Glasteelt in het rivierengebied groeit TUINBOU WKLAIMKEISl! E.V.T.O. - fruitteelt in Zeeland de nar kas weekstaat energieverbruik Het wintergewas spitskool biedt perspektief Is het telen van tomaten in de zomer nog wel rendabel? Nieuw glastuinbouwgebied met restwarmte bij Utrecht mogelijk Na goede start, toch weer gedeelte in moeten leveren Hoewel de teelt van herfsttomaten hier in de kassen op THOLEN heel wat aan betekenis heeft verloren, is er door een aantal telers toch nogal wat kilo's geplukt voor een zeer lage prijs. Tijdens de zomermaanden juli en au gustus is de prijs dermate lang slecht geweest dat het niet eens kostendek kend was. Elk jaar zit er weliswaar zo rond de vakantieperiode wel eens een slechte week tussen. Dit jaar is het deels te wijten aan de sterkere kon- kurrentie van het buitenland, maar ook door de eigen grote produktie in deze maanden waardoor de Duitse markt overspoeld werd met tomaten. Door een bepaald teeltsysteem - het zgn. tussenplanten vooral op sub straat - is vooral de aanvoer in de zomermaanden sterk opgelopen, dit is een aantal jaren goed gegaan tot het zoals nu goed fout is. Gelukkig dat dit inmiddels beter geworden is maar het beste deel van de plant is er bij de meesten af en dan moeten ze toch wel erg duur worden wil zo'n teelt nog rendabel zijn. Maar het zgn. onderste regeltje hangt hier bij de meeste glastuinders niet van één teelt af, omdat men straks weer met volle moed aan de siateelt begint. Moed is er nog genoeg bij de glastuinders rond St. Annaland om uit te breiden en bij het vernieuwen van hun glas opstanden. Dat kan alleen maar een goed teken worden genoemd. In de kassen waar men slazaad geteeld heeft is men reeds met het planten van sla begonnen. De meeste sla wordt echter pas begin oktober gezet, zodat deze bedoeld zijn om voor of rond de kerstdagen te kunnen leve ren. In deze periode wordt hier nu veel van het ras panvit gezet daar dit ras zeer sterk is tegen smet wat om die tijd erg belangrijk is. Wanneer men een teelt van slazaad heeft ge had moet men rekening houden met een behoorlijke terugval van uitge vallen zaad en dat kan men in een teelt van sla niet gebruiken! Dit is overigens vooraf zeer goed te bestrijden met een bespuiting van het grondontsmettingsmiddel Va- pam. Waarbij men eerst de zeer dro ge grond flink nat maakt zodat er na enkele dagen veel zaad zal kiemen, doch niet alle zaden kiemen gelijk omdat slazaad dikwijls een kiem- rustperiode heeft. Een bespuiting met het eerder genoemde middel heeft derhalve op het boven op de grond liggende zaad een goed do dend effekt. Stomen dat hiervoor als vervanger behoorlijk wat wordt toegepast, blijkt niet altijd het gewenste effekt te geven. Vooral het wortelknobbel- aaltje kortweg knol genoemd wordt niet voldoende bestreden met het zeilstomen. Dit kan bij een behoor lijke aantasting van diverse gewassen in de zomer en herfst flink wat scha de geven. Ook de meeste zaadteelt- gewassen kunnen hierdoor aangetast worden, bij een lichte besmetting kan een bestrijding vlak voor of tijdens de teelt plaatsvinden met o.a. oydate. In hoeverre men in een zaadteeltge- was met evt. hogere konsentratie's of sterkere middelen zoals b.v. temik kan werken is weinig bekend. Wat onderzoek hiernaar zou zeker ge wenst zijn omdat hier meer moge lijkheden zijn ivm residu dan bij een konsumptie gewas. Wanneer u dit leest staat ook op WALCHEREN de zomertijd op het punt weer plaats te maken voor de wintertijd. Hoewel dit voor zich niet zoveel verandering met zich mee brengt, vertelt het ons wel dat we in een ander jaargetij zijn aangeland. We kunnen op een zomer terug zien die nat en koel is voorbij gevlogen. Voor ons als tuinders is dit weertype toch aardig gunstig gebleken. Hier in het zuidwesten is de regen wel veel geweest maar het kon veel erger; onze gewassen hebben er niet zo erg van geleden. Menig perceel komt er nu afgeoogst en kaal bij te liggen. Op nieuw met een gewas vol maken is veelal niet mogelijk. Een goede mogelijkheid zou aankomen de week nog aangegrepen kunnen worden. Ik doel hiermee op de bij ons min of meer vergeten winter- spitskool. Dat dit gewas hier op de Walcherse bedrijven niet meer ge teeld wordt is onbegrijpelijk gezien onze ruime ervaring met de over- Het is onder bepaalde voorwaarden mogelijk ten westen van de stad Utrecht een nieuw glastuinbouwge bied te laten verrijzen, waarbij de restwarmte wordt gebruikt van het nabijgelegen provinciaal en ge meentelijk Utrechts Stroomleve- ringsbedrijf (PEGUS). Die rest warmte kan een besparing opleveren van gemiddeld 20.000 gulden per hektare. Op het 121 hektare grote terrein hoge weide, waar nu nog en kele boerderijen staan, moet met ge bruik van bestaande subsidierege lingen en steun van verschillende in stanties een glastuinbouwgebied kunnen komen dat ruimte biedt aan 43 bedrijven. Dat is de belangrijkste konklusie uit een onderzoek dat in opdracht van de provincie Utrecht en PEGUS donderdag is uitgebracht. De glastuinbouw in het gebied rond onze grote rivieren neemt nog steeds in oppervlak toe. Met name de Bommelerwaard. het Land van Heusden en Altena en de Langstraat blijkt over uitste kende teeltgronden te beschik ken. De zavelige gebieden met een niet al te dikke bovenlaag van rivierklei gemengd met het on derliggende zand in de oude stroom gebieden van de Waal en Maas blijkt vooral nu de ontwa teringen in deze streken dankzij recente ruilverkavelingen opti maal is geworden, zeer geschikt gebleken voor de intensieve glas tuinbouw. Een groot aantal door stads uit breiding e.d. uitgesaneerde tuin ders uit onze randstad hebben dit gebied ontdekt als een uitsteken de vervanger waar het leven goed, de bevolking vriendelijk en werkzaam is en de grondprijs nog redelijk tot zelfs laag is. Uitbrei dingen van bestaande kassen en of algehele nieuwbouw zijn dan ook een regelmatig terugkerend beeld. Zo heeft KUBO b.v. uit Monster een hypermoderne chrysantenkas voor de Fa. v.d. Meer aan de Kooikamp te Sleeu- wijk gebouwd. De officiële ope ning van de 30.000 m2 grote kas, met schermen, hijsverwarming, regeninstallatie, drainage, beton paden en een 500 m2 grote be drijfshal" vindt zaterdag 5 oktober plaats. Winterspitskool biedt perspektief en is daarom het proberen waard! winterende bloemkool. Er is waar schijnlijk ook op uw bedrijf wel een hoek goede grond om dit te probe ren, uitvriezen is zelfs in afgelopen winter niet voorgekomen. De grootste belagers zijn volgens in gewijden de vogels en nattigheid.. Wat in ieder geval op leeg land niet achterwege mag blijven is toediening van organische mest, want daar moet hier in ons gebied toch veel meer aangedaan worden. Wanneer er zelfs in de begroting ge praat wordt over en er hoge kosten genoemd worden in verband met mestoverschotten, terwijl bij ons al len grote behoefte bestaat aan mest, dan moet er gezamenlijk aan deze problematiek toch een mouw te pas sen zijn. We willen allemaal graag wat meer van dit materiaal, als het maar niet zo veel geld kostte om het op het bedrijf te krijgen. De derde dinsdag in september heb ben we afgelopen week ook weer gehad. Velen zal het niet zijn ont gaan dat de WIR ons wordt ingeno men, of in het gunstigste geval wel zal blijven maar dan in sterk afge slankte vorm. Het zal dan ook ver standig zijn om eens met voorlichting en boekhoudburo te praten over het mogelijk vervroegen van investerin gen die volgend jaar op de bedrijfs- begroting staan om de investerings verplichtingen al voor 1986 op de schouders te nemen. De volle WIR-premie is dit jaar nog te halen en dat kon heel wat guldens belopen. Ik wil ook wijzen op het is al meer genoemd in onze ZLM-krant, de aanvraag voor de eenmalige uitke ring '84 die van overheidswege ge geven wordt aan hen waarvan het inkomen beneden een bepaald mi nimum is gebleven. Laat het bedrag nu niet zo hoog zijn om er het hoofd mee boven water te houden het is de moeite altijd waard om er aandacht aan te besteden. Een altijd opge wekte kollega noemde het afgelopen week "korte herfstvakantiegeld". Maak van uw rechten gebruik! Ook in de LANGSTRAAT is nu de zon doorgekomen, na een lange kou de en veel te weinig zomerse dagen. We zitten weer in september en de meeste tuinders kunnen nu globaal de balans voor 1985 opmaken. We zijn in het voorjaar goed begonnen. De extra stookkosten als gevolg van de strenge winter werden door de hogere groen- teprijzen van o.a. sla, andijvie en prei ruimschoots gekompenseerd. Maar het gewas had wel veel te lijden gehad door de strenge vorst, zodat er aan merkelijk minder kilo's tegen hogere prijzen konden worden afgezet. De tomaten en komkommers brach ten goede prijzen op tot aan eind ju ni. Daarna is het vooral met de to matenprijzen erg slecht geweest. Eind juli hadden we nog een veiling- omzet van ruim 15'/2 miljoen gul den, dit was 2,6 miljoen meer aan vorig jaar. Een stijging van liefst 20,8%. Het landelijk gemiddelde lag op een plus van 13%. De maanden juli en augustus hebben we vooral bij de tomaten veel moeten inleveren, zodat de voorsprong nu op 1,9 miljoen ligt plus ll%)t.o.v. 1984. De gewassen staan er hier momen teel redelijk tot goed bij, vooral de preiteelt die hier een grote vlucht heeft genomen. Een uitbreiding van ruim 10%. Vorig jaar had Veiling "De Langstraat" een omzet van prei •rond de 3 miljoen gulden. De totale veiling-omzet was in 1984 ruim 22 miljoen. Er wordt ook hier op de veiling veel geïnvesteerd om de pro- dukten optimaal aan de handel over te geven. Zo werden vorig jaar een 3 tal nieuwe koelcellen gebouwd en bestaande koelcellen gerenoveerd. We kunnen gerust stellen dat er na een moeilijke periode toch weer de groei inzit en dat het landelijk prijs peil wordt gehaald. Dat de prijzen voorheen van veiling tot veiling uiteen liepen, blijkt nu door de mo derne kommunikatie af te vlakken. Het ledenbestand groeit dan ook gestaag, zodat we dit jaar 15 nieuwe leden konden begroeten. Een royale aanvoerstijging wordt verwacht in de produkten prei, witlof en bospeen zodat wellicht nieuwe in vesteringen noodzakelijk zijn. Bestuur en veilingleiding zijn samen met betreffende telers aktief om nieuwe afzetmogelijkheden te kreë- ren. De verwachting is dan ook dat zowel de omzet- als de winst-ontwik- keling voor het boekjaar 1985 goed zullen zijn en royaal boven de begro ting kunnen worden afgesloten. Al met al, we blijven in de Langstraat de zonnige kant zien en vertrouwen in de toekomst. Het Provinciaal Overleg Orgaan Kursusonderwijs organiseert dit jaar i.s.m. o.a. de Sociaal Ekonomische Voorlichtingsdiensten van de land bouworganisaties, M.A.S. - Goes en het Konsulentschap te Goes een kursus Ekonomische Vorming Toekomstige Ondernemers die speciaal op de fruitteelt gericht zal zijn. Een volgende E.V.T.O.-fruitteelt is over 6 a 8 jaar te verwachten. Voor wie is de kursus bedoeld: Voor mensen die binnenkort het be drijf gaan overnemen, een maat- schapsverband aangaan of al in maatschapsverband samenwerken. Omdat de volgende E.V.T.O. - fruit teelt pas over 6 a 8 jaar te verwachten is kan deze omschrijving vrij ruim worden geïnterpreteerd. Wat komt er op zo'n kursus aan de orde: bedrijfsekonomie, w.o. een be groting van het eigen bedrijf fiskale boekhouding financiering 4 samenwerkingsvormen bedrijfsopvolging verzekeringen gezinsbestedingen 10 Aantal lesuren: 108, verdeeld over 18 lesdagen Tijdstip: half november - half maart Lesdag: woensdag. Tijd nog niet precies bekend, maar waarschijnlijk overdag van 9.30 - 16.00 uur. Toelatingseis: M.A.S. of gelijkwaardige oplei ding of L.A.S. kursussen (b.v. fruit teeltvakschool) ervaring leeftijd bij voorkeur tenminste 22 jaar. Met nadruk wordt er op gewezen dat de kursus ook toegankelijk is voor (a.s.) agrarische vrouwen. De toela tingsvoorwaarden worden dan soepel gehanteerd. Voor M.A.S. en L.A.S. kan men dan resp. lezen M.B.O. en L.B.O. Lesgeld: ƒ275,— Een gedeelte van het lesgeld kan men terug krij gen door een E.G.-subsidie. Kursusplaats: Landbouwcentrum "Zeeland" te Goes. Inlichtingen en aanmelden: M.A.S. - Goes, Rav. de Groene Jager 8, 4461 DJ Goes, tel. 01100-27203. J. Moggré Kursuskoördinator Op dit moment wordt in de LW-kas vrijwel uitsluitend met gesimuleerde rest- en afvalwarmte gewerkt. De aanvullende energie bestaat dan ook voornamelijk uit gas, dat gebruikt wordt ten behoeve van het C02 do seren. Bij het zien van de produktiecijfers van de acrylplatenkas ten opzichte van de enkel glazen kassen is een lichte voorsprong voor de acrylpla tenkas te zien. Het starten van een teelt in een dergelijke kas is ook nooit een probleem geweest, integendeel. Toch is in de enkel glazen kassen het beschaduwen deze zomer tot een minimum beperkt, slechts scherpe overgangen zijn met het scherm op gevangen, zodat naar ons idee het optimale profijt van het zonlicht verkregen werd. Hoewel het verschil veel kleiner is dan vorig jaar zorgen andere groeifaktoren (RV, vloeiend temperatuurverloop) er kennelijk voor dat dit startvoordeel gebleven is. De stooktemperatuur is op dit mo ment 19 gr.C. op de dag en 17 gr.C. 's nachts. Bij een RV van 89% komt er een minimumbuis in van 45 gr.C. de vochtregeling werk. Het energieverbruik bedroeg deze week 3724 m3 gas. De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur: 15,4 gr.C. gemiddelde windsnelheid: 4,2 m/sek. Vrijdag 27 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10