Verwachtingen bietenopbrengst matig Een enkel tarweras heeft toch teleurgesteld Waar gaan we toch naar toe C. de Looff algemeen kampioen Lage percentage grove aardappelen kan een meevallertje betekenen Belgen kopen veel stro De restanten van de oogst op WAL CHEREN konden in deze periode onder goede omstandigheden worden gedorst. Naast een beperkte opper vlakte graan, werden ook erwten en biauwmaanzaad afgewerkt. Rest thans nog het dorsen van de bruine bonen en een enkel perceeltje teunis bloem. Het merendeel van de bruine bonen is op ruiter gezet. Dank zij de vrij gunstige weersomstandigheden van de laatste weken is veel werk verzet. Het stro is voor een groot percentage binnengehaald of van het veld af ge leverd. Op een aantal bedrijven is het strokwantum geheel of gedeeltelijk verhakseld. De prijs van het stro is aanzienlijk hoger dan vorig jaar om deze tijd. Overigens een schrale troost gezien de lagere kg-opbrengst en prijs van de granen dit jaar. De gevolgen hiervan zijn al merkbaar. Percelen veldbeemd graszaad wor den niet omgeploegd maar zullen voor oogst 1986 blijven liggen. Dit tegen de achtergrond van goede vooruitzichten voor dit produkt en de dalende tarweprijs. Een en ander moet natuurlijk wel passen in de vruchtwisseling, die op de bedrijven soms erg verschillend is. De aardappels zijn zeker op 80% van de totale oppervlakte doodgespoten. Sommige telers hebben deze maat regel nog uitgesteld. Men vindt de sortering nog wat te fijn. Het risiko van een laat oogsttijdstip neemt men voor lief. Het blijkt inderdaad tegen te vallen met het percentage 50 mm De rustperiode tussen de graanoogst en de aardappeloogst is op THO- LEN EN St. PHILIPSLAND ook maar van korte duur geweest. Zo hier en daar moet er zelfs nog wat bijge- zaaide zomertarwe gedorst worden. Overigens viel de op tijd gezaaide zomertarwe - t.o.v. de wintertarwe niet tegen. De erg laat gezaaide win tertarwe was alleen maar met hoge vochtgehaltes te oogsten, waarbij dan nog wat verlies optrad door een groot percentage doorgeknikte aren. Al met al is het saldo van de tarwe dit jaar niet erg hoog. Hopelijk geeft de lagere opbrengst in kg per ha aanlei ding tot een wat vriendelijker markt Al wat er nog aan de oogst herinnert in HET LAND VAN AXEL zijn de klampjes stro die er bij het schrijven van dit stukje nog op enkele percelen te zien waren. Dit stro brengt goed geld op want de prijzen zijn hoog en met de regen van afgelopen nacht zijn de pakken zwaar. Vooral de belgen waren dit jaar gretige afnemers. Zij hebben veel stro opgeladen, maar nog niet zoveel als ze gewild hadden, want er blijkt op dit moment een tekort te zijn. Dit komt omdat er minder hektares zijn en er weinig kilo's stro af komen maar toch ook wel omdat wat al in de schuur zit niet verkocht wordt. Er is ook weer al een begin gemaakt met het rooien van de aardappelen, ter wijl de laatste percelen pas zijn doodgespoten. Deze zijn twee weken langer doorgegroeid maar omdat dit laatgeplante percelen zijn is de totale op knollen. De groei is toch minder geweest dan aanvankelijk werd ver wacht. De knolvorm is overwegend rond. Er zijn toch weer wat optimis tische geluiden t.a.v. de kg-op- brengst/ha. Met de oogst van de zaaiuien is op sommige bedrijven een begin ge maakt. Enkele partijen zijn van het veld afgeleverd. De kg-opbrengst lijkt nog niet tegen te vallen. Op een aantal percelen blijft het gewas te lang groen. Vanwege de lage prijs zullen de meeste partijen weer voor langdurige bewaring bestemd zijn. Een ding is zeker, we zullen moeten streven naar zeer goede kwaliteit. Dus veel aandacht voor rooien ver werken en bewaren, met een juiste aanwending van alle middelen die ons ten dienste staan. De bietenkampagne staat weer voor de deur. Het laatste gewas van oogst 1985 is al weer aan de beurt. De be langstelling voor de vroeglevering is in ons gebied van streek tot streek doorgaans nogal verschillend. We verwachten ook dit jaar weer ruime aanmelding hiervan. Het bietenge was is over het algemeen nog gezónd. Wel zijn de percelen of gedeelten hiervan met minder goede struktuur van de grond de laatste weken meer zichtbaar geworden. Ondertussen vragen ook andere pun ten weer de aandacht. Het rassenbë- richt van de wintertarwe is weer uit. De rassenkeuze is weer aktueel. Een enkel ras heeft toch wel teleurstel lende ervaringen gegeven dit jaar. in de loop van de komende winter. Zo hier en daar wordt nog al wat engels raai ingezaaid. Waarschijnlijk zit hier voor 1986 wat meer perspek- tief in nu de kg-opbrengsten van 1985 zo laag zijn. Er zal daardoor geen overschot op de markt blijven rusten, zodat de prijsvooruitzichten gunstig zijn. In ons gebied worden ook of zijn al reeds veel winterbloemzaden ge zaaid. Het grootste probleem is veel al de onkruidbestrijding op de wat grof liggende percelen. Zo hier en daar zijn dan ook de rijen amper tussen het onkruid te herkennen. Bij wat warm en groeizaam nazomer groeiperiode korter dan van vroeg geplante en doodgespoten percelen. Het rooien ging gepaard met aan zienlijke stofwolken, zeker op de zwaardere gronden is een buitje re gen dan ook geen overbodige luxe. Het rooien van de uien komt nog maar traag op gang. Veel percelen vertonen nog een groene stand zodat het rooien hiervan nog wel even op zich zal laten wachten. Er is de laat ste weken veel geschreven over het rooien en dan direkt binnen rijden van de uien. In de praktijk zal men het nog wel het meest bij de traditio nele velddroging houden, omdat men opziet tegen de hoge kosten van het drogen en omdat veel bewaar plaatsen niet ingericht zijn voor di rekt drogen. Aan de bruine bonen is nog steeds veel handwerk daar de meeste geruiterd worden, dit omdat het van de gronddorsen te veel risiko met zich meebrengt. Ook in ALTENA-BIESBOSCH be hoort de graanoogst weer tot het verleden. Op 14 september werd de laatste tarwe gedorst en is er bij vele akkerbouwers zeer veel spanning ge weken. Het is onnatuurlijk dat half september de graanoogst wordt afge sloten maar het is geen rekord: in 1984 werd in dit gebied op 28 sep tember nog tarwe geoogst (dus 14 dagen later). Het binnenhalen van oogst 1985 heeft toch veel zorgen en problemen gebracht en de opbreng sten zijn zeker niet optimaal te noe men. Kwamen er vorige jaren al opbreng sten voor b.v. tarwe van 9 a 10 ton per ha, dit jaar meen ik dat gemiddeld in ons gebied 6 Vi 7 Zi ton dicht bij de waarheid zal zijn. De Kwaliteit van de produkten is bepaald niet eerste klas. De prijzen laten een pessimisti sch beeld zien mede door de be richten van een abnormale grote graanberg in de EEG. Met het zaaien van de aardappels is hier en daar een begin gemaakt. Zo ongeveer alle percelen zijn doodge spoten mede om phytopthora te voorkomen. Het heeft zeer veel moeite gekost om de aardappelen gezond te houden. Ook de prijs van de aardappels is tot heden niet erg hoopgevend en de termij nmarkt laat vrij sombere ge luiden horen. Over de opbrengsten is men ook maar matig gestemd; de sortering is gemiddeld te fijn. Het verplicht delven van de wegsloten door de aangelanden gebeurt niet overal van harte. Vele zien er het nut niet van in. Soms wordt het delven erg bemoeilijkt door houtgewas in de sloten. De weerberichtgeving van 12.26 uur staat ter diskussie. We hebben be grepen dat veel agrarische luisteraars het op prijs stellen dat dit tijdstip on gewijzigd blijft. De ploegwedstrijd voor ons gebied wordt dit jaar in de buurt van West- kapelle gehouden. De deelnemers veel sukses en belangstelling toege wenst! weer zal dat veelal tot een gehele ver- onkruiding leiden. Voor het op gro te schaal als vervanger voor tarwe optreden behoort dan ook voorals nog niet tot de mogelijkheid. Alleen op schone of ontsmette grond is het telen van zo'n gewas aantrekkelijk. Met het rooien van de bewaaraard- appelen is deze week een begin ge maakt. De percelen waar "het kwaad" niet meer te stuiten was zijn niet grof. Naar bonken moet men zoeken. Ook in de nu nog groene aardappelen zal het percentage gro ve belangrijk lager zijn dan normaal. Hopenlijk is het in het buitenland ook zo en kan dan door de wat drin gendere vraag naar frietaardappelen de toch wel zeer lage huidige prijs wat aantrekken. Maar eerst zullen dan toch de middenvroege buiten landse rassen geruimd moeten zijn. Voorlopig blijft het echter nog een markt die in mineurstemming is, maar bij het afsluiten van het boek jaar is er misschien voor een aantal nog wel een meevallertje. Bij het lezen van ons landbouwblad van vorige week werd wel duidelijk dat de landbouworganisaties een warme winter tegemoet gaan. De le den zullen dan ook duidelijk moeten laten blijken op de komende verga deringen dat nu er te veel ingeleverd moet worden door de landbouw en dat er ook van andere instanties niet te veel verplichtingen en eisen op ta fel gelegd dienen te worden. De kosten rijzen reeds nu de pan uit en een verdere verzwaring van de las ten is voor de huidige gezinsbedrijven onverteerbaar. Daar tegenover staat dan nog het feit dat wanneer er een mogelijkheid is om de lasten wat te verlagen er een te groot ambtenaren apparaat aan te pas moet komen, zo dat het profijt weer afgerond wordt door rente of opbrengstverlies. De bietenoogst is als u dit artikel leest, ook al begonnen en ook over de opbrengsten van dit gewas zijn de verwachtingen zeer matig, mede ge zien de uitslagen van de proefrooïn- gen. Is men toch misschien met een matige kilo opbrengst beter af dan met topopbrengsten waardoor grote suiker overschotten ontstaan waar voor geen afzet is te vinden? Nog enkele weken resten ons en de financiële balans over 1985 kan weer wordén opgemaakt. Deze zal zeker bij vele niet erg rooskleurig zijn. In ons gebied wordt momenteel nogal wat grond te koop aangeboden en er worden ongekende hoge prijzen voor betaald, hetgeen de indruk oproept dat het met het agrarisch bedrijf nog niet zo slecht is gesteld. Het gezegde: "Klagers geen nood" zal hier zeker niet van toepassing zijn. Vorige week zaterdag de 14e sep tember zijn we te gast geweest bij de Zeeuwse Ploegwedstrijd in Wilhelminadorp. Het was een feestelijk gebeuren op een met vlaggen en sjalons versierd terrein. Rond half twaalf werden op het oefenterrein de ploegen bijgesteld en aangepast aan het type grond. Op dat moment hadden we pas een indruk over de zwaarte van de grond, maar later bleek het wed strijdterrein nog iets pittiger te zijn. Voor vele schepte dit moei lijkheden en vooral voor hen, wel ke ondanks de waarschuwing van de juryvoorzitter al bij de tweede omgang te diep ploegden. De ge volgen hiervan zijn bekend en dan is er geen herstel meer mogelijk. Dit type zeeuwse klei laat zich niet gemakkelijk ondiep ploegen en daarom is het dubbel oppassen ge blazen om bij de beginvoor en bij de eerste aanstortingen niet te diep van start te gaan. De jury kon per deelnemer 270 punten toekennen, maar het hoog ste aantal punten lag bij de 3 kampioenen slechts op ruim 220. De konklusie is dus, dat er deze keer minder goed geploegd is. Of dit nu toe te schrijven is aan de toestand van de grond of aan de kennis en vakmanschap van de deelnemers is voor velen een vraag. In de nabeschouwing na afloop bleek echter, dat velen faalden in juist die extraatjes welke nu een maal passen bij een provinciale ploegwedstrijd. Het doel van deze wedstrijden is om de kwaliteit van het ploegwerk in de provincie Zeeland te verbeteren en op een zo hoog mogelijk nivo te brengen. Kritische geluiden vielen er nog te beluisteren over het korte tijdsbe stek van 2 uur waarin met een twee schaar ploeg 18 of 20 are moest worden geploegd. Een een voudig rekensommetje leert ons, dat dit betekent 10 uur ploegen per ha. Bij de huidige arbeidstijdver korting kan geen enkele werkgever zich met genoemde ploegkapaci- teit gelukkig voelen. Het materiaal wat nu op de wedstrijd te zien was, is veel en veel beter en groter dan 20 jaar geleden. Toen ploegden we zelf nog mee met een kleine Ferguson en met een Ford Dear born. Met een éénschaarploeg aan de hefinrichting liepen genoemde trekkers op hetzelfde perceel van de Wilhelminapolder met de voor wielen omhoog. Deze keer dit jaar hebben we dit niet gezien en daar om is onze konklusie, dat het in Zeeland niet aan het materiaal schort. Het kan dus beter en het moet dus beter en we moeten er dus niet van uitgaan, dat er binnen twee jaar geen ploegwedstrijden meer in Zeeland zullen zijn. Oor zaak, omdat er volgens ingewijden nergens geen deelnemers voor streekwedstrijden meer te vinden zijn. Waar gaan we met z 'n allen toch naar toeEen boerenstand die leeft, bouwt aan zijn toekomst. Buiten het eigen erf is veel te zien, te leren en te doen. Zo is het ook op zo'n ploegwedstrijd waar veel mensen elkaar ontmoeten. Ploegers in actie tijdens de Zeeuwse kampioenschappen Rangschikking Categorie rondgaande ploegen: l.M. van Tilbeurgh, Oud-Vosse- meer 222 xh punten, 2. J. Deurloo, Tholen 197 p, 3. K. Brooijmans, Tholen 185 XA p., 4. M.C. Schip pers, Kamperland 153 p. Categorie Trekker-wentelploe- gen 2-schaar: 1. C. de Looff, Arnemuiden 223 p., 2. C. Baas, Souburg, 200 V2 p., 3. N. Vermue, 's-Heerenhoek, 197 V2 p., 4. J. Blok, Nieuwdorp 191 V2 p., 5. M. Salomé, IJzendijke, 189 p., 6. D. Coppoolse, Gapinge 184 p., 7. N. Boonman, Nieuwdorp, 180 p., 8. D. de Bree, Zonnemai- re, 173 xh p., 9. C. de Jonge, Heinkenszand, 162 V2 p., 10. M. van Oorschot, Tholen, 160 V2 p., 11. D.P. Blok, Gapinge, 157 Vip., 12. J. van de Velde Kerkwerve 153 p. en 13. M. de Wilde, Stave- nisse 153 p. Categorie trekker-wentelploegen 3-schaar: 1. D. van Hijfte, IJzendijke 200 x/i p., 2. W. Rotte, Noordgouwe 164 p. en 3. C. van Iwaarden, Kloe- tinge, 163 p., Algemeen kampioen werd de heer C. de Looff te Arnemuiden met 223 punten. 6 Vrijdag 20 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6