Raad Bedrijfsontwikkeling Zeeland steunt samenwerking rijks- en partikuliere voorlichting POTTEK/^- De konsument wil meer voorlichting over voeding Mr. J. Oggel: "zoetwatervoorziening juridisch veilig stellen' Ir. Kok koördinator Stichting Informatieverzorging Akkerbouw Landbouwschap: Landbouw moet meedoen in Eureka Ontheffing teeltverbod bij knolcyperus Aankopen natuurgebieden beste garantie voor veiligstelling daarvan Boter In zijn openingswoord bij de vergadering van de Provinciale Raad voor de Bedrijfsontwikkeling in de Landbouw in Zeeland, 13 september jl. in het "Landbouwcentrum Zeeland" te Goes, heeft de voorzitter het be lang van de verschijning van het "Groenboek" benadrukt. Het boek geeft een uitvoerige analyse van de huidige problematiek die zich mo menteel in de landbouw voordoet. Het bedrijfsleven zal zich op korte termijn moeten verdiepen in de aspekten die in het Groenboek aan de orde komen, om daarna een reaktie te kunnen formuleren. Voorlichting Naar aanleiding van de bespreking van de nota's "Voorlichtingsbeleid" en "Samenwerking met de voorlich ting van andere instanties", konsta- teert de Raad met instemming, dat de taken van de Rijksvoorlichtings dienst niet zijn gewijzigd. Deson danks blijft er een spanningsveld bestaan tussen wat de voorlichting kan bieden en wat van de voorlich ting wordt gevraagd. De samenwer king tussen rijksvoorlichting en de voorlichting van andere instanties, zoals deze steeds meer vorm krijgt, wordt door de Raad ondersteund. Een werkgroep van de Provinciale Raad zal zich verder in deze materie verdiepen en haar bevindingen in landelijk verband rapporteren. Ruilverkaveling Het voorlopig voornemen vah Pro vinciale Staten met betrekking tot het Voorbereidingsschema Landin- richtingsprojekten 1986 wordt ter sprake gebracht. De Raad onder steunt in principe dit voornemen, maar plaatst er enkele kanttekenin gen bij. Men wil duidelijkheid over de verdere procedurele behandeling van een klein gebied in West Zeeuws-Vlaanderen, dat door een aantal (toekomstige) landinrich- tingsblokken wordt ingesloten. Op 2 september jl. is de heer ir. G.Th.M. Kok in dienst getreden van de Stichting Informatieverzorging Akkerbouw (SIVAK). De heer Kok, die voorheen werkzaam was bij de Bloemenveiling Westland als hoofd Ontwikkeling Informatiesystemen, gaat zich bezighouden met het koör- dineren en stimuleren van de auto matisering in de akkerbouwsektor. De ontwikkeling van managementin formatiesystemen die technisch en inhoudelijk goed op elkaar worden afgestemd behoort tot de eerste aan dachtspunten van de nieuwe koördi nator. De heer Kok (29) is afkomstig van een akkerbouwbedrijf in de Noor doostpolder. Na zijn middelbare schoolopleiding volgde hij de studie Landbouwtechniek aan de Land bouwhogeschool te Wageningen. SIVAK heeft zich bij de oprichting, begin dit jaar, ten doel gesteld het gebruik van computers in de akker bouw te bevorderen om een doel- matige automatisering van de ver werking van technische en ekonomi- sche gegevens van het akkerbouw bedrijf te bereiken. In opdracht van het Voorlichtingsbu- ro voor de Voeding, dat benieuwd was naar de houding van de konsument tegenover voedingsvoorlichting, heeft het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO) een onder zoek uitgevoerd. Bij dit onderzoek waren 800 Nederlanders boven de 18 jaar betrokken. Het doel van het on- "In de loop van dit jaar is voor de terreinen waarop knolcyperus besmetting is aangetoond, een teeltverbod van kracht geworden voor gewassen waarvan onder grondse delen worden (mee-)ge- oogst. Nu komen bij de Planten- ziektenkundige Dienst vragen binnen over de mogelijkheden van een ontheffing van dat teelt- verbod. In gevallen van zeer lichte be smettingen (dit is een of enkele plaatsen met een of enkele plan ten) op zeer lichte grondsoorten, waar een gewas voorzien is dat bij de oogst het terrein schoon of nagenoeg schoon verlaat, kan een ontheffing met voorwaarden overwogen worden. Vooropgesteld blijft steeds dat verspreiding van het onkruid via gewas en werktuigen moet wor den voorkomen. Zij die menen in aanmerking te komen, kunnen zich wenden tot het betreffende distriktskantoor van de Plantenziektenkundige Dienst". ir. J.J.J. Langeslag, afdelingshoofd derzoek is de voorlichting van het Buro zo goed mogelijk te kunnen af stemmen op de behoeften van de konsument. Eén van de konklusies is dat de konsument meer voorlichting wil over voeding. Dat men geïnteresseerd is in voeding lijdt geen twijfel. Van de onder vraagden kwam maar liefst van 43% een bevestigend antwoord en 22% is zelfs zeer geïnteresseerd. Die inte resse uit zich o.a. door over voeding te lezen. Opvallend is dat, hoewel mannen en vrouwen evenveel inte resse in voeding hebben, vrouwen er aanzienlijk meer over blijken te le zen. Ook wordt veel over voeding gesproken, maar dan gaat het mees tal over recepten. Schadelijke stoffen in voeding De behoefte aan informatie is dui delijk verschillend bij ouderen en jongeren. Zo vinden vooral jongeren dat er te weinig voorlichting is over eventuele schadelijke stoffen in voe ding. Ook hechten zij (93%) meer waarde aan de samenstelling van voeding (eiwitten, vetten enz.). In tegenstelling tot de ouderen zijn zij minder geïnteresseerd in recepten. Wat betreft 69% van de ouderen zou het Voorlichtingsburo voor de Voe ding meer voorlichting moeten ge ven over prijzen van voeding. En 62% van de oudere ondervraagden wil meer informatie over afvallen/ vermageren. De verwerving in eigendom door een natuurbeschermingsorganisatie is in ons land nog altijd de beste garantie voor een blijvende veiligstelling van natuur en landschap. Dit staat te lezen in "Zeeuws Land schap" de uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap" waarin in een uitgebreid artikel enkele grepen worden gedaan uit het jaarverslag over 1984 van de stichting. De afgelopen jaren werd door deze stichting steeds voor ca. 1 miljoen aangekocht. In 1984 was dit aan merkelijk minder. De stichting hoopt dan ook dat de grondmarkt voor de aankoop van natuurgebieden de ko mende jaren weer zal aantrekken. Yerseke Moer Het ligt in de bedoeling van de stichting om, zodra dat wettelijk en technisch mogelijk is, de jacht op ganzen in het natuurgebied Yerseke Moer te sluiten. Dit omdat door om wonende boeren is geklaagd dat deze dieren, als gevolg van de jacht in het natuurgebied, worden verjaagd naar de omliggende landbouwgronden en daar schade aan de gewassen toe brengen. Het beheer van het natuurgebied in de Yerseke Moer, waarbij het ge bruik van mest en chemicaliën achterwege wordt gelaten heeft ge leid tot een toename van het aantal plantesoorten. Steeds weer kunnen nieuwe vond sten worden genoteerd. Het gaat hierbij veelal om zeldzame soorten zoals bijv. de kruipganzerik, een soort die al meer dan 50 jaar niet op Zvid-Beveland was aangetroffen. Voorts stelt de Raad zich op" het standpunt, dat zodra vaststaat dat de zoetwatervoorziening op St. Philips- land verder verbeterd zal worden, dit gebied op het Voorbereidingsschema behoort te worden geplaatst als een ruilverkaveling met een administra tief karakter. Werkgroep afzet groenten De toenemende belangstelling voor m.n. de vollegrondsgroenteteelt in Zeeland, de opheffing van de veiling in Middelburg, de mogelijke verbe teringen in de zoetwaterhuishouding in Zeeland, de per deelgebied lo pende besprekingen met veilingor- gariisaties elders, de gezamenlijke bundelingen van de Zeeuwse fruit veilingen e.d. leiden tot een toene mende onderkenning van de proble matische groente-afzetstruktuur in Zeeland. Om de problemen, die zich op dit gebied voordoen, te analyse ren en aan de hand daarvan tot voorstellen te komen voor een opti malisatie van de huidige en toekom stige afzet, wordt door de Provinciale Raad een werkgroep ingesteld. Zuiveringsslib De Raad neemt met instemming kennis van de Provinciale Land- bouwbota. Benadrukt wordt het po sitieve karakter van de Nota. Wel wordt een aantal kanttekeningen bij het rapport geplaatst. Onder meer stelt de Raad zich op het standpunt, dat over het gebruik van zuiverings slib in de landbouw meer duidelijk heid moet komen. Gestreefd dient te worden naar een verbod van het ge bruik van zuiveringsslib, tenzij vast staat dat d« aanwending ervan geen nadelige gevolgen zal hebben voor het opbrengend vermógen van de grond, waarbij méér aspekten in het geding zijn, dan die welke tot nu toe in de Richtlijn van de Unie van Wa terschappen zijn opgenomen. Voorts wordt opgemerkt, dat het aanbeveling verdient in de Nota nog meer aandacht te schenken aan de waterhuishouding t.b.v. de land- en tuinbouw. De Raad beschouwt de Nota als een belangrijke bijdrage voor de diskussies en afwegingen, welke binnen de provincie regelma tig op maatschappelijk en sociaal gebied gemaakt moeten worden. Gezien de omvang van het kamperen bij de boef in de provincie Zeeland en allerlei ontwikkelingen die daar di- rekt op van invloed zullen zijn, zal de Provinciale Raad, op verzoek van de VEKABO, het Landbouw Ekono- misch Instituut vragen een nader on derzoek in te stellen naar de ekono- mische aspekten van kampeerplaat sen bij de boerderij, de invloed daar van op de landbouwkundige ontwik keling in het gebied, mede in relatie tot de ekonomische ontwikkelingen binnen de landbouw zelf. Het Landbouwschap vindt het van groot belang dat bij de invulling van Eureka, het technologisch initiatief van de Franse president Mitterrand, ook de landbouw wordt betrokken. Het plan om gezamenlijk de techno logische ontwikkeling in Europa een impuls te geven, kan verstrekkende gevolgen hebben voor de land- en tuinbouw. Het Landbouwschap denkt dat de toepassingsmogelijkheden voor de Europese land- en tuinbouw eerder binnen bereik komen als er een sa menwerking plaatsvindt van Neder landse onderzoekcentra met die in andere Westeuropese landen. Eure ka staat ook op de agenda van de Europese regeringsleiders die in no vember samenkomen. Op een kongres van het comité euro peen de droit rural (het comité van europees agrarisch recht) dat deze week in Santa Cruz de Tenerife in Spanje werd gehouden heeft mr. J. Oggel op verzoek van de Nederlandse Vereniging van Agrarische Recht een inleiding gehouden over "Eigendom van en beschikking over water ten behoeve van de land- en tuinbouw in Nederland". In zijn betoog wees de heer Oggel er op dat het belang om te beschikken over zoet water voor de Nederlandse land- en tuinbouw sterk toeneemt. Gezien de tientallen miljoenen gul dens schade die bijvoorbeeld de glastuinbouw ondervindt van de zoutlozingen door Frankrijk in de Rijn, vereisen op europees nivo af spraken waarvan de naleving ook afdwingbaar moet zijn. De heer Og gel hield de kongresgangers verder voor dat de qua struktuur kleinscha lige Nederlandse landbouw wel ged wongen is om - ook gezien het ge voerde EG-prijsbeleid - over te schakelen van de traditionele gewas sen naar nieuwe teelten zoals groen ten in de volle grond. Deze vragen niet alleen een intensieve begelei ding maar vooral water op het juiste moment, dus kunstmatige berege ning. "In Nederland is het daarom van groot belang dat er juridische regels komen om de kwaliteit en de kwantiteit van het water te bescher men". Hij verheelde niet dat ook de landbouw zelf ervoor moet waken de watervoorraden niet te vervuilen door o.a. het dumpen van mest en gewasbeschermingsmiddelen. De heer Oggel besloot zijn betoog met het geven van een overzicht van de wetgeving die er in ons land is of komt op het gebied van waterkwali teit en -kwantiteit. t Het botert niet best in de bo- J terwereld. We hebben in Eu- P"Tj ropa de boter met zijn tienen hutje bij mutje gegooid, en nu ligt er een klont van zo'n mil joen ton te wachten... Op wie eigenlijk? Ons eigen Nederlandse volk is nogal zuinig met de boter. Per hoofd per jaar gebruiken wij niet meer dan een goeie drie en een halve kilo, en dat is met zijn allen, pak weg, een vijftig dui zend ton, niet meer dan een snert likje van zo'n kolossale Euroklont. En we gooien er per jaar vier keer zoveel tegenaan! Wat een toestand, maar het is ons ook van kindsbeen af bij gebracht: roomboter was véél te duur. Met Kerstmis kreeg je een ka detje met roomboter besmeerd. Wij kregen het thuis met Pasen ook, maar dat kwam van het boterpaaslammetje dat mijn moeder dan cadeau kreeg van een dikbevriende boerin. Nu varen we tegenwoordig wel een ietsje beter (hoewel...) maar oude gewoontes slijten niet snel. Boter is nu eenmaal duur, en zelfs de pratende koe van de sterreklame heeft maar weinig invloed gehad. Zo heel af en toe mochten wij wat kerstboter verwachten achteruit de uitpuilende pak huizen. Die was dan zo hard bevroren dat je het tot pasen goed kon houden, dus kocht iedereen wat ie dat jaar nodig zou hebben, en dat zette ook geen zoden aan de dijk. Wat er achter oud en goedkoop uit ging, kwam er vooraan weer vers en duur in, en daar moet nog geld bij ook, want de pak huisbazen willen ook boter bij de vis. Dit jaar zal dat feest dan niet doorgaan, zo vindt Europ a's landbouwkommissaris An- driessen, want het kost te veel. Dan kun je het beter goedkoop aan de Russen verkopen, vindt hij. Dat is dan wel boter aan de galg gesmeerd, je krijgt in alle geval weer wat meer plaats in de pakhuizen. De vraag is al leen of de Russen het nog wil len. Maar nu las ik deze week hoe een slimmerik het probleem denkt op te lossen. Smelt de boter om tot ghee. Dat is een soort boterolie die in de Derde Wereld grote aftrek zal vinden. Wat fijn toch dat we die derde wereld nog hebben om ons uit de nesten te halen! Dat daar in boterkringen nou niet eerder aan gedacht is! Zouden we er niet wat kraaltjes en spiegeltjes bij doen? POTTE KIJKER Vrijdag 27 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4