over geld en goed Éénmalige uitkering zelfstandigen 1984 Verzilvering vakantiebonnen Kerstmis 1985 Derde Opkoopregeling melk verruimd Subsidie speur- en ontwikkelingswerk Als de kinderen nog op de basis school zitten merkt u het niet zo dat studeren g^ld kosten. Maar zodra de kinderen voortgezet on derwijs gaan volgen wordt dat anders. Verschillende kosten moeten veelal door de ouders of de stu dente) zelf worden opgebracht. Om nu voor een deel tegemoet te komen in deze lastenverzwaring heeft het Ministerie van Onder wijs en Wetenschappen een aan tal regelingen voor een bijdrage in de studiekosten in het leven geroepen. Tegemoetkoming studiekos ten Wanneer komt u hiervoor in aan merking? De tegemoetkomingen gelden voor het volledige dagonderwijs, m.n. lager beroepsonderwijs, LAVO, MAVO, HAVO, Athe neum, Gymnasium en Middel baar Beroepsonderwijs. Of u voor een tegemoetkoming in aanmerking komt en de hoogte van de tegemoetkoming hangt af van "de "draagkracht" van de ou ders, welke wordt vastgesteld aan de hand van het belastbaar inko men en het belastbaar vermogen. Ook is het afhankelijk van het aantal kinderen dat ten laste van u komt. Hoe hoog zijn de bedragen voor het schooljaar 1985/1986 (van 1 augustus 1985 - 31 juli 1986) Er zijn vier vormen van tege moetkomingen -* Een tegemoetkoming in de direkte studiekosten (boeken en leermiddelen). De maximale bedragen zijn 300,— voor leerlingen die in het schooljaar nog niet de leeftijd van 17 jaar bereiken en 700,— voor leerlingen die in het schooljaar 17 jaar of ouder worden. Een tegemoetkoming in de overige studiekosten (werk kleding, stage, exkursie) tot maximaal 1.000,— voor leerlingen "die in het school jaar 16, 17 of 18 jaar worden. Een tegemoetkoming in de reiskosten tot maximaal ƒ1.170,— voor thuiswonende leerlingen die in het school jaar nog niet de leeftijd van 20 jaar bereiken en tot maximaal 1.470,— voor thuiswonende leerlingen die in het school jaar 20 jaar of ouder worden. Een tegemoetkoming in de meerkosten van uitwonende leerlingen tot maximaal ƒ3.020,— voor uitwonende leerlingen die in het school jaar nog niet de leeftijd van 19 jaar bereiken en tot maximaal 5.180,— voor uitwonende leerlingen die in het school jaar 19 jaar of ouder worden. De tegemoetkomingen worden geheel in de vorm van een gift (beurs) verstrekt. Er hoeft dus niets aan te worden terugbetaald. De hoogte van de tegemoetko mingen kunnen het recht op kin derbijslag beïnvloeden het kan dan voordelig zijn een deel van de tegemoetkoming te laten vallen om zodoende in aanmerking te komen voor meer kinderbijslag. Wij komen hierop nog terug. De regeling geldt voor leerlingen welke op 31 maart 1986 nog geen 21 jaar of ouder zijn. De Rijksstudietoelage Wie komen hiervoor in aanmer king? De Rijksstudietoelage is bestemd voor studenten van het weten schappelijk onderwijs, het hoger beroepsonderwijs, degenen die (nog) de opleiding kleuterleidster volgen wijs, degenen die (nog) de opleiding kleuterleidster volgen Vrijdag 20 september 1985 die 21 jaar of ouder zijn. Of er een Rijksstudietoelage wordt toegekend en zo ja welk bedrag, hangt af van de draag kracht van de ouders (inkomen, vermogen), het aantal financieel afhankelijke kinderen, de draag kracht van de student(e) (inko men, vermogen), de aard van het onderwijs en het in- of uitwonend zijn. Hoe hoog zijn de bedragen voor het studiejaar 1985/1986? De maximale toelagen bedragen 10.420,— voor uitwonende stu denten en 6.773,— voor thuis wonende studenten. Deze bedra gen kunnen worden verhoogd met collegegeld (w.o. 1.100,— h.b.o. ƒ1.000,— inschrijfgeld (w.o. ƒ150,—of kursusgeld (r.b.o. ten hoogste 1.000,— Thuiswonende studenten kunnen bovendien nog een reiskosten vergoeding krijgen tot maximaal ƒ2.750,-. Een gedeelte van de studietoelage is renteloosvoorschot en moet de student(e) terugbetalen. De rest is gift (beurs) en hoeft dus niet te worden terugbetaald. Naast de studietoelagen van het Rijk bestaan er ook studietoela gen van provincie en gemeente. Soms kunt u daar terecht als er geen tegemoetkoming van het Rijk komt. Dit kan belangrijk zijn voor partikuliere opleidingen. Deze studietoelagen zijn ook af hankelijk van de draagkracht van de ouders. (Er is een nieuw stelsel van stu diefinanciering in de maak. Dit nieuwe systeem zal eventueel pas in het studiejaar 1986/1987 of la ter worden ingevoerd). Studietoelagen en kinderbij slag De kinderbijslag is evenals de te gemoetkoming studiekosten en de Rijksstudietoelage een be langrijke financieringsbron voor de kosten van studie en levens onderhoud voor de studerenden. Bij de vaststelling van de tege moetkoming studiekosten in de Rijksstudietoelage blijft de kin derbijslag buiten beschouwing. Andersom kan het toewijzen van een studietoelage wel de aan spraak op kinderbijslag beïn vloeden. De Raden van Arbeid beoorde len het recht op kinderbijslag. De ouders kunnen aanspraak maken op kinderbijslag voor de stude rende kinderen, indien zij bijdra gen in de kosten van studie en levensonderhoud van de stude renden (onderhoudskriteria). 3x kinderbijslag als 90% of meer van de kosten door de ouders ge dragen wordt. 2x kinderbijslag als tussen 90% en 50% van de kosten door de ouders gedragen wordt. lx kinderbijslag als minder dan 50% maar meer dan 2.912, van de kosten door de ouders ge dragen wordt. Door nu een studietoelage te ac cepteren kunnen de genoemde onderhoudskriteria worden ge wijzigd, waardoor bijvoorbeeld in plaats van 3-voudige kinder bijslag 2- of enkelvoudige kin derbijslag wordt vastgesteld. Het kan in bepaalde gevallen voordeliger zijn een deel van de toegekende studietoelage niet te accepteren, waardoor op meer kinderbijslag aanspraak gemaakt kan worden dan in het geval de studietoelage in zijn geheel wordt aanvaard. Bovendien moet bedacht worden dat kinderbijslag een gift is, ter wijl van de Rijksstudietoelage een deel moet worden terugbe taald. (Raadpleeg voor deze af weging school/studentendecaan, Raad van Arbeid of uw SEV). Adressen voor meer informatie: Rijksstudietoelage en tege moetkoming in de studiekos ten Centraal Direktie Studie financiering Postbus 30006 9700 RH Groningen. Tel.: 050-24911. Provinciaal: Provinciale Grif fie van uw provincie Gemeente: B. en W. van uw gemeente. Dezer dagen ontvingen vele ad viseurs het informatiemateriaal behorende bij de regeling één malige uitkering zelfstandigen 1984. Deze uitkering is bestemd voor de man of vrouw, die als zelfstandige in het levensonder houd voorziet en in 1984 niet méér heeft verdiend dan een mi nimum inkomen. In dit materiaal lezen wij dat de uit kering moet worden gezien als een steuntje in de rug van degene die door allerlei oorzaken met een laag inkomen moeten zien rond te ko men. De uitvoering is voor wat be treft de landbouw in handen van de Stulm. Om in aanmerking te komen moet worden voldaan aan een aantal voorwaarden. Deze zijn dat u op 31 december 1984 in Nederland woon de en een eigen huishouding voerde. Voorts dat u als hoofdbron van be staan hebt de zelfstandige arbeid niet zijnde een loondienstverhouding. Als laatste voorwaarde geldt dat het onzuiver inkomen zoals dat voor uw aangifte Inkómstenbelasting voor het jaar 1984 is opgegeven niet meer heeft bedragen dan 30.425,— Dit bedrag is van toepassing als u op 31 december 1984 tenminste gehuwd was of samenwoonde. Anders zijn de maxima 19.300,— resp. 17.750,— of 15.775,— afhankelijk van leef tijd of andere persoonlijke omstan digheden. Om in aanmerking voor de éénmali ge uitkering te komen is een aan vraagformulier ontworpen dat veel lijkt op het aangiftebiljet voor de In komstenbelasting. Deze formulieren zijn verkrijgbaar bij de Stulm of re gionale dienstverleningscentra kleinbedrijf. Ook de accountants kantoren zullen veelal deze formu lieren hebben aangevraagd omdat zij Het Bestuur van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede, dat voor de te houden Kerstverzilvering 1985 een voorinlevering zal plaats vinden van vakantiebonnen van het boekjaar 1985-1986 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 31 maart 1986"). De bonnen kunnen worden ingele verd in de periode van maandag 21 oktober tot en met zaterdag 26 okto ber 1985. De uitbetaling van de voor de inge leverde bonnen verschuldigde gel den zal plaatsvinden in de periode van vrijdag 29 november tot en met donderdag 5 december 1985. Behalve vakantiebonnen kunnen ook chequebonnen worden ingele verd. Bedoelde chequebonnen worden uitgegeven door: a. de Agrarische Sociale Fondsen aan losse werknemers, naast uit kering wegens ziekte en/of wer kloosheid; b. de Heidemaatschappij; c. de Rijksdienst voor de IJssel- meerpolders; d. de Grontmij; e. het Vakantiefonds voor de Land bouw aan werknemers, die voor herhalingsoefeningen in m'ilitai- re dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich be hoorlijk kan legitimeren. Wordt een éhequebon ten behoeve van een ander aangeboden, dan zal een machtiging moeten worden overgelegd, waaruit blijkt dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. Het inleveren van bonnen kan uit sluitend geschieden bij een afde lingspenningmeester van één der navolgende bonden: Voedingsbond - F.N.V. (inlichtingen tel.: Ó30- 716841) Industrie- en Voedingsbond - C.N.V. (inlichtingen tel.: 03402 - 44124). De penningmeester, bij wie men zijn vakantiebonnen c.q. chequebonnen heeft ingeleverd, zorgt t.z.t. eveneens voor de uitbetaling van de verschul digde gelden. Uitbetaling van deze gelden kan al leen geschieden door overschrijving op Bank- of Girorekening van be langhebbende. Vakantiebonnen, welke niet zijn ge plakt in de daarvoor bestemde boekjes van het Vakantiefonds voor de Landbouw, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn verkrijgbaar bij de afdelingspenningmeesters van vorengenoemde bonden. Het bestuur van het Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft besloten de Derde Opkoopre geling melk opnieuw te verruimen. De termijn voor het indienen van aanvragen om in aanmerking te ko men voor de Derde Opkoopregeling is verlengd van 15 september 1985 tot 15 februari 1986. Daarnaast is het percentage waarvan melkveehouders, die hun produktie geheel beëindigen afstand moeten doen, verlaagd van 25% naaf 10% met als minimum 10.000 kg. Staatsbosbeheer wil haar runderen adekwaat veterinair verzorgen Het departement van Landbouw heeft de yerzekering gegeven dat Staatsbosbeheer bereid is met de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren afspraken te maken over een adekwate veterinaire zorg vooi groepen runderen welke onder toe zicht van Staatsbosbeheer staan. Dil werd bekend gemaakt tijdens de openbare vergadering van het Land bouwschap 4 september jl. degene die in aanmerking komen het best kunnen helpen. Zij kennen de grenzen en ook uw feitelijk onzuiver inkomen en zullen daardoor vrij ge makkelijk voor u het formulier kun nen invullen. Raadpleeg daarom tij dig uw accountant en wacht niet af. Belangrijk is verder te weten welk steuntje in de rug u in feite zult krij gen. Voor een gehuwde is dit 585,— voor een alleenstaande ƒ410,— en voor een alleenstaande met tenminste één kind waarvoor kinderbijslag wordt genoten 525,— Bovenop deze bedragen kunnen toeslagen komen b.v. per kind waarvoor kinderbijslag wordt ontvangen 50,— en 85,— indien u in 1984 huursubsidie ontving. Ver der is een meeijarentoeslag voorzien, wat betekent dat als u in 1983 ook een éénmalige uitkering hebt ont vangen, de uitkering 1984 wordt verhoogd met 100,— tot 145,— De uiterste termijn van inzending is 28 februari 1986, doch ik raad u aan niet zolang te wachten. Mocht u van mening zijn in aanmerking te komen, vraag een aanvraagformulier aan en vul het in. Ook al is het bedrag niet te groot, elk bedrag is in deze situatie welkom en bedenk ook dit: de uitke ring is belastingvrij!! B. Veerbeek Ook is de regeling voor melkvee houders, die slechts een gedeelte van hun heffingvrije hoeveelheid melk willen inleveren verruimd. Zij moe ten dit melkprijsjaar minimaal 10% of 10.000 kg. van hun heffingvrije hoeveelheid afstaan. Wanneer zij dit melkprijsjaar meer dan 10% of 10.000 kg. willen afstaan, dan kunnen zij deze extra hoeveel heid, wanneer zij daarom verzoeken, afstaan met ingang van het melk prijsjaar 1986/1987. Nieuwe produkten, nieuwe produk- tie-processen en nieuwe diensten dragen bij aan de versterking van het Nederlandse bedrijfsleven. Daar is speur- en ontwikkelingswerk voor nodig. Vanaf 1 oktober 1984 is de regeling Instir (Innovatie stimule ringsregeling) in dit kader van kracht. Deze regeling blijft van kracht tot en met 1989. Over speur- en ontwikkelingswerk dat in een subsidieperiode is verricht, kan pas na afloop van die periode, en wel binnen zes maanden, subsidie worden aangevraagd. Dit betekent dat u voor het verkrijgen van subsi die over het speur- en ontwikke lingswerk dat u in de periode 1 ok tober 1984- 1 april 1985 hebt verricht of hebt laten verrichten, uw aanvrage moet hebben ingediend uiterlijk 30 september a.s. Voor nadere informatie kunt u zich weêden tot de Dienst Investeringsre kening te Zwolle (038 - 281911) of het Projektburo Innovatie Nü te Den Haag (070 - 798800)' Ir. Kuyken nieuwe inspekteur ruimtelijke ordening in Zuid-Holland en Zeeland Binnenkort is de benoeming te ver wachten van Ir. F.E. Kuyken als in spekteur voor de ruimtelijke ordj- ning in de provincies Zuid-Holland en Zeeland. Hij volgt drs. G.C.A. Wamelink op, die sinds 1 september 1985 werkzaam is als inspekteur ruimtelijke ordening in de provincies Friesland, Groningen en Drenthe. Ir. Kuyken is sinds 16 april 1975 in dienst van de Rijksplanologische Dienst als plaatsvervangend Direk- teur Ruimtelijke Planvorming. De heer Kuyken (57 jaar) is bouwkundig ingenieur en was o.m. werkzaam bij de Provinciale Planologische Dienst van Noord-Holland en als direkteur van het Adviesbureau voor ruimte lijke ordening "Stad en Landschap" in Rotterdam.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3