Proeftuin te Westmaas wordt geopend Ze zijn om te stelen de nar kas Rentabiliteit van de vollegrondsgroenteteelt in 1984 gedaald weekstaat energieverbruik Zaadteeltbericht Minder fruit in Frankrijk Appel/peren kleinfruitareaal ingekrompen Areaal groenten onder glas afgenomen Als u mocht menen dat dit op schrift bedoeld is als aanmoediging om te gaan stelen, dan moet ik u toch snel uit de droom helpen door er op te wijzen, dat dit een grote misvatting zou zijn. Nee, als ik. zeg - ze zijn om te stelen - dan bezig ik een gezegde dat wordt gebruikt om een zekere ver rukking over iets dat men erg mooi vindt, tot uitdrukking te brengen. Een kreet die deze zomer bij het bezoeken van de bloemenvelden door menigeen is geslaakt. Deze bloemenschoonheid heeft sommige mensen ook wel eens in verleiding gebracht. Zo zei een man eens tegen me, dat het hem veel zelfbeheersing had gekost om z'n zakmes bij het zien van zoveel moois op z 'n plaats te laten. Een jong vrouwtje was het even eens te machtig geworden. Ze had al een paar keer om zich heen ge keken of ze toch niemand zag en was vast besloten een bos te pluk ken. Maar toen het op plukken aankwam durfde ze het toch niet aan. Ze zei: "het hart klopte me in de keel en ik ben hard op de fiets weggereden Allemaal zeer begrijpelijk, maar het kan en mag niet. Het zijn im mers bloemen van een ander. Dat beseften ook deze mensen op het juiste moment, het zou diefstal zijn geweest. Zij toonden karakter. Dit kan men de zaadtelers die er zo hard voor moeten werken om er een boterham mee te verdienen, ook niet aandoen. Integendeel zelfs. Het is een verdienste van hen dat ze het Thoolse landschap dus danig verfraaien, dat de mensen van heinde en ver komen kijken en genieten. Ze bevorderen hierdoor het toerisme en geven op deze ma nier wat meer bekendheid aan Tholen. Vanuit dit standpunt ge zien mogen de zaadtelers wel wat ekstra steun en medewerking van de plaatselijke en Provinciale overheden genieten. A Is er bloemen in grote hoeveelhe den van het land worden meege nomen dan zijn dat vrijwel altijd droogbloemen, zo ook vorig jaar tussen Sint Annaland en Scherpe- nisse. Het meenemen van produkten van het land schijnt toe te nemen. Sommige mensen schijnen van mening te zijn dat produkten van het land niets kosten, omdat ze z.g.n. door de natuur zijn voortge bracht en daarom wel meegeno men kunnen worden. Ik geloof dat het erg belangrijk is hier met z'n allen wat meer op te gaan letten, ook op het land van de buurman en zo mogelijk tijdig al arm te slaan. Tegen iedereen zou ik derhalve willen zeggen, de bloemen zijn wel om te stelen, maar niet om mee te nemen! D.L. Koppenhol Studieklub voor Groente en Bloementeelt "Eiland Tholen" Een bloeiend veld met bloemen, niet om zo maar mee te nemen Op vrijdag 4 oktober 1985 zal het bestuur van de Vereniging Meer Onderzoek Groenteteelt de officiële opening van de geheel nieuwe proeftuin te Westmaas laten verrichten. De nieuwe proeftuin van 5 ha is gesitueerd naast de huidige proef- boerderij van 63 ha aan de Groeneweg 1 te Westmaas. Het komplex zal in de toekomst Regionaal Onderzoek Centrum Westmaas heten. Akker- en tuinbouwonderzoek (vollegrond en glas) zullen in één centrum en als het ware onder één dak de aandacht krijgen. Voortzetting "Vierpolders" De nieuwe proeftuin is eigenlijk een voortzetting van de in 1981 opgehe ven proeftuin te Vierpolders. Het re gionale bedrijfsleven in Zuid-West Nederland heeft met vereende krachten de bouw van 'de nieuwe proeftuin gerealiseerd. Het Ministe rie van Landbouw en Visserij draagt 50% bij in de investeringen die on geveer 2'A miljoen gulden bedragen. Ook stelt het ministerie zich struktu- reel garant voor 50% in het exploita tieverlies. Moderne accommodatie De proeven zullen sterk gericht zijn op de regionale situatie in Zuid-West Nederland. Alle proeven komen in nauw overleg met het bedrijfsleven en in koördinatie met de landelijke proefstations te Naaldwijk en te Le lystad tot stand. De proeven sluiten zodoende goed aan bij het overige proeftuinonderzoek in Nederland. De accommodatie van de nieuwe proeftuin is modern van opzet. In het nieuwe bedrijfsgebouw is ver der het kantorenkomplex gevestigd, alsmede een fraaie vergaderruimte. Het kassenkomplex beslaat 4.000 m2 verwarmd glas in 11 afdelingen. Een deel van de proeven (tomaat, auber gine, bonen, bloemkool) staat mo menteel op substraat. Vier van de 11 afdelingen worden verwarmd met hetelucht. Dit maakt onderzoek voor heteluchtbedrijven mogelijk, een al jarenlange wens. De vollegronds- groenteproeven beslaan 2>Vi ha. Gewassen als spruitkool, ijsbergsla, Chinese kool, venkel, suikermais en roodlof zijn reeds voor proeven uit- geplant. Opening en bezichtiging Op 4 oktober 1985 om 14.00 uur zul len de officiële openingshandelingen worden verricht. Na de opening kan het proeftuinkomplex worden be zichtigd. Het bestuur van de proef tuin ontvangt gaarne betrokken be langstellenden, om op 4 oktober a.s. deze voor Zuid-West Nederland zo belangrijke gebeurtenis feestelijk mee te vieren. Voor de Nederlandse bedrijven met groenteteelt in de open grond wordt in 1984 (oogstjaar 1984/85) een ge middeld verlies verwacht van ca. 35 duizend gulden, een bedrag dat overeenkomt met 14% van de kosten per bedrijf. Dit betekent eep verslechtering van rentabiliteit ten opzichte van het voorgaande jaar waarin het verlies 7% van de kosten bedroeg. Toch is het resultaat in 1984 minder ongunstig dan het gemiddelde nivo van de jaren vóór 1983. Dit blijkt uit een raming van het Landbouw-Eko- nomisch Instituut (LEI) die dezer dagen wordt gepubliceerd. Oorzaak van deze ontwikkeling is de daling van de omzet ten opzichte van het voorgaande seizoen die samen ging met een kostenstijging van 5% per bedrijf. Ten grondslag aan de ongunstige omzetontwikkeling ligt een kleinere ha-produktie die tegen een gemiddeld lager prijspeil i£ af gezet. De positie van de verschillende ge wassen is zeer verschillend. Bij de wintergroenten vonden in het alge meen naast een teleurstellende prijs vorming ook omzetdalingen plaats. Bij veel zomergroenten was de situa tie aanmerkelijk gunstiger. Relatief lage prijzen werden behaald voor sluit- en bloemkool, grove peen, spruiten en bladgewassen. Een goede prijsvorming trad op bij aardbei, as perge, prei en augurk. De totale produktie was van een aantal gewassen belangrijk lager dan in het voorgaande seizoen (prei, spruiten, augurk) en van andere be langrijk hoger (sluitkool, peen, as- gerges). Per ha opengrondsgroente- teelt wordt een verslechtering van het resultaat voorzien van 2.400,-. Onlangs heeft het Franse Ministerie van Landbouw de oogstraming van fruit per 1 augustus 1985 bekendge maakt. Op dit moment ziet het er naar uit dat de totale fruitoogst, ca. 15% kleiner wordt vergeleken met vorig jaar. Vooral de produktie van ciderappe- *len wordt bijna de helft kleiner. De aantasting van bakterie-vuur speelt de perenproduktie parten en dan met name het ras Passé Crassane (winterpeer). Het areaal appelen is ook in '85 in vergelijking met voorgaande jaren verder ingekrompen. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de CBS- meitelling. De afname was, mogelijk door de vorstschade, met 6% zelfs vrij fors. Van het totale areaal was ca. 1.030 ha beplant met appelbomen die jonger dan 1 jaar waren. In 1984 was dat nog 1.189 ha. Ook bij peren zien we een kleiner areaal. Ten opzichte van '84 nam het perenareaal met 5% af tot 5.290 ha. Was ër bij het kleinfruit in mei '84 sprake van een uitbreiding met 4% Vrijdag 20 september 1985 t.o.v. 1983, dit jaar nam het areaal met maar liefst 10% af tot 525 ha. Het aantal kleinfruitbedrijven vermin derde zelfs met 16%. Champignons Het aantal bedrijven dat zich met de champignonteelt bezighoudt was vrijwel even groot als in 1984 (vorig jaar 831, nu 836). De oppervlakte is echter uitgebreid met 4% tot 78 ha. De belangstelling voor het gebruik van doorgroeide compost was daar entegen geringer. Van de totale op pervlakte werd volgens de meitelling van '85 ca. 25% met doorgroeide compost geteeld, tegen 30% in 1984. (Markt-info PGF) Het areaal met groenten geteeld on der glas is het afgelopen jaar voor het eerst sinds 1976 afgenomen en wel met 150 hektare (3,4 procent) tot 4.436 hektare. Daarentegen is het areaal bloemen gekweekt onder glas met 4.116 hektare vrijwel gelijk ge bleven. Dit blijkt uit de voorlopige uitkomsten van de landbouwtelling 1985 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Daarin is de situatie van mei 1985 vergeleken met die van een jaar eerder. Het aantal bedrijven met fruit daalde van ruim 7.700 tot ruim 7.200. Onder glas wordt nog maar op*36 hektare fruit gekweekt (44 hektare). Appelen en peren zijn de belangrijkste fruit- soort in de open grond. Het aantal bedrijven met boomkwekerijgewas sen en vaste planten is vrijwel gelijk gebleven met ongeveer 6.300, even als de oppervlakte (6.353 hektare). Verder telde ons land in mei 836 champignonbedrijven, vijf meer dan een jaar eerder. Samen hadden zij 4.363 (4.276) cellen voor de cham pignonteelt met een gezamenlijke oppervlakte van 783.000 vierkante meter (753.000). Voorbereidingen Boomexpo Zundert in volle gang De Vereniging Boomkwekersbeurs Zundert organiseert voor de 4de maal haar Boomexpo. Deze wordt gehou den van vrijdag 20 september t/m zondag 22 september 1985, en wordt geopend door de nieuwe burgemees ter van Zundert, de heer N.A.J. Mol hoek. In de loop der jaren is deze tentoon stelling uitgegroeid tot een voor Ne derland unieke presentatie van boomkwekerijprodukten. Het assortiment bestaat uit 1600 soorten, naar schatting tussen 6.000 en 8.000 stuks planten. De Boomexpo vindt plaats in de ge bouwen van de Zundertse Veiling aan de Molenstraat 155. De entree bedraagt 4,— Kinderen t/m 12 jaar gratis. De openingstijden zijn: vrijdag 20 en zaterdag 21 september van 9.00 tot 21.00 uur en zondag 22 september van 10.00 - 20.00 uur. PROEFBOEHDERIJ R.O.C. PROEFTUIN Bij elke teelt is de start het halve werk, waar elke zorg een goede investering is, doch voor de teelt in substraat geldt dit wel in het bijzonder. Bij de gerbera's is op dit moment geen eensluidende mening over de vraag hoe op te kweken en te starten in de steenwol. Omdat bij Denarkas er een probleemloze start was wil ik nog eens vermelden, hoe het hier gedaan is. De meristeemplanten zijn uit de buis in een mengsel van turf en styromul verspeend om de wortelvor ming te bevorderen. Na vier weken zijn ze verspeend in de steenwolpot. De wortels zijn uitgespoeld, in het vergrote plantgat gezet en aangevuld met steenwolvlokken 50/50. De potten stonden op een geruwde betonvloer en zijn van bovenaf watergegeven met 1,8 E.C. Voorbehoedend is in een lichte koncentratie na twee weken met Previcur en Topsin M aangegoten, wat na twee weken na het uitplanten op de mat herhaald is. Na anderhalve maand bij het zien van de eerste uitvaller (Pythium) is nog eens aangegoten met Fon- garid. De groei is nu goed, de uitval is te verwaarlozen en de druppel E.C. is 2,5. De klimaatsinstellingen zijn niet gewijzigd. Hel energieverbruik bedroeg deze week 3882 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 37d.d.6-9 tot 13-9 acrylpl. LW. Aanvul, m.scherm acrylpl. LW. Aanvul m.scherm verbruik in m3 deze week 39 36 3 48 37 22 3 41 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-7-1985 97 122 35 193 139 103 36 170 oogst in stuks per m2 7.9 5.7 5.7 9.1 9.9 9.5 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur - gemiddelde windsnelheid LW laagwaardige warmte. 55 gr.C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair). 14.7 gr.C. 2.8 m/sek. DENAR-KAS B V. L. Koop 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19