Wat streeft de ondernemer na Een rendements verhoging van 7%. Dat is mooi meegenomen! méérwetenbon l l I I Van Nieuwkerk: Vrijheid heeft waarde grote Discussievragen U r Fouragehandel J. v/d Wege ["□□□□□□□□□[Tl Mens centraal Waar staat u Door de beperkte omvang van het gros van de agrarische bedrijven wordt veelal van de agrarische ondernemer ook een grote veelzijdigheid verlangd. Het bedrijfshoofd in de land- en tuinbouw is immers vaak de enige arbeidskracht die - met meer of minder hulp van gezinsleden of anderen - alle aan het bedrijf verbonden werkzaamheden moet uitvoe ren. Hij is tegelijkertijd uitvoerder, organisator, beheerder en bedrijfs leider, maar ook kapitaalverschaffer en risicodrager. De agrarische ondernemer dient te beschikken over een stuk specifiek vakmanschap. Daarnaast zal hij in zijn functie als beheerder van het bedrijf in staat moeten zijn de nodige beleidsbeslis singen te nemen. In verband daar mee is van belang: het herkennen en waarnemen van feiten en problemen van be lang voor de bedrijfsvoering; het'verzamelen en verwerken van de nodige informatie in verband daarmee; het beoordelen en afwezen van feiten en alternatieven; het doen van keuzes en het ne men van beslissingen op grond van dit alles en het uitvoeren van de daarmee verband houdende activiteiten. Ook daarvoor zal de ondernemer de nodige bekwaamheden en capacitei ten moeten hebben. Verder zal hij bereid moeten zijn risico's te dragen om daartoe ook mentaal in staat moeten zijn. Alles bij elkaar komt er- voor een goed ondernemerschap dus nogal wat kijken. Door de steeds door gaande ontwikkelingen wordt er ook steeds meer van de ondernemer ge- Doorlqpend te koop gevraagd: ALLE SOORTEN HOOI EN STRO Wij betalen de hoogste prijs. Kontante betaling. Ruwvoeders Steenovens 2 Fourages 4543 RM Zaamslag y tel 01 155- import - export - groothandel 21 33-1835 Dhr. D. Nijssen, Yerseke, tel. 01 131-3335 Inkoper voor Zuid-Beveland Mooij's Axiaalventilatoren (typen AVN en ADC) hebben een instroom- düse, die een rendementsverhoging van maar liefst 7%oplevert. De düse waarborgt een betere drukopbouw, terwijl de vorm van de inst roomdüse de dynamische weer - stand tot 0 gereduceerd heeft. De trillingsvrije ventilatorhuizen zijn thermisch verzinkt...en dus roestvrij. De aërodynamisch gevormde waaiers zijn uit een stuk, uit een lichtmetalen legering gegoten. Dat betekent een mooie gladde af werking (dus geen vuil of stof op de bladen) en géén aanstroom- verliezen. De motoren in deze ventilatoren zijn of Zweeds (ASEA) of Duits (AEG), want kwaliteit en betrouwbaarheid staan bij Mooij hoog in 't vaandel. Een compleet programma Type CNA en CNB centrifugaal- ventilatoren in 10 grootten met waaierdiameters van 250 tot 1000 mm. Type AVN en ADCDe AVN, een düse ventilator voor de agrarische sector. De ADC, een 2traps ventilator (düse en buis) speciaal voor hoge tegendrukken. Type AX, speciaal vervaardigd ter verbetering van de luchtcirculatie en warmteverdeling in bewaarplaatsen. Mooij Kamerik b.v. Technieken en levering van 'systemen voor ventilatie, koeting. drogng, bewaring en opslag van agrarische produkten. Nijverheidsweg 11 - Postbus 18 - 3470 CA Kamerik 1 Telefoon 03481 -1784* (na 18.00 uur: 03481 -1537) - Telex 40694 moka nl. Hierlangs uitknippen en zenden aan Antwoordnummer 3901-3440XH Kamerik. □Zend mij s.v.p. documentatie H Dóf bel voor 'n geheel vrijblijvende afspraak. Naam: Adres Postcode: Woonplaats:. Telefoon: vraagd. Nieuwe technische moge lijkheden en nieuwe uitvindingen dienen zich aan en daarvan zal de ondernemer een goed gebruik moe ten weten te maken. Daarbij is dan ook sprake van een toenemende be hoefte aan specialistische kennis. Verder groeit ook de kapitaalsbe hoefte nog steeds. En tenslotte krijgt de ondernemer voortdurend te maken met tal van nieuwe zaken die vanuit onze steeds ingewikkelder wordende samenle ving op hem afkomen. Midden tussen al deze zaken die of men wil of niet, invloed hebben op het agrarisch ondernemerschap, staat de boer(in) en de tuinders- vrouw). De mens. Want al is de on dernemer in het voorgaande mis schien erg zakelijk benaderd, hij is en blijft een mens met zijn eigen gevoe lens, zijn eigen karakter en zijn eigen emoties. Dat maakt ook dat iedere ondernemer op zijn eigen manier zal reageren op wat van buitenaf naar hem toekomt. De één zal proberen zoveel mogelijk alleen de nodige beslissingen te ne men, de ander zal daarvoor liefst de hulp van een deskundige buiten het bedrijf inroepen. De één zal zijn on dernemerschap liefst uitoefenen in de wetenschap dat gegarandeerde prijzen zijn inkomen behoeden voor al te grote schommelingen, de ander vindt een volledig vrij markt- en prijsbeleid het best "passen bij zijn ondernemerschap. De één ervaart de wetgeving op het gebied van het mi lieu als een beperking van zijn on dernemerschap, de ander accepteert het als consequentie van een veran derende samenleving. De ene on dernemer zal tevreden zijn wanneer zijn bedrijf hem een voldoende in- Door nieuwe technische mogelijkheden en uitvindingen is sprake van een toe nemende behoefte aan specialistische kennis en aan kapitaalsbehoefte. komen verschaft, de andere onder nemer voelt die voldoening pas wanneer hij bovendien weet dat zijn bedrijf wat betreft produktie en me chanisatie aan de top staat. Alle in vloeden van buitenaf zorgen ervoor dat de ondernemer moet laveren tussen zijn traditionele vrijheid en de gebondenheid die in de huidige maatschappij onvermijdelijk is. De boeren en tuinders, tienduizen den individuen, vormen samen de agrarische sector. Hun belangen worden bepleit door drie standsor ganisaties, het beleid ten aanzien van hun sector komt van één ministerie van Landbouw en van één Europese Gemeenschap. Het is daarbij on doenlijk ieder individu tegemoet te komen in z'n persoonlijke wensen en verlangens. Het individu vervaagt in het grote geheel van de agrarische sector. Als ondernemer is het heel belang rijk, dat men z'n sterke en z'n zwakke punten kent. Het moet ook duidelijk zijn waar men met z'n eigen onder nemerschap staat in het veld van vele invloeden, zoals dat in dit nummer is geschetst. Een mogelijkheid om zich te bezinnen op de eigen situatie bie den de op vele plaatsen georgani seerde discussiebijeenkomsten over het thema "ondernemerschap tussen vrijheid en gebondenheid". U kunt daar aangeven waar voor u de prioriteiten liggen. Tevens kunt u daar horen waar uw buurman, waar uw bedrijfsgenoten, belang aan hech ten. Al zal dat niet op slag uw eigen problemen oplossen, het kan goed zijn te ervaren dat ook anderen hun vreugden en teleurstellingen hebben in hun ondernemerschap. Wanneer u zo meedoet aan deze landelijke dis cussie, zult u het zeker als een verrij king van uw ondernemerschap erva- "De grootste waarde hecht ik aan het feit dat je als ondernemer tamelijk vrij bent om te doen en te laten watje wilt. Als ik bij een ander werk heb ik maar af te wachten wat de baas gaat doen. Of je rijk wordt van het on dernemerschap in de land- en tuin bouw, laten we daar maar niet over praten...". Dat zegt de heer G. van Nieuwkerk uit Honselersdijk. Samen niet zijn zoon Kees teelt hij vleesto maten in de 12.500 m2 grote kassen. Daar komt geen grond meer aan te pas: al geruime tijd teelt men hier op substraat. We vroegen Van Nieuw kerk wat voor hem het belangrijkst is in het ondernemerschap. Hoewel hij veel waarde hecht aan zijn vrijheid, geeft deze tuinder toe dat de ondernemer het alleen niet meer redt. "Je moet het niet op je eigen houtje doen. Dat kan niet meer in deze tijd. daar zijn de kosten wer kelijk te groot voor". Van Nieuwkerk doelt hiermee op de voorlichting die onontbeerlijk is voor een goede be drijfsvoering en op de studieclubs, waar de tuinders onderling hun er varingen uitwisselen. "Met clubjes van acht mensen komen we om de drie weken bij elkaar op een bedrijf. Dan wordt alles doorgepraat en als we vinden dat de betreffende kwe ker het niet goed doet, dan wordt dat ook rechtuit gezegd". Als beperking van z'n ondernemer schap ervaart deze tuinder onder meer het overheidsbeleid ten aan zien van de arbeidsvoorziening. "We willen erg graag meer vaste mensen met papieren, maar die zijn niet te krijgen. Veel tuinders ontkomen er niet aan om toch illegalen te gebrui ken ondanks de boetes die er gege ven worden". Natuurlijk zijn er ook nogal wat beperkingen op het gebied van het milieu. Van Nieuwkerk be seft echter wel dat de tuinbouw hier een verantwoordelijkheid heeft. "Het is gebleken dat methylbromide over het algemeen geen schade aan het milieu heeft aangericht. Maar het is wel opmerkelijk dat de bagger in de sloten vol broom zit. Dat is een zwaar metaal, dus het geeft wel con sequenties. Daar voel ik me wel ve rantwoordelijk voor". De technische vooruitgang is in de glastuinbouw de laatste jaren heel snel gegaan. "Ik geloof dat we gewoon meemoeten met die techniek. Als je dat niet doet, raak je achter. Om dan nog bij te komen, dat is financieel niet haal baar. Je hoeft niet voorop te lopen, maar je moet wel mee", aldus van Nieuwkerk, die van mening is dat hij niet geleefd wordt door de techniek. Als hij kon kiezen tussen het wat rustiger aan doen -of steeds weer meegaan, zou hij voor de laatste mogelijkheid kiezen. 3. Waar streeft u naar als onderne mer. Is dat in de eerste plaats zo hoog mogelijk inkomen. Zijn er andere zaken in het leven die van minstens even groot belang zijn. Moet er steeds weer een groei naar meer zijn wanneer het inko men, ook voor de volgende jaren, voldoende is. Ten aanzien van het onderne merschap worden drie aspecten onderscheiden: technische, fi- nancieel-economische en sociale aspecten. Acht u het noodzakelijk dat de ondernemer kwaliteiten bezit ten aanzien van elk van deze aspecten, of is het ook mogelijk gebruik te maken van deskun digheid van buiten het bedrijf. Hoe denkt u over de inkomens vorming in land- en tuinbouw. Vindt u dat de overheid zich zeer terughoudend moet opstellen ten aanzien van het markt- en prijs beleid; is een zekere marktregu lering met b.v. bodemprijzen, in terventies, contingentering nodig, of zijn zonnodig zelfs inkomens toeslagen acceptabel. 4. De verschillen in omvang en in komen per bedrijf worden eerder groter dan kleiner. Vindt u dat het beleid erop gericht moet worden die verschillen kleiner te maken of moet deze ontwikkeling op z'n beloop worden gelaten. 5. De negatieve aspecten van het moderne produceren in land- en tuinbouw krijgen veel aandacht. In hoeverre wordt u in uw onder schap beperkt door de daarmee samenhangende regelgeving (b.v. Vrijdag 27 september 1985 natuurbehoud, milieueisen, wel zijn dieren etc.) en wat vindt u daarvan. Besteden wij als agrari sche sector voldoende aandacht aan de belangenbehartiging van onze sector. 6. Het land- en tuinbouwbedrijf is nog steeds overwegend een ge zinsbedrijf met alle bijzondere aspecten die dat met zich mee brengt, o.a. ten aanzien van de meewerkende vrouw en kinde ren, de opvolging en de werktij den. Wordt er naar uw mening in de land- en tuinbouw voldoende aandacht besteed aan de sociale aspecten van het gezinsbedrijf. 7. Is de opleiding van de huidige agrarische ondernemer voldoen de? Zijn er in uw omgeving vol doende mogelijkheden om via cusussen, studieclubs, e.d. steeds bij te blijven en bijgeschoold te worden. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13