VOO It in: Vit OIIW Een paar weekjes eruit p.j. zuid geluid "De agrarische vrouw in de maatschappij" Het licht op de afdeling P.J.Z. Schouwen-Duiveland uit p'J^Zr*3^ehd<9 redaktie Peter Risseeuw Brochure over hulp aan rolstoelrijders EVAV - kursus vrouwen W.Z. Vlaanderen onder redaktie van de Reaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. P.J. de Rooy-Janse Chezeeweg 18, 4424 ZG Wemeldinge Na een roezemoezige, maar toch gezellige, zomer was het zo ver dat wij een paar weken weg zouden gaan. De zomer was omgevlogen. Logé's gehad en zelf een paar maal enkele dagen weggeweest. Eind augustus vinden wij een ideale tijd om op vakantie te gaan. De grootste drukte op de wegen en in de hotels is voorbij, terwijl toch overal nog wel vakan- tiegenieters zijn, die wat gezelligheid brengen. Wij hadden in 1974 een vakantie in het Zillertal doorgebracht. Daar hadden wij goede herinneringen aan en wij besloten hier nog eens naar toe te gaan. Geen spijt van gehad. De eerste dag reden we tot voorbij Würzburg. Dankzij het onvolprezen gidsje "Links und rechts der Auto bahn" verkrijgbaar bij de ANWB (aan te raden voor iedere vakantie ganger met eigen vervoer) hadden we een prima overnachtingsadres in Castell. Het was een eenvoudig, oud Gasthof van bijna 200 jaar oud. De auto konden we met de bagage in "de Hof' parkeren, waar 's avonds een groot hek voor afsluiting zorgde. Was het luxe? Nee, totaal niet. Maar kraakhelder, een frisse kamer en de waardin maakte een prima maaltijd klaar. Een zeldzaam mooie, warme avond gaf gelegenheid voor een wandeling door de wijngaarden en tot 's avonds laat buiten te zitten on der het genot van een glas plaatse lijke wijn. We zaten in Frankenland. De volgende dag kwamen we in Hippach (Zillertal) aan, waar we de ze vakantie zouden verblijven. Een klein, vriendelijk plaatsje met veel hotels en pensions, met overal uit bundig bloeiende bloemen in bak ken aan de gevels en de balkons. Wat deden we deze weken Om te beginnen de eerste (regen)dag een wandeling langs de Ziller, die met donderend geweld z'n weg door het dal zoekt. Na de hevige regenval kreeg hij enorm veel water te ver werken. Het was windstil, zodat een paraplu volledig bescherming bood. Het weer zat ons verder de hele pe riode mee. Niet warm, we hadden iets meer zon kunnen hebben, maar weinig regen en eigenlijk ideaal wandelweer. En wandelen in de bergen dat is nog altijd iets dat ons in de vakantie de meeste voldoening geeft. Liefst op paden hoog in de bergen, waar je het verkeer niet hoort en de grote mensenmassa's niet ko men. De stilte, de grootsheid van de bergen, de zuivere lucht... We heb ben er weer van genoten. Het is niet te beschrijven, wat je ziet en voelt. We gingen soms met een gondel naar boven om daar verder te wandelen maar ook wel vanuit het dal omhoog. Het Zillertal biedt zoveel mogelijk heden. En dan boven in een Hütte een eenvoudige maaltijd bestellen. Wat smaakt daar het Kasebrot mit Buttermilch lekker. Wat ons opviel Wat in de bergen gepresteerd wordt aan aanleg en bouw van wegen en huizen dat is voor ons bijna onbe grijpelijk. De aanvoer van materia len gaat zo moeizaam. In die eenza me berghutten is vaak toch nog elektriciteit. Het leven is daar boven zo totaal anders. Een meisje van on geveer 8 jaar bracht ons het bestelde eten in een Hütte en ik vroeg haar wanneer zij weer naar school moest en op welke manier. Ze ging nu a.s. week naar beneden en bleef de hele week bij een vriendinnetje in huis en in het weekend werd ze weer naar boven gehaald. Er was een smal moeilijk pad waar netaan een auto kon rijden. We zagen een alm met melkvee. Naast de alm een bergbeek met een stellage waarin 3 melkbus sen vol melk die gekoeld werden door het ijskoude stromende water. Daarnaast 3 lege melkbussen en een klein karretje met paardespan. Bij de koeien liep ook een paardje. Kenne lijk werd 's avonds de opbrengst van de hele dag met het paardekarretje langs het smalle pad naar beneden gebracht. Het werken op de steile hellingen vraagt ook een bepaalde techniek. Ze staan net zo rustig met een zeis te maaien tegen een helling van mis schien wel 50 graden of meer alsof ze op de vlakte staan. Drachenfliegen Wat we wel eens op de televisie ge zien hadden, kregen we nu live te zien. Het Drachenfliegen is in de bergen een populaire sport aan het worden. De "piloot" hangt horizon taal in een bestuurbaar frame, waar aan twee grote vleugels zijn beves tigd. Met auto's gaan zij naar een hooggelegen berg, met de Flieger Onze afdeling probeert elke maand een aktiviteit te organiseren, waarbij we de laatste tijd niet te klagen hebben over het aantal leden (en niet-leden) die hierbij op komen dagen. Het enthousiasme onder onze leden stijgt gelukkig nog steeds en we hebben nu dan ook ruim 100 leden en 150 donateurs. We organiseren elk jaar o.a.: De grote avond, een bowling, een puz- zelrit, een kampeerweekend, een schuurfeest, een barbecue, een dag waarop we gaan schaatsen en een theater bezoeken en in december een kookavond De kulturele avonden organiseren we in samenwerking met andere jongerenorganisaties van het eiland. Enkele aktiviteiten: De Grote avond: Elk jaar kiezen we in september een klucht voor de liefhebbers onder on ze leden die van toneelspelen hou den. Gelukkig zijn dit altijd te veel liefhebbers zodat we een grote ge zellige klub hebben tijdens de repe tities. Eer het toneelstuk wordt op gevoerd zijn er al vele gezellige avonden van repeteren aan vooraf gegaan. Maar als de grote avond na dert stijgt de spanning ten top en op de avond zelf is iedereen sterk ge- koncentreerd en kan er alleen nog maar zenuwachtig gelachen worden om een geintje. Het is dan ook weer een verlichting als het stuk, dankzij de nodige improvisaties, boven ver wachting goed verloopt. De weken daarna valt er gewoon een leegte en je mist de gezelligheid van de repeti tieavonden. Traditiegetrouw bespre ken we een maandje later nog eens met de hele klub en het bestuur de avond na onder het genot van een lekker biefstukje en een glaasje wijn. Vrijdag 20 september 1985 Kampeerweekend Een nieuwe aktiviteit die zeker voor herhaling vatbaar is, was ons kam peerweekend in Valkenburg. Met een stel fanatieke kampeerders vertrokken we op 21 juni richting Valkenburg. Na de tenten droog op gezet te hebben werden we verblijd met onze eerste maar zeker niet onze laatste regenbui. Na een partijtje voetbal maakten we ons gereed voor een avondje stappen in Valkenburg. Dat dit wat zwaarder viel dan de meesten gedachten hadden merkten ze de volgende ochtend en ook de ochtend daarna wel. Maar een stevig ontbijt doet wonderen en zo was toch iedereen weer fit toen we nog enkele attrakties die Valkenburg rijk is be zochten. Op de terugreis leek het ons' wel leuk om met z'n allen, zeer ver moeid weliswaar, nog een bezoekje te brengen aan de Efteling. Kortom, een zeer gezellig maar energiever slindend weekend. De Agrarische Kommissie Zeeland heeft een meerjaren-beleidsplan op gesteld, waarmee aandacht geschon ken zal worden aan "de agrarische vrouw in de maatschappij". De leden van de agrarische kommis sie gaan er van uit dat de boerinnen en tuindersvrouwen gedurende een aantal jaren door onze kommissie in de gelegenheid gesteld werden zich middels de aangeboden kursussen op financieel, sociaal-ekonomisch en vaktechnisch gebied te oriënteren. Deze kursussen zullen telkens weer, bij voldoende belangstelling, gege ven worden. Nu willen wij u tevens de mogelijk heid bieden aandacht te besteden aan wat er buiten de bedrijven ge beurt en waarmee wij nu of later ge- konfronteerd zullen worden. Wij willen ons namelijk mèt u gaan ver diepen in onder andere het land bouwbeleid, ruimtelijke ordening, milieu, waterschap. Allemaal zaken waarvan ook wij op de hoogte dienen te zijn, vandaar het motto: agrari sche vrouw in de maatschappij. In het seizoen 1985/86 willen wij als eerste onderwerp de Z.L.M. (Zuide lijke Landbouw Maatschappij) be handelen, dit vanwege ons aller be trokkenheid met onze standsorgani satie. Het is de bedoeling in twee of drie dagdelen alle facetten van de Z.L.M. te belichten. Denk hierbij aan de or- ganisatie-struktuur, de diensten en instellingen (o.a. O.V.M., Accoun tants Unie, onderwijs, S.E.V.). Ver der alle organisaties waarmee de Z.L.M. als zodanig betrekkingen on derhoudt (o.a. Landbouwschap, Borgstellingsfonds, A.S.F., Planten- ziektenkundige Dienst. Proefboer- derijen), kortom alle instellingen die vallen onder het begrip "onderzoek - voorlichting - onderwijs". Zowel per kring als in groter verband willen wij dit onderwerp brengen voor u als agrarische leden. Half november nodigen alle leden van de agrarische kommissie in hun eigen regio de Z.L.M.-kringvoorzit ter uit op deze bijeenkomst om struktuur en doelstelling te belichten. Op 22 november zijn we te gast op het Landbouwhuis te Goes waar al gemeen sekretaris der Z.L.M., dhr. Mr. J. Oggel, ons uit zal leggen hoe de verschillende diensten en instel lingen funktioneren; daarna volgt een rondleiding door het Land- bouwhuis. Op deze dag bezoeken wij ook de Accountants Unie en de O.V.M., beide direkteuren, de heren Veer beek en Doeleman, zullen ons graag vertellen over en rondleiden door genoemde instellingen. Volgende week volgt nadere infor matie. Het schuurfeest: Onze best bezochte, maar ook de meest arbeidsintensieve, aktiviteit, is wel het jaarlijks schuurfeest dat toch elk jaar weer zo'n 500 bezoelcers trekt. Ruim van te voren beginnen we al met de organisatie-indeling, waarvan het het reklame maken wel de belangrijkste faktor is. We hebben, vooral dit jaar, gemerkt dat straatreklame erg veel invloed heeft op het aantal bezoekers. Gelukkig hebben we voldoende me dewerkers bij de gehele organisatie van het schuurfeest. Dit jaar hebben we voor 't eerst een bekende disko- heek uitgenodigd die duidelijk in de smaak viel bij de bezoekers. We proberen dan ook volgend jaar op dezelfde voet verder te gaan. Wintersport Onze nieuwste - aankomende - akti viteit is de wintersportvakantie 1986. We willen dan met 22 fanatieke skieërs 14 dagen naar Lermoos (Oostenrijk). De reservering is be vestigd dus als alles goed gaat ver trekken we op 25 januari van het volgend jaar naar Lermoos. Over de afloop leest u volgend jaar zeker nog meer. Na al deze positieve feiten zien we toch helaas nog een aantal leden zel den of nooit op onze aktiviteiten. Dit is een probleem voor ons bestuur wat wij trachten op te lossen door nieuwe bestuursleden aan te trekken uit die dorpen waar wel leden wonen maar die niet aktief genoeg zijn bin nen de P.J.Z. Willen jullie meer weten over de P.J.Z. afdeling Schouwen-Duiveland bezoek dan eens een of meer van onze aktiviteiten. Tot ziens, Carla en Lutina P.J.Z. Schouwen - Duiveland tel. sekr. Lutina: 01119-1229 gedemonteerd op de auto. Bij vol doende termiek hebben zij slechts een heel kleine afstand nodig om van de stijgwind te kunnen profiteren om los van de grond te komen. Dan vliegen of glijden zij naar het dal. Vanaf ons balkon hebben we ver schillende naar beneden zien komen en tijdens een wandeling zagen wij een landing. Daarbij maken zij de benen vrij en met dit landingsgestel zetten zij weer voet op vaste bodem- Het lijkt me dat er veel moed voor nodig is om de eerste vlucht te ma ken. Je bent volkomen op jezelf aangewezen. Het was een boeiend gezicht. De twee weken waren te snel voorbij en wij moesten weer koffers pakken. Het waren heerlijke weken. De te rugreis, met overnachting, gaf nogal wat oponthoud met "Baustelle" aan de wegen. Jammer, dat je toch wel zo'n 2000 km moet rijden om een dergelijke vakantie te kunnen hou den. En toch.... bij gezondheid vol gend jaar weer. Thuisgekomen, de tuin in. Is het gras hard gegroeid? Hoe deed de moestuin het? De rijpe bramen lagen voor ons bij de buren in de diepvries. Met de boontjes kunnen we voorlopig vooruit. Vakantie.heerlijk. Thuisko menheerlijk. Dit was een impressie van onze va kantie. R. Mouthaan - Mantel Veel mensen weten zo weinig van rolstoelen en de mensen die er in zitten dat ze alleen verkeerde of he lemaal geen hulp kunnen bieden als daarom gevraagd wordt. De Vereniging van Gehandikapte- norganisaties Rotterdam (VGR) heeft een vouwblad samengesteld met praktische wenken voor gehan- dikapten en begeleiders. Er staat veel informatie in over soorten rolstoelen, 21 sept. - Ploeg comité Walcheren organiseert een ploegwedstrijd op het bedrijf van Dhr. L.Cysouw. Het terrein ligt in de Roverswegeling te West-Kapelle. Opgave: voor 17 sep tember bij W. de Buck, tel: 01181 - 341. 22 sept. - atd. Zevenbergen organi seert een volleybaltoernooi in de sporthal "De Molenberg" te Zeven bergen voor alle afdelingen. Heb jij interesse bel dan even naar je eigen sekretariaat. Misschien kun je dan met je team naar Zevenbergen, winter - alle afdelingen. Verschillen de afdelingen organiseren weer een toneel. Wil jij meespelen of weet je iemand wie of dat wil of misschien wil je wat informatie hierover, bel dan even een toneelspeler van het vorig jaar op. Die kan je dan alles vertellen. de stoep op- en afgaan, de trap op dragen, het vouwmechanisme van een rolstoel, enz. De folder bevat ook een aantal tips over de omgang met een rolstoelrijder. De folder is vooral bedoeld voor (aankomende) beroepskrachten en vrijwilligers, die wel hulp willen ge ven, maar niet weten hoe dat het beste kan. Het vouwblad is verkrijg baar bij de VGR, Hang 19, 3011 GG Rotterdam, tel. 010 - 111100. Kosten: 0,60 per stuk, ekskl. porto (binnen Rotterdam gratis). Bent u als (toekomstige) agrarische vrouw geïnteresseerd in het bedrijf en zou u van veel zaken meer willen weten dan kunt u meedoen aan een kursus "Ekonomische Vorming Agrarische Vrouwen". Deze kursus is bestemd voor agrarische vrouwen in West Zeeuws-Vlaanderen De onderwerpen zijn: Agrarische vrouw, fiskale boekhouding, belasting-en, gezin en bedrijf, sociale en partikuliere verze keringen, bedrijfsovername, finan ciering, erfrecht, landbouwbeleid en ruimtelijke ordening. De kursus om vat 14 bijeenkomsten en begint op- dinsdagmorgen '29 oktober of woensdagavond 30 oktober. Ze wordt gegeven in hotel de Zwaan te Zuidzande. Opgave en informatie voor 7 oktober bij mevrouw N. van Driel-van der Weele tel. 011711465 of bij mevrouw E.C. de Hullu-de Nood tel 01170-2842. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21