Groenboek en Inspraak vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Veiling Middelburg opgeheven Nieuwe mengvoerfabriek de ZON <Sq9~D-f A VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 65e JAARGANG N0.3800 land- en tuinbouwblad De aardappeloogst is in volle gang. De omstandigheden zijn in het algemeen goed. Dat kan ook worden gezegd van het produkt zelf. Wel is de sortering aan de kleine kant en de prijs onder de maat. Boeren die opslag- en bewaarkapaciteit hebben gebruiken deze dan ook in de meeste gevallen. Men hoopt dat de prijs de komende maanden oploopt zodat de extra energie en inspanning van het bewaren goed betaald zal worden. Landbouwkommissaris Andriessen wil snel een uitspraak van de landbouworganisaties in de EG over het Groen boek. Hierdoor kan er spanning ontstaan tussen de leden en de besturen van de landbouworganisaties. Wij worden gedwongen een standpunt in te nemen in de oktober vergadering van het Landbouwschap. Geen tijd is er hierdoor om in de afdelingen van gedachten te wisselen over het Groenboek. De doorstroming van de leden naar het hoofdbestuur wat door de ZLM wordt nagestreefd wordt zodoende geweld aangedaan. Naar mijn mening zal het aandringen op meer tijd voor inspraak weinig effekt hebben als andere organisaties in de EG wel een standpunt innemen. Daarbij komt dat de inhoud van het Groenboek zo ingrij pend is voor de land- en tuinbouw dat het zeer moeilijk zal zijn via inspraak van onder af tot een verantwoorde me ningsvorming te komen. Vooral als het daarbij gaat om de uiteindelijke besluitvorming. De voorgestelde wijzigingen van het landbouwbeleid zijn te ingrijpend dat deze binnen korte termijn realiseerbaar zijn. Veeleer zieh wij het Groenboek als een eerste waarschu wing aan de ondernemer in de land- en tuinbouw dat het tot nu toe gevoerde beleid zal gaan veranderen. Hoe dat gaat gebeuren, daar zal nog zeer veel politiek geharrewar over plaatsvinden. De omstandigheden waarin de land en tuinbouw in de lidstaten verkeren is te zeer uiteenlo pend evenals de politieke opvattingen. Dat is o.a. duidelijk gebleken bij de vaststelling van de tarweprijs dit voorjaar. En nu weer is er politieke ver deeldheid bij de onderhandelingen over de EG suiker-re geling. Maar ook al zal de invloed van o.a. de ZLM zeer Per 1 maart 1986 houdt de Coöperatieve Veilingvereni ging Walcheren te Middelburg op te bestaan. In overgrote meerderheid (van de 152 stemmen waren er 143 voor en 9 tegen) hebben de leden een daartoe strekkend voorstel van het bestuur overgenomen tijdens een besloten vergadering maandagavond jl. Er waren 60 van de 93 leden aanwezig. Liquidatie van de veiling betekent voor een aantal leden nog een financiële meevaller. Door bemiddeling van het bureau Gropatax te Goes (Voorzitter M. Lorier: "We zijn daar zeer tevreden over") is het grootste deel van het terrein aan de Braakmanstraat verkocht aan de in Middelburg gevestigde onroerend goed maatschappij Lovago b.v. terwijl een ander deel van het terrein en de gebouwen in handen is genomen van de Groothandel in Levensmiddelen Koole BV. Met de hieruit voortkomende financiële middelen is het leden kapitaal vrij gekomen, zijn alle schuldeisers betaald en is een goede afvloeiingsregeling met het personeel mogelijk geworden. Er resteert dan nog ca. 100.000,— en dat bedrag zal aan de leden naar rato van hun omzet over de laatste drie jaar worden uitgekeerd. Een eerste verdeling vindt voor eind 1985 plaats. Onderhandelingen over de verkoop van een koelhuis en een op het terrein staande woning zijn nog gaande. Uiteraard zal ook de hieruit voortvloeiende opbrengst aan de leden worden uitge keerd. "Globaal, zo zei ons voorzitter Lorier ons, zullen ca. 30 leden met de grootste, omzet een 'behoorlijk' be drag krijgen, 30 zullen 'wat' krijgen terwijl de overige ca. 30 leden weinig of niets ontvangen. Impulsen Volgens de heer Lorier konden verreweg de meeste leden zich vinden in de gang van zaken betreffende de verkoop van het onroerend goed, de verdeling van de opbrengst en de omschakeling naar de in Barendrecht gevestigde veiling ZHZ. Wel werd geïnformeerd naar de financiële aspekten m.b.t. het transport van de produkten naar ZHZ. Daarbij bleek dat daarvoor reeds een kontrakt is afgesloten met transportonderneming Joosse uit Nieuw en St.-Joosland. Volgens de voorzitter een goed kontrakt dat in de toe komst best impulsen zou kunnen geven aan de teelt van grove tuinbouwprodukten op zowel Walcheren als op Schouwen-Duiveland. Op 11 oktober zal de ZHZ zich in Middelburg presenteren. Dan zal uitvoerige informatie worden gegeven over allerlei aspekten rond o.m. de aan levering van de produkten. j beperkt zijn bij de uiteindelijke besluitvorming over de voorstellen van landbouwkommissaris Andriessen, zullen wij wel in het hoofdbestuur uitvoerig aandacht besteden aan het Groenboek. Vooruitlopend hierop heeft een werkgroep vanuit de ver schillende sektoren het Groenboek besproken. Het blijkt dat de meningen ook binnen de ZLM uiteenlopen o.a. ten aanzien van het graanbeleid. Van kontingentering van de tarwe met een prijsvaststelling via de objektieve methode tot een terughoudend prijsbeleid. Een moeilijk of niet te beantwoorden vraag blijkt hierbij wat de effekten van de ene of andere maatregelen zullen zijn voor het gemiddel de landbouwbedrijf in Nederland. Daarbij rekening hou dend met de positie van de akkerbouw in Nederland ten opzichte van andere landen of, anders gezegd, rekening houdend met onze konkurrentiepositie. Veel meer dan in de zuivel zal er kontingentering een schokeffekt veroorza ken met als gevolg spanningen bij andere produkten. In hoeverre het effekt van kontingentering groter zal zijn dan bij een terughoudend prijsbeleid en of met een medever antwoordelijkheidsheffing is zeer moeilijk in te schatten. De akkerbouw komt voor de moeilijke keuze te staan het bouwplan aan te passen, wanneer het percentage tarwe lager zal worden. Inkrimping van het graanareaal in de EG is onontkoom baar wanneer de produktie aangepast moet worden aan de vraag. In het Groenboek komt ook de vraag aan de orde of bedrijven die door het gewijzigde beleid in moei lijkheden komen sociale ondersteuning dienen te krijgen. Minister Braks heeft hierover in de landbouwbegroting reeds een voorzet gegeven. De minister heeft duidelijk gekozen voor de ekonomische optie. Jammer dat het bij een konstatering is gebleven. Geen wegen zijn er aange geven hoe de ondernemers in moeten spelen op de drei gende veranderingen van het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Ondernemers die in meerderheid bereid zullen zijn ekonomisch gericht te produceren. De ruimte daarvoor in het beleid, zeker ook nationaal, moet daarvoor wel aanwezig zijn. Als georganiseerde landbouw zullen wij de overheid hier indringend op moeten wijzen. Belangrijker dan diskussiëren over het Groenboek zelf is het de komende winter aandacht besteden aan de gewij zigde omstandigheden. Hoe wij onze bedrijven daarbij aan moeten passen. Het vraagpunt met als thema "ondernemerschap in vrij heid en gebondenheid" sluit daarbij goed aan. Vrijdag wordt de nieuwe mengvoerfabriek van de Koö- peratieve landbouwvereniging de ZON in Eindhoven geopend. Hier blijkt dat ondernemers moed en vertrou wen hebben in de toekomst. Men durft gezamenlijke initiatieven te nemen een beter voorwaarden-scheppend beleid voor de leden waar te maken. Wij hebben respekt voor het doorzettingsvermogen van een betrekkelijk kleine groep ondernemers in Oost- en Midden Brabant. Wie in Brabant rondkijkt komt onder de indruk van wat hier door de land- en tuinbouw tot stand is gebracht. Te weinig waardering krijgt de land- en tuin bouw voor de bijdrage die geleverd wordt aan de wel vaart in deze vroeger zo arme streek. En dan de vraag bij de opening van de nieuwe meng voerfabriek of het verantwoord is als koöperaties eikaars konkurrent zijn. Deze vraag wil ik positief beantwoorden. Konkurrentie op eerlijke ekonomische gronden draagt er toe bij dat er zo efficiënt als mogelijk gewerkt wordt. Hierdoor kan een gunstige prijs tot stand komen voor de leden. Wij wensen vanuit de ZLM, bestuur, direktie en vooral de leden veel sukses toe met hun nieuwe mengvoerfabriek. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1