaardig is, steeds kleiner geworden. Een bun deling van krachten is noodzakelijk, om de fokdag nog enigszins allure te geven, (recent publiceerden wij een verslag van de keuring van schapen van certifikaatwaardige bedrijven). Het aantal fokkers dat schapen inzond bedroeg 46. Hiervan waren er 4 afkomstig uit Gelder land, 6 uit Zuid-Holland, 7 uit Zeeland en 29 uit Brabant en Limburg. Het was een niet al te grote fokdag (238 dieren) waar desondanks een levendige handel was. Hoewel er geen topprijzen vielen, waren de fokkers gemiddeld genomen, tevreden. Ooi 3346-0052 (l.) van H. v. DongenTerheyden, veroverde de kampioenstitel bij de IV2 jr. niet gezoogde ooien. De reserve titel was voor ooi 3730-0220 van J.J. v.d. Velde te Noordgouwe. De kwaliteit van de oude rammen was re delijk tot goed. Ram 4044-0085, van eig. P. Caubo uit Schin op Geul, een typisch voldoend ontwikkelde ram. en ram 4233-0121 van de gebr. de Buck uit Oost- kapelle, vielen net buiten de kampioen- sprijzen. Hetzelfde gold voor ram 3711-0111 van C. v.d. Houten uit Kerk- werve. De fraai typische best bespierde ram 2965-0028 van fokker/eig. R.M. de Boer uit Strijen dong tot het laatste mee naar de titel. Ram 4080-0083 van fokker: gebr. Lan- gendijk uit de Weere en in bezit van J.J. v.d. Velde uit Noordgouwe werd kam pioen. Een normaal ontwikkelde typische ram met een diepe middenhand en een best bespierde achterhand. Goed en vol doende fijne vacht. Even wat fijne aan doend beenwerk. Reservekampioen bij de oude rammen werd ram 2859-0075 (fok. H. Vermeulen, Ridderkerk) en ei genaar J.M. Geluk en A. Pot uit St. An- naland. Een goed typische ram met een goede bespiering. die iets krachtiger beenwerk mocht hebben. V/2 jarige rammen Het aantal ingezonden l'/i-jr. rammen viel tegen en ook de kwaliteit was wat ge woon. Kampioen werd hier ram 3439-0059 gefokt door M. Bennenbroek in Deurne en eigenaar H. de Graaf uit Diessen. Een ruime, bespierde ram met een goede vacht. Ram 2948-0317, een ei gen fokprodukt van de gebr. Verkaik uit Hardinxveld-Giessendam werd reserve- kampioen. Een ram met een best bes pierde achterhand en een beste vacht. De kop mocht even meer adel vertonen. Ramlammeren Bij de ramlammeren vielen op de nako melingen van ram 2948-0181 van de gebr. Verkaik. Best ontwikkelde bespierde ramlammeren met een bemerking op het beenwerk. Uit deze inzendingen behoor den ram 2948-0470; 2948-0424; 2948-0417 tot de beste 5 van de fokdag. Ram 2948-0181 was zelf niet op de fok dag. Tot de 5 beste ramlammeren behoorden eveneens ramlam 4915-0050 gefokt door A. Aarnouts en aangekocht door de gebr. Theuns uit Wernhout en ramlam 4244-0314 (fokker: fa. J. Worp en Zn. Beets) eveneens door gebr. Theuns aan gekocht. Een zeer evenredig gebouwd ramlam. Niet behorende tot de 5 beste ramlam meren maar toch met een lA-prijs be kroond was het 2-tal ingezonden ram lammeren van fok/eig. C. v. Delft uit Drunen en de als enkeling ingezonden ramlammeren 3300-0037 van A. Relou uit St. Oedenrode en 3768-0073 van Geelhoed uit Ellemeet. Het aantal inzendingen ooi met lammeren was zeer gering. Hierbij werd de fraai ty pische ooi 3269-0072 van dhr. H. Jansse uit Neerkant met haar ooi - en ramlam bekroond meteen 1-a prijs. Bij de 1-jarige ooien werd ooi 3346-0061 van dhr. H. v. Dongen uit Terheyden, met haar ooilam la. Tevens werd deze ooi kampioene bij de 1-jarige gezoogde ooien. Eveneens be kroond weid een 3-tal ruim gebouwde 1- jarige gezoogde ooien van dhr. v.d. Harg uit Rotterdam. Ooilammeren De kwaliteit van de ooilammeren was goed. Een ingezonden tweetal van W. Pot-Beek uit St. Maartensdijk en een 3-tal van v.d. Harg kregen een IA prijs. Bij de als enkeling ingezonden ooilammeren kwamen voorop het ooilam 3579-0014 van A. Raafs uit Molenhoek en ooilam 3417-0023 van H. v. Dungen uit St. Oe denrode. 1 Zi jarige ooien Bij de 1'/2-jarige ooien, niet gezoogd, kwamen naar voren de nakomelingen van ram 3938-0206 van de gebr. Verkaik, die in hun rubriek geplaatst werden boven het zwaardere, doch iets minder uniforme drietal van G.M. Geluk en A. Pot uit St. Annaland. Het tweetal ooien van dhr. H. v. Dongen dat naast een best type een fraaie bespiering tevens zeer uniform was, werd gekozen tot beste hok van de keu ring. De ooien 3346-0054 van H. v. Don gen en 3582-0015 van A. v.d. Sande uit Liempde stonden elk als la in de rubrie ken enkeling ingezonden 1-jr. ooien. Kampioene bij de l'/2 jr. óoien werd de evenredig-gebouwde best bespierde ooi 3346-0052 van H. van Dongen. De reser- vetitel ging naar ooi 3730-0220 van J.J. v.d. Velde. Deze dochter van de kam pioen oude ram, is een harde ruime ooi met best beenwerk. Oude ooien De kwaliteit van de oude ooien was min der dan van de VA jr. ooien. Op vielen door hun kwaliteit de oude ooien van de gebr. Theuns. Kampioen werd de als en keling ingezonden ooi 3141-0307 fok. E. en L. Vissers uit Meerlo en eig. D. de Lange uit Nieuw-Lekkerland. Een ruime ooi, met een best bespierde achterhand, die even wat meer evenredigheid mocht vertonen. Res. kamp. werd de ooi 3214-0134 (fok: Dinghs uit Sevenum) van dhr. de Lange. Een diepe ruime best ont wikkelde ooi van fraai type. Bij de 3-tallen eigengefokte volbloeden werd een best typisch stel ooien van dhr. G.J. v.d. Heiden uit Hardinxveld-G. aan kop geplaatst. Bij de 4-tallen eigen ge fokte volbloeden ging de hoogste eer naar de inzending van de gebr. Verkaik. De inzenders en de organisatoren van de interprovinciale fokdag voor Tex else stamboekschapen van niet-certi- fikaatwaardige bedrijven kunnen te rugzien op een geslaagde levendige, doch kleine tentoonstelling. Bij de verschillende inzenders zullen toch ongetwijfeld vragen naar boven ge komen zijn over de voortzetting van fokdagen voor niet-certifikaatwaar dige bedrijven in de toekomst, gezien de omvang van de keuring en het feit dat een aantal fokkers die inzonden, reeds plannen aan het maken zijn om ook zwoegervrij te worden hetzij door opfokken van de lammeren met kunstmelk hetzij door aankoop van zwoegervrije dieren. mw. T.M.E. Huisman (insp. N.T.S.) Bij de huidige prijsverhoudingen is de aankoopsprijs van de voor de vleesstierenhouderij geschikte kalveren ongeveer 30% van de kosten van een vleesstier van 300 kg. koud geslacht gewicht. Het is dan ook zeer belangrijk om in de opfokperiode de volle aandacht aan de kalve ren te geven. Dit om tijdig de nodige voorzorgsmaatregelen te kunnen treffen en de eventueel benodigde behandelingen te kunnen toepassen. Tekortkomingen in deze periode zijn tijdens de verdere levensperiode bijna of geheel niet meer te herstellen. De zwartbontfokkerij in Oost- en Midden-Brabant heeft de wind aardig in de zeilen. Die indruk leverde de zwartbonte fokveedag voor dit gebied op, die op 10 september in Veghel is gehouden. Het was voor het eerst dat de zwartbonten - 275 in getal - in dit overwegende MRY gebied bij elkaar gebracht waren. Het initiatief tot deze fokveedag genomen door de fokkers uit de zwartbontkern Heeze-Sterksel was door de Prov. Bond en de 5 regionale Bonden voor de Rundveefokkerij in Oost-Brabant verder uitgewerkt tot een uitstekend georganiseerde keuring. Aankoop van kalveren De aankoop en aanvoer van gezonde stierkalveren is noodzakelijk voor een goede basis voor vleesproduktie. Het is daarom dan ook verstandig de aan te kopen kalveren grondig te in specteren. De dieren kunnen aange voerd worden via een markt of via een zogenaamde verzamelplaats. Maar steeds zullen de kalveren af komstig zijn van diverse melkveebe drijven en een onbekend "verleden" hebben. De kalveren kunnen reeds een periode met ziekten hebben doorgemaakt en/of onvoldoende biest hebben ontvangen waardoor ze extra gevoelig zijn voor ziekten. Om deze redenen is het belangrijk bij aankoop of bij aankomst op het be drijf aandacht te schenken aan o.a. de volgende punten: - Het kalf moet levendig zijn en aandacht voor zijn omgeving hebben en bijvoorbeeld niet blij ven liggen wanneer koppelgeno ten in beweging zijn. - De oren mogen niet afhangen en moeten beweeglijk zijn. Een af hangend oor kan een teken zijn van middenoorontsteking en dit brengt extra risico's met zich mee. - De conditie van de kalveren moet goed zijn. Magere dieren hebben vaak een ziekteperiode achter de rug. - De ademhaling dient rustig te zijn. Vergelijk bij twijfel met an dere kalveren. Hoesten is altijd verdacht. - De navel mag geen ontstekings- vèrschijnselen vertonen, m.a.w. mag niet gezwollen zijn en moet droog zijn. Een ontstoken navel kan leiden tot ontstekingsproces sen op andere plaatsen in het li chaam zoals in de lever, longen, gewrichten of hersenen. Vooral gewrichtsontstekingen zijn be rucht. - De staart moet droog zijn. Een natte staart kan wijzen op water dunne mest. - De vacht moet glanzend en schoon zijn. Een dof haarkleed kan op ziekte duiden. - De huid moet soepel aanvoelen en mag niet schilferen. Let hierbij ook op de aanwezigheid van lui zen en/of schurft. - Gewrichten en benen mogen geen verdikkingen vertonen; ze moeten "droog" zijn. De dieren mogen niet kreupel zijn. - De kalveren mogen geen koorts hebben. Neem bij twijfel de tem peratuur op. De lichaamstempe ratuur mag niet hoger dan 40 graden Celcius zijn. De herkomst van de dieren was ver schillend, enerzijds uit zwartbont- stallen van oudsher, anderzijds van beginnende fokkers met vaak geïm porteerde Holstein-dieren uit Duits land. Die verschillende herkomst maakte dat de uniformiteit niet het Bij geconstateerde afwijkingen is het verstandig om contact op te nemen met de verkoper om samen tot een oplossing te komen. In geen geval moet men zieke of afwijkende kal veren in de opfokstal halen. Het bij elkaar brengen van dieren, afkom stig van verschillende bedrijven ver groot de kans voor het optreden van infectieziekten. De kalveren kunnen in contact komen met smetstof die op het bedrijf van herkomst niet aan wezig is en waar tegen geen afweer- stoffen aanwezig zijn. Door deze factoren komen ziekten, die het ge volg zijn 'van infecties, relatief veel voor bij aangekochte en tezamen ge brachte kalveren. sterkste onderdeel was in Veghel, wat niet wegnam, dat er vele indivi dueel goede dieren te zien waren. Door de jury werd de moderne, meer melktypische richting met vaak beste ontwikkeling naar voren gehaald, de wat plattere koeien verhuisden meestal naar de 2e helft van de ru briek. Het uierbeeld was goed aan vaardbaar, de voorselectie vooraf was bij de inzenders met geen of weinig "fokdagervaring, een welko me steun in de rug. Het accent lag op deze keuring bij de jonge koeien, wat niet wegneemt dat Roosje II van Ad Strik in Aarle-Rixtel met een levensproduktie van 87.000 kg melk bewondering oogstte door de prestatieklasse te winnen. Opvallend ook, dat beginnende zwartbontfok- kers vooral uit het Land van Cuijk met Duits importmateriaal een vooraanstaande rol wisten te spelen. Het vaderbeeld was erg gevarieerd met een hoofdrol voor Rocket en Triple Threat, gevolgd door Cantor en Superstar. Het fokveedagbestuur had geen dieren met de roodbonte kleur toegelaten, wat bij dit eerste optreden wel te billijken was. Bij de groepskeuringen kwamen de collecties van vooral A. Strik en van J. Deenen goed voor de dag, de ze waren van interprovinciale klasse. In de 4 rubrieken viertallen werden overwegend eerste premies toege kend met als la de groepen van F. v. Gestel Hilvarenbeek, A. v. Driel Uden, G. en J. Vermeer Heeze en J. Deenen Vierlingsbeek, de laatste won de beker voor het beste viertal. Bij de vijftallen waren 2 rubrieken met kopplaatsen voor G. Timmer mans Heusden en M. Schraven Overloon. Hier nam Schraven de beker mee naar het Land van Cuijk. Bij de zestallen stond de groep van A. Strik voorop gevolgd door Mts. Noordman en C. Sturkenboom bei den uit Sterksel. Van de 6 kampioenstitels waren er 4 voor Triple Threat dochters, de kampioenes ouderen en middem klasse Heike (Deenen) en Ante (Gebr. Willems Overloon) vertoon den nog iets meer ontwikkeling dan de reserves Kniertje 2 (A. v. Houts Borkel en Schaft) en Elly 6 (Strik). Het uierbeeld was zoals Triple Threat dat kan. Jeugdkampioene werd Sjanneke 39 (Strik) een fraaie dochter van Bold Chief en de reserve titel ging naar Dolley (Sturken boom). 'n Rocket dochter die 's morgens 3e was in haar rubriek. Daarmee kwam het slot van deze uit stekende geslaagde keuring. Publiek uit eigen gebied ook van roodbont- fokkers, was er genoeg. Jammer ge noeg weinig belangstelling van colle- ga-zwartbontfokkers uit West-Bra bant en elders die daarmee de ken nismaking met een opkomend fokge- bied misliepen. Fr. Kuijpers. Vrijdag 27 september 1985 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7