In West Zeeuws-Vlaanderen nog ruimte voor meer aardappelteelt Drs. H. Schelhaas: Zuivelexport 1985 met boven vorige jaar 25-jarige Waiboerhoeve en het IVVO houden open dag Weinig kans op kerstboter Burgemeester Spijkerboer bij opening sorteerbedrijf Interessant voor boer en burger Afzet kost enorm veel: Legkippen Rundvlees "Bij de West-Zeeuws-Vlaamse boeren blijkt enige terughoudendheid te bestaan ten opzichte van de teelt van aardappelen. Zo is in dit gebied ca. 8 4 van het totale areaal akk rbouw in gebruik voor de aardap pelteelt terwijl dat in de gehele provincie Zeeland meer dan het dubbele is. Roch is er enige groei in de aardappelteelt en dat is een gunstige ontwikkeling". Dit zei de burgemeester van de gemeente Oostburg mr. Ch. Th. Spijkerboer vrijdag 13 september bij de officiële opening van een aardappelsorteerbedrijf op het industrieterrein te Breskens. Het nieuwe komplex is eigendom vereniging tot Exploitatie van een Aardappelsorteerbedrijf B.A. In de ze coöperatie van werken Cehave en Cebeco-Zuidwest samen. Burge meester Spijkerboer noemde de groei van het aardappelareaal in West Zeeuws Vlaanderen en de ope ning van het sorteerbedrijf een gun stige ontwikkeling omdat de ge meente een toeneming van de eko- nomische bedrijvigheid graag ziet. De heer Spijkerboer wees in zijn toespraak ook op de noodzaak van het bevestigen van de gevarendrie hoek op de Landbouwwagens en verheelde niet dat de gemeente het kamperen bij de boer gaarne wil sti muleren. In het achterland zijn vol gens hem op dit gebied nog veel mogelijkheden. Nadat hij nog eens op het belang van de ruilverkaveling in zijn gemeente had gewezen ver richtte hij de opening. Beste kwaliteit De voorzitter van het bestuur van het Aardappelsorteerbedrijf de heer F. Verhelst stelde aan de hand van eni ge cijfers vast dat de coöperatieve aardappelafzet in West-Zeeuws- Vlaanderen met het gereedgekomen gebouw nu in de toekomst veilig zit. Hij wees erop dat een boer de vrij heid zeer hoog in het vaandel heeft staan en dat meedoen in de Aardap pel B.V. het inleveren van een stukje vrij heid betekent maar dat daartegen over voordelen staan als de garan ties van een middenprijs, van afzet en betaling. Over het komend aard appelseizoen zei hij niet zulke hoge verwachtingen te hebben. Een voor deel is dat in Zeeuws-Vlaanderen de beste kwaliteit aardappel van heel de EG groeit. "Door de sorteer; be waar- en rijke bijdrage gegeven aan de kwaliteitsbewaking van ons pro- dukt". Nieuw systeem Voorzitter J.B. Been van de Coöpe ratieve telersvereniging Zeeuws- Vlaanderen waarvan de leden het gebouw in gebruik nemen, wees er in zijn dankwoord op dat bij de bouw van de loods een installatie is aange bracht om de aardappelen centraal in het gebouw te brengen en ze later weer direkt zonder tussenvervoer op de sorteerder te brengen. Voor ons een nieuw systeem dat in de aardappelwereld vrij uniek is. De be doeling van het systeem is dat er naast kostenbesparing ook behoud van kwaliteit mee wordt verkregen Deze is voor de export van essentieel belang. Becu konstateerde dat de weerstand tegen onze aardappelen, op de buitenlandse markten toeneem o.m. door de Brusselse prijspolitiek. Niet zozeer voor aardappelen als wel voor aardappelprodukten als chips e.d. zei hij nog goede exportmoge lijkheden te zien. De nieuwe loods met daarin ondergebracht een moderne sorteerinrichting "Hoewel de groei van de wereldzuivelhandel zich in 1985 niet heeft voortgezet ligt de nederlandse zuivelexport de eerste 7 maanden van dit jaar toch nog 2% boven het niveau van dezelfde periode in 1984. Toch zijn de verwachtingen voor de resterende maanden van dit jaar niet groot en de kans dat de totale export dit jaar beneden het niveau van vorig jaar (ƒ7.6 miljard) zal komen te liggen is zeker aanwezig". Dit zei drs. H. Schelhaas in zijn openingswoord bij de openbare bestuursver gadering van het Produktschap voor Zuivel woensdag 18 september jl. De heer Schelhaas maakte ook een aantal cijfers bekend over de beta ling van de superheffing. Zo moeten 29000 melkveehouders superheffing betalen. Ca. 90% van de melkvee houders (26.000 melkveehouders), die superheffing moeten afdragen, brengen met ƒ70,- miljoen 56% op van het verschuldigde bedrag, dat is ƒ2700,— per melkveehouder. De resterende 10% (3000 melkveehou ders) brengen niet minder dan 44% op (in totaal 56,- miljoen) of wel gemiddeld 17000,— per melkvee houder. In totaal moet ca. 121, miljoen binnenkomen,namelijk 87,— miljoen die naar Brussel overgemaakt moet worden en ƒ34,— mioeümiljoen, die beschik baar is voor de derde opkooprege ling. Per 17 september was er reeds ƒ90,— miljoen geincasseerd, maar dus dan nodig is voor verrekening met Brussel. Over de melkafleveringen in de eer ste 5 maanden van dit produktiejaar 1985/86 zei Schelhaas dat ze no 2.4% boven het quotum. Gezien echter het naar voren geschoven produktiepa- troon is het volgens hem niet on waarschijnlijk dat per saldo de totale produktie de eerste zes maanden niet ver boven het toegestane quotum zal liggen. Wil evenwel de totale pro duktie voor het gehele produktiesei- zoen binnen het toegestane quotum blijven dan is een verdere verlaging van de aanvoer de komende winter wel nodig. drs. H Schelhaas Groenboek Over het Groenboek zei de voorzitter van het produktschap dat veel daarin geschilderde alternatieve produkties te duur zijn". "Eigenlijk, zo zei hij, heeft Europa alleen maar een reëele behoefte aan een beter milieu, meer bosbouw en rekreatiemogelijkheden en mogelijk aan eiwitrijke gewassen. Zich daarop richten en op een VUT- regeling voor boeren achtte hij zin voller dan veel tijd en geld te steken in door de Europese Commissie voorgestelde alternatieven. Hij waarschuwde voor al te hoge ver wachtingen van de effekten vaneen overigensook dóór hem wenselijk geacht meer marktkonform beleid. Er moeten extra stimulansen komen tot produktievermindering. De Waiboerhoeve, proefboerderij van het Proefstation voor de Rund veehouderij, Schapenhouderij en Paardenhouderij (PR), bestaat 25 jaar. Daarom houdt de proefboerderij op zaterdag 28 september open huis voor iedereen die belangstelling heeft. Het is zowel voor boeren als voor niet-boeren interessant. Maak er "een dagje uit" van. U wordt verwacht aan de Wisentweg 55, ongeveer 5 kilometer oostelijk van Lelystad Het ziet er niet naar uit dat de Europese konsument dit jaar weer kan profiteren van goedkope kerstboter. Opnieuw is gebleken dat het stukken goedkoper is om overtollige roomboter buiten de Europese Gemeenschap, bijvoorbeeld in de Sovjet Unie, af te zetten. Over de hele lijn gezien is het voor de Europese schatkist zelfs vier keer zo duur om roomboter in de vorm van goedkope kerstboter te verstrekken, dan ze te eksporteren naar elders. Ook het IVVO (Instituut voor Vee voedingsonderzoek zet op zaterdag 28 september haar poorten open voor belangstellenden. Normaal is dit instituut met ook een proefboer derij gesloten voor bezoekers. Het adres: Runderweg 2, ongeveer 3 km. oostelijk van Lelystad. Op de open dag is veel te zien en er zijn mede werkers van het PR en van het IVVO om informatie te verschaffen. Waiboerhoeve Melkveebedrijven Er zijn 5 verschillende melkveebe drijven met 60 tot 140 koeien, ge huisvest in ligboxenstallen, een voerligboxenstal en een grupstal. De melkstallen zijn ook alle verschillend in grootte en inrichting. De jongvee- opfok gebeurt volgens verschillende methoden. Vleesvee en schapen Net voor de open dag zal een geheel nieuwe ongeïsoleerde stal voor vleesstieren in gebruik genomen zijn. Bij de schapen kunt u de 2 nieuwe rassen Flevolander en Swifter bekij ken. Verder is er de eenvoudige open-frontstal met kraamafdeling te zien. Als het meezit zullen er ook lammeren zijn! Paarden Voor de paardenliefhebbers is de paardenafdeling de moeite waard. U ziet er heel wat paarden en pony's en verschillende soorten huisvesting, een stapmolen en een tredmolen. Er wordt o.a. onderzoek gedaan op het gebied van huisvesting, arbeidsmet- hoden conditie, voeding. Demonstraties In het kader van het jubileum is er een foto-tentoonstelling en op ver schillende plaatsen zullen demon straties zijn. Genoemd kunnen wor den: klauwbekappen van rundvee; acht rassen en kruisingen van vlees stieren en verschillende soorten schapen; conditietest paarden, opfok van kalf tot koe; automatisering en bedrijfsbeheer o.a.; KMV, bemes tingsbalans, deeladministratie; gras sen; en toevoegmiddelen bij inkui len. Overige activiteiten Vanwege het jubileum zal er extra aandacht zijn voor de promotie van zuivelprodukten. Onder andere kunt u gratis melk drinken en er is kaas uit het vuistje. Ter lering en vermaak zullen bij aankomst vragenlijsten uitgedeeld worden. Onder de goede inzenders zal dan een aantal jubi leumboeken worden verloot. IVVO Het ivvo doet wetenschappelijk on derzoek op het gebied van de dier voeding. Het houdt zich bezig met rundvee, varkens en schapen. Voor de uitvoering van de proeven zijn er naast de aangepaste boerderij-gebou wen ook aparte accommodaties. Er is o.a. een grote voerkeuken met geau tomatiseerd afweegsysteem voor ruw- en krachtvoer. De stofwisse lingseenheid, voor velerlei proeven geschikt, bevat o.a. geheel elektro nisch gecontroleerde en gereguleer de kamers waar bij het dier de voe- romzetting onderzocht kan worden. Het laboratorium van het iwo is uit gerust met geavanceerde analyse- apparatuur. Aan de bezoekers wor den bij aankomst vragenlijsten uit gedeeld en ook hier is er gratis melk en kaas uit 't vuistje. Verder zijn er dia-shows in het laboratorium en in de stofwisselingseenheid. Kortom, ook een bezoek aan het ivvo is de moeite waard. Tot ziens op zaterdag 28 september van tien tot vier op de Waiboerhoe ve, Wisentweg 55 en op het ivvo, Runderweg 2, beide vlak bij elkaar, te Lelystad. Proefstation voor de rundveehoude rij, schapenhouderij en paardenhou derij Dat heeft landbouwkommissaris mr. F. Andriessen in de Europese minis terraad verklaard, toen de Duitsers om kerstboter vroegen aangezien de voorraad boter nog steeds rond het miljoen ton schommelt. Na afloop van de vergadering verklaarde mi nister Braks het met Andriessen eens te zijn. Uit een onderzoek naar de effekten van de vorige aktie met veertig dui zend ton goedkopere roomboter blijkt dat de meeste mensen die zulke kerstboter kopen, als traditionele verbruikers anders toch de duurdere roomboter hadden gekocht. Over de hele EG gerekend geldt dat, als men honderd kilo goedkope kerstboter verkoopt, dit slechts een ekstra afzet oplevert van twintig kilo. In Neder land ligt dat overigens veel hoger - 33 kilo -. Maar dat nivo bereiken ze dan ook in geen enkel ander EG-land. Omdat de verkoop van kerstboter in een land als bijvoorbeeld Frankrijk nauwelijks ekstra afzet oplevert, maar wel een enorm lagere op brengst vanwege de algemene prijs korting, heeft het in dat land bij voorbeeld helemaal geen zin. Daar kost het afzetten van één ekstra pakje kerstboter blijkens het onderzoek van de Europese autoriteiten, maar liefst 12,50 (in bepaalde gevallen) ekstra aan de EG-schatkist. Levering aan de Russen bijvoorbeeld kost slechts 1,50 per pakje boter en dat is daarom nog steeds de goedkoopste afzetmethode voor overschotten. Moeizaam zetten de ministers weer een stapje naar een mogelijk kom- promis, op afzienbare termijn te be reiken, waarbij de Europese batterij- kip geleidelijk aan minimaal 450 vierkante centimeter ruimte krijgt. Dat is in veel gevallen, volgens een .ekeningetje dat de Nederlandse be windsman de pers in Luxemburg voorhield, één centimetertje in de lengte en de breedte meer dan nu. Nederland ondersteunde een Duitse suggestie om, na de opwinding hier over van de afgelopen zomer, een algemeen verbod af te spreken voor het verwerken van bebroede eieren. Ierland en ook Frankrijk trokken aan de bel vanwege de dramatisch oplopende voorraad rundvlees. Vol gens minister Braks wil de konsu ment geen rundvlees meer, zolang de interventieprijzen daarvan op zijn hoog nivo liggen. Hij verwacht op korte termijn van de Europese autoriteiten in Brussel een wezenlijke herziening van het inter ventiestelsel. Dit zou moeten uit draaien op een meer passieve wijze van aankopen van overschotten. Vrijdag 20 september 1985 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11