Nationaal Kampioenschap ploegen Onderzoek gewenst naar optreden Phytophthora Interimwet brengt fok- en vermeerderingsbedrijven in problemen "Een drukke oogsttijd" De te verwachten maisopbrengsten zijn zeer wisselend De polders in de WESTHOEK zijn leeg. Wat betreft de graan en gras zaad oogst. Slechts hier en daar ziet men een stuk met stro. Stro is de af gelopen week voor het overgrote deel geperst en afgevoerd. De veebedrijven hebben het grote aanbod uit ons ge west geheel verwerkt. Weinig zagen we de rooie haan kraaien in onze streek. Zelfs hooi dat wekenlang op het veld had gelegen werd geperst en afgevoerd. Daar dient wel bij vermeld dat de boer als hij het al van te voren verkocht had een flinke veer moest laten wat de prijs betreft. Het was dan ook meer zwart dan groen. Over blijft dan een heel klein saldo voor de teler en de vraag van het nut van voorverkoop. Als je toch alle risiko moet dragen kun je maar beter wachten tot het produkt leverbaar is. De allerlaatste stukken met graan lieten een laag vochtgehalte zien en dat is dan mooi meegenomen bij de laatste regel. Dat het tegenvalt weten we nu zeker. De tien ton is nergens gehaald, kosten liegen er niet om en de prijs is te laag. Helemaal geen prijs wordt op dit moment voor de aardappel geboden. Wat zegt nu toch 12 cent per kilo voor een produkt dat zoveel aan in vestering vraagt. De kosten gemaakt voor koelhuisruimte liegen er niet om. Als boer en teler van aardappels moetje ze hebben. Anders ben je wat de verkoop betreft veel te kwetsbaar De handel neemt geen risiko. Er wordt niet in voorverkoop gekocht. Nu al het verlies nemen is financieel en psychisch een slechte zaak. Dat de ziekte phytophthora hier een grote rol speelt is duidelijk. Wij kun nen er niet onderuit. Het zit erin. Er liggen percelen waar de knollen be hoorlijk zijn aangetast. We weten dat wat nu een speldeknop is over een week een geheel zieke aardappel op- leyert. Laten uitzieken is het enige recept. Gelukkig hebben we nog ziekte, vrije blokken. De vraag blijft openstaan wat er nu fout is gegaan. Dat er genoeg gespoten is weten .we wel zeker. Hebben de volkstuinen de schuld? Zijn de boeren te laks met doodspuiten van afvalhopen? Is het alleen de overvloedige regen. Het is een onderzoek waard. Willen we het ras Bintje in stand houden met z'n vele goede eigenschappen dan zullen we een antwoord moeten weten op deze vragen. Zeker is dat de prijs van ons eksportprodukt met de ziekte te maken heeft. Zeker is dat we voor- 0,12 geen aardappels kunnen telen. De diepe sporen in het land getrok ken door de sproeikarren geven zor gen voor volgend jaar. Nu weten we ook dat de natuur-zelf veel opknapt van wat hij eerst verwoestte. Laten we het daar voorlopig maar op hou den. Blijft nu nog over hier en daar een perceel bonen waar ik met al m'n optimisme geen goed woord voor weet te verzinnen. Een perceel is niet gespoten tegen het onkruid. Dat gaat dus niet als men geen ouderwetse ploeg met mensen heeft, die met de hond een.schrabber of schrepel kan vasthouden. Resultaat een blok met meer onkruid dan bonen. Verder zien veel bonen door te veel nattig heid veel te vroeg geel. Rest de bieten. De verwachtingen zijn niet hoog. Met zon en koude nachten kan dit nog veranderen. Dus laten we daar maar mee eindigen. Afgelopen weekend kwam er ook in WEST-BRABANT-ZUID weer een eind aan een korte periode van rustig warm septemberweer. Op de meeste plaatsen viel 10 mm neerslag wat even te veel was om de andere dag met rooiwerkzaamheden te beginnen. Van de aardappelen is ongeveer 90% doodgespoten. Alleen op de hoger gelegen percelen zie je nog aardap pelen die grasgroen staan. Vanaf 23 september kunnen suiker bieten op de fabriek geleverd worden. De opbrengst zal dit jaar van perceel tot perceel sterk variëren. Naar suikerbietenloof is van vee- houdërszijde nogal wat vraag. Door dat de meeste suikerbieten dit najaar met een zesrijer gerooid zullen wor den is de mogelijkheid aanwezig om met weinig arbeid gehakseld loof in te kuilen. Enkele loonwerkers hebben een zelfrijdende kopper aangeschaft die het loof en de koppen gehakseld op de wagen blaast. Hiervan zal veel gebruik gemaakt worden omdat ge- hakselde suikerbietenkoppen en blad veel beter in te kuilen zijn en geen verliezen geeft. Een ander voordeel is dat dit ingekuilde pro dukt bijna geen stank geeft. Met de komst van de interimwet vindt er op verschillende varkensbe drijven een verschuiving plaats van mesten naar fokken. Voornamelijk op bedrijven waar een zoon of doch ter op het bedrijf is gekomen. Omdat de interimwet uitbreiding verhin derd, wordt er naar manieren ge zocht om. het bedrijf arbeidsinten siever te maken. Het afstoten van mestvarkens en fokzeugen hiervoor in de plaats ne men is voor veel bedrijven dan inte ressant. Zeugen houden is arbeidsintensiever en je hoeft er minder kapitaal in te steken. Op deze manier wordt, bij normale prijzen, een beter financieel resultaat verkregen, terwijl het aantal gepro duceerde kubieke meters mest gelijk blijft. Een aantal mestbedrijven is op deze manier zelfvoorzienend geworden en hoeft geen biggen meer aan te kopen. Door deze omschakeling komen fok- en vermeerderingsbedrijven in ons gebied in moeilijkheden omdat voor hun biggen weinig afzetmogelijkhe den meer zijn. Dit wordt deels ook veroorzaakt doordat biggen van de geënte gebieden niet naar gebieden vervoerd mogen worden waar nog geen ring-enting heeft plaatsgevon den. Een ander bijkomende handikap is ook het eksportverbod van biggen naar b.v. een land als Frankrijk. Deze ontwikkelingen hebben binnen niet al te lange tijd toch gevolgen voor de gespecialiseerde fok- en ver meerderingsbedrijven als de interim wet gehandhaafd blijft. vloed van de phytophthora-druk. Er staat echter ook nog een aantal "groene" percelen. Die staan er niet allemaal zo groen voor als men zou willen. Hierbij vraag ik me af of je een niet te groot risiko neemt. Je oogst straks een paar ton meer. in veel gevallen, maar daar staat tegen over dat de kans op knolinfektie ten gevolge van phytophthora groot is en dat men de aardappelen nat moet binnen rijden doordat men ze pas laat kan rooien. Zoals iedereen wel weet is het dubbel Zo moeilijk om een natte partij met eventueel een paar procent phytophthora voor langere tijd te bewaren. Alle plantuien waren nog niet weg of men begon met de oogst van de zaaiuien. Dit is geen best begin van het eksport-seizoen, want daar zijn we toch van afhankelijk. De prijzen van zowel uien als aardappelen zijn niet om over naar huis te schrijven. Dit kan echter nog goed bijtrekken als de oogst in de ons omringende landen ook binnen is. Zoals bekend begint de bietenkam- pagne eind september. Men verwacht een korte kampagne. De op brengst en het suikergehalte ziet er voor het Zuidwesten landelijk gezien, goed uit. Met een wat zonnig najaar en koude nachten zullen we dit jaar met de totale suikeropbrengst per hektare op Zuid-Beveland hoog ein digen. KORTE WENKEN EEN AARDAPPELPARTIJ waarin veel phytophora of bakte- rierot voorkomt kan bij bewaring het beste apart opgeslagen worden. Blaas aardappelen met deze ge breken zo snel mogelijk droog met lucht welke enkele graden lager is dan de temperatuur van de knollen of met lucht welke een lage lucht vochtigheid heeft. VEEL GROND IN een partij aardappelen geeft een grote kans op een slechte luchtverdeling. Vaak zijn de omstandigheden dusdanig dat rooien zonder graad onmogelijk is. Een hoog percen- tage grond in de cel hoeft echter geen probleem te geven voor de luchtverdeling als U er maar voor zorgt dat de grond goed in de partij verdeeld wordt. Als u het artikel van "Uit de Prak tijk" leest van MIDDEN- EN OOST-BRABANT geeft de kalender het begin van de herfst aan. 21 sep tember is het officiële begin en de klok gaat in het laatste weekeinde van september weer een uur terug. Dit betekent, dat het 's morgens een uur eerder licht is. Voor de komende oogst van akkerbouwprodukten en de snijmais zal dit voordeel opleveren, 's Morgens op tijd met daglicht kunnen werken is altijd een plezierige aange legenheid. De laatste weken is de grasgroei aanzienlijk geweest. In ieder geval voor het oog was dit het geval (kwantiteit). De voedingswaarde op zich van het gras valt echter wat tegen. Er moest veel kg-produkt ver werkt worden, voordat het vee ver zadigd was. De oorzaak zal toch ge zocht moeten worden in de grote hoeveelheden neerslag van de laatste maanden. In de eerste helft van sep tember zag je op enkele plaatsen in Oost-Brabant, dat gemaaid werd voor de voederwinning. Met een beetje geluk vanwege de weersom standigheden kun je het gras 4 a 5 dagen later in de kuil onder plastik en zand hebben zitten. In deze tijd van het jaar heb je meer dagen droog weer nodig om voer met een vol doende ds% te verkrijgen. De te verwachten maisopbrengsten zijn zeer wisselend. In de Meierij, Peel en Kempen moet rekening ge houden worden in algemeen met ge middeld een lagere opbrengst van ongeveer 25%. Dit in vergelijking van gemiddelden van andere jaren. De geraamde op brengsten van N.O.-Brabant en het Land van Cuyck liggen zo ongeveer bij het gemiddelde. Gezien de lagere opbrengstverwachtingen worden in Midden Brabant zo hier en daar in de volksmond ontzettend hoge prij zen genoemd voor snijmais per ha. Prijzen tot 5000,- op stam zijn geen uitzondering. Gezien de relatief lage krachtvoerprijzen van nu en de vrij Stabiele verwachtingsprijzen voor de Jcomende winter op het nivo van nu, moet je goed in overweging nemen, watje doet. Vanwege de grote en gespreide hoe veelheden neerslag gedurende de ?'zomer van 1985" zijn praktisch alle beregeningsinstallaties in de schuur gebleven. Voor de boer is dit ar- beidstechnisch een voordeel. Ook de energierekening zal minder groot uitpakken. Of deze voordelen opwegen tegen de nadelen van de koude dagen en de neerslaghoeveelheden is nog maar de vraag. Vooral grpnden van agra riërs in lager gelegen gebieden, zoals b.v. Dommeldal en Aa, ondervinden hiervan de nadelige gevolgen. Biggenaanbod De laatste weken zijn de prijzen van varkensvlees onder druk komen te staan. Momenteel kampt men in Zuid-Ne derland met een te groot biggenaan bod. De biggen zijn moeilijk te plaatsen. Op het moment probeert men ze buiten Brabant geplaatst te krijgen. Men vreest, dat het een struktureel probleem wordt. Mo menteel valt een verschuiving te konstateren van slachtvarkens naar zeugen, dat in verband met het drijfmestprobleem naar aanleiding van de komende Wet op de Bodem bescherming. Om een voldoende ar beidsinkomen te verwerven, heb je aanzienlijk minder zeugenéénheden nodig dan met slachtvarkens het ge val is. De hoeveelheid mest verschilt nogal wat. Indien een dergelijke ontwikkeling zich voortzet, zou dit tot scheve verhoudingen kunnen lei den tussen vraag en aanbod van de biggen bestemd voor de vermeerde ring. Te weinig ligplaatsen voor slachtvarkens en te veel biggenaan bod zou het gevolg kunnen zijn. Met de uitbetaling van afrekening 16 op 6 september 1985 is bij Campina een aanvang gemaakt met het innen van de superheffing op melk van het jaar '84-'85. De diverse malen uit gestelde inning is thans een feit. Voor diverse veehouders zal dit financieel toch zwaar vallen. De gevolgen van de superheffing zijn niet uitgebleven. De gebruiksveehandel is vrijwel stil komen te liggen. Forse prijsdalingen van o.a. kalfvaarzen en koeien. Bij het slachtvee gingen de prijzen eveneens onderuit. Er is een vrij groot aanbod van onvoldoende slachtrijp vee. In de eerste helft van september heeft een groot aantal melkveehou ders het nieuwe kwotum voor het melkjaar 85-86 toegewezen gekre- gen. Het nieuwe kwotum zou het boekjaar 1983 minus 9,55% zijn. Het Produkt- schap voor Zuivel heeft voor het su perheffingsjaar 85-86 echter de hoe veelheid (toegewezen) van het le superheffingsjaar genomen minus 1%. De manier van berekenen levert voor de overheid een klein voordeel op. Dit voordeel is 13 kg op 100.000 kg melkkwotum. Reken je dit om naar het kwotum voor Nederland, zijnde 12 miljard kg, dan is dit altijd nog ongeveer 1,5 miljoen kg melk. Zoals men dit jaar kon verwachten, zijn de diverse oogsten dichter, later in het seizoen, bij elkaar komen te liggen en in sommige gevallen over lappen ze elkaar. Op een aantal plaatsen op ZUID-BEVELAND was men nog graan aan het dorsen, terwijl de eerste aardappelen en uien ook al gerooid werden. De graanoogst is in ieder geval bin nen en, gelukkig, zonder al te veel kleerscheuren. De vochtgehaltes wa ren, zeker voor een jaar als dit, ge woon goed te noemen. D? opbrengst echter viel tegen. Een opbrengst zoals vorig jaar, bij velen 9 a 10 ton tarwe, zat er dit jaar niet in en daar was iedereen het, bijvoorbaat, over eens. Een slecht najaar om in te zaaien, hier en daar wat uitgewinterd en vervolgens een matig groeisei zoen. Toch stond de tarwe er niet slecht bij. Het zicht was echter be- driegelijk met als gevolg dat er min der gedorst werd dan men had ge hoopt. Een leuke opsteker bij de graanoogst zijn de goede stroprijzen voor degene die z'n stro niet gehakseld heeft ten minste. Het gebeurt niet vaak dat zulke prijzen zo vroeg in het seizoen betaald worden, maar dat zal dan ook niemand erg vinden. De eerste aardappelen zijn, als ik dit schrijf, ongeveer drie weken geleden dood gespoten. Dit onder andere door in Op 4 en 5 oktober wordt het Natio naal Kampioenschap ploegen ge houden op het terrein van het Ha venschap in de gemeente Borsele. Op 5 oktober wordt dit kampioenschap opgeluisterd met een groot aantal nevenaktiviteiten. Een Trekker-trek wedstrijd onder auspiciën van het N.T.T.O. zal on getwijfeld een hoogtepunt vormen. Ook een trekkerbehendigheidswed- strijd staat op het programma. Te vens zullen een aantal oude am bachten worden gedemonstreerd. Zo zal met een ouderwetse dorsmachine wintertarwe worden gedorsen. De tarweschoven die hiervoor nodig zijn, zijn reeds gemaaid. Voor verdere inlichtingen: C.P. de Rijke, Kadijk 24, Tholen, tel. 01662-2372 en L.N. Bax, Pr. Beatrix- straat 5, Tholen, tel. 01660-2805. De tarweschoven staan reeds te wachten op de ouderwetse dorsmachine op 5 oktober a.s. Vrijdag 2U september 1985 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7