Raad Bedrijfsontwikkeling Noord-Brabant: kweken vis agrarische aktiviteit CBT en NIVAA op "versiertoer" Symposium OLM-verzekeringen: Solidariteit moet overeind blijver KNLC-kommissie Veredelingslandbouw: koppel mestboekhouding niet aan meitelling Jaap Nieuwenhuize: "Doorgaan met extra werk scheppen door uitbreiding kombinatiebanenplan" Agrarische exporteurs moeten nieuwe markten gezamenlijk ontsluiten De Provinciale Raad voor de Bedrijfs ontwikkeling in Noord-Brabant, besprak vrijdag 16 augustus j.l. de aktualiteiten in het kader van de mestproblematiek. Het komende winterseizoen is er vanuit LaVo een voorlichtingsaktie, in het kader van de mestproblematiek, gepland. Het programma speelt in op het door de Stuurgroep Mestproblematiek Noord-Brabant uitgebrachte aktie- programma en is met name gericht op de mestproducenten. Voor de kon- kretisering wordt medewerking van onder meer de standsorganisaties ge vraagd. De organisatie van de aktie is als volgt: Centrale bijeenkomst op het Provin ciehuis (datum nog niet bekend). Regionale bijeenkomsten Te organiseren door de Konsulenten in overleg met de kringbesturen van de N.C.B., Z.L.M. en C.B.T.B. De bewustmaking van de problematiek alsmede de gevolgen van de wetge ving op bedrijfsnivo worden hier aan de orde gesteld. Besturen van o.a. afdelingen van de standsorganisaties, studieklubs en vaktechnische organisaties zullen worden uitgenodigd met het oog op de verdere uitwerking van het pro gramma. Het voorlichtingsprogram ma staat centraal. De Kringvoorzit ter treedt op als voorzitter; mede werkers van de Konsulentschappen verzorgen inleidingen. Groepsbijeenkomsten Op plaatselijk nivo te organiseren door de Konsulentschappen (Be- drijfsvoorlichters), eventueel in ver band met afdelingsbesturen, stu dieklubs en dergelijke. In een tweetal bijeenkomsten zal t.b.v. de veehou ders aandacht worden besteed aan de problematiek op bedrijfsnivo. Nevenbedrijf De Raad besprak vervolgens de be langrijkste konklusies m.b.t. de noti tie inzake "De positie van het agra risch nevenbedrijf": Het aandeel van de nevenbedrijven in het totaal aantal agrarische be drijven bedraagt thans 19% 26.000 bedrijven), het aandeel in de totale produktie bedraagt gemiddeld 6%. In de veehouderij 4, de akker bouw en gekombineerde bedrijven 8 en in de tuinbouw 6%. Het berekend gemiddelde gezinsinkomen is afhan kelijk van de bedrijfsomvang en loopt van 4.850,- (bij 10-30 s.b.e.) tot 37.000,- bij 90-150 s.b.e. De Minister van Landbouw en Vis serij is van mening, dat er geen spe ciaal beleid voor het agrarische ne venbedrijf gevoerd behoeft te wor den. Kweken vis agrarisch Tenslotte diskussiëerde de Raad uit voerig over de Nota "Beleidsontwik keling kweken vis als (mogelijke) agrarische aktiviteit. De ontwikke ling dat bedrijven zich (mede) bezig houden met het kweken van vis be gint zich duidelijker af te tekenen. De Staatssekretaris van Landbouw en Visserij benadert deze aktiviteit in beginsel positief en acht het gewenst stimulerend op te treden. Genoemde aktiviteit, die onder de beleidsve rantwoordelijkheid van de Direkteur LaVo kan worden gerangschikt, kan gezien worden als één van de alter natieven voor het wegvallen van uit breidingsmogelijkheden in de vee houderij. Vraag die nu voorligt is: "zou het kweken van vis aangemerkt kunnen worden als een agrarische aktivi teit?" En zo ja, dient dan die aktiviteit overeenkomstig de huidige gedrags lijn in het buitengebied plaats te vin den of kan het (ook) op een indus trieterrein plaats vinden? De Raad is, na ampele diskussie, van mening dat een duidelijk beleid noodzakelijk is en gaat er van uit dat het een agrarische aktiviteit betreft, die (daardoor) in het buitengebied en niet op een industrieterrein dient te worden geprojekteerd. Het zal de 350 bezoekers aan het ju bileum-symposium van OLM-verze- keringen dinsdag 10 september wel eens even geduizeld hebben. In de Deventer Schouwburg kregen zij een stortvloed aan gedachten en menin gen over zich heen, waarbij het begrip solidariteit centraal stond. Een veel besproken onderwerp, waarover de laatste tijd de nodige zorgen worden geuit. Daarbij is men verontrust over het handhaven van de solidari teit in de toekomst. Maar zowel de inleiders als verreweg de meeste aan wezigen waren het er roerend over eens, dat solidariteit in de toekomst overeind moet blijven. Inleider Inleider Dr. C. van der Pol van het Landbouwschap hield een krachtig pleidooi voor het handhaven van de solidariteit in de land- en tuinbouw. "De ekonomische noodzaak tot sa menwerken is in vergelijking met het verleden de komende tijd eerder groter dan kleiner. De noodzaak om voor de overproduktie een oplossing te vinden en om de milieuproblemen aan te pakken, dwingen tot samen werking". Hij stelde de bedrijfsverzorgings- dienst als voorbeeld van een nieuwe vorm, waarin de samenwerking, de solidariteit in land- en tuinbouw- kring gestalte heeft gekregen. Eigen belang Volgens de heer E. Meilink, hoofd bestuurslid van de OLM zal de be reidheid om samen te werken in de land- en tuinbouw in de komende tijd onder druk komen te staan. "We gaan een periode tegemoet, waarin sommigen zullen proberen om de* band van de solidariteit te doorbre ken". Dit mede omdat er voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog in de land- en tuinbouw een eind is gekomen aan de groei van de pro duktie. "Dat betekent, dat we binnen de bedrijfstak de koek moeten ver delen. "Daar zit een stuk spanning in. On dernemers zullen proberen om toch een stuk van de koek mee te krijgen", aldus de heer Meilink. Hij hechtte een beperkte betekenis aan het begrip solidariteit, waarop koöperaties en onderlingen zijn ges toeld. Alleen in ekstreme, bijzondere situaties, is volgens hem solidariteit meer dan samenwerking. Meestal gaat het om puur eigen belang! Een eigen belang, waar naar zijn me ning de boeren en tuinders van profi teren. Daarom zullen zij die samen- werkingsgedachte in stand moeten houden. "Niet gebaseerd op senti menten, maar op ekonomische nood zaak". "Het kombinatiebanenplan heeft thans bewezen een juiste aanpak te zijn om de binnen de land- en tuin bouw aanwezige werkgelegenheid zo goed mogelijk te benutten. De ver wachting is, dat aan het einde van het komende jaar het totaal aantal kom- binatiebanen zal oplopen tot meer dan 300. Ik hoop dat de overheid dit nuttige plan financieel blijft onder steunen, zolang er extra arbeids plaatsen bij komen. Want daar gaat het om bij dit plan". Dit onder meer zei de heer J. Nieuwenhuize, plaats vervangend voorzitter van het Land bouwschap op dinsdag 10 september in Gendt tijdens een persbezoek aan enkele agrarische bedrijven in Gel derland. Het bezoek vond plaats naar aanlei ding van het kombinatiebanenplan, een werkgelegenheidsplan waarmee het Landbouwschap begin 1984 is begonnen en dat onlangs ook van start is gegaan in de provincies Gro ningen, Friesland en Noord-Bra bant. In een drietal provincies (Gelder land, Drenthe en Overijssel) en de IJsselmeerpolders zijn inmiddels ruim honderd nieuwe banen ge- kreëerd door het werk op 250 agra rische bedrijven samen te voegen tot volledige banen. Nieuwenhuize ba seerde zijn optimisme over de uit breiding van het werkgelegenheids plan onder meer op het feit, dat vrij wel alle ondernemers, die in zee zijn gegaan met een kombinatiebaan- werker, het tweede jaar doorgaan met dit plan. Bovendien tonen hon derden boeren in principe belang stelling voor het plan. Nu al kan worden voorspeld dat jon geren, die gelegenheid krijgen op twee of drie verschillende bedrijven ruime ervaring op te doen, betere kans hebben op toetreding tot de ar beidsmarkt, aldus de heer Steegmans. En dat is volgens hem, ondanks de slechte vraag-aanbod-verhouding in de agrarische sektoren, een belang rijk gegeven. Chinezen sluiten miljoenenkontrakt in Groningen Een delegatie uit de stad Tianjin in de Volksrepubliek China heeft tij dens een bezoek aan Groningen twee kontrakten afgesloten met een geza menlijke waarde van enkele miljoe nen guldens. De Chinezen hebben met de eerste Eurograan bv, een dochter van het Groninger bedrijf P.K. Woldijk Holland B.V. een meerjarig ver- meerderingskontrakt afgesloten voor groente- en bloemzaden. Verder zal de eerste Eurograan B.V. optreden als alleenvertegenwoordiger voor Europa van landbouwprodukten uit Tianjin. Met dit kontrakt is een be drag gemoeid van twee tot drie mil joen gulden. De firma Hillebrand uit Biddinghuizen - een kwekerij - gaat virusvrij "uitgangsmateriaal" voor de fruitteelt leveren aan de Tianjin State Farm Administrating Bureau en aan de Tianjin Agriculture In dustry and Commerce Corporation. Met dit kontrakt is ongeveer een half miljoen gulden gemoeid. Tianjin is een van de grootste steden van China met zeven miljoen inwoners. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en het NIVAA (Neder lands Instituut voor Afzet van A kkerbouwprodukten) hebben verleden week in een gezamenlijke aktie vier Westduitse groothandelsmarkten op een ludieke wijze met hun produkten en promotiemateriaal gekonfron- teerd. Het betrof bliksemakties in Keulen, Duisburg, Essen en Dortmund. CBT en Nivaa waren in samenwerking met een promotieteam van vijf Hollandmeisjesen een vracht met nieuw reklamemateriaal naar de Bondsrepubliek gereden om de groothandelsmarkten op te fleuren met promotiemateriaal. Iedere groothandelaar in aardappelen, groente en fruit werd bezocht en de zaak werd tegelijk door de in hoerendracht gestoken meisjes versierd. "Het opbouwen van een goed exportapparaat door een bedrijf moet zorgvuldig geschieden, vergt relatief grote bedragen en vraagt veel informatie over de importlanden. Agrarische exporteurs zijn perma nent geïnteresseerd in konkrete ge gevens over marktstruktuur en ex portmogelijkheden". Dit hield de heer G. Lodewijk, voorzitter van het Agrarisch Groothandels Verbond (AGV) op dinsdag 10 september in Kasteel Oud-Wassenaar de Neder landse landbouwattaché's en een ge zelschap van 140 exporteurs voor. De heer Lodewijk noemde de taak van de landbouwattaché's zowel omvangrijk als komplex. De Nederlandse agrarische export is sterk gericht op de traditionele, dicht bij huis gelegen markten. De heer Lodewijk pleitte voor een twee-sporenbeleid. Enerzijds moet het bedrijfsleven zich blijven richten op het behoud en zelfs verbetering van de afzet op de traditionele markten. Anderzijds is het noodza kelijk, zo hield hij de aanwezigen voor, dat men zich ook gaat richten op nieuwe markten. De andere spre ker, VAAP-direkteur drs. J.J. Groe- neveld, zag hier een duidelijke taak weggelegd voor de landbouwat taché's. De heer Lodewijk riep de agrarische exporteurs op tot samenwerking, in dien het gaat om ontsluiting van de niet-traditionele, veelal veraf gele gen, markten. Op 5 september kwam de KNLC- kommissie Veredelingslandbouw bij een. Vele onderwerpen kwamen aan de orde. Waaronder uiteraard de mestproblematiek. Op korte termijn zal het Landbouw- schapsbestuur een besluit nemen over de Stichting Landelijke Mestbank. Bij de samenstelling van het bestuur moet volgens de kommissie Verede lingslandbouw een evenwichtige ver deling plaatsvinden tussen overschot en tekortgebieden en in ieder geval ook tussen de verschillende sektoren. Wat de heffingen betreft is en blijft de kommissie van mening dat de over schotheffing niet wordt opgelegd wanneer de desbetreffende veehouder het mestoverschot op zijn bedrijf el ders verantwoord kan afzetten. De mestboekhouding dient niet ge koppeld te worden aan de meitelling. Het instituut van de meitelling wordt impopulair wanneer allerlei kosten plaatjes daaraan worden opgehangen. De kommissie vindt het een goede zaak dat bij de mestboekhouding de verantwoordelijkheid bij de veehou der wordt gelegd en dat de kontrole door de overheid wordt uitgevoerd. De kommissie wijst op de grote on zekerheid binnen de landbouw van wege de nog onbekende toekomstige wetgeving. De kommissie is zeer verontrust over de grote verschillen in voerprijzen bij de pluimveehouderij. Er wordt zelfs gesproken van verschillen van 18,- per 100 kg! De kommissie zou het een goede zaak vinden wanneer dit nader uitgezocht wordt en hieraan meer bekendheid wordt gegeven. Deze sektor vleeskalveren kampt met grote problemen, vooral vanwe ge de veel te hoge prijzen welke voor de nuchtere kalveren betaald moeten worden. Met de dierenbescherming is geen overeenstemming bereikt over de toekomstige huisvesting. Het landbouwbedrijfsleven vindt dat de toekomstige huisvesting afhankelijk is van onderzoeksresultaten. De Dierenbescherming vindt dat ges treefd moet worden naar groeps- huisvesting. Varkenshouderij Het lijkt erop dat in Nederland een struktureel biggenoverschot gaat ontstaan. Deze ontwikkeling kan niet los gezien worden van de Interimwet. Hoewel deze wet de bedrijfsontwik keling grotendeels aan banden legt, is er wel een uitwisseling mogelijk tussen o.a. fokzeugen en mestvar- kens. Voor de individuele varkenshouder kan dit voordelen opleveren. Wan neer dit echter op grotere schaal ge beurt worden ook de negatieve ge volgen voelbaar, zoals nu het geval is. Het biggenoverschot verslechtert de rentabiliteit in de fokkerij. ir. W. Koops Overschrijding melkafleveringen In het artikel over melkafleverin gen en vee-afzet van vorige week is een berekeningsfout geslopen. De overschrijding is niet 9,55 - 5 4,5% geweest, maar 7,60 - 5 2,5%. Dat is ongeveer dezelfde overschrijding dan vorig jaar. Vrijdag 20 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4