Puntje bij paaltje laMI" Gil zegge en schrijve verzekeringen Spanningen Oplossingen zuidelijke landbouw maatschappij f. den hollanderlaan 10 tel: 01100 -24000 Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet opende 5 september j.l. op de Flevohof een aangepaste tuin voor gehandi capten. Door middel van een katrol liet zij, daarbij geassisteerd door mevr. drs. A. Bökkerink (in rolstoel) voorzitster van de Ned. Gehandicaptenraad, plantenbakken voor verzorging naar beneden zakken. Mevr. Bökkerink: "Het moet voor bijv. gehandicapte kinderen uit internaten heerlijk zijn hier de grond, de planten, alles aan te kunnen raken De oogst in ons werkgebied vordert hortend en stotend. Ik neem aan dat deze week (van 8 tot 1 5 september) de laatste tarwe is gedorsen. De opbrengsten van de graan oogst zijn over het algemeen niet meegevallen. Door het wisselvallige weer zijn ook de verwachtingen voor de aardappeloogst niet al te hoog gespannen. Ook de uien- telers hebben betere tijden gekend: links en rechts zijn er inmiddels noodgedwongen forse, tegenvallers geïnkas- seerd. Wie over opslagmogelijkheden beschikt kan in arren moede nog hopen op betere tijden. Alles bij elkaar genomen is de oogst tot nu toe allesbehalve vlekkeloos verlopen. Het is nu maar te hopen dat de aardappeloogst wat vlotter gaat. Terwijl de boeren en tuinders midden in de oogst zitten is ondertussen wel het vergaderseizoen begonnen. Opval lend daarbij is hoeveel onderwerpen er zich momenteel aandienen in de sfeer van landbouw, natuur en milieu: de mestproblematiek, ganzenschade, nationale parken, wetlands, aanwijzing van staatsnatuurmonumenten, de bestemming van droogvallende gronden en de relatieno ta. Bij vrijwel al deze onderwerpen is er sprake van een zekere "natuurlijke"' spanning tussen de landbouwbe langen enerzijds en de belangen van natuur en milieu anderzijds. Ik konstateer -overigens tot mijn spijt- dat die spanningen de laatste tijd op dreigen te lopen. In som mige gevallen heeft dat reeds geleid tot bepaalde uitin gen van ongenoegen. De stand van zaken: deze week heeft de zogenaamde kommissie Kleister- lee hoorzittingen gehouden in verband met de vor ming van het nationaal park "De Biesbosch". Voor de landbouw is het een grote teleurstelling dat de aange voerde argumenten met betrekking tot de begrenzing van het park tot nu toe bij de kommissie nauwelijks of geen gehoor hebben gevonden. Hopelijk heeft de in breng via de hoorzitting meer sukses. Overigens is de situatie in het gebied er door planologische komplika- ties niet overzichtelijker op geworden. In het uiterste geval dreigt een zogenaamde aanwijzing d.w.z. dat de inrichting van bovenaf dwingend wordt opgelegd. De vraag is nu of het zover zal (moeten) komen cf dat er toch nog een kompromis mogelijk is. Voor de land bouw is het nu de kunst de uiteindelijke ontwikkelin gen juist in te schatten. ook (grotendeels) op het Brabantse gebied speelt zich de diskussie af over de bestemming van de droogval lende gronden in het Krammer/Volkerak. Voor land bouw is het erg onbevredigend dat de landbouwbe langen in zijn totaliteit niet zijn onderzocht op basis van het argument van de huidige bestemming. De landbouw wil nu met een beroep op de clausule van de "aantoonbare maatschappelijke behoefte" alsnog een studie laten verrichten c.q. een analyse laten maken met betrekking tot de landbouwkundige mogelijkhe den in ruime zin. Ik reken er eigenlijk wel een beetje op dat de betrokken kolleges van Gedeputeerde Staten de redelijkheid van dit verzoek zullen honoreren. wat de wetlands betreft is er inmiddels een reaktie ontvangen van het ministerie op de o.a. door de land bouw aangedragen bezwaren. Ik heb niet de indruk dat de landbouw daarmee gerustgesteld is omdat met name onze vrees voor problemen in de toekomst niet is weggenomen. Daarmee moeten we dus weer in de slag. beter nieuws is er met betrekking tot de toepassing van de natuurbeschermingswet. Dat is die wet waar mee plotsklaps' bepaalde terreinen kunnen worden aangewezen als (staats-)natuurmonument. Door erva ring wijs geworden wordt er voortaan een zogenaamd programma opgesteld dat vooraf aan de betrokkenen -waaronder de landbouworganisaties- wordt kenbaar gemaakt. wat betreft de ganzenschade is er na de vele klachten van grondgebruikers en landbouworganisaties nu Vorige maand heeft u het verzekeringsnieuws in het Landbouwblad moeten missen. In de vakantieperiode slaan we in de regel één keer over. De aandacht is dan meer op zomerse zaken gericht. Nu alles weer gewoon draait (en het vakantiegeld is uitgegeven) is het goed uw financiële zaken weer eens op een rij te zetten. Daar horen uw verzekeringen ook bij. Wat te doen met de relatief goedkope scholieren ongevallen verzekering, waarmee Uw zoon of dochter thuiskomt? Is de gezinsongevallenpolis van uw eigen O.V.M. een goed alternatief? Nog altijd zijn er leden die geen ongevallenverzekering voor inzittenden hebben. Voor ƒ20,— per jaar kunt u bij ons al een redelijke dekking krijgen. Informeer eens verder bij onze vertegen woordiger of bel even onze acceptatie-afdeling (01100-24000). De O.V.M.-pagina's staan weer vol met interessante ar tikelen. Ik mag u erop wijzen dat u deze pagina's op z'n minst even inkijkt. Immers, belangrijke mededelingen voor onze polishouders maken wij altijd bekend middels het Land- en Tuinbouwblad. Daarom, in uw eigen belang, lees en blijf bij de tijd. Landbouwverkeer Op de financiële pagina's van de dagbladen heeft u ge lezen dat verzekeraars een redelijk eerste halfjaar hadden in 1985. De cijfers werden echter negatief beïnvloed door de slechte resultaten in de branches motorvoertuigen en brand. Deze zijn verliesgevend! Uw O.V.M. zit nog in de plus, maar ook daar is de schade flink toegenomen. Oorzaken zijn het slechte weer én een aantrekkende ekonomie (de mens gaat harder en on voorzichtiger rijden). Elk jaar maken we wat fikse schades mee ten gevolge van gladheid en druk landbouwverkeer in de oogsttijd. Wees alert in deze maanden en dubbel alert bij nat weer. Helpt het schadebedrag drukken en houdt daarmee de premie laag. Over premie gesproken. Het is nu nog te vroeg om over premie-aanpassing te praten. Een verlaging zit er zeker niet in. Een ding beloof ik u: onze premie blijft de laagste, zolang veilig blijft rijden. H. Doeleman Hzn. direkteur eindelijk een aanzet tot een mogelijke oplossing. Voor met name de Yerseke Moer is de problematiek uitge zocht en dat heeft geresulteerd in onder andere de aanbeveling om te komen tot een wildbeheersplan en uitbreiding van de fourageermogelijkheden. Hoewel er aan dit plan nog heel wat haken en ogen zitten ben ik blij dat er nu eindelijk een begin is gemaakt om aan de onbevredigende situatie een einde te maken. wat de mestproblematiek betreft wordt er op verschil lende nivo's geprobeerd tot een gezamenlijk plan de kampagne te komen tussen ovqrheid en bedrijfsleven. Ik vind het een positieve ontwikkeling dat wij -zoals in Zeeland- vanuit de provincie al vanaf het eerste begin betrokken worden bij de ontwikkeling van het beleid. Dat geeft hoop op een voor alle partijen aanvaardbare oplossing. minder positief verloopt op het moment het overleg tussen landbouw en de provincie Brabant over het relatienotabeleid. Waar landbouw van mening is dat er volstaan kan worden met aanmerkelijk minder op pervlakte relatienotagebied heeft de provincie er nog een schepje bovenop gedaan. Ik heb overigens be grepen dat een en ander nog onderwerp van diskussie is. Hoop doet dus ook hier leven. Ondanks de spanningen tussen landbouw, natuur en milieu blijkt het op een aantal terreinen gelukkig ook mogelijk om gezamenlijk naar oplossingen te zoeken. Dit zal niet altijd lukken maar het is het proberen wel waard. Soms kun je elkaar ook stimuleren zoals bij het (kersver se) initiatief om te komen tot een gezamenlijk informatie centrum voor landbouw, natuur en milieu in de zak van Zuid-Beveland. Want laat ons eerlijk zijn: landbouw, na tuur en milieu kunnen als puntje bij paaltje komt eigenlijk niet zonder elkaar. Oggel b VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 65e JAARGANG NO.3798 tuinbouwblad

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1