De toepassing van kiemremmingsmiddelen bij aardappelen Plantenkwekers in 1986 met paperpots aan de markt Kwantitatieve Informatie Akkerbouw en Groenteteelt Vollegrond 1985/1986 verschenen infmmmm H korte wenken akkerbouw Om aardappelen voldoende lang zonder kiemen te kunnen bewaren, is behandelen met een kiemremmingsmiddel nodig. In Nederland worden alleen middelen op basis van I.P.C. en/of C.I.P.C. gebruikt (ook wel profam resp. chloorprofam genoemd). Op dit moment mag het residugehalte 5 mg 5 ppm 5 parts promillion) per kg gewassen, niet geschilde aardappelen bedragen. Het is niet toegestaan om aardappelen enkele weken nè behandeling in de handel te brengen. De middelen zijn zowel in poedervorm als vloeibaar beschikbaar. Poedervormige middelen Om aan de residu-eis te kunnen vol doen, mag voor bewaring in be waarplaatsen 1 kg middel per ton aardappelen gebruikt worden (=10 ppm). De laatste jaren wordt ook een poe- dervormig kiemremmingsmiddel ge bruikt (Germotect), waaraan een fungicide is toegevoegd. De dosering daarvan bedraagt Vh kg per ton aardappelen. Dit middel bevat 2% thiabendazole (T.B.Z.) tegen fusa- riumrot en zilverschurft. Volgens het I.B.V.L. is de kans op het optreden van poederbrand bij dit middel niet kleiner dan bij gebruik van een "zuiver" kiemremmingsmiddel. Bij de geadviseerde doseringen kost Germotect ongeveer 9,50 en een "zuiver" kiemremmingsmiddel 1,70 per ton aardappelen. Germotect komt vooral in aanmer king voor bedrijven waar regelmatig problemen zijn met fusariumrot en de aardappelen lang worden be waard-. De poedervormige middelen worden bij het inschuren op de transport band over de aardappelen verdeeld. De resultaten zijn over het algemeen zeer goed. De nadelen zijn bekend: Toepassing op onvoldoende af geharde en beschadigde aardap pelen geeft grote kans op poe derbrand. Kleurverlies van de aardappelen. Veel stofvorming bij het verwer ken van de aardappelen. Vloeibare middelen Vloeibare kiemremmingsmiddelen worden tijdens het bewaarseizoen met speciale apparaten (Swingfog, Pulsfog, Dynafog) verneveld en door intern te ventileren door de aardap pelen verdeeld. Van de vloeibare middelen mag to taal 20 gram werkzame stof 20 ppm) per ton aardappelen worden gebruikt, d.w.z. 80 ml van een 25% middel, 67 ml van een 30% middel of 40 ml van een 50% middel. Goede resultaten zijn te bereiken door de totale hoeveelheid in 3 of 4 behandelingen te geven. Voor erg kiemlustige aardappelen verdient het aanbeveling de eerste dosering wat groter en de volgende dan wat kleiner te nemen. Om een goede werking te krijgen moet de eerste behandeling 2 a 3 weken na de oogst worden toegediend en niet later! De aardappelen zijn dan voldoende af gehard, zodat van beschadiging nauwelijks sprake kan zijn. Bij toe diening in etappes zal de tweede be handeling in december en een even tuele derde behandeling in februari moeten worden uitgevoerd. Minder gunstige ervaringen met vloeibare middelen kunnen o.a. veroorzaakt worden door het te laat toedienen (vooral eerste behandeling) - te hoge en onregelmatige storthoogte - een minder goed beluchtingssysteem (kanalen te ver van elkaar) en omdat vooral bij de eerste behandeling de (bovenste) aardappelen niet droog zijn. Wanneer gekiemde aardappe len worden "gegast" kan inwendige kieming optreden en deze aardap pelen zijn ongeschikt voor industrië le verwerking. Op een aantal bedrijven heeft men bij het "gassen" bovenin de partij betere resultaten door eerst een halve dosering door de partij te persen en vervolgens de rest door de partij te zuigen. Hiervoor moeten de ventila toren worden voorzien van een om- keerschakelaar. Toediening vloeibare middelen In de meeste bewaarplaatsen wordt het middel nog boven of voor de ventilatoren van buiten ingebracht. Een bezwaar van deze methode is, "Gassen onder de ventilator kan via een stalen pijp in de buitenmuur. Let er op dat bij "gassen"de bovenste aardappelen droog zijn. dat een deel van het middel zich op de ventilatoren afzet. Op steeds meer bedrijven wordt Konsulentschappen voor de Akker bouw en de Tuinbouw in Zuidwest Nederland daarom het middel nu onder of achter de ventilatoren ingebracht. Hiervoor gorden in een buitenwand geïsoleerde dubbelwandige buizen aangebracht. De buitenste buis is b.v. van P.V.C. inwendig 10 cm en de binnenste buis van staal inwendig 6 cm. Om beschadiging door de hitte van het vernevelapparaat te voorko men wordt de ruimte tussen de 2 buizen geïsoleerd met glas- of steen wol. Bij interne kokers wordt de buis on geveer 30 cm onder de ventilator aangebracht. Of de buis onder de ventilator wel of geen bocht moet hebben is nog niet duidelijk. Bij een centrale gang uitgevoerd als drukkamer wordt het middel (vanaf de eerder genoemde buis in de bui tenmuur) via een flexibele geïsoleer de slang naar de ventilatiekanalen geleid. Bij deze uitvoering kunnen alle ventilatoren tegelijk draaien, zonder in de centrale gang te moeten komen. Het is ook mogelijk om onder de ventilatoren een p.v.c.-leiding van b.v. 150 mm doorsnee aan te brengen met onder iedefe ventilator een af sluitbare opening. Buiten de be waarplaats wordt op deze leiding een kleine verplaatsbare centrifugaal- ventilator aangesloten. Deze ventila tor moet de overdruk in de centrale ventilatiekamer overwinnen. Bij de ventilator wordt het middel dan in genoemde leiding gebracht. De ap paratuur wordt in de handel ge bracht door Mooy B.V., Postbus 18, 3470 CA Kamerik (03481-1784). Na het inbrengen van het middel moet nog een kwartier intern worden geventileerd. Na de behandeling moet er 2 dagen niet met buitenlucht worden geventileerd. De specialist Kwaliteit en Bewaring J.H. van Nieuwenhuizen Zojuist ontvingen wij van het Konsu- lentschap in Algemene Dienst voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond en het PAGV de nieuwste editie van "Kwantitatieve Informatie voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond 1985/1986". Voor velen is dit jaar lijks verschijnende bedrijfsekonomi- sche naslagwerk een vertrouwde uit gave. Voor degenen die deze publikatie nog niet kennen, geven wij hier een overzicht van de inhoud: Trendmatige ontwikkelingen van de produktie van gewassen per gebied en de prijsontwikkeling, Prijsverloop tijdens het verkoopsei zoen, EG-marktordeningsprijzen, Aktuele prijzen van produktiemid- delen, Rente- en verzekeringsnormen per gewas, Tarieven keuringsdienst, schonen, drogen en opslag, loonwerk en ver- rekenprijzen bij onderling gebruik van werktuigen, Taaktijden voor akkerbouw- en vol- legrondsgroenteteelt, Bij de vaste kosten zijn behalve pachtnormen, waterschapslasten en koopprijzen van bouwland, weer ak tuele gegevens opgenomen over aanlegkosten van drainage, erfver- harding en kavelwegen, Bouwkosten van land- en tuinbouw- schuren en bewaarplaatsen voor land- en tuinbouwprodukten, Vervangingswaarde en jaarlijkse kosten werktuigen, Het hoofdstuk Financiering geeft weer de nieuwste normen voor fi nancieringsmogelijkheden, de even tueel daarbij te maken kosten en een overzicht van premies voor enkele algemene sociale voorzieningen, de uitkeringen daarvan en te betalen inkomsten- en vermogensbelasting, Een nieuwe tabel is opgenomen waarbij voor een bepaalde bedrijfs winst kan worden afgelezen welke mm- mm m - ,f m LAAT UW RASSENKEUZE voor wintertarwe niet alleen af hangen van de opbrengstgegevens van dit jaar, maar pak er die van voorgaande jaren ook nog eens bij. Bekijk ook de bedrijfszekerheid van het ras, zoals stevigheid, schotgevoeligheid, en de kans op ziekten. Wat dacht u van een goe de groenbemester onder uw tarwe? Al deze punten kunt u in de ras sen lijst vergelijken. ZAAI TARWE NOOIT te diep. U loopt dan veel meer risiko 's wat betreft de opkomst en de kans op uitwinteren wordt ook veel groter. Ondiep zaaien op 2 a 3 cm diepte geeft een snelle kieming, krachtige planten met een goede beworte- ling, welke veel meer weerstand hebben. bedragen verschuldigd zijn voor premie AOW etc. en inkomstenbe lasting, Naast standaard bedrijfseenheden (s.b.e.) per gewas zijn ook de bewer kingseenheden (b.e.) per gewas op genomen. Voor onderlinge vergelij king van bedrijven zijn dit vaak waardevolle gegevens, Het hoofdstuk Saldoberekeningen geeft weer de meest aktuele bedrijfs- ekonomische gegevens van ruim 60 gewassen, waarbij o.a. de gewassen gele en groene savooie kool en lelies nieuw zijn opgenomen. Bij de saldoberekeningen per gewas is de arbeidsbehoefte bij werkuit voering met eigen mechanisatie per gebied bij verschillende werkmetho den opgenomen. Vooral bij het ma ken van een arbeidsbegroting is dit een gemakkelijk toegankelijk sys teem. U kunt deze nieuwste CAD- AGV/PAGV-publikatie (165 blz.) bestellen door ƒ20,— over te maken op girorekeningnummer 2249700, t.n.v. het PAGV in Lelystad. Wilt u daarbij vermelden "publikatie 29"? Vijf leden van de Nederlandse Vereniging van Plantenkwekers zullen in 1986 suikerbieten en grove tuinbouwgewassen via het door Suiker Unie geïntroduceerde paperpotsysteem op de Neder landse markt brengen. Hiervoor zijn in het voorjaar van 1985 met succes uitgebreide praktijkproe ven op 100 verschillende percelen genomen. De volgende gewassen kunnen reeds in het paperpotsys teem worden toegepast: suiker bieten, witlof, knolselderij, spruitkool en uien. Gedurende 1985 is ook gebleken dat vanuit de akkerbouwmatige tuinbouw grote belangstelling bestaat voor het pakket gewassen dat nu al in pa perpots beschikbaar komt. De voordelen van het paperpot systeem zijn vele: de zeer hoge uitplantkapaci- teit (gemiddeld een ha /dag/plantelement) de mogelijkheid van markt- vervroeging (o.a. kroten, wit lof en uien); de grote bedrijfszekerheid (geen uitdroging, geen bere gening en voordelen bij de onkruidbestrijding); de lage kostprijs per hektare voor het plantmateriaal en het uitplanten. De vijf plantenkwekers met pa perpots in hun verkooppakket voor 1986 zijn: Praktijkproeven met paperpots bleek succesvol WPK Horsterweg 11, Grub- benvorst, tel. 077-62500 Fa. Nuyten, Wouwsestraat- weg 155, Bergen op Zoom, tel. 01640-34986 A. Chardon, Zuideindseweg 22, Delfgauw, tel. 015-560317 G. Koster, Hoofdstraat 136, Bovenkarspel, tel. 02285-11577 V.d. Mey B.V., Voorschoter- weg 9, Valkenburg (Z.H.), tel. 01718-13259 Nu de leverantie van plantmate riaal in paperpots door deze plantenkwekers op grote schaal ter hand wordt genomen, is voor telers en loonbedrijven de aan schaf van uitplantmachines ak- tueel geworden. Het kontaktadres voor de plant- machines is Agriplant, Meen- sesteenweg 262, 8658 Dadizele in België. Vanuit Nederland is Agriplant (een dochter van Sui ker Unie) te bereiken onder tele foonnummer: 09-3256501233. Vrijdag 20 september 1985 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 15