over geld en goed Zuivelfïlm in de maak Landbouwschap: Gasunie pleegt kontraktbreuk Een goede buur is beter dan een verre vriend Arme boer in Europa profiteert nauwelijks van EG-steunmaatregelen Landbouwbegroting 1985 Maatregelen in de fiskale sfeer ingezonden Een spreekwoord dat veel waarde inhoudt. Wij worden nogal eens gevraagd, wat er nu wel mag en niet mag op de gemeenschappelijke grens. Ons antwoord hierop is dan altijd: bespreek het eens met uw buurman vooral wanneer hij of zij kan verwachten er schade of hinder van te ondervinden en probeer in onderling overleg tot een oplossing te komen. Lukt dit niet dan bestaat er een burenrecht geregeld in het Burgerlijk Wetboek. Heggen Heggen mogen op grond van art. 713 BW niet worden geplant binnen een afstand van vijf palmen van de scheidslijn van 2 erven. Een palm is 10 cm: 5 x 10 cm dus 50 cm. Onder een heg wordt in de praktijk verstaan laag opschietende bomen. In 1951 deed de Rechtbank in Middelburg een uitspraak dat t.b.v. boomgaar den en windscherm van elzen op een afstand van 80 cm van de grens van de buurman mocht staan. De Rechtbank vond dat het bewijs le- verd kon worden dat op Zuid-Beve land het gebruik was elzen op 60 cm van de grens te planten. De tegenpartij wilde bewijzen dat elzen hoog opschietende bomen waren. Dit lukte hem dus niet. Hoe is het met hoog opschietende bomen? Deze dienen op een minimum af stand van 2 meter van de schei- dingsgrens te worden geplaatst. Tot hoogopschietende bomen behoren o.a. populieren. Overhangende takken Ook hier is ons advies: "Praat met elkaar". De buurman hoeft namelijk niet te dulden dat takken van zijn buurman overhangen over zijn per ceel. De eigenaar van de boom, bo men kan worden genoodzaakt om die takken af te kappen. Indien hij weigert dit te doen, mag de buurman dit doen. In het B.W. staat dat hij daarbij de grond van zijn buurman niet mag betreden. Doorschietende wortels Hier geldt hetzelfde als bij overhan gende takken. Hoogte van de bomen c.q. de heg op de grens. Over de hoogte van een boom c.q. heg konden we slechts één uitspraak vinden, namelijk dat de hoogte van de heg bepaald wordt door het plaatselijke gebruik. Afrastering Het komt nog wel eens voor dat naast grasland bouwland ligt of bouwland naast boomgaard. Er worden dan precies op de scheiding palen met afrastering geplaatst. Iedereen weet dat dit vooral voor de bewerking van het bouwlandperceel met machines moeilijkheden op kan leveren, denk eens aan ploegen, eggen, e.d. Indien men ons vraagt: "Mogen die palen precies op de scheidingslijn geplaatst worden". Dan moet ons antwoord zijn: "Ja, dat mag". Of het verstandig is? Dan is ons antwoord: "Nee, dat is het niet". Als men elkaar toch wil pesten dan weet ik nog een kaart spelletje dat ook zo heet en waar je met elkaar plezier aan kunt beleven, leven. J. Markusse In de miljoenennota 1986, die verle den week is gepresenteerd, komen weinig nieuwe maatregelen aan de orde. Aan de suggestie dat in deze nota de kiezers voor volgend jaar gunstig worden gestemd is dan ook niet geheel te ontkomen. Dat wil overigens nog niet zeggen dat allen nu erg-gelukkig met de maa tregelen voor volgend jaar zijn. Van ondernemerszijde heeft men nog al wat opmerkingen laten horen. De aangekondigde lastenverlichting voor het bedrijfsleven is niet (geheel) in maatregelen omgezet. Daar bovenop komt de sinds deze zomer bekende operatie in de W.I.R.-wet geving, waarbij de negatieve aanslag gaat verdwijnen. Ook heeft het Mi nisterie van Financiën nogeens zijn voornemens bekend gemaakt te wil len streven naar één tarief in de om zetbelasting. Beide maatregelen zijn voor de landbouw als totaliteit niet aantrekkelijk. Wat betekent nu in feite het ver dwijnen van de negatieve W.I.R.- aanslag. Stel u betaalt achtereenvol gens de volgende inkomstenbelas tingbedragen: jaar 1 3.000,— jaar 2 0,—jaar 3 5.000,—jaar 4 6.000,— In jaar 4 doet u een in vestering waarop aan W.I.R. een be drag van 25.000,— wordt verleend. Dit bedrag wordt verrekend met de 6.000,— belasting van jaar 4 waar na er een tegoed overblijft van 19.000,—Dit bedrag wordt niet meer uitbetaald maar geheel verre kend met de betaalde belasting van de drie voorgaande-jaren, danwel de acht komende jaren. In de drie voorgaande jaren is er 8.000,— be lasting betaald. Deze bedragen wor den naar nul gebracht en terugbe taald. De W.I.R.-vordering daalt dan naar 11.000,— Het is te hopen dat in de jaren 5 t/m 12 dit bedrag aan Vrijdag 27 september 1985 belasting verschuldigd zal worden waarmee de W.I.R.-vordering geheel verrekend kan worden. Op deze wij ze is weliswaar de negatieve aanslag verdwenen maar de verrekening van de W.I.R.-premie nog geheel intakt. Mocht echter in de jaren 1 t/m 12 geen belasting worden betaald dan wel minder dan de te ontvangen W.I.R.-premie dan vervalt de premie geheel of tendele. Vooral de land- bouwkoöperaties zullen de wijziging als erg nadelig ervaren omdat bij deze ondernemingsstruktuur de re- Deze week zijn de opnamen gestart voor een film die de zuivelbedrijfstak van nü in beeld brengt. Door de grootscheepse wijzigingen die de afgelopen decennia in deze sektor hebben plaatsgehad, is het noodzakelijk geworden voor onderwijsdoelein den, promotionele en voorlichtingsbijeenkomsten in binnen- en buitenland een aktuele rolprent te maken. In een gedramatiseerde dokumentaire van ongeveer dertig minuten wordt onder meer spelenderwijs ingegaan op de grootste veranderingen. De film wordt gemaakt in opdracht van Het Nederlands Zuivelburo en komt tot stand in samenwerking met het Ministerie van Landbouw en Visserij. Een verdergaande lastenverlichting in de fiskale sfeer voor zelfstandigen is voor het jaar 1986 beperkt tot de (reeds aangekondigde) verhoging van de zelfstandigenaftrek met een bedrag van ƒ350,-, oplopend tot 450,-, afhankelijk van de hoogte van de winst. Deze maatregel hangt samen met het wetsvoorstel tot ver laging van het tarief van de ven nootschapsbelasting van 43% tot 42% per 1 januari 1986. T arief inkomstenbelasting De inflatiekorrektie zal in 1986 voor 100% worden toegepast zodat het ta rief een lichte daling ondergaat. Verder zal de tijdelijke verhoging van het tarief voor 1985 ook voor 1986 worden toegepast. Huurwaardeforfait eigen woning De tijdelijke regeling voor de aftrek van groot onderhoud en schilder werk vervalt met ingang van 1986. Dit heeft tot gevolg dat de hiermee samenhangende verhoging van het huurwaardeforfait ook zal komen te vervallen. Dit is o.m. van belang voor het woongedeelte van de boerderij. sultaten veelal gering behoeven te zijn en daardoor het te betalen be lastingbedrag niet voorkomt. Vanaf 1987 zal voor de landbouw en de landbouwkoöperaties enige kom- pensatie komen voor het wegnemen van knelpunten. Het uniforme B.T.W.-tarief mag in bepaalde sektoren om administra tieve redenen te prefereren zijn, voor de landbouw die grotendeels buiten het systeem van heffing en adminis tratie is gebleven kan het prijsverho gend effekt nadelig werken. In theo rie is het waar dat de konsument de (verhoogde) omzetbelasting moet betalen doch er wordt niet bij verteld of de konsument ook bereid is de verhoogde totaalprijs voor het artikel te betalen. Hij kan gaan zoeken naar goedkopere alternatieven. Voor de landbouw zou er misschien ook nog bij kunnen komen dat het huidige systeem van buiten de B.T.W.-rege- ling blijven, gaat verdwijnen en dus volledig moeten worden meegedaan. Er zal dan aan alle administratieve verplichtingen moeten worden vol daan. In plaats van een verlichting zou dit voor de landbouw neerko men op een verzwaring van ver plichtingen. En dat is het laatste dat ik deze sektor kan toewensen. B. Veerbeek De Nederlandse Gasunie heeft het Landbouwschap officieel laten we ten dat men eenzijdig een belang rijke verandering heeft aangebracht in het lopende gasprijskontrakt voor de Nederlandse glastuinbouw. Het gaat om het schrappen van de zoge naamde maksimumklausule, waar door de gasprijs voor de tuinders niet hoger kan worden dan 45 cent per kubieke meter. De Gasunie laat deze bepaling met ingang van 1 oktober a.s. uit het prijskontrakt verdwijnen omdat hij in strijd zou zijn met de Beschikking van de Europese Kom missie van begint dit jaar. Tegen de ze Beschikking heeft zowel de Ne derlandse regering als het Land bouwschap beroep aangetekend bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Voor de kontraktpartners (Gasunie, Vegin en Landbouwschap) was de Beschikking eind mei aanleiding het lopende gasprijskontrakt aan te pas sen. Tevens werd afgesproken dat er nader overleg zou plaatsvinden over de konsekwenties als de Europese Kommissie de aangepaste overeen komst niet zou aksepteren. Dit over leg heeft niet plaatsgevonden. Het eenzijdig schrappen van de maksimumklausule zal althans op korte termijn geen gevolgen hebben voor de tuinbouwgasprijs zelf. Vol gens de in het kontrakt vastgelegde tariefformule zal de gasprijs per 1 oktober a.s. omlaag gaan van de thans geldende 45 cent per kubieke meter naar circa 41,5 cent per kubie ke meter. Niet uitgesloten is dat de prijs volgend jaar wel boven 45 cent uitkomt. Vooral de dollarkoers en de internationale notering voor zware stookolie zijn daarbij van belang. Weest zuinig op uw armen, u heeft er maar twee. Het aardappelrooiseizoen is weer aangebroken en prompt deden zich alweer enkele ernstige ongevallen voor. Het vorige seizoen zijn enkele tien tallen personen ernstig verwond ge raakt, waarvan zeker acht gevallen bij de Arbeidsinspectie bekend zijn welke in het Zuid-Westen zijn ge beurd. Het is onbegrijpelijk dat men de ge varen onderschat en toch steeds weer met de handen in de draaiende ma chine komt, ondanks herhaalde waarschuwingen door de Arbeidsin spectie tijdens bedrijfsbezoeken en lezingen. "Een gewaarschuwd mens telt voor twee". J. v.d. Kraan Arbeidsinspektie Breda Uit onderzoek in twaalf achtergebleven gebieden in de EG blijkt dat de daar gevestigde arme boeren nauwelijks door steunmaatregelen van de Europese Gemeenschap bereikt worden. Deze gebieden kennen vaak een schrijnende maar "stille" armoede en de sociaal-ekonomische si tuatie aldaar dreigt in een neerwaartse spiraal terecht te komen. De resultaten van het onderzoek in twaalf van deze gebieden zijn op 24 en 25 september in Wageningen gepresenteerd op het European Sym posium on Integrated Rural Development. Het onderzoek werd gedurende drie jaar verricht met financiële steun van de EG door in totaal honderd deskundigen in gebieden als de Franse Alpen, de Jura, West-Ierland, de regio Namen (België), enzo voort. Ontvolking en vergrijzing In ons verstedelijkte land is het ver schijnsel niet aanwezig - althans niet in die mate - maar eenderde van de boeren in de Europese Gemeen schap woont in een gebied waar de leefbaarheid ernstig bedreigd wordt door werkloosheid inkomensachter uitgang, ontvolking, vergrijzing en het inkrimpen van de infrastruktuur. De sociaal-ekonomische situatie in deze gebieden vereist speciale aan dacht, maar de maatregelen die de EG voor deze problematiek getrof fen heeft, omvatten slechts 2,5% van haar landbouwbegroting. Bijverdiensten De situatie in de achtergebleven ge bieden van Europa lijkt op die in sommige ontwikkelingslanden. Veel jongeren trekken naar de stedelijke gebieden; wie daartoe niet in staat is, zoekt naar strategiën om toch het hoofd boven water te houden. Vaak komt dat neer op een karig bestaan en het putten van bijverdiensten uit het toerisme (al of niet op de boer derij), kleine huisindustrie (thuis werk) of deeltijdbanen elders. Het gevaar bestaat dat dergelijke ge meenschappen in een steeds groter isolement terecht komen omdat de infrastruktuur (onderwijs, medische voorzieningen, vervoer enz.) tenge volge van ontvolking en dalende koopkracht zich dreigt "terug te trekken"; Uit het onderzoek volgt dat de so ciaal-ekonomische situatie struktu- reel te verbeteren is door financiële steun voor projekten die op lokaal nivo uitgewerkt worden, dus niet in een centraal voorgeschreven keurs lijf van regels hoeven te passen. Verder zal de problematiek niet spe cifiek vanuit de landbouw, benaderd moeten worden. Handhaving van een minimum aan infrastruktuur is echter voorwaarde om de probleem gebieden überhaupt een kans te ge ven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3