Vanaf 1988 geen bieten meer op wegbermen van Waterschap Noord- en Zuid-Beveland Nog 3 jaar ontheffing mogelijk Een bed voor de bieten Bietenkampagne Zeeuws-Vlaanderen krijgt geen aparte landbouwwegen Groeiverloop van suikerbieten Tijdens de bietencampagne van 1984 heeft het waterschap Noord- en Zuid-Beveland t.a.v. het storten van bieten langs wegen, omwille van de verkeersveiligheid en de bruikbaarheid van de weg, een beleid gevoerd dat in het kort op het volgende neerkomt: -voor opslag van bieten op bermen en overhoeken langs waterschaps wegen dient bij het waterschap een ontheffing te worden aangevraagd, afhankelijk van de plaatselijke situatie (bermbreedte, verkeersveilig heid etc.) kan deze onder voorwaarden worden verleend, -de vastgestelde regels zijn strikt gehandhaafd. En daartoe aangewezen medewerker van het waterschap heeft gecontroleerd in hoeverre er zonder ontheffing bietenopslag plaats vond en of de in de afgegeven ontheffingen opgenomen voorwaarden werden nageleefd. Bij overtre ding is zonodig proces-verbaal opgemaakt. Opgedane ervaringen In 1984 zijn er 49 ontheffingen ver leend. Hoewel dit een klein aantal is zijn het er meer dan in het voor gaande jaar. Dit betekent dat het storten van bieten minder heeft plaatsgevonden op daarvoor onge schikte plaatsen. Wellicht kan hieruit worden afgeleid dat de verkeersvei ligheid is toegenomen. Daartoe heeft ook de verscherpte kontröle door het waterschap bijgedragen. Diverse malen moest door het waterschap worden opgetreden. Veelal was mondeling overleg voldoende om aan ongewenste situaties een einde te maken; waar dit echter niet mogelijk bleek is proces-verbaal opgemaakt. Bij het transport van bieten over de weg blijft er altijd slik op het wegdek achter. In 1984 kwam dit mede als gevolg van de vaak slechte weers omstandigheden waaronder ge werkt moest worden, in grote hoe veelheden voor. Hier en daar traden ten gevolge hiervan gevaarlijke si tuaties op, waaraan veelal in overleg met de betrokken telers een eind kon worden gemaakt. Het beleid in de komende jaren Het waterschap heeft in 1984 met name voor ontheffingsverlening en de daarbij komende werkzaamheden aanzienlijke kosten gemaakt. Deze kosten worden ten behoeve van een zeer kleine groep bietentelers ge maakt, terwijl ze over alle ingelan den worden omgeslagen. Dit is des te bezwaarlijker aangezien de overige bietentelers zelf kosten hebben ge maakt om de opslag van bieten mo gelijk te maken. Dit is voor het da gelijks bestuur van het waterschap aanleiding geweest het beleid op ter mijn te herzien. In 1988 wil het wa terschap het storten van bieten op bermen van waterschappen geheel verbieden. Gekozen is voor een overgangstermijn van 3 jaar waarin de bietentelers volop de tijd hebben voorzieningen te treffen voor de op slag van bieten, hetzij op het bedrijf, hetzij door aanleg van bietendam- men. Nog 3 jaar ontheffing mogelijk Voor de komende bietencampagne en die van 1986 en 1987 kunt u in Bieten op direkt langs de weg, een gevaar voor de weggebruiker Na afloop van de werkzaamheden dient het wegdek te worden schoongemaakt. dien nodig voor het storten van bie ten op wegbermen ontheffing aan vragen. Daar waar die opslag moge lijk is, wordt deze verleend onder de navolgende voorwaarden! 1. de teen van de bietenhoop dient tenminste 1-meter uit de wegverhar ding te blijven; 2. op kruisingen van wegen mogen de bieten binnen de uitzichtdriehoek van 50 meter niet hoger dan 0,90 meter gestort worden; 3. het is verplicht bij de bietenhoop een naambord te plaatsen; 4. na de campagne dient het grond werk te worden hersteld; 5. dewegverharding dient bij het storten en opladen van bieten schoongemaakt te worden; Werk zo zorgvuldig mogelijk; be schadiging van het wegdek dient voorkomen te worden. Vraag tijdig een ontheffing aan! Het waterschap moet vooraf kunnen beoordelen of het opslaan van bieten op een wegberm of overhoek moge lijk is. Indien u van een dergelijke opslagplaats gebruik wilt maken, dient u de ontheffing tijdig'aan te vragen en wel 14 dagen voordat u met de oogst begint. Hiertoe dient u zich met een schriftelijk verzoek te wenden tot het dagelijks bestuur van het waterschap Noord- en Zuid-Be veland, Nassaulaan 8,4461 SX Goes. Voor het afgeven van de ontheffing wordt 50,- aan leges in rekening gebracht. Tenslotte Het Waterschap heeft er begrip voor dat er telers zijn die nog geen voor zieningen hebben getroffen voor de opslag van suikerbieten. Derhalve heeft het dagelijks bestuur gekozen voor een lange overgangsperiode, waarin de bermen langs openbare wegen op daarvoor geschikte plaat sen kunnen worden gebruikt voor opslag van bieten. Dit kan echter al leen met in achtneming van de ge stelde regels. Immers dan alleen is de verkeersveiligheid en de bruikbaar heid van de weg gewaarborgd. Dit is in ons aller belang! Zeeuws-Vlaanderen krijgt geen apar te landbouwwegen. Volgens de Zeeuwse gedeputeerde J. de Voogd zou dat alleen al voor sekundaire en tertiaire wegen neerkomen op de aanleg van 37 kilometer parallelweg. Dat zou een bedrag vergen van 18 miljoen gulden. Volgens de Voogd is Het weer in de periode tussen deze en de vorige bemonstering op 26 au gustus 1985 is gekenmerkt door te koud, donker en nat. Dit heeft voor de wortelgroei geresulteerd in een geringere gewichtstoename dan het 10-jarig gemiddelde van de overeen komstige periode. Aangezien dit jaar nauwelijks of geen hergroei van de bietegewassen optreedt en de struktuurtoestand van de gronden over het geheel genomen maar matig is, kan een meer dan ge middelde wortelgroei niet meer worden verondersteld. Het suikerge halte daarentegen is in de genoemde periode wat ekstra toegenomen tot nu gemiddeld voor Nederland 14,3%. Het verdere weersverloop zal in be langrijke mate bepalen in hoeverre de stijging van het suikergehalte zich voort zet. De winbaarheid heeft zich in dit groeiseizoen tot nu toe gunstig ont wikkeld. berekend dat de aanleg van die paral lelwegen gemiddeld maar een dode lijk ongeluk per jaar zou kunnen voorkomen, omdat de ongelukken zeer verspreid plaatsvinden. Die in vestering is eenvoudig niet mogelijk. Vorig jaar hebben alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen de minister van Kommentaar De eerder uitgesproken verwachting voor een landelijk gemiddelde wor telopbrengst (bulletin 1985-2) van 52 ton per ha op CBS-areaal moet wor den bijgesteld. Op grond van de huidige situatie van het gewas en de verwachte ontwikkeling wordt thans voor Nederland een gemiddelde wortelopbrengst per ha verwacht van circa 50 ton. Per gebied variëren hierbij de taxaties van 43 tot 62 ton. Een gemiddeld suikergehalte lijkt nog wel tot de mogelijkheden te be horen. Verwacht moet echter worden dat de uiteindelijke suikeropbrengst per ha als resultaat van wortelop brengst en suikergehalte eveneens wat lager zal zijn dan het meerjarig gemiddelde. Voor oogstjaar 1985 is dit het laatste IRS-bulletin over het suikerbieten- groeiverloop. Bergen op Zoom, 12 september 1985 verkeer en waterstaat en het provin ciaal bestuur van Zeeland gevraagd, geld beschikbaar te stellen voor de aanleg van deze aparte landbouw wegen. Vijftig procent van de ge middeld 65 ongelukken in Zeeland, waarbij landbouwvoertuigen be trokken zijn, vinden plaats in Zeeuws-Vlaanderen. Bij die onge lukken vallen ieder jaar minstens 20 slachtoffers. In Zeeuws-Vlaanderen, dat uitsluitend over provinciale we gen beschikt, staan twee suikerfa brieken, in de oogstperiode worden de wegen dan ook druk gebruikt door landbouwverkeer. Dit jaar bedraagt het bietenareaal bijna 132.000 hektaren, bijna 1.000 hektare meer dan vorig jaar. Ruim 78.00 ha hiervan komt wat de verwerking betreft op rekening van de Suiker Unie terwijl de overige ruim 53.000 ha door de CSM zal worden verwerkt. Proefrooiingen hebben uitgewe zen dat dit jaar geen grote oogst te verwachten is, hoewel het suiker gehalte de laatste weken nog is bijgetrokken. Men verwacht een gemiddelde opbrengst per ha van zo'n 50 ton; waarbij men voor de provincie Zeeland hogere oogst- verwachtingen koestert dan voor de overige provincies. In het zuidwesten begint de Sui ker Unie de kampagne op 23 september en de CSM start op 30 september. Beide maatschap pijen hopen, onvoorziene om standigheden daargelaten half december klaar te zijn met de bietenkampagne. Voor de eerste leveringsweek geven beide maat schappijen een premie van ƒ7,- per ton en 3,- per ton voor le vering van bieten in de tweede week van de kampagne. Resultaten monsterneming d.d. 9 september 1985 ..-3- Wortelgewicht kq/ha Suikergehalte Suikergewicht kq/ha I. Zeeland 53.000 14.6 7730 II. W. Brab.klei-ZHollEil 46.100 14.4 6630 III. Z.H. vast-N.Holland 49.900 14.5 7240 IV. Z. en Q. Flevoland 55.300 14.4 7920 V. Noordoos'.polder 49.600 14.8 7290 VI. Noordelijke klei 43.200 14.3 6180 VII. Noordelijke zandgronden 40.300 14.3 5770 VIII. Veenkoloniën 39.700 14.6 5800 IX. Rivierkleigrond 45.600 13.3 6060 X. Midden en Zuid zand 45.800 13.6 6230 XI. Löss 43.000 13.9 6020 NEDERLAND 198 5 46.500 14.3 6650 NEDERLAND 1984 53.000 13.7 7220 NEDERLAND 1975 t/ra 1984 49.200 15. 1 7400 In Engeland zijn de akkerbou wers ermee begonnen, hun bieten niet meer in rijen, maar in bedden te telen en als rijsporen een brede strook vrij te houden. Met dit systeem, dat bij wortelen en uien aan de verwachting heeft vol daan, bereiken de boeren op brengsten, die 20% hoger liggen. Het ziet er naar uit, dat het ook bij aardappelen voordelen biedt. De tussen de trekkersporen aan gelegde bedden kunnen zowel uit vlakke stroken als ook uit bij aardappelen gebruikelijke rug gen bestaan. De oogsttechniek .blijft daarbij onveranderd. "De vermindering van de bo- demdruk is zeker het belang rijkste aspekt", benadrukt John Mc Lead, leider van het Arthur Rickwoodproefbedrijf, in Ely, graafschap Cambridge, "omdat het begroeide deel vanaf de in zaai tot de oogst niet meer bere den wordt. Deze nieuwe ver- bouwtèchniek is echter alleen maar mogelijk geworden doordat men het hele oppervlak met her biciden behandelt en afziet van het schoffelen rond de planten. Tussen de vaste rijsporen heeft men een optimale bodemstruk- tuur, die vooral voor hakvruchten voordelen biedt". Op het proefbedrijf werden met dit systeem 57 ton suikerbieten en 38 ton aardappelen per ha (direkt verhandelbaar; van het ras "Ca ra") geoogst. In drie proefjaren werden met bedden van 168 cm breed, die drie tot vijf bietenrijen met 64.000 tot 89.000 planten per hektare bevatten, steeds de beste resultaten behaald. Ziet men tegelijkertijd af van ruggen dan kan bovendien bij beregening de waterbehoefte worden verminderd. "Door het gladde oppervlak wordt het water beter opgenomen en loopt niet meer van de dammen af', aldus Lin Short, aardappelekspert van dit proefbedrijf. Goede ervarin gen heeft ook Roger Southwell opgedaan, die ten oosten van Cambridge op 150 ha laagveen- grond suikerbieten en aardappe len verbouwt. Vergeleken met de oude methode oogst hij 2,5 tot 5 ton aardappelen per hektare meer. Door de verminderde bodem- druk buiten de rijsporen wordt bovendien het rooien gemakke lijker en wordt het te oogsten produkt minder beschadigd. De suikerbieten zitten gelijkmatiger in de grond, waardoor bij het koppen minder verliezen ont staan. Norman Dunn (De Voor) 12 Vrijdag 20 september 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12