Het oogsttijdstip en het dorsen van Teunisbloemen rmruin 1985 Citadel voor telers die ZELDER BV 0TTERSUM Citadel alweer een ras van: WIERSUM - ZELDER WINTERTARWE OOK IN WEER AAN DE TOP TE KOOP akkerbouw bedr. ,f|GRAMMER fVnvfM roorfeofiil vuyklavhtvnl Zonder opleiding op een trekker: brokken maken! Prima Noord-Friesl. 57-62 ha. van de rassenlijstrassen op de proefvelden in het Z.W.-Kleigebied - RASBEWUST aan RISICOSPREIDING doen - de allerhoogste OPBRENGST willen halen Nadere inlichtingen tel. 08851-18144 of: door Uw zaaizaadleverancier Oogvlekkenziekte moet (met de CCC mee) bestreden worden. Bruine roest bestrijding is na zachte winters nodig. r«f«' Os De universeel luchtgeveerde tractor- stoel is voorzien van: autm. gewichtsinstelling servo- hoogteverstelling autm. veerregulering inge- NBf bouwde compressor langs- verstelling vorm verstelling v.h. rug kussen verstelbare lendesteun opklap bare armleuningen verstelbare rugkussen- verlenging traploos verstelbare rugleuning ergo nomisch gevormde rug- en zitkussens voorzien van ventilatiekanalen rug- en zitkussens eenvou dig verwisselbaar stof bekleding (waterafstotend) in de kleuren: zwart en bruin ingebouwde draai- plaat (10° links, 10° rechts) ingebouwde over- langse horizontaalvering (uitschakelbaar). 54070 excl. BTW T« koop bi) uw dealer/handelaar of bij: f. 2.993.- door af*' NOORDVLIET 347, LEEUWARDEN L I® V.R.B. TEL. 058-124243. TELEX: 46298 JL 'FRIESLAND' B.V. CROESELAAN 215, UTRECHT TEL. 030-946243, TELEX: 47926 Sinds enkele jaren worden Teunisbloemen akkerbouwmatig geteeld. De financiële resultaten zijn ten gevolge van tekortkomingen in de kennis van de teelt en oogsttechniek nog niet optimaal. Hetgeen bij zo'n jonge teelt ook niet verwonderlijk is. Dit artikel wil een bijdrage leveren aan het verbeteren van de oogstresultaten door het tijdstip van oogsten en de dorsverliezen te bespreken. Enkele vroege percelen daargelaten zullen de meeste percelen medio september - begin oktober aan de voorbereiding van de oogst toe zijn. 2. 3. Zo weinig mogelijk strorijk ma teriaal in de machine invoeren: hoog maaien, op de scheiding van de onderste zaaddozen. Het ingevoerde materiaal zo grof mogelijk houden: wijde trommelafstand; laag toerental; 800-900 t/min. Alles gedraineerd, grote kavels. Moderne aardschuur mèt ventilatie. Alle gebouwen uitstekende staat. Dir. aanvaarden. Van particulier 058-128483 Citadel Doodspuiten De grote hoeveelheid groene massa, nog aanwezig op het moment dat het meeste oogstbare zaad aanwezig is, dwingt er toe op stam dood te spui ten. Het kontaktmiddel Reglone (5 1/ha) met een ruime hoeveelheid water 5001) is hiervoor gebruike lijk. Toevoegen van een olie teneinde de werking te vergroten is niet mo gelijk, daar hierdoor bij het winnen van de olie uit het zaad verontreini ging zou ontstaan. Men kan tot het doodspuiten over gaan als de bloei boven in het gewas nagenoeg is beëindigd. De onderste 5 zaaddozen staan dan open en bij omkeren loopt het zaad eruit. Door de dichtheid en de hoogte van het gewas is het niet mogelijk een snelle afdoende ontbladering in één keer te bereiken. Terwille van een regelma tige snelle doding is het daarom vrij wel altijd noodzakelijk binnen een week een tweede bespuiting uit te voeren. De ervaring heeft geleerd dat deze tweede bespuiting de uniformiteit van de afrijping sterk ten goede komt. Het is een goede zaak om over het moment van de bespuiting overleg te plegen met de kontrakterende firma. Het gewas zo min mogelijk be roeren: haspel zo hoog mogelijk; haspel zo ver mogelijk naar de maaidorser; haspel gelijk of iets voorloop op de rijsnelheid. 4. Geen of weinig wind op de zeven (op het achterste deel). 5. Rijrichting tegen de legerings richting in. 6. Punt van de torpedo aan de zijde van het gewas tussen de rijen houden. 7. Afdekken van de schudders met vierkant gaas met een opening van 4-5 mm, waardoor er minder stro- en bladresten op de zeven komen, gaf volgens één loondor- ser een belangrijke verbetering. De bovengenoemde richtlijnen zijn gebaseerd op de gewas- en grondsi tuatie van oogst 1984, die zich ken merkte door: een sterk verlaat tijdstip van oog sten; een onrijp gewas met nog veel vocht in het merg en stro; onmogelijkheid om op het ge wenste tijdstip m.b.t. het zaad- verlies op stam te kunnen maai- dorsen door de berijdbaarheid van het perceel. In 1983 en 1982 is met een hoog toe rental van de trommel, een lage Teunisbloemen in bloei, een prachtig gezicht. Het meeldorsen Behoudens in enkele gevallen wordt er rechtstreeks van stam gemaai- dorst. Het moment hiervoor is aan gebroken als het blad is verdroogd. Vanaf het verdord zijn van het blad gaat het proces verder zowel het openen van de zaaddozen als het verdrogen van de stengel en het zaad. Ook nu moet er weer worden geko zen. Langer wachten dan 7 dagen na de tweede bespuiting heeft weinig zin en wordt steeds gevaarlijker door toenemende kansen óp weersver- slechtering, regen en storm. De oogstverliezen kunnen groot zijn zoals uit onderstaand staatje blijkt. Naar de ervaringen van 1984 zijn de volgende richtlijnen te geven maaihoogte en een hoge rijsnelheid in rechtop staande gewassen ge werkt. De afstelling van de haspel was zodanig dat getracht werd een hefboomeffekt van het laag maaien te verkrijgen, om te bereiken dat het stro naar de maaibak toevalt. Op deze wijze tracht men het uitvallende zaad vroegtijdig boven de maaibak te brengen en daarmee de verliezen te beperken. Konklusie De richtlijnen van 1984 kunnen de basis vormen voor de oogsttechniek in 1985. Aanpassingen aan de ge wassituatie, b.v. een droog jaar, kunnen noodzakelijk zijn en dienen op dat moment te worden beoor deeld. Oogstverlies 1984 tijdens het van stam maaidorsen Uur Weerssituatie Gewasstadium Verlies* 15 matige westen wind, vrij egaal, rijp 177 kg t.g.v. zonnig, sterk drogend zaad op de grond beroeren 15 droog, weinig wind rijp 120 kg 15 af en toe iets regen onegaal, onrijpe stroken 411 kg 1 x reglone 15 bewolkt, klam rijp 201 kg 19 bewolkd, droog rijp, zaad op de grond 117 kg Het stro bevatte bij alle nog veel vocht. Uit deze beperkte waarnemingen blijkt dat zonnig, vrij sterk drogend weer in een "overrijp" gewas sterke verliezen door het beroeren van het gewas met de haspel en het trekken door het afsnijden van het maaimes, kunnen optreden. Bij een vochtig en onregelmatig gewas kunnen de verliezen ook hoog zijn. Het zeefgedeelte in de maaidorser wordt dan zwaar belast. Het terugvoeren naar de nadorser van het vochtige materiaal kan oorzaak zijn van vastslaan van vijzels. Bij een droog gewas met een bedekte lucht is het mogelijk de verliezen ie beperken. P. Lesuis CAT Barendrecht 14 Vrijdag 20 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 14